Rejestracja i logowanie

Pieczęć urzędowa zespołu szkół- jakie informacje musi zawierać

Rozmaitości 21-06-2019 Autor: materiał zewnętrzny
0
Pieczęć urzędowa zespołu szkół- jakie informacje musi zawierać

Jakie treści muszą być umieszczone na pieczęci urzędowej? Czy pieczęcie urzędowe powinny zawierać nazwa zespołu, czy tylko nazwę danej szkoły według obowiązujących przepisów prawa?

Odpowiedź:

Pieczęć urzędowa to metalowa, tłoczona pieczęć okrągła zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis odpowiadający nazwie szkoły lub przedszkola.

Nazwa szkoły lub przedszkola wchodzących w skład zespołu szkół, oprócz nazwy tej szkoły lub przedszkola, zawiera nazwę zespołu, zatem według mnie pieczęcie urzędowe wymienionych w pytaniu jednostek powinny zawierać nazwę zespołu.

Uzasadnienie:

Urzędową pieczęcią jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis odpowiadający nazwie podmiotu uprawnionego do używania urzędowej pieczęci. Urzędowej pieczęci używają podmioty wymienione w ustawie – w tym szkoły publiczne, szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych (art. 16c ust. 1 i 3 oraz art. 2a ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych).

Zgodnie z przepisami nazwa publicznej szkoły podstawowej zawiera (§ 1 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli):

  • określenie: "Przedszkole", "Szkoła Podstawowa",
  • ustalony przez organ prowadzący numer porządkowy szkoły wyrażony cyfrą arabską, jeżeli w danej miejscowości jest więcej niż jedna szkoła danego typu, lub numer porządkowy przedszkola wyrażony cyfrą arabską, jeżeli w danej miejscowości jest więcej niż jedno przedszkole;
  • imię szkoły lub przedszkola, jeżeli imię takie nadano;
  • nazwę miejscowości, w której siedzibę ma szkoła lub przedszkole.

Nazwa szkoły lub przedszkola wchodzących w skład zespołu szkół, oprócz nazwy tej szkoły lub przedszkola, zawiera nazwę zespołu (§ 1 ust. 8 rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).

 

Nazwa szkoły jest używana w pełnym brzmieniu. Na pieczęciach może być używany skrót nazwy (§ 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).

 

Zapamiętaj!

Nazwa szkoły lub przedszkola wchodzących w skład zespołu szkół, oprócz nazwy tej szkoły lub przedszkola, zawiera nazwę zespołu.

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych(Dz. U. z 2018 poz. 441 ze zm.),
  • Rozporządzenie MEN z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017 poz. 649 ze zm.).

 

Leszek Zaleśny
Ekspert w zakresie prawa oświatowego i specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą
Ekspert Portalu Oświatowego
www.PortalOswiatowy.pl

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także