W ramach tego przedsięwzięcia powstały trzy trasy: „Bełchatów wczoraj i dziś”, „Bełchatów dobrej energii” oraz „Energia jest tu”. Każda z nich oferuje atrakcje ściśle związane ze specyfiką miasta. Projekty unijne skoncentrowane w centrach miast są potrzebne nie tylko turystom odwiedzającym region, ale i lokalnym społecznościom do podtrzymywania swojej tożsamości.
Trzy ścieżki do Jabłoniowego Sadu
Dla osób ciekawych dziejów miasta przygotowano trasę historyczną. Trasa „Bełchatów wczoraj i dziś” przygotowana została z myślą o turystach, którzy chcą poznać, czy też zgłębić dzieje miasta oraz dla mieszkańców, którzy chcą odkryć je na nowo. Szlak prowadzi przez Muzeum Regionalne, młyn motorowy, fabrykę Frajtaga, kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, plac Narutowicza, remizę strażacką, miejsca, w których stały synagoga i kościół ewangelicki, Plac Wolności, Jabłoniowy Sad, a także kościół pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach.
Trasa sportowo-rekreacyjna została stworzona dla miłośników aktywności fizycznej. Ruch jest potrzebny, aby utrzymać organizm w dobrym zdrowiu – to motyw przewodni szlaku „Energia jest tu”. Turyści odwiedzający miasto zapoznają się nie tylko z sukcesami bełchatowskich sportowców, ale i historią najciekawszych, sportowych obiektów, w tym hali Energia i stadionu miejskiego oraz Siatkarskiej Alei Gwiazd. Można też będzie zajrzeć do skateparku i zobaczyć pumptrack, skąd prowadzi prosta droga do Jabłoniowego Sadu.
Szlak „Bełchatów dobrej energii” przeznaczony jest dla całych rodzin. Na specjalnym odcinku turystycznym znajdują się atrakcje dla każdej grupy wiekowej. Trasa zaczyna się od Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można zapoznać się z materiałami informacyjno-turystycznymi i kupić gadżety. Ścieżka prowadzi przez plac Narutowicza i Siatkarską Aleję Gwiazd, kolejno można odwiedzić Miejskie Centrum Kultury i PGE Giganty Mocy. Ostatnim punktem szlaku jest Dworek Olszewskich wyremontowany dzięki unijnemu wsparciu, w którym mieści się Muzeum Regionalne w Bełchatowie.
Główną atrakcją projektu „Energia, natura i tradycja - na bełchatowskim szlaku” jest Jabłoniowy Sad, do którego prowadzą wszystkie trzy trasy. Posadzono tam ponad 2 tysiące roślin, są to przede wszystkim jabłonie, ale też krzewy owocowe, jak porzeczka, agrest, czy pigwy. Przy pergolach pojawiły się winorośle. Cały park objęty jest monitoringiem.
Miejski przewodnik
Turyści i mieszkańcy spacerujący po Bełchatowie wzdłuż wybranej trasy mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji mobilnej, która jest dostępna w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej. Wirtualny przewodnik poinformuje nas o aktualnej lokalizacji, a następnie poprowadzi do kolejnych punktów na wybranym szlaku. Opowieściom towarzyszą efekty dźwiękowe, wskazówki i zagadki. Dla tradycjonalistów przygotowano drogowskazy, oznakowania oraz duże tablice z archiwalnymi fotografiami oraz informacjami o miejscach, ludziach, wydarzeniach. Ścieżki dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla ułatwienia wędrówek na szlakach turystycznych pojawiła się również mała architektura w postaci ławeczek z wyciętym jabłkiem, czyli symbolem miasta, kosze i stojaki na rowery. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich miasto promuje swoje tradycje. I to udaje się bełchatowianom znakomicie. Energia, natura i tradycja. Wszystko w jednym miejscu.