Rejestracja i logowanie

W Bełchatowie rodzi się coraz mniej dzieci. Co z efektem 500+? Niestety znacznie więcej osób umiera

Wydarzenia 04-01-2020 Autor: Greg Foto: Pixabay
160
W Bełchatowie rodzi się coraz mniej dzieci. Co z efektem 500+? Niestety znacznie więcej osób umiera

W całym minionym roku w Bełchatowie urodziło się zaledwie 928 dzieci. To znacznie mniej niż przed rokiem. Ze statystyk wynika, że na świat przyszło aż o 55 mniej rodowitych bełchatowian. Kolejny rok z rzędu więcej osób w Bełchatowie umiera niż przychodzi na świat. Niestety nie widać efektu rządowego programu „500+”. Co na to eksperci?

Kolejny rok z rzędu w Bełchatowie więcej osób umiera niż się rodzi. Oznacza to, że w mieście górników i energetyków ponownie odnotowano ujemny przyrost naturalny, co jeszcze dekadę temu było praktycznie nie do pomyślenia. Jednymi słowy - Bełchatów starzeje się w coraz szybszym tempie, a demografowie przewidują, że może być... jeszcze gorzej.

Według najnowszych danych Urzędu Stanu Cywilnego w Bełchatowie w 2019 roku zarejestrowano 928 urodzeń, z czego 282 to dzieci zameldowane na terenie Bełchatowa. To znacznie mniej niż przed rokiem, gdy odnotowano 964 narodzin w tym 337 to maluchy zameldowane w mieście. Oznacza to aż o 55 mniej narodzonych rodowitych bełchatowian w ubiegłym roku. Wszystko wskazuje na to, że tzw. efekt rządowego programu „Rodzina 500+” był krótkotrwały.

Kolejny rok z rzędu odnotowano ujemny przyrost naturalny. Jak informują urzędnicy, w ubiegłym roku zanotowano 1070 zgonów, z czego 346 dotyczyło mieszkańców Bełchatowa. Ujemny przyrost naturalny wyniósł minus 106. Dla porównania rok wcześniej statystyczny bilans zamknął aż na minus 149...

Niestety, nie ma na razie widoków na to, aby w Bełchatowie notowano taki przyrost naturalny jak chociażby jeszcze na początku XXI wieku. W 2006 roku liczba urodzeń wyniosła 1191 przy 919 zgonach, w 2007: 1268 wobec 907 zgonów, natomiast w 2008 roku aż 1343 przy 943. Ostatnim z wysokim dodatnim przyrostem był 2010 rok, w którym urodziło się aż 1362 dzieci (953 zgony).

Zatrzymał się też wzrost urodzeń w woj. łódzkim, który jak się okazuje, był chwilowy na przełomie 2016 i 2017 roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku na świat przyszło 23 782 dzieci, co było najlepszym wynikiem od 2012 roku. Natomiast w 2018 roku ponownie odnotowano spadek. W łódzkiem urodziło się 23 017 osób. Spadek urodzeń odnotowano także w całym kraju. W 2018 roku w Polsce na świat przyszło 388 178 dzieci przy ponad 400 tys. maluchów w 2017 roku. Danych za 2019 rok GUS jeszcze nie podał.

Dla ekspertów sytuacja, w której więcej osób w Bełchatowie umiera niż przychodzi na świat, można wytłumaczyć historycznymi uwarunkowaniami oraz migracją młodych ludzi.

- Bełchatów to dość wyjątkowy przypadek, ponieważ jest miastem, które ma określoną specyfikę. Przypomnijmy, że ośrodek ten rozwinął się w latach 70. i 80. wraz z napływem młodych ludzi do pracy w kopalni i elektrowni. Dziś to szybko starzejący się już 60 i 70-latkowie. Z drugiej strony młodzi ludzie, którzy potencjalnie mogą mieć dzieci, wyjeżdżają do innych miast. Te dwa nakładające się na siebie zjawiska powodują, że mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją demograficzną, jak ujemny przyrost naturalny – mówi prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zauważa, że w przypadku Bełchatowa było jasne, że wkrótce zacznie się on szybko starzeć. Sytuację, którą obecnie obserwujemy, prognozowano już znacznie wcześniej. - Młodzi, którzy stali za rozwojem tego miasta, niestety przestają już być młodzi. Taka jest kolej rzeczy – zaznacza Piotr Szukalski.

komentarze (160)
Dodaj komentarz

Miasto jest fatalnie zarządzane, przez wiele lat przez tę samą i klikę i nie ma co się dziwić. Bełchatów to miasto Januszów, którzy nie umieją spojrzeć poza czubek własnego nosa i dlatego w tym mieście nie ma żadnych perspektyw. Młodzi ludzie masowo stąd uciekają i tak już pozostanie. Za 20 lat to miasto będzie pełne pustych mieszkań i domów.

Dzieci sie nie rodza bo bieda jest brak pracy kazdy mlody wyjezdza tu sa tylko emeryci szkoda gdzie indziej zyje sie lepiej to taka dziura co by dzieci tu mialy glod

Po pierwsze ludzie wybywaja z tego miasta bo ty jak sie nie ma plecow nie ma sie nic. Nic sie nie buduje,nie ma rozwinietego przemyslu,fabryk. Miasto nie zabiega o nowe miejsca pracy, aby zycie wrocilo do twgo miasta. Ulica Kościuszki pusta. Co drugi lokal do wynajecia. A po drugie to opieka w szpitalu to......kobiety wola jechac do Lodzi niz rodzic tu w Belchatowie. Malo kto chce tu rodzic. I nikt nic z tym nie robi,nie wyciaga wnioskow. Ani Ci wyzej ani ludzie ktorsyz pracuja sami od siebie nie wycjagaja wnioskow aby poprawic jakosc swojej pracy.

'Z drugiej strony młodzi ludzie, którzy potencjalnie mogą mieć dzieci, wyjeżdżają do innych miast'. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- TYLKO IDIOCI ZOSTANĄ W TYM SKANSENIE KOMUNISTYCZO SOLIDARUCHOWYCH STARCÓW TKWIĄCYCH W KOMUNIE O MENTALNOŚCI HOMO SOVIETICUS

Może gdyby personel w bełchatowskiej porodówce czy całym oddziale ginekologicznym był inny urodzeń byłoby wiecej... Ja wolałam jechać do Łodzi o wiele dalej niż Bełchatów,który mam pod nosem niż tu rodzić ... Podejście lekarzy i położnych czy pielęgniarek jest tu na bardzo duży minus (oczywiście są pewne wyjątki, nie wrzucam wszystkich do jednego worka).

Teraz jak nasi rządzący zabrali dotacje na dzieci żłobkowe i tzeba tym samym wiecej płacić za żłobek to napewno wszyscy chetnie będą w Bełchatowie rodzić dzieci.

Odpowiedź jest prosta jak jeba*ie. Nie ma tu pracy, ludzie wyjeżdżają, dzieci rodzą się w innych częściach polski lub w innych krajach gdzie Ci ludzie w wieku " rozrodczym" wyjechali. Wszystkie wasze teorie są idiotyczne. Jakieś bzdury sadzicie o kwocie wolnej od podatków i inne cuda. Ruszcie tymi głowami tępe dzidy. Na temat podatków najwięcej do powiedzenia macie, chcielibyscie żeby podatków w ogóle nie było to będziecie mieszkać na poziomie ludzi w gwatemali, skrajne ubóstwo. tak wygląda kraj który nie ściąga podatków lub jak grecja.... Przy****s niemiec za wpompowane pieniądze w czasie kryzysu. Poczytajcie trochę a nie tylko fejsbuczki oglądacie tempe piz*y

Pojęcie masz o gospodarce jak Jarosław Kaczyński.

Za to Donek ma zajebiste pojęcie. Najlepiej spytać właścicieli firm budujących wówczas autostrady. Trzeba zapytać też, jak można zapłacić za np stadion narodowy 2x jego rzeczywistej wartości. Pojęcie o gospodarce takie ma, że mimo dojenia społeczeństwa na wszystkie możliwe sposoby (zwiększony VAT, zlikwidowane ulgi, zdrenowane OFE, sprzedany majątek narodowy itd) nadal dług publiczny się zwiększał. I nie było tego katastrofalnego 500+ czy innych plusów. To rzeczywiście mega pojęcie o gospodarce.

A dlaczego PiS za autostrady płaci więcej niż PO? I budowane są znacznie wolniej? Np wg harmonogramu przebudowy A1 koło Piotrkowa wiadukt "bełchatowski" powinien być już rozpoczęty.

Poza tym zawsze i na większości takich inwestycji zdarzają się opóźnienia. A o obwodnicy Częstochowy wraz z okolicznymi drogami podanymi w terminie już nie piszesz. Takie małe naginanie faktów

Opóźnienia są normalne, ale wymagają zgłoszenia tego do inwestora. Na obwodnicy Częstochowy wykonawca ich nie zgłaszał i został pogoniony. Na obecnie remontowanej A1 zaległości sięgają ponad 9 miesięcy. A gdaka siedzi jak mysz pod miotłą bo wie, że nowy kontrakt to 40% więcej do zapłaty. A pieniążki w dziurze budżetowej. A A1 wokół Częstochowy jeszcze nie skończona. Chociaż Mateusz mówił co innego

Ciekawe to. Chciałbym przypomnieć, że za wspaniałego rządu PO-PSL część dróg w ogóle nie została skończona. Chciałbym również przypomnieć jak to Nowak kombinował z przepisami aby pokończyć choć część i tak już opóźnionych budów. A to co zostało zrobione przez Grabarczyka z S8 to jest mistrzostwo świata. Tak że nie wiem czy dawniej było lepiej

Tak a podaj zestawienie kosztów plus dodaj koszt 1 roboczogodziny dzisiaj a 10 lat temu

I obwodnica byłaby w czerwcu

Widzę, że się nie doczekam odpowiedzi na zadane wcześniej pytania. To może podpowiem co nieco . Od pierwszego stycznia 2010 płaca minimalna wynosiła 1317 zł, natomiast od pierwszego stycznia 2019 wynosiła 2250 zł obydwie kwoty brutto. Cena 1 tony cementu (jest to surowiec potrzebny do budowy nawierzchni betonowych) wynosiła w roku 2010 roku: 385 zł za Tonę a w roku 2019 to 431 zł. Czy już domyślasz się czemu płaci się więcej za 1 km drogi czy autostrady? Kończ już, wstydu sobie oszczędź

Jakoś gdaki to nie interesowało pod Częstochowa. Doprowadzenie do sytuacji przejezdniosci obwodnicy Częstochowy to ponad 30 % więcej niż wynikało z kosztorysu Włochów.

Nie wiem czy pamiętasz temat Chińskiej firmy budowlanej o nazwie Covec. Tak, że wcale lepiej nie było. Ba, napiszę że było nawet gorzej.

Z tego co pamiętam to firma ta zaproponowała najniższą cenę. I upadła. Oraz rząd Chin zapłacił wszystkie kary umowne. A i tak firmy z tego kraju nie były brane pod uwagę w czasue przetargów aż do 2019.

Czytasz czasem co piszesz? Czy tylko tak na pałe klepiesz w klawisze. Firma spowodowała opóźnienia poprzez nierealne wyceny. Kiedy rząd Chin zapłacił kary umowne. Ile lat później? Czyli twoim zdaniem nie ma porównania Włoskiego i Chińskiego opóźnienia? Brawo ty. Nie pisz już więcej bo co raz bardziej się pogrążasz. Nadal czekam na odpowiedź dlaczego płaci się za autostrady więcej niż 9, 10 lat temu. Podpowiedź jest powyżej.

Skoro rząd Donka był taki super to jak pomógł podwykonawcom z np: A2? Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Skoro rząd Donka radził sobie ze wszystkim to ile procent z szumnie zapowiedzianych dróg oddano? I na litość boską, kto wyraził zgodę na zmianę trasy S8 z najbardziej optymalnej na taki zygzak, który dziś mamy? Czekam z niecierpliwością na odpowiedzi?

Tak czułem, że mi ta zaraz z ryżym wyjadą. Kiedy zrozumiecie, że to jedna i ta sama banda czworga, która od 89r, na zmianę doi Polaków. Jeśli tego nie zrozumiecie to nic się nie zmieni. Całe to poparcie dla PiSu kręci się wokół 500plus bo tak naprawdę innych zmian nie ma. Wymieranie Polaków, masowe ściąganie imigrantów, rozrost biurokracji, kolesiostwo, nepotyzm, różnego rodzaju afery no, wasalna polityka zagraniczna i galopujący socjalizm. To wszystko bylo za PO i jest za PiSu. To ma być dobra zmiana? Przekupywanie wyborców ich własnymi pieniędzmi? Dostaliście 500 zl i już jesteście zadowoleni. Kiedyś w pewnej gminie wójt przed wyborami rozdawał piwo i kiełbasę, też wygrał wybory...

Niestety na PiS głosują ludzie bez wykształcenia ,nie przegadasz ich

Za to twoje wykształcenie nadaj się tylko do zawierania ulic inteligencie

Twoj jarus to nawet dzieci nie potrafi zrobić. Tylko by na pochody pierwszomajowe chodził

Lepsze to niż oddanie się Niemcom za sprzedaż majątku narodowego

Co za bzdura, że w Bełchatowie nie ma perspektyw. Będą aż dwie obwodnice i złoto (ukradzione) ze Złoczewa, czyli są horyzonty widoczne i perspektywy. Z obwodnic można mieć perspektywę...

Są pieniądze źle nie ma pieniędzy źle...

Tu nie chodzi czy są, czy nie ma pieniędzy. Chodzi o dobrze nimi obracaniem, inwestowaniem, itp. Jak się rzuca na prawo i lewo to czy są czy ich nie ma zawsze będzie źle.

Bzdura pieniądze przekazane obywatelom po części trafiają w postaci podatków itp. do budżetu oraz oczywiście wzrasta konsumpcja a jaki to ma wpływ na gospodarkę to chyba oczywiste. Co do inwestowania np. w przemysł zgoda też można ale jeśli nie zainwestowali wszystkich środków tylko podzielili się ze społeczeństwem to i tak lepiej niż było za III RP.

Po części masz rację, ale nie do końca. Te pieniądze powinny trafić do osób potrzebujący tak jak to jest w normalnych krajach, a nie dla wszystkich U nas czy to biedny czy bogaty każdy dostaje. Jakiś procent tych pieniędzy wędruje nie tam gdzie trzeba. A co do konsumpcji to sam sobie przelicz jak wprowadzali 500+, ile mogłeś za te 500 kupić, a ile możesz teraz. Jest to zalewie kilka lat, a co będzie za kolejne? Niestety za te 500 z roku na rok kupujemy coraz mniej co przekłada się na mniejsze wpływy.

pisior nie zrozumie... ciemny lud wszystko kupi", jak to mawiał o nich ich guru jarosław...

Debil. Tyle w temacie

Brawo ale nie tłumacz tego Pisiorowi . niedługo się obudzą z płaczem

Twoje niedoczekanie

jak zawsze statystyka... a czy ona widzi dzieci które są z Bełchatowa a rodzą się np. w Łodzi, tylko dlatego, że tam lepsze szpitale np. MEDEOR ... Nasze dwoje tam się urodziło !!!

Statystyki nie widzą też dzieci które zameldowanie są w innych miejscach a i tak mieszkają w Bełchatowie

Pół litra wódki do obiadu zamiast 500 plus to lepiej zachęci ,co by tu jeszcze dać? ????

trzeba być debilem żeby takie rzeczy wypisywać

Gowin poleca: Netflix - "Pierwsze kuszenie Chrystusa"

95% oddziału położniczego do zwolnienia, przyjąć nowy personel, to może belchatowianki nie będą szukać szpitali w Radomsku, Łasku czy innym mieście, tylko zaczną rodzić tu w Belchatowskim szpitalu.

Dobrze że nie policzyli ile osób wyjechało do większych miast a tu są tylko zameldowani u rodziców . Jak by tak dobrze policzyć to Bełchatów niedługo straci prawa miasta . A jak nie ma efektu 500+ to niech Duda wyjdzie i powie zabieramy bo nie ma efektu . Bo 13 emerytura to co innego trafia wszystko na parafie to nawet 14 bym dał

Tylko skąd te korki?

To prawda jak masz plecy to żyjesz lepiej a jak nie masz to chocbys zacharowywal się to niczego się nie dorobisz.W Bełchatowie nie ma żadnych perspektyw nie ma zakładów gdzie mozna było by zarobić aby godnie żyć i nic w tym kierunku się nie robi jak znajdziesz pracę to wyzysk do minimum za grosze i jeszcze musisz cicho być bo inaczej wywala i tyle w temacie

Po co te kalkulacje 500 plus ,1000 plus niech dzieci ma ten co chce mieć dzieci bo jeśli tak to ludzie zaczną ,,hodować" dzieci dla pieniędzy a jak zabiorą świadczenia to co oddacie do domu dziecka czy sprzedacie

Skoro PO Obiecuję że zabierze świadczenia to co się dziwić...

Gdzie obiecywało? Gdzieś coś napisali czy powiedzieli. Siejesz propagandę. Po prostu kłamiesz.

a schetyna to nie wycofał się z pomysłu zabrania 500 plus po tym jak wylała się fala hejtu na niego? im nie można już wierzyć raz mówią tak raz inaczej...

waszym można wierzyć

Bo nasza Pani prezydent Mariolka z Matyskiewiczem NIC ALE TO NIC nie robia że powstaja nowe firmy. Same sklepiki jedynie a nie firmy zatrudniajace 100 i wiecej ludzi

Glosowanie cały czas na tych samych co zawiedli i liczenie, że tym razem nie zawiodą to paranoja.

100 procent racji z tym że poprzednicy nie byli wiele lepsi...

prosze o nie zamykanie dzis smietnikow w nocy bo bede chodzil i wybieral jedzenie z workuw, dzienkuje

Wszystkim dać wszystko 500+,mama plus,300 plus 13 emerytura ,bezdomny plus ,wnuczek plus????chyba już pora żeby każdy wzioł odpowiedzialność za swoje życie ,a nie żeby ludzie kalkulowali jak by tu siè na wzajem podkradać ... Jest takie przysłowie socjalizm każdemu równo nosa utrze ,bogatemu dzisiaj biednemu .. pojutrze

UE to miłośniczka socjalizmu i my w tym siedzimy niestety

Zawsze możesz się cofnąć do czasów Indian gdzie starzy członkowie plemienia lub chorzy wylatywali z wioski jako nieużyteczni i nie potrzebni ludzie... i umierali w samotności skazani na pastwę losu...

No to **** czego narzekacie na 500 plus?

A skąd pomysl, ze ludzie nie chca dzieci ze wzgledu na kase? Może to nie jest ich priorytet w zyciu. Kretyni w rzadzie rzucajac 5 stow sadzili, ze bedzie fala porodow, kretyni w szmatlawcach ciągną te myśl... ogarnijcie sie.

najpierw narzekaliście że nic nie dostajecie na swoje "pociechy" a teraz jak dostajecie to też źle. Wy jesteście ludzie po prostu niedorozwinięci.

A niby dlaczego od 1990 roku dramatycznie spadła liczba urodzeń? Są dane i ankiety. A jak się to porówna z statystykami bezrobocia i wynagrodzeń będziesz miał lub miała odpowiedź. Oczywiście są i ludzie którzy po prostu nie chcą lub mają inne priorytety ale to mniejszość. Na dzień dzisiejszy przyszłym rodzicom potrzebna jest STABLIZACJA sytuacji finansowej aby decydować się na dzieci, no chyba że wpadka. A jak jest z pracą na bełchatowskim rynku pracy każdy widzi...

