Co zrobić gdy partner wykręca się od płacenia alimentów?

Opublikowano:
Autor:

Co zrobić gdy partner wykręca się od płacenia alimentów? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Unikanie płacenia alimentów to przejaw braku rodzicielskiej odpowiedzialności. Jest problemem wśród wielu rodzin, w których partnerzy mający wspólne dziecko rozstają się i ustalają między sobą, zwykle sądowo, zasady zarówno opieki nad dzieckiem, jak i spraw finansowych z nim związanych. Zdarzają się niestety rodzice, którzy uchylają się od płacenia alimentów. Niektórzy robią to uporczywie, co w dłuższej perspektywie doprowadza do sporych długów alimentacyjnych.

Czy niepłacenie alimentów jest przestępstwem?

Jeśli jeden z rodziców uchyla się od płacenia alimentów, zwykle nie rozpatruje się tego w kontekście przestępstwa, a raczej natarczywego łamania zasad współżycia społecznego. Nie wszyscy mają świadomość, że w rzeczy samej niepłacenie alimentów jest przestępstwem! Wg art. 209 Kodeksu Karnego przestępstwo niealimentacji popełnia ta osoba, która uchyla się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego, i to nie tylko tego określonego orzeczeniem sądowym, ale też umową. Przestępstwo niealimentacji zachodzi, kiedy zaległości są równowartością co najmniej 3 świadczeń okresowych lub jeżeli opóźnienie innych rodzajów świadczeń wynosi co najmniej 3 miesiące. Przewidziane w tym przypadku kary przewidują grzywnę, ograniczenie wolności lub pozbawienie jej nawet do dwóch lat — szczególnie kiedy przez niepłacenie alimentów osoba do nich uprawniona nie może zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. W przypadku, gdy partner niepłacący alimentów robi to z powodów przez siebie niezawinionych, powiadomienie policji lub prokuratury o popełnieniu przestępstwa będzie nieskuteczne. Jeżeli zatem istnieją podejrzenia o nieuczciwości dłużnika, warto przygotować odpowiednie dowody, np. przez biuro detektywistyczne.

 

Ujawnienie majątku przed komornikiem sądowym

Zasądzone alimenty zawsze powinny być płacone, mają one pierwszeństwo przed wszelkimi innymi zobowiązaniami dłużnika. Czasem jednak ci nieuczciwi ukrywają swoje dochody, twierdząc, że płaciliby alimenty, gdyby mieli z czego. Tak naprawdę zaś są fatalnymi rodzicami i krętaczami, gdyż swoje zarobki skrzętnie ukrywają lub specjalnie wykonują pracę zarobkową bez umowy, aby oficjalnie móc figurować jako osoba bez dochodów. Prywatny detektyw może pomóc w ujawnieniu rzeczywistego majątku i tego, czy i gdzie pracuje osoba, która uchyla się od swoich zobowiązań. Ustalenia detektywistyczne, np. poczynione przez agencję Detektyw Spark, mogą być użyteczne dla komornika sądowego, który będzie mógł dokonać egzekucji majątku na wniosek drugiego z rodziców (oskarżyciela). Komornik ma możliwość ustalenia tak zwanych składników majątkowych samodzielnie, jednak prywatna agencja detektywistyczna działa zwykle szybciej, bardzo sprawnie, a mając doświadczenie w podobnych przypadkach - niezwykle skutecznie. Przekazując komornikowi dane ustalone w toku śledztwa przyczynia się do przyspieszenia całego postępowania. Może ono skutkować zajęciem nieruchomości, prawa do lokalu, egzekucja może być przeprowadzana z rachunku bankowego, z realnego wynagrodzenia za pracę itp.

 

Odstraszający rejestr dłużników

Jeśli osoba uchylająca się od płacenia alimentów prowadzi własny biznes, firmę czy inną działalność gospodarczą, groźba zgłoszenia do rejestru dłużników często działa cuda. Czasami wystarczy samo poinformowanie dłużnika o zamiarze zgłoszenia go do rejestru — samodzielnie lub przez negocjatora, którymi dysponuje wiele firm detektywistycznych, np. Detektyw Sektor. Przedsiębiorcom zależy na utrzymaniu dobrych relacji biznesowych, na najlepszych opiniach klienckich i na pozostawaniu partnerem w interesach godnym zaufania. Perspektywa utraty tych wszystkich dobrodziejstw może skutecznie zmotywować nieuczciwego dłużnika do regulowania swoich rodzinnych zobowiązań. Gdyby informacja o niepłaceniu alimentów znalazła się w rejestrze dłużników będących podmiotami gospodarczymi lub w najbardziej znanym KRD (Krajowym Rejestrze Długów), mogłoby to poważnie zaszkodzić wizerunkowi firmy.

 

Gdy postępowanie karne czy komornicze zawodzi, ostatnią deską ratunku pozostaje Fundusz Alimentacyjny. Aby dziecko otrzymało pieniądze z Funduszu musi jednak spełnić szereg warunków, między innymi nie może być pełnoletnie (lub mieć maksymalnie 25 lat i być osobą uczącą się), a dochód rodzinny netto na osobę nie może przekraczać ustawowo przyjętej kwoty.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE