Bądź świadoma w ciąży! Poznaj prawa i przywileje każdej ciężarnej

Opublikowano:
Autor:

Bądź świadoma w ciąży! Poznaj prawa i przywileje każdej ciężarnej  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Ciąża to szczególny stan, dlatego kobiety ciężarne wymagają nadzwyczajnej ochrony i opieki. Poza codzienną troską i pomocą ze strony bliskich, przyszłym matkom szczególne traktowanie gwarantuje także prawo. W poniższym artykule przybliżymy prawa i przywileje ciężarnych.

Sfera zawodowa a ciąża

Pracującym ciężarnym ustawodawca gwarantuje szczególną ochronę. Przede wszystkim kobiecie w ciąży nie można wypowiedzieć umowy, jeśli w tym czasie zwolnienie nastąpiło, pracodawca zobowiązany jest ją przywrócić do pracy. Podobnie jest w sytuacji, gdy kobieta zaszła w ciążę podczas trwania wypowiedzenia. Warunki w jakich pracować ma ciężarna również powinny być odpowiednie. Przyszłe matki nie mogą pracować w skrajnych temperaturach, czyli w chłodzie lub gorącu. Nie powinny być narażone na hałas, drgania, działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego oraz nadfioletowego. Nie mogą pracować w nocy, a także w godzinach nadliczbowych. Czas pracy ciężarnej przy monitorze może wynosić do 8 godzin, jednak po każdych 50 minutach przysługuje 10 minut przerwy. Natomiast w pozycji stojącej można wykonywać obowiązki tylko 3 godziny podczas całej zmiany.

Urlop macierzyński i rodzicielski

Po porodzie każdej świeżo upieczonej mamie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego Ojciec dziecka także może wziąć urlop macierzyński w wymiarze do 6 tygodni, w takim wypadku kobiecie przysługuje pozostała ilość tygodni z 20 podstawowych. Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie i może być odebrany przez jednego z rodziców. Świadczenie w czasie urlopu macierzyńskiego to 100 % wynagrodzenia, natomiast w przypadku urlopu rodzicielskiego jest to 60%. Istnieje możliwość, że mama, która planuje pozostać z dzieckiem w domu przez 52 tygodnie, po wypełnieniu dokumentów, otrzymuje przez cały okres 80% wynagrodzenia.

Opieka medyczna w ciąży

Każda kobieta w ciąży objęta jest szczególną opieką medyczną. Do darmowych świadczeń medycznych w czasie ciąży i 6 tygodni po porodzie mają prawo nawet panie, które nie posiadają ubezpieczenia. Ciężarne mają także prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej. Świadczenia ambulatoryjne i szpitalne powinny być realizowane w dniu zgłoszenie, bez względu na prowadzoną listę oczekujących. Jeśli nie jest to możliwe powinny zostać zrealizowane w ciągu 7 dniu. Oznacza to, że jeśli przyszła mama ma skierowanie do specjalisty na przykład kardiologa, musi zostać przyjęta w czasie nie dłuższym niż 7 dni od zgłoszenia, bez względu na to jak duża jest lista oczekujących. Każda ciężarna ma także prawo do pomocy i wsparcia psychologicznego. Może bez skierowania zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego i musi zostać przyjęta również w czasie 7 dni. Niewiele kobiet wie o tym, że zgodnie z obowiązującą ustawą mają prawo do stworzenia planu porodu. Jest to dokument, który określa na co podczas porodu zgadza się kobieta oraz czego oczekuje. Plan porodu powinien być dołączony do dokumentacji medycznej. Ciężarna ma prawo także do tego, aby podczas porodu i przyjęcia do szpitala oraz w gabinecie lekarskim przebywała z nią osoba bliska. Lekarz tylko w ściśle określonych wypadkach może tego odmówić. Lekarz lub położna musi prowadzić ciążę zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, wykonywać przewidziane tam badania. Każda kobieta ciężarna i jej dziecko powinno być otoczone odpowiednią opieką medyczną, która zapewni prawidłowy przebieg ciąży i zapobiegnie potencjalnym komplikacjom, powikłaniom. W przypadku, w którym lekarz nie wypełnił wszystkich założonych wymogów lub wystąpił błąd medyczny, mający wpływ na zdrowie i życie matki lub dziecka, rodzice mają prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia. Sam proces ubiegania się o rekompensatę nie jest łatwy, ale nie niemożliwy do zrealizowania. Najlepiej jest zwrócić się po pomoc do specjalistów. W takich wypadkach pomoc oferuje Ośrodek Pomocy Poszkodowanym. Profesjonalne wsparcie na każdym etapie sprawy to gwarancja właściwej ochrony interesów poszkodowanych oraz uzyskania godnego odszkodowania za błędy medyczne .

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE