Reklama

Bełchatowskie szkoły w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Opublikowano:
Autor:

Bełchatowskie szkoły w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja Bełchatowskie szkoły od nowego roku szkolnego dołączą do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. W ramach rządowego programu, wszystkie szkoły w Polsce będą połączone siecią szybkich łączy internetowych. Dzięki temu wprowadzone zostaną dodatkowe lekcje programowania a wykorzystywanie szybkiej sieci internetowej i technik informatycznych także na innych zajęciach przedmiotowych spowoduje, że młodzież będzie miała szerszy dostęp do wiedzy, a co za tym idzie także lepsze kompetencje intelektualne i zawodowe.

Obecnie tylko 10 procent szkół i placówek oświatowych w Polsce ma dostęp do internetu o takich parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do nauki i prowadzenia lekcji. Na ponad 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych w Polsce niewiele ponad 3 tys. posiada dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Nauka często odbywa się bez użycia nowoczesnych technologii. Jedna czwarta uczniów nawet na lekcjach informatyki nie korzysta z internetu. Bez szybkiego internetu nie jest możliwe jednoczesne korzystanie z sieci na kilkunastu stanowiskach czy płynne wyświetlanie treści multimedialnych. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma to zmienić. Dzieci w szkołach będą miały szerokopasmowy internet, ale także dostęp do cyfrowych zasobów edukacyjnych.

Bełchatowskie szkoły prowadzone przez miasto już teraz mają zapewniony dostęp do szeroko pasmowego internetu przez różnych operatorów. W związku z tym, że od nowego roku szkolnego 2018 / 2019 będą one włączone do OSE, konieczne będzie rozwiązanie umów na dostęp do internetu zawartych z obecnymi dostawcami – koszty rządowego programu będą bowiem pokrywane z budżetu państwa oraz środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.


Korzystanie przez szkołę z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu o symetrycznej przepustowości 100 Mb/s lub usługi o niższych parametrach, świadczonej przez operatora OSE, jak również korzystanie przez szkołę ze świadczonych przez operatora OSE usług bezpieczeństwa teleinformatycznego, obejmujących ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem oraz monitorowanie zagrożeń i bezpieczeństwa sieciowego będzie nieodpłatne. Ponadto, nieodpłatne będzie korzystanie przez szkołę z usług ułatwiających dostęp do technologii cyfrowych.


Oznacza to, że w związku z tworzeniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej miasto nie ponosi obecnie żadnych kosztów. Sprawne podłączenie szkół miejskich do tworzonej sieci w przyszłości będzie wymagać bieżącego monitorowania działań operatora OSE, czyli Państwowego Instytutu Badawczego.

Dostarczeniem Internetu do szkół mają zająć się bezpośrednio operatorzy komercyjni, którzy nie tylko dostarczą łącza o przepustowości 100 Mb/s, ale też zbudują potrzebną do tego infrastrukturę. W Bełchatowie takie prace prowadzone będą w 10 szkołach, zgody na budowanie nowych linii doziemnych wydawane będą w miarę spływania kolejnych wniosków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE