Wierzyciel może dochodzić od dłużnika zwrotu wszelkich opłat czy prowizji
W sytuacji permanentnej niepewności, kiedy z dnia na dzień wiele rzeczy może się wywrócić do góry nogami (dosłownie i w przenośni), dbałość o firmowe finanse wymusza pewną bezwzględność. Każda odzyskana suma może w dłuższej perspektywie zdecydować o być albo nie być całego przedsiębiorstwa. Jeżeli ktoś podejmuje zobowiązania, z których nie może się potem wywiązać, nie powinien mieć pretensji że druga strona chce uniknąć kłopotów przez czyjś brak rzetelności lub niewypłacalność.
Prawnicy zalecają, aby pierwsze kroki podejmować w postępowaniu nakazowym. Zgodnie z trybem uregulowanym przez artykuł 10 ustęp 2 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. W niektórych przypadkach wystarczają działania polubowne, w innych konieczne okazuje się zastosowanie innych, bardziej radykalnych metod. Zwrócenie należności nie kończy całego postępowania. Jeżeli dług pomiędzy firmami powstał przed 28 kwietnia 2013 roku, istnieje możliwość domagania się zwrotu poniesionych wydatków.
Windykacja na koszt dłużników pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji finansowej firmy
Cała procedura wydaje się stosunkowo prosta. A co jeszcze istotniejsze z punktu widzenia wierzycieli: zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Aby odzyskać cały dług i wszystkie koszty związane z windykacją, trzeba sporządzić odrębną notę obciążeniową. To ona stanowi dokument potwierdzający, że wierzyciel poniósł straty podczas odzyskiwania należnych mu zobowiązań. Na podstawie tej noty podejmowane są kolejne czynności, stanowiące ostatni etap windykacji. Jego szczegółowy przebieg został opisany na stronie https://www.aif.com.pl/windykacja – dla wierzycieli liczą się jednak końcowe rezultaty. A te są takie, że finalnie za wszystko płaci dłużnik. I to on ma się martwić o rosnące koszty ewentualnego przeciągania sprawy. Wystarczy sięgnąć po istniejące w prawie możliwości, aby problem nieuczciwych, niewypłacalnych kontrahentów rozwiązać w błyskawicznym trybie i bez uszczerbku dla firmowego budżetu.
Czy działania windykacyjne są drogie? Ponoszone przez Ciebie koszty mogą być zerowe!
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: materiał partnera
Przeczytaj również:
Rozmaitości„Dobrze obejrzyj każdą złotówkę po kilka razy z każdej strony, zanim ją wydasz”. Podobne kredo przyświeca wielu osobom prywatnym i prowadzącym własną działalność gospodarczą. Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorstwa rezygnują z dochodzenia drobnych należności, gdyż sądzą że im się to w ogóle nie kalkuluje. Czy mają rację? Według windykatorów z Kancelarii Prawnej AIF nie ma już długów zbyt małych, których nie opłaca się egzekwować.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE