Rejestracja i logowanie

WOD.-KAN. podpisał umowę na Zamknięte Komory Fermentacyjne. Wiadomo kiedy ruszą prace

Wydarzenia 07-01-2019 Autor: magjas
10

3 stycznia „WOD.-KAN.” podpisał umowę na realizację robót budowlanych wraz z przeprowadzeniem rozruchu technologicznego w ramach Kontraktu 01. Chodzi o budowę w oczyszczalni ścieków instalacji stabilizacji osadów ściekowych w Zamkniętych Komorach Fermentacyjnych. Wartość inwestycji to blisko 19 milionów złotych.

Wykonawcą ZKFów, które mają zacząć pracę w 2021 roku będzie krakowska spółka Instal.

- Przedmiotowa inwestycja ma priorytetowe znaczenie dla naszej spółki, ponieważ prowadzony obecnie proces fermentacji osadu w dwóch Otwartych Basenach Fermentacyjnych (OBF) jest procesem przestarzałym. Proces fermentacji psychrofilowej w OBF-ach, zostanie zastąpiony procesem fermentacji mezofilowej w dwóch Zamkniętych Komorach Fermentacyjnych (ZKF), która przebiegać będzie w temperaturze ok. 36 °C – informuje WOD. - KAN.

Tak prowadzony proces fermentacji osadów metodą beztlenową pozwoli na ujęcie powstającego biogazu i skierowanie go do dalszej przeróbki w celu produkcji energii, zarówno elektrycznej, jak i cieplnej, która będzie wykorzystana na potrzeby własne oczyszczalni.

- Realizacja tej inwestycji, to też bardzo dobra informacja dla mieszkańców Bełchatowa. ZKFy ograniczą bowiem powstawanie związków złowonnych i zmniejszy emisję odorów z oczyszczalni ścieków – czytamy na stronie WOD. - KAN. Bełchatów.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest w styczniu 2021 roku. Kontrakt 01 realizowany jest w ramach Projektu pn.: „Budowa i modernizacja systemu sieci wodno – kanalizacyjnej na terenie Miasta Bełchatowa – etap II” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

komentarze (10)
Dodaj komentarz

Szkoda że tyle kasy z budżetu miasta poleci tam. Lepiej można wydać . Aby tylko nie tam . Tam już ludzie się przyzwyczaili i pogodzili z tym :-)

Brawo Piotr Kopek !!! Trzymam kciuki aby się udało. Więcej tak przygotowanych merytorycznie zarządzających spółkami w Bełchatowie a mieszkańcom będzie się lepiej żyło. Brawo Pani Prezydent ! 

Łubu dubu ...

Smród jest w dobrych rękach. Na pewno zostanie.

2019 rok a wod kan dopiero teraz zauważył, że otwarta fermentacja jest metodą przestarzałą? Wolne żarty. Tego typu rozwiązań nie stosuje się już od conajmniej kilkunastu lat. Może modernizacja zostałaby przeprowadzona już dawno temu, gdyby wod kan zatrudniał rzeczywistych fachowców od oczyszczania ścieków, a nie tylko dzieci znanych działaczy, którym trzeba płacić krocie, a nie robią nic poza siedzieniem na d*pie.

Typowe- nie mam pojęcia, ale się wypowiem. 1. Nie tyle nie stosuje, co nie wdraża się takich technologii. Obecnie w Polsce istnieje i funkcjonuje wiele oczyszczalni w technologii z otwartymi zbiornikami fermentacyjnymi. 2. Aby zmodernizować oczyszczalnię do procesu z ZKF niezbędne jest odpowiednie przygotowanie osadu, a ten niestety nie jest stały, więc znaczenie mają pierwsze procesy wstępnego oczyszczania osadu. Takie prace o czym pewnie nawet nie masz pojęcia, ale bez sensu się udzielasz, miały miejsce. 3. Modernizacja w Wod-Kan była podzielona na kilka etapów. Sporo funduszy pozyskano z UE. Jak pewnie również nie masz pojęcia środki takie zawsze muszą trafiać na konkretne cele, ale tego tematu nie będę rozwijał. W każdym razie należało działać tak jak to było przygotowane w projekcie. 4. Wod-Kan sam z siebie nie może przeprowadzać takich inwestycji na zasadzie znajdźmy kogoś kto nam to zrobi i się zapłaci. W Polsce jest to mega skomplikowane, ale generalnie opiera się na wnioskach, analizach, pomiarach, badaniach, ofertach oraz przetargach. Jak pewnie też nie masz pojęcia takie przetargi na ten etap już były. Na przyszłość proponuję się douczyć i nie pisać bredni. Dla Pańskiej informacji- nie jestem i nigdy nie byłem pracownikiem Wod-Kan ani żadnej spółki miejskiej itp.

smrod byl jest i bedzie bo ty wy smierdzicie sie nie myjeta źwierzeta bełchatowskie

Czyżby to ostatnia umowa podpisana przez Kopka?

Co, miałby przyjść nowy? Lepiej niech to Kopek dokończy. Gdyby go odwołali to będzie na 100% woda na młyn Plusa. Może EO przyjdzie i pokieruje pracami jak z suszarniami gwna? Fachowiec Plusa

Coś z osadem niestety trzeba robić...

dodaj komentarz
Czytaj także