Stan zębów i dziąseł ma wpływ na cały organizm człowieka - FAKT
Nasze ciała są jak zespół naczyń połączonych, w których poszczególne jego elementy wzajemnie oddziałują na siebie i są od siebie zależne. Z tego względu wszelkie nieleczone choroby jamy ustnej takie jak np. próchnica, stany zapalne miazgi, krwawienia dziąseł, czy chociażby utrata zębów zwiększają ryzyko wystąpienia chorób ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca, czy choroba Alzheimera. Wynika to z tego, że bakterie odpowiedzialne za próchnicę czy choroby przyzębia namnażają się w ekspresowym tempie, jeśli zapominamy o regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów. Dochodzi do narastania płytki nazębnej i jej zmiany w twardy kamień nazębny, będący przyczyną stanów zapalnych dziąseł. Niestety jest to sytuacja sprzyjająca dalszemu namnażaniu się patogennych bakterii, które mogą dostać się przez krwiobieg do innych narządów i powodować niebezpieczne zmiany. Dlatego właśnie specjaliści tak często powtarzają, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Zęby należy szczotkować od razu po posiłku - MIT
Absolutnie nie! Warto odczekać z tym przynajmniej pół godziny po zjedzonym posiłku. Spowodowane jest to tym, że po zjedzeniu obiadu czy wypiciu jakiegoś napoju zmianie ulega pH w naszej jamie ustnej - na bardziej kwaśne. Gdy natomiast pH jest niskie, to łatwiej uszkodzić zęby podczas szczotkowania. Po upływie 30 minut ślina odzyskuje swój optymalny odczyn i remineralizuje zęby. Co jednak gdy od razu po posiłku musimy wyjść do pracy i czujemy potrzebę umycia zębów? Wtedy najlepiej sięgnąć po czystą wodę i przepłukać nią usta bądź wybrać bezcukrową gumę. Ten drugi sposób umożliwia szybkie pobudzenie wydzielania śliny i przywrócenie prawidłowego pH w ustach, by móc bezpiecznie umyć zęby.
Szczotkowanie zębów powinno rozpocząć się od przestrzeni międzyzębowych - FAKT
Jak najbardziej jest to prawda. Dobrze użyć do tego irygatora do zębów, nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej. Pozwalają one na dokładne usunięcie resztek pokarmowych i płytki nazębnej. Jeśli nie pozbędziemy się ich przed właściwym szczotkowaniem zębów, to istnieje duże ryzyko, że składniki pasty będą miały zablokowany dostęp do szkliwa. Gdy już wyczyścimy przestrzenie międzyzębowe, to możemy sięgnąć po szczoteczkę. Co ważne: jeśli posiadasz woskowaną nić dentystyczną, to użyj jej po umyciu zębów - nie przed. Wynika to z tego, że jest pokryta woskiem, który bardzo łatwo osadza się na szkliwie, przez co może utrudniać składnikom pasty dotarcie do zanieczyszczonych przestrzeni międzyzębowych.
Szczoteczka soniczna lepiej czyści zęby niż manualna - FAKT
Szybkie ruchy włókien szczoteczek sonicznych powodują, że zęby są dokładnie wyczyszczone. Pod tym względem są znacznie lepsze niż szczoteczki manualne. Soniczne urządzenia są w stanie wykonywać od 31 aż do 96 tysięcy drgań na minutę, natomiast szczoteczką manualną możemy wykonać zaledwie około 500 ruchów na minutę. Różnica ogromna, prawda?
Wcale jednak nie oznacza to, że tradycyjne szczoteczki nie nadają się do mycia zębów. Większość ich użytkowników jednak nie stosuje poprawnej techniki mycia, szczotkuje zbyt krótko i niestarannie, przez co zęby pozostają niedoczyszczone. Szczoteczki soniczne, które są dostępne np. na stronie https://oclean.pl/, świetnie rozwiązują te problemy, ponieważ mają wbudowany 2-minutowy timer i poza tym opanowanie prawidłowej techniki mycia zębów szczoteczką soniczną jest dużo prostsze.
Ponadto warto wiedzieć, że szczoteczka soniczna precyzyjnie czyści trudno dostępne miejsca i dokładnie usuwa wszystkie bakterie i płytkę nazębną. Jest też uniwersalnym urządzeniem, ponieważ zwykle posiada kilka programów pracy, więc ze szczoteczek sonicznych mogą korzystać zarówno osoby, które chcą nieco wybielić zęby, jak i ci, którzy zmagają się z wrażliwymi dziąsłami.
Szczoteczka soniczna może niszczyć wypełnienia i uzupełnienia protetyczne - MIT
Użytkownicy szczoteczek sonicznych nie muszą obawiać się o plomby czy uzupełnienia protetyczne, ponieważ te urządzenia nie wpływają na ich trwałość ani nie powodują ich uszkodzeń. Co więcej - szczoteczka soniczna może być używana z powodzeniem również przez osoby noszące aparaty ortodontyczne.
Po szczotkowaniu zębów należy przepłukać jamę ustną wodą - MIT
Płukanie jamy ustnej zaraz po umyciu zębów powoduje usunięcie składników pasty, które dopiero co zostały dostarczone zębom. Nie należy tego robić! Po szczotkowaniu wystarczy wypluć nadmiar pasty i to wszystko!