Reklama

Reklama

Zmartwychwstanie w filmach. Którzy bohaterowie popkultury wracają z zaświatów? [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Zmartwychwstanie w filmach. Którzy bohaterowie popkultury wracają z zaświatów? [GALERIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook
Kultura i edukacja Rodzinne świętowanie Wielkanocy sprzyja wspólnemu oglądaniu filmów. Poza tymi o typowo religijnej tematyce, jak np. głośna „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona, wiele znanych tytułów wykorzystuje motyw zmartwychwstania. Jest on starszy niż chrześcijaństwo i pojawiał się już w starożytnym Egipcie czy kulturach germańskich. W jakich znanych filmach bohaterowie zmartwychwstają (dosłownie lub bardziej symbolicznie)?

Reklama

Zmartwychwstanie jest powszechnie występującym i powtarzającym się motywem w popkulturze. Zmartwychwstają bohaterowie filmów, seriali, książek czy gier komputerowych. Twórcy mają wiele sposobów na ich wskrzeszanie. Odradzają się niemal od razu i wprost, w kolejnych częściach dzieła albo całkiem metaforycznie.

– Topos (powtarzający się motyw - przyp. red.) zmartwychwstania jest obecny w kulturze od zawsze, bo od zawsze człowiek pragnął nieśmiertelności – tłumaczy dra Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni i filmoznawczyni z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. – Filmowe zmartwychwstanie czasami przybiera formę metaforyczną i oznacza przejście przemiany (odrodzenia) przez przeżycie traumatycznego zdarzenia. Innym razem – głównie w kinie futurologicznym i science fiction – bohater powraca dzięki modyfikacji własnego ciała, jak np. Iron Man czy RoboCop. Jest też cała seria filmów i seriali o wampirach i zombie, w których bohater musi umrzeć, by żyć jako docelowa postać. Współczesna medycyna – choć bardzo zaawansowana – nie zapewnia człowiekowi nieśmiertelności, więc ten taniec życia i śmierci w popkulturze trwa – dodaje.

W których znanych filmach pojawia się motyw zmartwychwstania? Jest ich bardzo wiele, a przez swoją metaforyczność czasem nawet odbiorca nie uświadamia sobie, że ten zabieg zastosowano.

UWAGA! Spoilery!

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy