Reklama

Pięć partii w Sejmie? Czy wyniki prawyborów zdradziły przyszłość?

Opublikowano:
Autor:

Pięć partii w Sejmie? Czy wyniki prawyborów zdradziły przyszłość? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Czy owiane legendą wyniki wyborcze z Wieruszowa kolejny raz niczym kryształowa kula zdradziły przyszłość i wskazały rezultat ogólnopolskiego rozdziału głosów na partie startujące do Sejmu? W minioną niedzielę, 6 października zorganizowano we wspomnianej miejscowości prawybory. Na pierwszym miejscu uplasował się PiS, zaraz za nim KO z prawie połowę mniejszym poparciem. Próg wyborczy przekroczyła też Konfederacja, SLD i PSL. Mimo, że frekwencja wyniosła jedynie 13%, to rezultat tego plebiscytu przykuł uwagę prawie wszystkich ogólnopolskich mediów. Co jest powodem tak dużego zainteresowania wieruszowskimi wyborami?

Co takiego fascynującego jest w prawyborach w 14-tysięcznej gminie? Okazuje się, że już od wielu lat rozkład głosów w Wieruszowie jest bardzo podobny do ogólnopolskiego wyniku, różnice mieszczą się w zakresie błędu statystycznego. Zauważono to już w 1997, kiedy to w Wieruszowie odbyły się pierwsze prawybory. Miasto odwiedzili wtedy najwięksi ówcześni politycy: Włodzimierz Cimoszewicz, Marian Krzaklewski, Janusz Onyszkiewicz, Wiesław Walendziak, Józef Oleksy, Janusz Szmajdziński, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Frasyniuk, Waldemar Pawlak i Jan Olszewski.

W tym roku burmistrz Rafał Przybyło postanowił zorganizować wieruszowskie prawybory po raz drugi w historii i sprawdzić czy i tym razem pokryją się one z opinią narodu. Mieszkańcy głosowali na komitety, a nie na poszczególnych kandydatów. A jak rozłożyły się głosy?

Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się PiS, na który zagłosowało 46,5% osób. Na drugim miejscu KO z poparciem 23,49%. Numer trzy to SLD z 13,08% poparcia. Próg wyborczy przekroczył również PSL7,86% oraz Konfederacja7,02%.

Już w najbliższą niedzielę przekonamy się czy Wieruszów kolejny raz okaże się "Nostradamusem" w kwestii preferencji wyborczych ogółu Polaków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE