Reklama

Reklama

Parafia pw. NMP Matki Kościoła i Św. Barbary

Opublikowano: wt, 6 cze 2017 10:52
Autor:

Parafia pw. NMP Matki Kościoła i Św. Barbary - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja Parafia oraz kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (NMP Matki Kościoła) zostały utworzone przy nowo powstałym osiedlu dolnośląskim w Bełchatowie. Z powodu decyzji ówczesnych władz miasta, które nie wydały pozwolenia na wybudowanie kościoła w centrum powstającego osiedla, pod jego budowę wykupiono plac na jego obrzeżu od Nikodema Szustakiewicza i Ludmiły Sapeli.15 sierpnia 1981 zostaje erygowana przez biskupa Józefa Rozwadowskiego parafia NMP Matki Kościoła, Początkowo w parafii posługiwali księża diecezjalni, jednak na mocy umowy zawartej między biskupem Rozwadowskim a prowincjałem księży sercanów Antonim Czają od 7 września 1982 kościół i parafia zostały przekazane zakonowi. Wikariuszy diecezjalnych zastąpili przybyli do Bełchatowa pod koniec sierpnia 1982 sercanie ks. Stefan Zabdyr, ks. Jerzy Choczaj i ks. Józef Krajewski. Pełniącego obowiązki proboszcza parafii ks. Zygmunta Kiljanka zastąpił ks.Stefan Zabdyr SCJ W 1984kapłani mieszkający dotąd w wynajętych mieszkaniach przenoszą się do nowo wybudowanej plebanii.4 grudnia 1993 w uroczystość św. Barbary – patronki górników ks. abp Władysław Ziółek ogłosił specjalnym dekretem św. Barbarę drugą patronką parafii.Dzwonnicę przy kościele wykonał Henryk Richter.1 września 1998 zgodnie z dekretem ks. abp Władysława Ziółka z części parafii została wydzielona nowa parafia Zesłania Ducha Świętego, która objęła tereny osiedla Przytorze.

Reklama

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.