Rejestracja i logowanie

Saperzy i antyterroryści na trasie S14 w Łódzkiem

Region 18-03-2019 Autor: magjas Foto: GDDiKA oddział Łódź
2

Od kilku miesięcy antyterroryści z łódzkiej Komedy Wojewódzkiej Policji doskonalą swoje umiejętności w pustostanach na trasie przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S 14. Taki poligon, to dla mundurowych idealne miejsce na ćwiczenia, bo w najbardziej realny sposób odzwierciedla miejsce akcji. Do antyterrorystów dołączyli teraz saperzy.

Taka współpraca to efekt porozumieniania jakie zawarł łódzki oddziału GDDKiA z służbami.

- Umowa pozwoliła przeprowadzić szereg ćwiczeń, treningów i symulacji, z jakimi funkcjonariusze stykają się na co dzień w swojej trudnej i niebezpiecznej służbie. Poligonem do działań są liczne budynki przeznaczone do rozbiórki na trasie przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S 14. To niepowtarzalna szansa, aby wszelkie warianty działań przeprowadzić w warunkach idealnych z rzeczywistymi, twierdzą zgodnie – informuje Maciej Zalewski, główny Specjalista ds. Komunikacji z GDDiKA w Łodzi

Mundurowi zgodnie podkreślają, że takich warunków jak w pustostanach nie da się osiągnąć na poligonie, gdzie obiekty są już doskonale znane i doszczętnie ogołocone z wszelkich przeszkód podczas licznych ćwiczeń. W opuszczonych domach pojawia się szansa na sforsowanie masywnych drzwi czy przeciwwłamaniowe okno, a rozkład pomieszczeń w budynku nie jest znany. Teraz do antyterrorystów dołączyli saperzy, którzy, również zachwalają swój nowy poligon. Jak sami podkreślają, mogą przeprowadzić niczym nie ograniczone próby z różnymi materiałami wybuchowymi, niebezpiecznymi i łatwopalnymi i zaobserwować jak zachowują się budynki poddane takim zabiegom.

- Takiej możliwości nie miałem nigdy podczas swojej 20 letniej służby - mówi jeden z najbardziej doświadczonych saperów w grupie.

Saperzy sprawdzali jaki efekt daje wybuch gazu z rozszczelnionej butli turystycznej w mieszkaniu, wybuchy plastiku, czy pożar napalmu w budynku. To nieocenione doświadczenia, przekładające się na bezcenną wiedzę do wykorzystania w prawdziwych akcjach bojowych. Przy okazji swoje umiejętności szlifują też strażacy, nawet dla nich gaszenie pożaru budynku, w którym płonie napalm, to nowość.

Czas przeznaczony na takie ćwiczenia będzie wykorzystany do maksimum, czyli do momentu, kiedy trzeba będzie wszystkie budynki rozebrać na potrzeby budowy drogi. S 14 biegnąca po zachodniej stronie Łodzi będzie łączyć się z autostradą A 2 i „ekspresówką” S 8. obwodnicą

komentarze (2)
Dodaj komentarz

Napalm ????? Szykują się do czegoś ?

"Taka współpraca to efekt pozmieniania..." - chyba powinno być "porozumienia" ?

dodaj komentarz
Czytaj także