Rejestracja i logowanie

Te zawody będą najbardziej rozchwytywane w naszym regionie. Górnicy mniej potrzebni...

Kultura i Edukacja 16-05-2019 Autor: magjas
16
Te zawody będą najbardziej rozchwytywane w naszym regionie. Górnicy mniej potrzebni...

Wczoraj Ministerstwo Edukacji opublikowało raport z wykazem zawodów, które w niedalekiej przyszłości mają być wyjątkowo rozchwytywane na rodzimym rynku pracy. Zestawienie określa nie tylko prognozy w skali ogólnopolskiej, ale również dla każdego z szesnastu województw. Za tymi danymi mają też iść konkrety, a konkretnie pieniądze dla samorządów, które kształcą w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie. Zestawienie jest oparte na statystykach m.in. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej.

W świetle rekrutacji, która ruszyła z początkiem tego tygodnia ministerialny spis może okazać się dla młodzieży cenną wskazówką, a nie jedynie zbiorem statystycznych informacji. Warto przyjrzeć się temu raportowi, bo zgodnie z zapowiedziami resortu przygotowane prognozy zapotrzebowania na zawody dotyczą 5 najbliższych lat i uwzględniają szereg danych, ekonomicznych, demograficznych i edukacyjnych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej na początku zestawienia przedstawiło dwadzieścia zawodów, które są kluczowe dla rozwoju całego państwa. Zaskoczenia nie ma, to lista specjalności czysto technicznych, opartych na szkołach zawodowych i technikach.

Kultura i Edukacja

Z kolei ministerialny wykaz dla województwa łódzkiego wymienia 47 zawodów z prognozowanym istotnym zapotrzebowaniem na pracowników. Blisko połowę z tych specjalności można zdobyć kończąc szkołę branżową (dawną zasadniczą), zaś dwadzieścia sześć – technikum.

Kultura i Edukacja

Poza zawodami, które w zestawieniu określone są jako te z „istotnym zapotrzebowaniem” MEN przygotował spis stu dwudziestu trzech innych specjalności, dla których w łódzkim prognozuje „umiarkowane zapotrzebowanie”. Co warte zauważenia, pośród mniej potrzebnych zawodów wymieniane są trzy związane z górnictwem. Cały raport dostępny jest TUTAJ.

Zgodnie z zapowiedziami MEN samorządy, które które prowadzą szkoły kształcące w tych kluczowych zawodach otrzymają na ten cel dodatkowe pieniądze z budżetu państwa.

- Samorządy na 2020 rok otrzymają zwiększoną subwencję oświatową na szkoły kształcące w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie - poinformował 14 maja Departament Informacji i Promocji MEN. - Takie rozwiązanie zapewni stabilność finansową samorządów w kształceniu zawodowym. Będą one miały pewność, że decyzja o uruchomieniu kształcenia w zawodzie z listy zawodów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa do zakończenia kształcenia w tym zawodzie, przełoży się na wyższe finansowanie w ramach subwencji przez wszystkie lata nauki.

Jak w świetle listy MEN wyglądają bełchatowskie placówki? Przeglądając ministerialne zestawienie i oferty szkół w powiecie stwierdzić można, że w kształceniu najbardziej „chodliwych” pracowników przodują trzy placówki z powiatu: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie i Kleszczowie.

W popularnym „Energetyku” - zarówno na poziomie technikum jak i szkoły branżowej - znajdziemy wszystkie poszukiwane zawody. Szkoła przy Czaplinieckiej kształci techników budownictwa, informatyki, mechaniki, elektryki i elektroniki, a także informatyki. Podobnie jest w branżowej szkole I stopnia, gdzie można zdobyć zawód: elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych; monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie operator obrabiarek skrawających czy poszukiwany na rynku pracy ślusarz.

Oferta zelowskiego „Kilińskiego”, który oferuje kierunki technik: pojazdów samochodowych, mechanik, informatyk, mechanizacji rolnictwa i agrotechnik, a w szkole branżowej: mechanik, operator pojazdów i maszyn rolniczych, ślusarz, mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych również wpisuje się w trendy wskazane w ministerialnym zestawieniu. Z kolei w Kleszczowie uczniowie mogą zdobywać umiejętności w dwóch potrzebnych zawodach: technika mechatronika i automatyka. Warto dodać, że wśród istotnego zapotrzebowania wymieniony jest technik logistyk, w tym zawodzie kształci Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.

MEN zapowiada także, że w niedalekiej ma opublikować inną listę, na której wspólnie z ministerstwem kultury określi zawody ważne dla niej i dla dziedzictwa narodowego. Zgodnie z zapowiedziami resortu one również mają się cieszyć zwiększonym finansowaniem.

komentarze (16)
Dodaj komentarz

Tak jak myślałem, automatyka i elektryka . Jednak mój syn jest k...wa najmądrzejszy i wybierze zawód, po którym to ja będę musiał działać, ale w jego imieniu, tzn. najlepiej jak ja mu znajdę pracę. Trudno żeby w tak "głupim" wieku decydować o swojej przyszłości, ale młodzieży trudno przemówić do rozumu...

nie kazdy **** ma predyspozycje by robic w tych zawdoach ta "20" to samo gowno na jedno kopyto **** nie kazdy sie do tego nadaje bbaaaaa malo kto sie do tego nadaje dlatego nie ma ludzi w tych "zawodach" proste jak cep ale to nie znaczy ze nagle na 1000 absolwentow podstawowki pojdzie 900 w tym kierunku oj nie nie! a jak pojda to i tak nie beda potrafili tego robic! a jakby cudem jakims sie okazalo ze 900 na 1000 mlodych pojdzie iskonczy te z**** "zwody" to eldorado sie skonczuy i juz i tak 2/3 z nich roboty nie dostanie!

technik włókiennik -parodia ,gdzie zaklady włokiennicze.

bawełnianka

Aja myślałem że zawody sportowe

Górników.... czytaj torfiorzy

Co robi technik programista?

Programuje ?

słuchajcie dzieciaczki redaktora to zimą będziecie w ciapetkach chodzić

I do budowy parkingu pod 315 ludzi trzeba.

CHYBA PSYCHIATRA COS SIE TAK NAKRECIŁ NA EN PARKING

Technik 315 ds. parkingu

górników to z Pajeczna dowiozą

Czy ktoś może mi wyjaśnić kto to jest technik programista? Nie znam ani jednej osoby która była by technikiem programistą, ale znam wielu programistów. Coś mi się wydaje że to taki wynalazek jak "psycholożka".

To taki dzieciak z technikum co strony internetowe za stówkę robi. Niektórzy myślą, że HTML to język programowania.

Nie za bardzo wiem co ma HTML do "techników programistów". Natomiast wiem że stronek tak łatwo się nie klepie chyba że w worpressie, ale to też nie jest proste, a do tego nie trzeba mieć jakiegoś dziwacznego tytułu przed nazwiskiem żeby to robić. Mało tego w IT jest multum ludzi którzy robią coś świetnie nie mając formalnego wykształcenia w kierunku IT. Ale jest też mnóstwo baranów którzy poszli dla kasy, a powinno się im odebrać prawo do wykonywania zawodu.

dodaj komentarz
Czytaj także