Rejestracja i logowanie

Pluskwy: sprawdź, co musisz o nich wiedzieć. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Rozmaitości 29-01-2019 Autor: Materiał partnera
0

Pluskwy to pasożyty, który żywi się ludzką krwią. Jak już pojawią się w naszym domu to bardzo trudno jest się ich pozbyć. Mnożą się w zawrotnym tempie i są odporne na domowe sposoby. Aby zwalczyć pluskwy potrzeba środka ciężkiego kalibru, jaki dostać można tylko w profesjonalnym sklepie z preparatami na insekty.

Po czym rozpoznać, że w naszym domu są pluskwy? W jaki sposób pluskwy mogą dostać się do mieszkania? Jak pozbyć się pluskiew? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

 

Pluskwa - jak ją rozpoznać?

 

Jeśli moglibyśmy do czegoś przyrównać pluskwę to byłaby to pestka z jabłka. Pluskwa jest podobnej jak pestka wielkości - dorosła pluskwa osiąga długość ok. 5-7 mm i szerokość max. 3 mm, a także ma niemal identyczną barwę. Jak już zostało wcześniej wspomniane, pluskwy żywią się krwią, dlatego dobrze odżywiony pasożyt jest koloru ciemnobrązowego. Jeśli insekt przez dłuższy czas nie mógł się posilić, odcień brązu robi się bledszy. Pluskwa posiada silnie spłaszczone, owalne ciało zwężające się ku przodowi. Co istotne dla osób próbujących zwalczyć pluskwy domowym pantoflem lub łapką na muchy - pluskwy są wyjątkowe wytrzymałe, niestraszny więc im bliski kontakt z tego typu przedmiotami.

Skąd mogą wziąć się w domu pluskwy?

 

To pytanie nurtuje każdego, u kogo w domu pojawiły się pluskwy. Ktoś kto nigdy wcześniej nie miał styczności z tym pasożytem stwierdzi, że bierze się on z brudu i występuje wyłącznie w domach, których lokatorzy są z higieną na bakier. Nic bardziej mylnego. Pluskwy mogą wystąpić nawet w najbardziej sterylnych warunkach, a to dlatego, że przynosimy je z zewnątrz. Wystarczy, że pojawimy się w środowisku pluskiew, a jedna z nich niepostrzeżenie wejdzie nam do kieszeni lub stanie się pasażerem na gapę w torbie podróżnej. Potem wydostanie się ze swojego środka transportu w naszym domu i rozmnoży.

A w jakich miejscach możemy natrafić na pluskwy? Niestety praktycznie wszędzie. Pasożyt może być lokatorem hoteli, akademików, hosteli i noclegowni. Czasami można na niego natrafić w publicznych środkach transportu typu autobus, pociąg czy tramwaj. Czujnym trzeba być także w miejscach takich jak muzeum, kino i teatr. O prywatnych mieszkaniach i domach nie wspominając.

 

Pluskwy - objawy ugryzienia

Ślady po ukąszeniu przez pluskwę to najlepszy dowód na to, że w naszym lokum występuje pasożyt. Ukąszenia nie są bolesne, ale później mogą trochę swędzieć. Najczęściej zauważamy je po nocy, bo to właśnie wtedy pasożytują pluskwy. Miejsca po ukąszeniach często przybierają formę wypukłych, zaczerwienionych obrzęków, które są łudząco podobne do śladów po ukąszeniu przez pchłę. Zdarzają się też ostre reakcje alergiczne, ale rzadko.

Dowodem na to, że w naszym domu są insekty, mogą być również żywe lub martwe pluskwy, ślady z krwi przy szczelinach, pęknięciach i innych zakamarkach, a także słodki, mdły zapach unoszący się w całym mieszkaniu.

 

Jak skutecznie wytępić pluskwy?

Najważniejsze to zdać sobie sprawę z powagi problemu i od razu sięgnąć po profesjonalną pomoc w zakresie zwalczania insektów. W przypadku pluskiew popularne jest zamgławianie ULV, oprysk ciśnieniowy, wymrażanie mieszkania ciekłym azotem lub wygrzewanie całego lokum. Jeśli chodzi o dwie ostatnie metody to kluczowym jest, by podczas ich stosowania zapewnić bezpieczeństwo znajdującym się w mieszkaniu sprzętom, które niezabezpieczone mogą ulec zniszczeniu.

 

Preparaty na pluskwy znajdziesz tutaj.

 

Domowe sposoby na oczyszczenie domu z pluskiew

Jeśli specjalista ds. zwalczania pluskiew uzna, że znajdujące się w domu przedmioty należy wyrzucić, to tak trzeba będzie zrobić. W przeciwnym razie będzie można odratować je przy zastosowaniu domowych metod.

To co da się wyprać należy wyprać w temp. co najmniej 60 stopni Celsjusza, natomiast rzeczy, które można zamrozić powinno się umieścić w zamrażarce w temp. -20 stopni Celsjusza na min. 10 godzin. To pozwoli zabić wszystkie formy rozwojowe tego szkodnika. Oczywiście całe mieszkanie trzeba odkurzyć i zdezynfekować.

 

Wszechobecne pluskwy spędzają Ci sen z powiek? Odwiedź sklep Tedan.pl, gdzie znajdziesz profesjonalne środki na pluskwy i inne insekty. Kliknij w link.

 

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także