Rejestracja i logowanie

Jak rozliczyć podatek z PIT-11 otrzymanego od pracodawcy?

Region 17-01-2019 Autor: materiał zewnętrzny
0
Jak rozliczyć podatek z PIT-11 otrzymanego od pracodawcy?

Luty to czas, w którym miliony podatników otrzymuje formularze PIT-11 od pracodawcy. Jest to obowiązek każdej firmy zatrudniającej pracownika, na podstawie umowy o dzieło, zlecenia czy umowy o pracę. Jeśli otrzymałeś już PIT-11 od pracodawcy i zastanawiasz się, co należy z nim zrobić, dowiedz się więcej na ten temat.

PIT-11 od pracodawcydo czego jest mi potrzebny?

Deklaracja PIT-11 od pracodawcy to dokument zawierający informacje na temat Twoich dochodów uzyskanych w danej firmie w ubiegłym roku podatkowym. Dzięki niej poznasz też kwotę zapłaconych za Ciebie podatków i wysokości odprowadzonych składek ZUS. Formularz PIT-11 to druk, który ułatwia poprawne uzupełnienie deklaracji podatkowej PIT-36 lub PIT-37.

Gdybyś nie miał do niego dostępu, to wszystkie dochody, koszty, zaliczki na podatek i kwoty rozliczane np. na ubezpieczenia zdrowotne musiałbyś obliczyć samodzielnie. Precyzyjne ustalenie  tych kwot mogłoby być jednak bardzo trudne.

 

Jak rozliczyć PIT-11 od pracodawcy?

Otrzymując deklarację PIT-11 od pracodawcy, należy rozliczyć PIT-36 lub PIT-37 na podstawie danych dostępnych w formularzu.Przychody, koszty ich uzyskania, zaliczki, składki i dochody należy przenieść w odpowiednie rubryki w PIT-36 lub PIT-37:

·        składki społeczne z PIT-11 należy wpisać do pól o nazwie składki społeczne lub składki zdrowotne w deklaracji PIT,

·        przychody, dochody, koszty i zaliczki powinny zostać wpisana do sekcji C pt. „Dochody/straty ze źródeł przychodów” – przychody z tych samych kategorii w PIT-11 przenosimy do tych samych kategorii w PIT-36 oraz PIT-37.

Pamiętaj, że w przypadku otrzymywania dochodów od kilku różnych pracodawców, otrzymasz większą liczbę formularzy PIT-11. Wystarczy, że kwoty z kilku zeznań zostaną przez Ciebie zsumowane, a następnie przeniesiesz je do odpowiedniego pola w rocznym PIT.

 

Skąd mogę wiedzieć, że mój PIT-11 od pracodawcy jest poprawny?

Uzupełniając deklarację podatkową, warto zwrócić uwagę na to, czy zarobek wskazywany na druku PIT-11 jest zgodny z Twoją umową. Jeśli masz wątpliwości co do PIT-11 od pracodawcy, odwiedź swój oddział ZUS lub zadzwoń z prośbą o wyjaśnienie.

O błędach znajdujących się na deklaracji poinformuj zakład pracy, który powinien odnieść się do uwag i wyjaśnić prawidłowość kwot zawartych w formularzu. Jeśli okaże się, że są one błędne, to pracodawca ma obowiązek skorygować deklarację PIT-11. 

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018? To nic prostszego! Sprawdź krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji w roku podatkowym 2019!

 

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także