Ciekawe ilu mieszkańców Bełchatowa i okolic nie może mieć dzieci, gdyż walczy z Niepłodnością ??? Tego znawcy demografii już nie potrafią zauważyć. Może czas zacząć finansować także procedury in-vitro i leki.

Widzę, że jest tu wielu fachowców w dziedzinach ekonomiczno-socjologicznych, więc zapytam: co zrobić aby poprawić i podnieść liczbę urodzeń w Polsce w następnych latach.

Kwota wolna od podatku podniesiona do conajmniej 8000, dla pracujących dotacje do żłobków i przedszkoli. Władza w samorządach niech się ruszy i wspomaga tworzenie miejsc pracy a nie tylko składa kwiaty. Jak nie potrafią rządzić to niech zrezygnują.

1. Co daje nam kwota wolna od podatku? Więcej pieniędzy, ale czy je fizycznie widać? Ano nie. Polak jest tak skonstruowany, że musi widzieć gotówkę i w rządzie dobrze o tym wiedzą 6000 na konto robi lepszy efekt niż 2000 więcej w skali roku. Bo tego po prostu nie zauważamy. 2. Żłobek i przedszkole powinny być darmowe. 3. Prościej jest złożyć kwiaty niż głowić się nad ściągnięciem inwestora. Prawda jest taka, że w Bełchatowie nie działo się praktycznie nic, aby zapewnić miejsca pracy inne niż PGE i każdemu to pasowało. Kilka firm i to wszystko, a powinny być strefy przemysłowe, S8 4. 0 VAT na artykuły dziecięce. Tylko, że przy takich bonifikatach mogą wyjść różne kombinacje.

Seks zaproponuję zamiast kościoła.

Filozofia alimenciarza Kaza Marcinkiewicza. Czarni powinni odmawiać dawania ślubów i odprawiania pogrzebów takim jak ty. Jak co do czego to pierwsi w kościele

Odpowiedzieć sobie na pytanie - kiedy większość ludzi decyduje się na potomstwo? Odpowiedź może być tylko jedna - kiedy czują się stabilnie finansowo w dłuższym okresie. 500+ spowodowało tylko chwilowy wzrost i to w większości wśród ludzi, którzy nie myślą za bardzo o przyszłości bo ważne, że dają tu i teraz. Ludzie chociaż troszkę ogarnięci życiowo wiedzieli jeszcze przed wprowadzeniem 500+, że spowoduje to podniesienie podatków i wzrost cen - co jak widać potwierdza się i będzie jeszcze gorzej. A co zrobić? - to proste - zlikwidować socjal - wszelki socjal - oprócz socjalu dla ludzi NAPRAWDĘ niezdolnych do pracy. Obniżyć podatki - dzisiaj około 70% wypracowanej pensji oddajemy w podatkach - pensja jest opodatkowana i do tego za pieniądze które otrzymujemy po opodatkowaniu kupujemy produkty, które znowu są opodatkowane VATem. Po obniżeniu podatków zostanie więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków i to pozwoli im odetchnąć nie tylko finansowo, ale i psychicznie, a człowiek o ugruntowanej pozycji finansowo-emocjonalnej szybciej podejmie decyzję o potomstwie niż człowiek gnębiony podatkami i niepewny jutra. W skrócie - cała sprawa rozbija się głównie o finanse w dłuższym horyzoncie czasowym wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Zastanów się człowieku!!! W BEŁCHATOWIE największy przyrost składa się na lata gdzie rocznik 1986 zdecydował się mieć dzieci. Czyli przypadało to na 2010 rok pajacu i nie ma NIC wspólnego z 500+. Z EKONOMIĄ MASZ TYLE WSPÓLNEGO CO ........

Może i Ty się też zastanów. Jak zapewne zauważyłeś lub nie odniosłem się do bieżącej sytuacji i nie chciałem rozszerzać swojej wypowiedzi do analizy lat przed wprowadzeniem 500+ bo jest to temat rzeka. A co do rocznika 86 to każdy wie, że był to wyż demograficzny i naturalnym jest, że ten rocznik jest odpowiedzialny za wysoki przyrost. Czysta logika i statystyka.

Święte słowa. Smutne jest tylko to, że nikt tego nie zrobi. Ktokolwiek dopcha się do koryta już zmienia zdanie. Szanse miał Kukiz i ją zmarnował koncertowo.

Skoro to rozdawnictwo nie daje efektu jak planowano to powinno sie to zabrać i skończyć z rozdawaniem publicznych pieniedzy a nieroby brac sie za robote a nie op irdalac sie

Wskaż mi 1 osobę, która zwolniła się z roboty bo bierze 500+ Nie oceniaj wszystkich swoją miarą

Z chęcia ci wskaze u mnie na ulicy mieszkam na binkowie ze wzgledu na rodo nie podam danych

Znam kilkanaście osób, które nie podjęły pracy bo im 500+ na pierwsze zabiorą. Twój argument odpada

tia na pewno. Ja nie nie znam żadnego. A znajomi nie zarabiają kokosów.

