Rejestracja i logowanie

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie i odzyskuje miliony. 'Chorzy' tłumaczą się w naprawdę idiotyczny sposób

Wydarzenia 09-08-2019 Autor: magjas Foto: poglądowe
33
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie i odzyskuje miliony. 'Chorzy' tłumaczą się w naprawdę idiotyczny sposób

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu tego roku w wyniku kontroli zakwestionował zasadność 2 tysięcy zwolnień lekarskich na łączną kwotę 1, 65 milionów złotych. Na tym nie koniec sankcji nałożonych przez kontrolujących – w przypadku 3 tysięcy osób obniżono także podstawę wymiaru zasiłku. W tym przypadku odzyskano ponad 6 milionów złotych. Łącznie ZUS w województwie łódzkim wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na kwotę ponad 7,9 mln zł.

 

ZUS ma obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich.

- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego polega natomiast na sprawdzeniu czy osoba korzystająca ze zwolnienia, a tym samym świadczenia chorobowego, nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS  województwa łódzkiego.

Zanim przejdziemy to konkretnych liczb, przyjrzyjmy się w jaki sposób tłumaczą się Ci, którzy lekarskie zwolnienie wykorzystują niezgodnie z jego przeznaczeniem. Trzeba przyznać, że niektórym „chorym” fantazji naprawdę nie brakuje.

Zdarzają się melomanii...

Jeden z prowadzących działalność gospodarczą, stanowczo stwierdził, że do swojego gabinetu w miejscu pracy przychodzi słuchać muzyki relaksacyjnej, której nie może słuchać w domu, gdyż irytuje tym pozostałych domowników.

Wszystko przez te żony, albo znajome

W jednym z zakładów pracy, kontrolujący zastał pracownika przebywającego na zwolnieniu, który tłumaczył, że właśnie przyjechał po żonę, która źle się poczuła, a pracuje w tej samej firmie co on. Jego uwadze uszło jedynie, że starał się przekonać do tego kontrolerów, będąc w firmowym ubraniu roboczym, które pracownicy zakładają udając się na stanowisko pracy.

Ubezpieczony, w trakcie zwolnienia został zastany w zakładzie kosmetycznym, w stroju roboczym, w czasie wykonywania zabiegu kosmetycznego klientce. Ale i w takiej sytuacji ubezpieczeni próbują przekonać kontrolerów, że nie wykonują pracy. Z wyjaśnień ubezpieczonego wynika, że strój założył, bo było mu zimno, a zabieg to nie usługa, ale przysługa dla jego znajomej.

Było też kuriozalne tłumaczenie mężczyzny prowadzącego punkt usługowy naprawy sprzętu AGD mieszczącego się w jego domu. Skontrolowany przyłapany na gorącym uczynku, kiedy naprawiał sprzętu oponował w czasie kontroli wyjaśniając, że nie pracuje w punkcie, czyli w domu, ale na podwórku posesji.

A teraz liczby. W związku z kontrolami ZUS w województwie łódzkim wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na łączną kwotę ponad 7,9 mln zł!

Kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich zostały w ostatnich sześciu miesiącach przeprowadzone w niemal 6,8 tys. przypadków. W ich wyniku zakwestionowano 11 procent zwolnień, wydano prawie 750 decyzji odmawiających prawa do świadczeń, w sumie na łączną kwotę 1,3 mln zł.

W przypadku kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy w pierwszym półroczu tego roku przeprowadzono 18,5 tys. kontroli i wydano prawie 1 250 tys. orzeczeń korygujących datę odzyskania zdolność do pracy. Prawie 7 procent skontrolowanych osób miała skrócony okres zwolnienia.

W sumie zwolnienia lekarskie skrócono o blisko 5 tysięcy dni!

 

komentarze (33)
Dodaj komentarz

Dobrze że wróciliśmy z wczasów i dopiero miałam kontrolę. Szkoda by było chorobowe stracić a tak wezmę jeszcze 500plus podwójnie i niezła pensja wychodzi. Masz łeb to kombinuj wtedy masz wolnego czasu mnóstwo i dobrą kasę na życie a ZUS niech oddaje mi to co zabrał

ZUS ma obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy , jak i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. Powtarzane jak stereotyp od PRL-lu .A co ma zrobić osoba chora,która ma przepracowane 25 lat i lekarz nie dopuścił jej do pracy a orzecznik przeciwnie i tak się buja od lat np. rozdając ulotki.A może ma pod kościołem żebrać- ha ha ha Państwo Prawa a Dyr. ZUS z pensją ponad 10000.-

A ja słyszałem jak facetowi po poważnej operacji sprawdzali zwolnienie.

I bardzo dobrze. Czlowiek zapier. A tu cwaniak na chorobowe cjodz co cjwila

Policja nauczyciele lekarze pielęgniarki budżetówka pracownicy sądów itp.

Kupa w zusie!!!! :-D

a mogę zrobić kupę i siku na ZUS?

pewnie, że możesz ale pod warunkiem, że opłacasz składki, inaczej to ZUS w przyszłości Cię oleje emoji

A policjanci ktorzy grupowo ida na L4 ? Dlaczego tego nikt nie zakwestionuje ? Powinni zlikwidowac wgl L4 bo to okradanie panstwa. W UK jest to ok. 75f tygodniowo i to dopiero jesli chorujesz dluzej niz tydzien i po tym tyg sie dopiero liczy i ludzie nie choruja bo sie nie oplaca. Pozdrawiam

składki wam nie pasują... a na starość bedą o was w gazecie pisać ze stary pryk siedzi w piwnicy i nie ma co zreć bo taka mała emerytura a jak trzeba było płacić składki to kombinował . Zastanówcie się nad sobą bo wam sie we łbach po pier...

Mam nadzieję, że Ty solidnie opłacasz składki. W przeciwnym razie będziesz skamlał jak ten pryk w piwnicy emoji

dajcie w strefie ,,Bełchatów''zarobić to nikt nie pójdzie na zwolnienie tylko będzie rypał nadgodziny.

Ja nawet w 8 miesiącu ciąży miałam kontrolę ....

Ciąża to nie chorobaemoji

Owszem, nie jest. Ale zwolnienie lekarskie wydawane jest w przypadku gdy ciąża jest zagrożona. Jeśli nie byłaś ( bo na pewno nie byłeś) w takiej sytuacji to się nie wypowiadaj.

Nadal ciaza to nie choroba. Trzeba bylo **** nie dawac

Pajacu, tobie na pewno żadna nie da z takim ryjem

Ty gościu jednak jesteś debil

Kłamia chamscy są choroba nie wybiera

A te dyrektory z zawodu co z powodu powyborczych zmian siedz ą na zwolnieniach i grubą kasiore biorą???

Pamiętam baaardzo długie zwolnienie byłego prezesa wod-kan i byłego prezydenta Bełchatowa. Ciekawe, czy mieli kontrolę. A może nie kontroluje się takich "vipów".

Edek z Mareczkiem to mogli chorować na wyborozę i nikt ich nie sprawdzał bo oni po prostu mogli.....

Dlaczego Ty nie jesteś dyrektorem?

**** wam w **** zus, ja pracuje od 10 lat na czarno i nie place tych ****ch skladek, **** wam do tego skad mam pieniadze. Lekarza mam prywatnego bo mnie stac na to i elo.

Brawo Ty. Praca na czarno i zchomikować na 2 lub 3 mieszkania. Tutaj jest emerytura!!

aleś gł_pi emoji......a emeryturkę będziesz żądał ewentualnie "czemu tak mało" ??

Nic nie bede bo majac troche rozumu i pieniedzy warto zainwestowac za mlodu w nieruchomosci i je wynajmowac. Obecnie mam jedno mieszkanie we Wroclawiu i chetnych na nie jest coraz wiecej ale jak dbasz o lokatora tak on zadba o twoj biznes i dom.

Na co xDDDD?

Połowa zwolnień w KWB to lewe zwolnienia, wystarczy skontrolować.

Niech sie wezmą lepiej za lekarzy, którzy lewe zwolnienia wystawiają. Problem szybko zniknie. Po lewych zwolnieniach proponuje zająć się sprawą gabinetow prywatnych i braku paragonów.

i wizyta 20zl na papierku a obok reszta, albo do swojej kwoty dolicza podatek i bedziemy placic wiecej..niech zostanie jak jest, jak ci szkoda to idz rob specjalizacje...nie dosc ze placi sie bez sensu skladki to jak cos sie stanie i tak trzeba isc prywatnie

ZUS ma obowiązek... ja pie. le ZUS jedyny obowiązek jaki powinien mieć to nie być obowiązkowy!!

Oj tak. Składki są zbyt wysokie jak na badziew, który będzie....

dodaj komentarz
Czytaj także