Rejestracja i logowanie

To są jaja! Ceny rosną z tygodnia na tydzień. "Będziemy płacić po 2 zł za sztukę "?

Rozmaitości 03-11-2017 Autor: mj-s Foto: rk
19
To są jaja! Ceny rosną z tygodnia na tydzień.

Po rekordowych wzrostach cen masła, teraz za kolejny podstawowy spożywczy produkt – jajka, zaczynamy płacić wysokie ceny. W stosunku do czerwca tego roku, obecnie jajka są nawet o 40 procent droższe i wszystko wskazuje na to, że szybko taniej nie będzie...

Cenowe jajeczne trendy widać wszędzie – jeśli robimy zakupy w marketach, przeciętnie za 10 sztuk jaj w rozmiarze „L” zapłacimy 8-9 złotych. Za ekologiczne możemy zapłacić nawet ponad 14... Drożej niż w wakacyjnych miesiącach jest też na miejskim targowisku. Ceny oczywiście wahają się i zależą od wielkości jaj - za małe zapłacimy 0,80 gr, za sztukę największego musimy dać 1,20 zł. To średnio 20-30 groszy drożej niż zaledwie kilka miesięcy temu.

Konsumenci nie kryją zdziwienia i zaniepokojenia tą sytuacją:

- Nie wiem co się dzieje, ale jedzenie drożeje w tempie ekspresowym. Masło... śmieją się u nas ludzie, że można inwestować w jego sztabki. A teraz jajka. 1zł za jedno? Jak tak dalej pójdzie, to na święta będziemy płacić po 2zł za sztukę?... kogo na to stać - komentuje naszej reporterce klient targowiska miejskiej 

Panie, które handlują wiejskimi nie są w stanie racjonalnie powiedzieć nam dlaczego ceny jaj idą w górę, tłumaczą to naturą:

- No słabo niosą, nie wiem czy to, że zimno się robi... Jak tak dalej pójdzie to już w przyszłym tygodniu ja będę handlować po złotówce

Prawda o cenie jaj jest jednak o wiele bardziej złożona... Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, w październiku tego roku średnia cena sprzedaży jajek konsumpcyjnych w kraju wyniosła 40,60 zł/100 szt. i wzrosła o ponad 20 proc. w stosunku do października 2016, a w porównaniu do tegorocznego czerwca wzrosła o około 40 procent! W ostatnim tygodniu średnia cena sprzedaży jaj w Polsce była jedną z najwyższych w UE, drożej było tylko w Austrii (polska cena to: 178,15 euro/100 kg, austriacka - 188,90 Euro/100 kg).

Dlaczego jajka tak drożeją? Sytuacja wynika z ograniczenia liczby kur niosek, a powody tego stanu rzeczy są dwa. W sierpniu Komisja Europejska poinformowała, że na fermach niosek w Holandii, Belgii, Niemczech, a potem także w innych krajach UE wykryto fipronil (środek owadobójczy), to spowodowało konieczność wybicia wielu stad drobiu. Z kolei we Włoszech, u największego producenta jaj wystąpiła ptasia grypa. Oba zdarzenia znacząco ograniczyły ilość niosek i w efekcie produkcję jaj.

Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. Już kilka dni po komunikacie o fipronilu ceny jaj w większości europejskich krajów zaczęły rosnąć - w stosunku do lipca o ponad 30% .

- Spowodowało to zwiększoną sprzedaż polskich jaj do krajów UE i mniejszą ich podaż na rynku krajowym. Wcześniejsze zakupy jaj uruchomiła też branża spożywcza, w obawie przed brakami w okresie przedświątecznym – czytamy w najświeższym komunikacie Ministerstwa Rolnictwa.

Resort informuje także, że w ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie, a w związku z tym bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. Bieżące ceny jaj wskazują na to, że teraz jajeczna branża solidnie się odkuje, bo średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych ciągle pnie się w górę i w całej Unii rośnie z każdym tygodniem o około 5%.

komentarze (19)
Dodaj komentarz

Mozna podjechac do Suflidowa kolo Belchatowa i kupic swieze 30 jaj za 15 zl emoji to jest kolo ras, bezposrednio u producenta bez marzy sklepowej

Do wszystkich oderwanych od koryta kodziarzy, chorych z nienawiści antypolakow z po i n napisze byście zamiast tylko oglądać propagandowy tvn i czytać ogłupiającego i okłamującego was szmatławca GW zamiast słuchać ludzi POkroju lisa to byście zaczerpnęli fachowej wiedzy ekonomicznej. Wówczas byście wiedzieli skad te ceny i wiedzieli ze niestety ale PiS nie ma z ty nic wspólnego a tym bardziej polityka prorodzinna, proobbywatelska propolska naszego rządu, wiedzielibyscie ze to nie pis jest winny tych cen. Radze przeczytac jakis fachowy artykul, na ten temat, np na portalu bankier.pl :"Masło mocno podrożało. Wyjaśniamy, skąd wzięły się takie ceny" chociaz znajac was nie będzie wam sie chciało tak długiego tekstu przeczytać a nawet jak przeczytacie to nic niee zrozumiecie bo kodowcy to ciemna masa która łyka jak pelikan to co im antypolska opozycja wmówi i żadne FAKTY do was nie docierają.