Słusznie zauważyłeś, zarabiają. Bo to zazwyczaj patologia odmawia

Gdzie jest ta patologia, konkretnie?

W Bełchatowie

Gadka z idiotami. Konkrety: na jakim osiedlu, numer domu

Co z efektem 500+? Skoro statystyki wskazują na większa ilość zgonów to prosta sprawa że należy przenieść środki na osoby wieku starszego i o nich zadbać. Sądzę że połowy tych zgonów można było uratować chociażby 500+ na opiekę medyczną.

Właśnie zamknieto program darmowych leków dla seniora 75+

Na taką, w której straż miejska zbiera zakrwawionego żula z ulicy i robi mu komplet badań łącznie z tomografiami itd a normalny musi czekać długi czas albo iść prywatnie. To jest studnia bez dna i ile nie włożyć i tak będzie mało. Tu potrzeba głębokich reform, które i tak się nie odbędą, bo każde środowisko lekarskie, sędziowskie, prawnicze będzie tak ujadać, że nic się nie da zrobić

Właśnie lekarze od lat są stroną żądajacych reform. Od ponad 20 lat. Reforma pozwalająca na żądanie zwrotu kosztów leczenia ofiar wypadków od ich sprawców to rok 2008.

lekarze są tylko stroną żądającą ciągle podwyżek płac. żadnej reformy nie chcą bo po co im to ? stracić monopol na dyżury i inne tego typu przywileje za którymi idzie wielka kasa ? 

To ja proponuję reformy dla lekarzy: 1. Zakaz prowadzenia prywatnej praktyki lekarskiej pracując w szpitalu czy przychodni 2. W każdym prywatnym gabinecie obowiązkowo kasa fiskalna i kopia recepty skąd wydana wysyłana prosto do weryfikacji w Zus

Na Zachodzie Europy nie ma tego zakazu a lekarze pracują tylko w szpitalu lub przychodni. Ciekawe dlaczego? Obecnie w każdym prywatnym gabinecie jest kasa fiskalna, chociaż prywatna praktyka nie jest VAT-owcem a przy tym ZUS nie ma nic do recept.

Trzeba być osiołkiem żeby takie rzeczy wypisywać. Porównujesz zachodnie środowiska do polskich łapiduchów na kopertuchy? Wstyd po prostu. Nie sądzę, żeby w każdym gabinecie w Bełchatowie była kasa fiskalna w prywatnych gabinetach. Jest sporo przykładów... Elektroniczna wysyłka recept z prywatnych gabinetów do ZuS, aby nie było kombinacji. Po prostu w naszych realiach praca w przychodni a prywatna praktyka to konflikt interesów i właśnie dlatego to wszystko wygląda jak wygląda

Doczytałem, na Zachodzie Europy lekarze zarabiają około 10 razy więcej za etat niż w Polsce (razem z fuchami)

Szkoda, że nie 50 razy. Pierwsze pytanie: jaka jest minimalna płaca w Polsce a jaka np w Niemczech? Porównując zarobki tu i tam wychodzi podobnie, z tym że jeżeli przywieziesz euro do polski od razu lepiej wyjdzie nawet 4 razy lepiej. Czyli lekarze jeżdżący Lexusami, Mercedesami i innymi autami premium (w sumie Mazda CX5 to bieda) zarabiają ochłap i klepią biedę? Nie będę wymieniał po nazwiskach kto czym jeździ bo RODO.

Trzeba być pacanem skończonym żeby takie bzdury pisać ZUS nie ma nic do recept. Nie znam żadnego gabinetu w Bełchatowie, który nie ma kasy fiskalnej. A ty nawet tvpis nie oglądasz, że erecepta wchodzi

Trzeba być skończonym idiotą, żeby takie bzdury wypisywać... Ja znam co najmniej 3 takie gabinety, ale ze względu na RODO nie podam szczegółów. Wiadomo teraz z kim mamy do czynienia, typowy oglądacz TVN. Ja wiem, że weszła erecepta mało tego przeglądam sobie to z komputera. Jak jesteś taki jaśnie oświecony to przybliż nam jakie dane i do kogo trafiają z erecepty? Czy aby na pewno ZUS nie ma nic do recept? Pomyśl troszkę to nie boli.

Jak można twierdzić, że efekt 500+ jest w Bełchatowie niewidoczny, skoro codziennie łapią kogoś jadącego po pijanemu, bijatyki nietrzeźwej patrologii i kibolów są codziennością na mieście?

Rondel na głownie odciął chyba ci kontakt ze światem. W latach '90 i początek 2000 to dopiero była patologia na mieście Odłącz TVN na dobre ci wyjdzie

Jakim trzeba być gamoniem, żeby jak piszę, że widzę na mieście - przeczytać, że widzę w TVN?

Gdzie napisałem, że widzisz w TVN? Wiążesz 500 plus z bijatykami i nietrzeźwymi kierowcami... Jakim trzeba być gamoniem, żeby coś takiego pisać. Bijatyki były są i będą, co niektórzy kierowcy jeżdżą po pijanemu od niepamiętnych czasów i zapewne jeździć będą. Dziwnym trafem tylko widzowie TVN i słuchacze radia TOK FM wiążą to z 500 plus teraz wiem dlaczego.

Obecnie spożycie alkoholu jest większe niż za komuny. Odłącz tvpis i tv trwam.

A ty odłącz TVN TOK FM naTemat bo mózg już masz wyprany. Ile i jakie gorzały/wina/piwa były za komuny a ile i jakie są teraz. Reklama i dostępność jest gigantyczna samego tylko jednego piwa jest kilka odmian i gatunków a w marketach półki się uginają to i ludzie kupują

Mogę zapewnić, że ja nie kupuje. Przynajmniej w Polsce. Ostatnie piwo kupiłem w marcu 2015

Chwała ci za to

Tak a jak to zmierzyli jak gorzała na kartki była?

Skończ studia ekonomiczne to się dowiesz co nieco o metodach pomiarowych w makroekonomii

lepiej nie kończyć tego bo po tym robota na kasie w biedronce

Jak nas doiło PO-PSL to nie jeździli pod wpływem alkoholu? A wiesz skąd się bierze patologia i margines społeczny...? bo ja słyszałem że z ubóstwa!

Ostatnie 4 lata wskazują na znacznie większe spożycie alkoholu. To raczej z dobrobytu a nie z ubóstwa,

Wyolbrzymianie, wręcz zakrzywianie rzeczywistości. Polecam link poniżej. https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/341887-czy-polacy-rzeczywiscie-pija-jak-za-komuny

W 2005 roku statystyczny Polak wypijał 9,5 litra a w 2019 już ponad 12 litrów czystego alkoholu. Generalnie świadczy to o degradacji społeczeństwa.

Statystyki nie uwzględniają błędu ile to statystyczny Polak wypił spirytusu bez znaków akcyzy którym handlowano na bazarach , targowiskach i metach . Dzisiaj mamy to samo z papierosami i tytoniem.

Czyli jak wypiję 12 litrów alkoholu który zawarty jest w drogich winach za 100 pln za butelkę to jestem degeneratem?

Jak powiedziała Pani Gersdorf Ona za 1200 by przeżyła jedynie na prowincji , ale 13 emerytura czy 500 + jest niepotrzebne. Nie widzicie hipokryzji ?

12000 miało być

To była pani Emilewicz.

Raczej nie. Nic takiego wujek google nie pokazuje

Powiem tak prosto z mostu nigdy nie byłam za PiSem!! Ale Polską też się coś należy nawet to 500+ w każdym kraju mają na dzieci jakieś dodatki A u nas za przeproszeniem Wielkie Nic!!! Nie mam dzieci ale też płacę podatki też normalnie pracuję!!! I ludzie przestańcie płakać że pieniędzy nie macie!!! Bo po świętach ludzi w sklepach więcej niż przed świętami!!!!

Święta racja. Z resztą u nas taki socjal na dzieci to jest śmiech na sali wobec "zachodu". Ale chociaż tyle.

Zarobki na zachodzie????to jest smiech jakie sa w polsce

Nie wiedziałam, że Polska to bogaty i zasobny kraj, który stać na wysoki socjal. Niech rząd wyda wszystkie pieniądze, rozda dodatkowe emerytury, wszystkie plusy, a z drugiej strony podniesie podatki i koszty pracy, zusy i okaże się, że mamy niższe wskaźniki niż Bułgaria.

Lepiej było jak PO-PSL przeżarło nasze pieniądze (część jak się okazało pozwolili ukraść). To co tu napisałaś to objaw syndromu sztokholmskiego....

Akurat oni po swiatowym kryzysie zostawili gospodarkę w takim stanie, że Jarek mógł rozwalać kasę na wyborcze łapówki. I widać że doprowadzi nas do ruiny.

Gospodarka to obroniła się sam bo mało co ich interesowało poza wyprowadzaniem pieniędzy na wszelkie możliwe sposoby.

lepiej dajcie mi piecset plus na walke z faszyzmem

Prawicowy przygłup !

To kvietniov się na prawicę przerzucił? Ładnie ma rozchwianą osobowość.

Może jakaś zbióreczka charytatywna na Michaiłka ?

Na psychotropy

Mój syn cztery lata mieszka we Wrocławiu i po ukończeniu studiów na Politechnice zarabia niezłe pieniądze. Ostatnio stwierdził że do Bełchatowie nie wraca.... Jak go się zapytałem dlaczego? To mi odpowiedział, że musiałby się do parti zapisać żeby znaleźć pracę za taką stawkę bez możliwości awansu za wiedzę i umiejętności i że ma u du pie lokalne układy polityczne..,

Marna prowokacja . Twój podpis ,, buhahahah " zdradza , że w klawiaturę stuka jakiś bezrobotny lewak po trzydziestce, a nie żaden poważny ojciec wykształconego człowieka.

