Rejestracja i logowanie

Planujesz kupno samochodu – sprawdź jakie są koszty jego utrzymania

Rozmaitości 24-04-2019 Autor: materiał zewnętrzny
0

Ciężko sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez samochodu. Są co prawda dostępne różne formy komunikacji publicznej, ale nie zapewniają takiej wygody i niezależności jak własne cztery kółka. Pamiętać jednak należy, że samo kupno pojazdu to nie jedyny wydatek, bo musimy doliczyć koszty jego utrzymania. Dopiero po tej ocenie możemy podjąć decyzję, czy warto, czy nie będzie to dla naszego budżetu zbyt duże obciążenie.

Kupno samochodu? Żaden problem!

To już nie te czasy, gdy na samochód mogli pozwolić sobie nieliczni. Dzisiaj praktycznie większość z nas jest w stanie kupić używany samochód, bo dostępne są modele już za 3-4 tys. zł, a nawet mniej. Oczywiście, to, w jakim stanie będzie taki pojazd, jest inną kwestią, bo nie ma co oczekiwać, że tak niedrogi samochód nie będzie miał wad.

Czasem więc lepiej dołożyć trochę więcej i kupić coś lepszego. Niezależnie jednak od tego, na co się zdecydujemy, zawsze trzeba sprawdzić, jakie będą koszty jego utrzymania. Na pewno trzeba będzie wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, a dodatkowo (jeśli tylko chcemy) również AC. Ten koszt akurat można łatwo obliczyć, korzystając z kalkulatora https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/, ale co z pozostałymi wydatkami?

Planujesz kupno samochodu (1).jpg

Koszty utrzymania samochodu. Poznajmy je!

- To, co najważniejsze na początku

Już po kupnie, trzeba będzie znaleźć dodatkowe pieniądze na różne sprawy - nie tylko związane z ubezpieczeniem czy opłatami urzędowymi (2% podatek od czynności cywilnoprawnych), lecz także z “odświeżeniem” stanu samochodu. Powinniśmy bowiem wymienić olej silnikowy i filtr oleju powietrza, ale też sprawdzić stan rozrządu, układu hamulcowego i zawieszenia. Ciężko ocenić, jaki będzie całkowity koszt tych działań, ale trzeba liczyć od 1 tys. do 2 tys. zł.

- Opony

Innym wydatkiem jest zakup opon, no chyba że poprzedni właściciel zostawił nam komplet zimowych i letnich. Ale nawet jak tak, to pamiętajmy, że mogą być w złym stanie, bo powinno się je wymieniać co około 20-30 tys. km.

- Paliwo

Kiedy auto zyskało już nowe filtry, wymieniono w nim olej silnikowy i zakupiono nowe opony, możemy ruszać w trasę, ale nim to zrobimy, musimy zatankować. I to właśnie paliwo będzie jednym z największych wydatków, choć to oczywiście zależy, jak często podróżujemy i jaką pojemność ma nasz pojazd. Ciężko też przewidzieć, ile w danym roku stracimy pieniędzy na paliwo, bo ceny zmieniają się czasem bardzo dynamiczne.

Planujesz kupno samochodu (3).jpg

- Inne wydatki

Do tej kategorii zaliczymy obowiązkowe badanie techniczne, które musi być wykonane raz do roku. Koszt to ponad 100 złotych. To również opłaty za przejazdy, parkingi i płatne drogi. Może się jednak zdarzyć, że poruszamy się to tylko po najbliższej okolicy lub po własnym mieście, co wyklucza pojawienia się takich wydatków. Nie zapominajmy jednocześnie o to, by zadbać o samochód, co wiążę się z szeregiem zadań: myciem i odkurzaniem, wymianą żarówek, uzupełnieniem płynu do spryskiwaczy itd. Takie dodatki pojawiają się w trakcie użytkowania auta i choć nie kosztują dużo, to trzeba je doliczyć.

Jak widzimy, kupno auta to dopiero początek wydatków, bo późniejsze są nieuniknione, więc lepiej być do nich odpowiednio przygotowanym.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także