Reklama

Czy można uniknąć kary za brak OC?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy można uniknąć kary za brak OC? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowe i podlegają mu wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. W przypadku przerwania ciągłości przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na właściciela pojazdu wysoką karę. Ile wynosi ona w 2022 roku? Czy można w jakiś sposób jej uniknąć? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

1. Od czego zależy cena OC?

2. Jaka kara za brak OC obowiązuje w 2022 roku?

3. Ubezpieczenie OC — czy da się uniknąć kary za jego brak?

 

Od czego zależy cena OC?

Bardzo często narzekamy na wysokie składki OC pojazdu. Warto więc wiedzieć, dlaczego płacimy inną kwotę, niż, na przykład, nasz sąsiad. Największy wpływ na cenę polisy ma wiek kierowcy, długość posiadania przez niego prawa jazdy, a także jego historia ubezpieczeniowa. Starszy kierowca, mający za sobą 20 lat bezwypadkowej jazdy zapłaci zwykle znacznie niższą składkę niż dysponujący takim samym samochodem dziewiętnastolatek, który właśnie zdał egzamin. Choć może wydawać się to dziwne, kolejnym czynnikiem jest miejsce zamieszkania i sytuacja rodzinna kierowcy. Dlaczego właśnie to wpływa na wysokość opłaty? Chodzi tutaj o ocenę ryzyka drogowego. Ostatnim dużym czynnikiem, mogącym sprzyjać tańszemu ubezpieczeniu OC jest sam pojazd, jego wiek, przebieg i pojemność silnika. Dokładne kwoty można wyliczyć dzwoniąc do danego ubezpieczyciela, bądź korzystając z internetowych porównywarek, takich jak porownywarki-ubezpieczen.pl.

Jaka kara za brak OC obowiązuje w 2022 roku?

Od początku 2022 roku kara za brak ubezpieczenia OC sporo zdrożała. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych pełna opłata karna dla właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów wynosi trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 9030 zł. W przypadku samochodów osobowych jest to dwukrotność płacy minimalnej, czyli 6020 zł, zaś posiadacze pozostałych pojazdów maksymalnie mogą zapłacić 1/3 tej płacy, czyli 1000 zł. Nie jest jednak tak, że zawsze nakładana jest najwyższa kara. W przypadku gdy przerwa w ochronie trwa nie dłużej niż 3 dni, jest to 20 procent opłaty karnej (czyli odpowiednio 1810, 1200 i 200 zł), zaś jeśli jest krótsza niż 14 dni, płaci się jej 50 procent (czyli 4520, 3010 i 500 zł). Dokładne informacje na ten temat możesz znaleźć w artykule, do którego przejdziesz, klikając w link: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/b/121-kary-za-brak-oc.

Ubezpieczenie OC — czy da się uniknąć kary za jego brak?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kara zostaje nałożona za brak ważnej umowy ubezpieczenia pomiędzy właścicielem pojazdu a jednym z ubezpieczycieli. Odpowiedzialnych za sam proces nałożenia kary i ściągnięcia należności należy szukać w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. W jaki sposób mogą się oni dowiedzieć o tym, że właściciel pojazdu nie posiada ważnego OC? Podczas kontroli dokonanej przez policję, organy celne, czy straż graniczną.

Czy da się jednak w jakiś sposób uniknąć zapłaty kary? Na stronie UFG można znaleźć wzór wniosku o umorzenie lub udzielenie ulgi. Jakie mogą być powody, które uprawniają do starania się o odstąpienie od wymierzenia kary? Poważna choroba, uniemożliwiająca dopełnienie obowiązku wykupu ubezpieczenia jest najczęściej przytaczanym przykładem. Innym może być śmierć bliskiej osoby, czy ogromne długi. Nie jest jednak tak, że spełnianie któregoś z tych warunków automatycznie powoduje skasowanie kary. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Żeby zwiększyć swoje szanse, należy też dostarczyć dokładną i pełną dokumentację potwierdzającą wystąpienie któregoś ze zdarzeń wymienionych powyżej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE