Co można zrobić, gdy rzeczoznawca zaniży wysokość szkody powstałej w wyniku kolizji drogowej?

Opublikowano:
Autor:

Co można zrobić, gdy rzeczoznawca zaniży wysokość szkody powstałej w wyniku kolizji drogowej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Podstawą określenia wysokości odszkodowania, które zostanie następnie wypłacone przez ubezpieczyciela, jest opinia rzeczoznawcy. W tym kontekście należy jednak zauważyć, że nie jest to rzeczoznawca niezależny, pracuje on bowiem dla danej firmy ubezpieczeniowej, stąd jego obowiązkiem jest dbanie o interesy swojego pracodawcy. Zatem częstą praktyką staje się zaniżanie wysokości odszkodowań, które powinny kompensować szkody powstałe w wyniku kolizji drogowej. Czy poszkodowany jest w takiej sytuacji całkowicie bezbronny?

W jaki sposób rzeczoznawcy obliczają wysokość wyrządzonej szkody?

Rzeczoznawcy obliczający wartość pojazdów korzystają ze specjalnych systemów, takich jak chociażby Eurotax. Posiadają one wiele rozmaitych rubryk, w które wpisuje się poszczególne parametry danego pojazdu. Następnie system sam oblicza wartość samochodu. Aby wycena była jednak prawidłowa, konieczne jest prawidłowe uzupełnienie wszystkich pól. Inną praktyką rzeczoznawców jest ustalanie wartości części, koniecznych do naprawy pojazdu. Odbywa się to w oparciu o tak zwane potrącenie amortyzacyjne. Na czym ono polega? Otóż jest to wycena elementów, niezbędnych do naprawy, pomniejszona o procent spadku ich wartości powstającego wskutek ich normalnego zużycia. W tym przypadku zasada jest prosta – im starszy samochód, tym większe potrącenie. W praktyce najczęściej ubezpieczyciele stosują potrącenie w wysokości od 40% do nawet 70%. Należy jednak dodać, że tego typu działania nie są zgodne z obowiązującą linią orzeczniczą sądów powszechnych.

Czy poszkodowani są bezradni?

Wbrew pozorom, poszkodowani wcale nie są bezradni w starciu z firmą ubezpieczeniową. Otóż pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się na myśl, jest wytoczenie sprawy sądowej o zapłatę pozostałej części odszkodowania. Jest to jednak wyjście dość problematyczne, albowiem wiąże się ono z koniecznością długiego oczekiwania, z nieprzewidywalnością wyroku, który zostanie wydany, a także z kosztami wynajęcia kancelarii prawnej. Jeżeli natomiast ktoś nie chce lub nie może czekać na pieniądze, które mu się należą, może skorzystać z usług firmy odszkodowawczej. Jednym z takich podmiotów jest chociażby Kancelaria Levante. Tego typu firmy oferują wiele różnych usług, wśród których występuje również dopłata do odszkodowania OC. Wystarczy zatem zawrzeć odpowiednią umowę, na mocy której poszkodowany sprzeda swoje roszczenie. Wówczas to firma odszkodowawcza zapłaci kwotę, którą można potraktować jako swego rodzaju dopłatę do uzyskanego wcześniej ubezpieczenia.

Nie wszystkie praktyki stosowane przez firmy ubezpieczeniowe są uczciwe. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby sobie z nimi poradzić i uzyskać należne świadczenie. Jednym z nich są coraz popularniejsze dopłaty do odszkodowań. Warto mieć tego świadomość nawet wówczas, jeżeli jeszcze nie doszło do żadnej szkody.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE