Rejestracja i logowanie

Kwestia odszkodowania za wypadek przy pracy, czy tylko ZUS może wypłacić nam świadczenie?

Rozmaitości 21-05-2018 Autor: materiał partnera
0
Kwestia odszkodowania za wypadek przy pracy, czy tylko ZUS może wypłacić nam świadczenie?

Prowadzenie przedsiębiorstwa, firmy wiąże się z szeregiem powinności i obowiązków wobec swoich pracowników.

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy, dobrego zaplecza socjalnego, zrównoważony harmonogram prac to tylko niektóre z nich. Jednak jednym z najważniejszych jest odpowiednia ochrona pracownika, która przejawia się w obowiązku odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Daje on gwarancję wypłaty odszkodowania w razie wypadku.

Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, kiedy świadczenie z ZUS-u będzie niewystarczające na pokrycie całej zaistniałej szkody.

Czy w takiej sytuacji możemy ubiegać się o dopłatę różnicy w odszkodowaniu np. od pracodawcy?

Zobacz, co na ten temat mówią przepisy.

 

Kiedy używa się definicji „wypadek przy pracy”?

Wypadek przy pracy definiowany jest przez ustawę, jako zdarzenie nagłe, doprowadzające do urazu lub śmierci, a które spowodowane zostaje czynnikami zewnętrznymi. Oczywiście główną przesłanką przepisu jest, aby wystąpiło ono w związku z wykonywaną pracą (zgodnie z ust. z dn. 30.10. 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, art.3.1)

Katalog ustawowy obejmuje przypadki, kiedy to wypadek ma miejsce podczas albo w związku z

wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności pracowniczych, ale również:

- poleceń przełożonego, oraz

- podczas lub w związku z pracą wykonywaną przez pracownika dla pracodawcy, nawet bez jego polecenia.

Sytuacje wypadków określanych wspólnym mianem „przy pracy” mają również miejsce w drodze do i z pracy, kiedy pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, ale również podczas podróży służbowej, uczestnictwa w szkoleniu z zakresu powszechnej samoobrony oraz przy wykonywaniu zadań powierzonych przez działające na terenie zakładu, siedziby pracodawcy organizacje związkowe.

Odszkodowanie od pracodawcy - w jakiej sytuacji możemy się o nie ubiegać?

O odszkodowanie od pracodawcy możemy się ubiegać przede wszystkim w sytuacjach, jeżeli ponosi on wyłączną winę za wypadek. Wtedy jest on zobowiązany pokryć wszelkie koszta wynikające z leczenia i rehabilitacji pracownika. W przypadku, gdy ten na skutek feralnego zdarzenia stanie się inwalidą – jego przełożony dodatkowo pokrywa koszta związane z przystosowaniem się do nowego zawodu. Jak wyjaśnia specjalista do spraw odszkodowań z portalu internetowego https://codex.org.pl/odszkodowania/:

Jeżeli w związku z wypadkiem podczas wykonywania pracy, doszło do uszkodzenia ciała, czy poniesienia uszczerbku na zdrowiu, wówczas pracownikowi przysługuje prawo do pełnego pokrycia jego szkody osobowej. Duża część pracujących osób jest nieświadoma tego, że mają prawo dochodzić odszkodowania związanego z taką sytuacją od swojego pracodawcy. W przypadku, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pokryje całości świadczenia pieniężnego, wówczas ubiegać się możemy o wypłatę różnicy tej kwoty od pracodawcy”.

 

Kiedy nie otrzymamy pomocy z tytułu wypadku przy pracy?

Odmowę wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia otrzyma każdy, komu przypisać będzie można wyłączną winę za wypadek. Dopuszcza się jej, kto narusza przepisy o ochronie życia i zdrowia, działając w sposób umyślny lub rażąco niedbały. Mówimy o tym także wtedy, gdy do wypadku doszło z powodu nietrzeźwości pracownika lub wprawienia się go w stan odurzenia za pomocą substancji innych niż alkohol.

Sytuacje związane z dochodzeniem odszkodowań mają wiele prawnych niuansów. W przypadku jakichkolwiek kłopotów, czy wątpliwości najbardziej odpowiednim rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej kancelarii, zajmującej się tematyką odszkodowawczą. Wieloletnie doświadczenie, ale także prawdziwa pasja, zrozumienie i szacunek do klienta wyróżniają tylko najlepsze podmioty prawnicze.

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->