Rejestracja i logowanie

Jaki kamień wybrać na pomnik?

Rozmaitości 22-10-2018 Autor: materiał partnera
2
Jaki kamień wybrać na pomnik?

Wybór pomnika dla ukochanej osoby to smutna chwila, jednak należy wtedy przezwyciężyć emocje i dokonać najlepszego wyboru. Tym bardziej że rodzaj kamienia zawsze będzie wpływać na dwa niezwykle istotne aspekty, po pierwsze na trwałość pomnika, a po drugie na jego wizualny efekt. Zatem jaki kamień wybrać, aby mieć pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru?

Cena nie zawsze równa się jakości

Jednym z najdroższych kamieni, z których wykonywane są pomniki i nagrobki jest marmur. Powszechnie przyjęło się przekonanie, że ten materiał jest najszlachetniejszy i bardzo dobrze wygląda wizualnie, dlatego wiele osób dążyło do tego, aby postawić swoim najbliższym pomnik z marmuru. W praktyce takie rozwiązanie okazało się bardzo łudzące. Kiedy weźmiemy pod uwagę nasz klimat, marmur okaże się bardzo nietrwałą skałą wapienną, która w trakcie mrozów jest niestety narażona na erozję. Dlatego większość firm obecnie odchodzi od marmuru.

Gdzie warto zamówić pomnik dla ukochanej osoby?

Jakość kamienia zawsze jest ściśle związana z tym, jakiego producenta wybierzemy. Dlatego też również na to trzeba zwracać uwagę. Jedną z godnych polecenia firm jest http://www.pomniki.eu/. W przypadku takich firm zyskujemy pewność, że zakupiony pomnik będzie wykonany z kamienia najwyższej jakości, co w konsekwencji wpłynie na jego trwałość.

Postaw po prostu na sprawdzony granit

Granit to najtrwalszy i jednocześnie najpopularniejszy w Polsce kamień, z którego produkuje się pomniki i nagrobki. Jego popularność wynika również stąd, że jest bardzo odporny na zarysowania, czy też przeróżne uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do marmuru nie zagrażają mu warunki atmosferyczne i nie wymaga systematycznej pielęgnacji.

Inne kamienie

Alternatywą dla granitu może być również piaskowiec. Niestety, kiedy zdecydujemy się na niego, musimy zwracać większą uwagę na pielęgnację pomnika. Jednak, kiedy poświęcimy pewną ilość czasu, zyskamy przepiękny nagrobek na lata. Nie da się ukryć, że jest lepszym, mimo że tańszym materiałem, niż marmur, ale przy okazji też gorszym, niż granit.

Czym, kierować się przy wyborze kamienia na nagrobek?

Podjęcie jednoznacznej decyzji o wyborze kamienia na nagrobek nie jest proste. W końcu każdy z nas ma inne możliwości finansowe i do tego różną ilość wolnego czasu, który można poświęcić na pielęgnację pomnika i nagrobka. Niezależnie od naszej sytuacji życiowej warto sięgnąć po radę co najmniej jednego specjalisty w zakładzie kamieniarskim. Jego opinia powinna być wsparta doświadczeniem i nabytą wiedzą, dlatego, kiedy porównamy ją z powyższymi informacjami, będziemy mogli dokonać najlepszej dla nas decyzji.

Co potem?

Kiedy wybierzemy już kamień i firmę, która wykonana pomnik i nagrobek, trzeba będzie zastanowić jaki kolor oraz kształt powinny one mieć. Przy ustaleniu warto zwrócić uwagę na porady fachowców, ale też można wybrać się na cmentarz i sprawdzić, jak będzie to prezentować się w rzeczywistości. Konieczne będzie zwrócenie uwagi na to, aby sprzątanie grobu było jak najłatwiejsze. Oprócz tego zwróć uwagę na pozostawienie pewnej ilości miejsca na wieńce i znicze.

komentarze (2)
Dodaj komentarz

Wydaje mi się, że kamień nie jest ważny ani dla księdza, ani zmarłego. Jest to swego rodzaju ostatnie upamiętnienie zmarłego, można się przy grobie spotkać z rodziną. Granit to też sama natura i ekologia, podobnie jak trawa. Z tym, że taką trawę to trzeba przycinać kila razy w miesiącu, jest to bardzo duże utrudnienie dla osób, które rzadko odwiedzają cmentarz emoji

A dla kogo ten kamień jest taki ważny, dla tego co w grobie czy dla księdza, któremu trzeba płacić daninę stawiając pomnik, bo bramy wjazdowej nie otworzy. Uformować mogiłę, obłożyć trawą z rolki i grób gotowy. Trawkę przycinać co jakiś czas nożycami do trawy i aż miło, zielono, sama natura i ekologia. A tak tylko przepych, który większy, droższy i z jakiego kamienia, i sam beton wokół. Najwyższy czas zmienić myślenie Polaków.

dodaj komentarz
Czytaj także