Reklama

Banderolowanie win – co warto wiedzieć na ten temat?

Opublikowano:
Autor:

Banderolowanie win – co warto wiedzieć na ten temat? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Kupując jakiekolwiek wino w sklepie, trudno jest nie zauważyć papierowej banderoli przy korku. Warto podkreślić, że jest to bardzo widoczne potwierdzenie tego, że producent zapłacił podatek, czyli akcyzę za ten towar. W ten sposób każdy klient ma wyraźne potwierdzenie tego, że produkt spełnia wszystkie wymagania prawne. Jednak warto również zwrócić uwagę na inne ważne aspekty, które są związane z banderolowaniem butelek win.

Banderola – co to właściwie jest?

Wśród niektórych osób panuje przekonanie, że banderole zdradzają informacje dotyczące jakości wybranego produktu. Jednak w szczególności miałoby to dotyczyć win. Oczywiście jest to błędny tok myślenia. Otóż banderole mają jedynie za zadanie poświadczyć, że producent lub importer sprzedają produkt zgodny z obowiązującym prawem, ale przede wszystkim, że zapłacili podatek akcyzowy. Warto także podkreślić, że banderola to papierowy element, który zazwyczaj jest umieszczony na korku od wina. Jednak może się również zdarzyć, że znak akcyzy zostanie bezpośrednio naniesiony na określony towar.

Czy obowiązek banderolowania zostanie zniesiony?

Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele obecnego rządu powiadomili media, że w najbliższym czasie może zostać zniesiona konieczność umieszczania banderoli na butelkach od wina. Warto jednak podkreślić, że nie odnosi się to w żaden sposób do zniesienia opłat za podatek akcyzowy. Trzeba jednak zaznaczyć, że banderole stanowią bardzo duże obciążenie finansowe. Szczególnie dotyczy to małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Dlatego brak papierowych elementów może również przynieść korzyści klientom, gdyż mogą spaść ceny poszczególnych alkoholi. Niezwykle istotne jest także to, że brak widocznej banderoli może sprawić, że na rynku pojawi się większe ryzyko pojawienia się oszustów. W związku z tym bardzo ważne jest to, by sklepy korzystały z pomocy ekspertów, ale też ufały tylko sprawdzonym firmom logistycznym. Właśnie dlatego jednym z najlepszych przykładów jest strona: http://pro-log.com.pl/.

Korzyści związane ze zniesieniem obowiązku banderolowania

Warto zwrócić uwagę na to, że zniesienie banderoli może przynieść wiele korzyści polskim przedsiębiorcom. Dzięki temu w rodzime wino może być częściej spotykane na sklepowych półkach. Jak już wcześniej zostało wspomniane jednym z największych pozytywów związanym ze zniesieniem konieczności banderolowania butelek, są korzyści finansowe dla małych oraz średnich przedsiębiorstw. Jednak nie są to jedyne dobre strony związane z taką sytuacją.

Przykładowe korzyści wynikające ze zniesienia konieczności banderolowania win

  • Obniżenie cen poszczególnych win,
  • Zmniejszenie biurokracji oraz niektórych obowiązków finansowych,
  • Zwiększenie potencjału rozwoju polskich przedsiębiorstw winiarskich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE