Rejestracja i logowanie

Kupiłeś ten boczek w Biedronce? Jak najszybciej się go pozbądź. GIS wydał ostrzeżenie

Region 01-07-2020 Autor: Emste
5
Kupiłeś ten boczek w Biedronce? Jak najszybciej się go pozbądź. GIS wydał ostrzeżenie

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed boczkiem wędzonym "Kraina Wędlin". W trakcie badań odkryto w nim bakterie Listeria monocytogenes. Produkt został wycofany ze sklepów.

Badania, które przeprowadziła Inspekcja Weterynaryjna wykazały, że w 2 z 5 próbek mięsa wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Zgodnie z ostrzeżeniem GIS-u, spożycie zakażonego boczku może prowadzić do listeriozy.

 

Czym są te bakterię i wywoływana przez nie choroba? Listeria monocytogenes jest obecna w gnijących roślnach, wodzie, kale a także wśród zwierząt. Zakażenie nimi jest rzadkie, a dochodzi do niego w wyniku spożycia skażonego pokarmu lub kontaktu z chorym zwierzęciem. Baterię wywołują listeriozę, czyli chorobę, która powoduje takie objawy jak posocznica, ostra niewydolność oddechowa czy ropna ziarnica noworodków. Może pojawić się też biegunka, wymioty czy zapalenie spojówek. Listerioza jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży. W Tym drugim przypadku może doprowadzić do poronienia, a nawet późniejszej niepłodności.

 

Boczek wędzony "Kraina Wędlin", w którym wykryto bakterie został wyprodukowany przez Goodvalley Sp. z o.o., a dystrybuowany był przez Jeronimo Martins Polska S.A. Numer skażonej partii to 242.130649/73 – jej termin przydatności do spożycia mija 12 i 13 lipca 2020 roku.

 

Jeżeli w ostatnim czasie kupiliście boczek przed którym ostrzega GIS, sprawdźcie najpierw numer partii oraz datę przydatności. Jeżeli pokrywają się one z tymi, wskazanymi przez sanepid, produkt możecie zwrócić w sklepie. Jeśli po spożyciu wystąpiły objawy choroby, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

 

 

komentarze (5)
Dodaj komentarz

Człowiek koszaruje się przed koronawirusem dwa miesiące, wpiepsza konserwy z puszek i paprykarze a jak już wyjdzie na miasto na zakupy kupić ulubiony boczek, trafia na zatruta partię. I jak tu zyc?

A jak już go zjadłem to mogę zwrócić?

Panie, nie obrażaj pan, dobre?

I znowu na Bonifratow wyladujesz sasiedzie. Najlepiej teraz to okladac brzuch kapusta no i zapraszam na 0.5 do mnie sasiedzie. Do jutra sladu nie bedzie

a jak go zjadłeś??? W Biedronce, nie kupuję mięsa, wędlin i ryb... ..z zasady.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także