Ekonom, który słucha Jarka, co to nawet konta w banku nie ma i zakupów nie robi. Ekonom po szkole ojca Rydzyka - sądząc po wątpliwej elokwencji i dużej ilości inwektyw pod adresem wszystkich, którzy nie są po stronie dojnej zmiany. Argumentów merytorycznych jak zwykle u PiS-wców brak.

przeczytałeś artykuł "Masło mocno podrożało. Wyjaśniamy, skąd wzięły się takie ceny" BŁAŹNIE ??

PO pierwsze artykuł mówi o jajkach, nie o maśle. Po drugie podrożało pieczywo, ryby, mięso, wędliny, sery. I to się dzieje odkąd PiS wprowadził 500+, więc się nie wysilaj umysłowo więcej, bo i tak tego nie zrozumiesz. A obrażać to możesz swoją rodzinę (jeśli masz), a nie innych ludzi, których nawet nie znasz. Kultury to Wam, PiS-owcom zawsze brakowało i brakować będzie.

jesteś idiota stwierdzam PO twoim wpisie nieuku

Polityka prorodzinna??? Aleś mnie rozbawił! Dzięki, w ten szary dzień porządnie się uśmiałam :-).

oczywiscie ze tak za solidaruchow T.W. bolkowych z PO to z biiedy dzieci odbierali rodzicom jak w skandynawii i niemczech chyba ze rodzina muslimska to nietykalna to nieodbierano! a teraz jest POMOC POMOC panstewa nie POmoc

Ceny żywności zaczęły systematycznie rosnąć od maja zeszłego roku, czyli zaraz po wprowadzeniu 500+. Wzrosły ceny sera, ryb (około 30% w ciągu kilku dni), pieczywa, teraz masło i jajka. Regularnie rosną ceny mięsa i wędlin. Nie zwalajcie na UE, bo większość zwyżek cen, to jedyny efekt 500+!

faszystowska propaganda scierw z kodu z niuslika, gw i tvn NIE ZNA GRANIC jesteście śmiesznie żenujący scierwa oderwane od koryta, KLAMIECIE ludziom w twarz! opozycja = scierwowa propaganda

Jełopku to od kiedy rzad reguluje ceny np masła czy jaj? to rzad podniósł ceny czy producenci? nie siej propagandy KODowcu. Ceny POdnieśli pseudoprzedsiebiorcy tacy Nowoczesni POstepowi a ten będzie na rząd zwalał. P.S nie biorę 500+ bo nie mam dzieci ale BARDZO popieram ten program BARDZO POPIERAM.

Nie rząd podniósł ceny, ale ich śmieszny program. Czytaj ze zrozumieniem. I naucz się dyskutować, a nie tylko obrażać, bo Wy PiS-wcy nigdy nie macie żadnych sensownych argumentów, tylko chamstwo. A skoro popierasz rozwój patologii, to wiadomo, że nic mądrego do powiedzenia nie masz i mieć nie będziesz.

danie pieniędzy rodzinom na dzieci to rozwój patolgii? ciebie powinni zamknąć w szpitalu psychiatrycznym ty SZMATO

Każdy sądzi według siebie :-)

Danie pieniędzy? Raczej zabieranie tym nielicznym, który w tym kraju jeszcze pracują. A jedyni, którzy się rozmnażają ze względu na 500+ to właśnie patologia. Nikt "normalny" nie robi sobie dziecka dla pięciuset złotych. A z takimi tekstami o szmatach to uważaj, bo wydaje Ci się, że jesteś anonimowy w Internecie, ale możesz się kiedyś zdziwić. Nie masz argumentów, to oczywiście tylko obrażać potrafisz. Typowy PiSior, nic innego nie macie do powiedzenia, tylko wyzwiska. Swoją drogą, gdzie jest administrator tej strony? Takie chamstwo powinno być eliminowane!

no tak w ciagu 6 mieisecy cena ja wzrosal z 80 groszy do zlotowki czyli o 20 grioszy a pan z kodu na rynku twierdzi ze teraz wciagu miesiac do swiat cena wzrosnie jeszcze o zlotowke do 2 zlotych BRAWO imbecylu!

jaki PiS robi swoje deklu... po prostu nic się nie zmieniło w sprawie kosztu "produkcji" jajka, tylko afera z tymi prochami na zachodzie i wybicie wielu kur niosek spowodowały że "producenci" jaj wykorzystują sytuacje i braki na rynku podnoszeniem cen żeby nabić sobie kieszenie nie ponoszac nawet 0.0001 % wzrostu kosztów... po prostu żeruja i wykorzystują sytuacje żeby zarobić i ot to cała filozofia...

PiS robi swoje.

Jakbys debilu umyslowy umial czytac to wiedzialby ze rosnace ceny jaj i masla to wina tylko i wylacznie waszej kochanej UE a nie PiSu pajacu jeden niedorozwiniety umysłowo.

dodaj komentarz
Czytaj także