Żadna prowokacja tylko obiektywizm . Mi już bliżej do emerytury niż ci się wydaje. Jednak zanim zaczniesz oceniać wpisy po nicku i wychwalać obecnie nam rządzących zobacz gdzie pracują poprzedni włodarze miasta i powiatu. Gdzie pracę znalazła przewodnicząca rady. Co się dzieje w Klukach czy Drużbicach ? Kto zasiada w radach nadzorczych spółek miejskich? Możesz mi wierzyć że ci ludzie nie dostali pracy z wakatu zgłoszonego do urzędu pracy

W ten sposób również dają prace w tym całym Wrocławiu, jak i na całym świecie, nie tylko w belchatowie,

Różnica jest taka, że w innych miastach można znaleźć pracę nie tylko w budżetówce. W B po prostu kompletnie nie ma firm.

Chodząc do szkoły w latach cudownych rządów Pana Tuska i Pani Kopacz wielokrotnie moim rodzicom brakowało na to , żebym miał śniadanie na przerwę. Bardzo by nam wtedy te pieniążki pomogły. Więc gdzie one wtedy były? Zauważyłem również, że w zdecydowanej większości przeciwko 500+ krzyczą najbogatsi właściciele wielkich przedsiębiorstw , którzy do tej pory mogli sobie za grosze wykorzystywać pracowników, jednocześnie sami doceniając się fortun. Dziś już Im nikt nie przyjdzie pracować za 5 zł na godzinę, więc lamentują , bo przyszły czasy , że trzeba komuś godnie zapłacić za pracę.

Ukraince albo turkowi

Socjalizm pełną gębą. Masz rację zgadzam się w 95%

ja tam wolę bobry

Taka sytuacja jest w wielu miastach w Polsce...

Spokojnie, TVPolo i tak ogłosi sukces.

Co z tego, że dali 500+ jak wszystkie ceny poszły w górę, przeciętnego młodego chłopaka, któremu nie pomogą rodzice, który zarobi 2500-3000 zł ledwo stać na utrzymanie wynajetego mieszkania i na podstawowe potrzeby, niech jego dziewczyna też zarobi to 2000, ale jak już jest dziecko, to ktoś się musi w domu tym dzieckiem zająć. Krótko mówiąc, nie każdego stać na dzieci, zrobić dzieci nie jest problem, ale żeby później głodne nie chodziły.

A czemu ceny rosną? Bo więcej zabiera się w podatkach na te wszystkie plusy. Bo tvp mówi tylko o tych plusach i minusach nie wspominając.

to wina Tuska

Ja osobiście 500 na dzieciaka biorę ale PiS wyzywam i tak !

Prawicowy przygłup ! 

Tak właśnie pisze o każdym kto nie jest za biedroniem i nie stoi w obronie karpia pod marketem

Dawno,dawno temu jeszcze były kioski RUCHU, a w kioskach prezerwatywy, kioskarze sprzedawcy igłą robili dobrą robotę dlatego był większy przyrost naturalny.

wincyj koscioła w zyciu Polaków i wincyj miezania się w sprawy osobiste zarówno państwa-samorządu, jak i kościoła. Oby tak dalej może wtedy ciemnoty z kościółkowej kruchty oraz pisowskiej kloatki przejrza na oczy... chociaz wątpie w to....

Depopulacja miasta trwa. Jest to plan rządu światowego aby zmniejszyć licze ludzi na swiecie. Z drugiej strony jest tez zależność pomiędzy wzrostem bogactwa a zmniejszeniem liczby urodzin. Biedne społeczeństwa mają wiecej dzieci.

To miasto umiera. Nie ma tu żadnych perspektyw na cokolwiek.

To pokaż mi teraz miasta wielkości Bełchatowa gdzie są perspektywy.

Okolice Warszawy reszta to prowincja. A będzie jeszcze gorzej. Mieszkałam i w Łodzi i we Wrocławiu i teraz w Warszawie. Jeśli gdziekolwiek zamieszkam to tylko w okolicy Warszawy. Resta to prowincja i zadu***IE takie że szkoda mówić.

W 500+ nie chodzi o to, żeby było więcej dzieci tylko chodzi o kupowanie głosów.

Tylko głupcy (tacy, co się dali nabrać na zamach) mogli uwierzyć, że jak inni głupcy wymyślili program, to on może zadziałać.

Poza tym nowotwory od dymu z torfów robią swoje ...

efekty widać w twoim mózgu

Dokładnie tak jest, że samorząd nie robinic w kierunku aby zachęcić młodych do pozostania w mieście.

SamoRZĄD sam się wyżywi!

Bo starzy głosują to starym robią dobrze, a takim wystarczy emerytura i darmowe MZK. Młodzi nie mając perspektyw wyjeżdżają i błędne koło trwa. Żeby to zmienić trzeba wprowadzić radykalne zmiany, a te wprowadzą tylko radykalni politycyemoji

Cytuje artykuł ''Niestety, nie ma na razie widoków na to, aby w Bełchatowie notowano taki przyrost naturalny jak chociażby jeszcze na początku XX wieku. '' No i nic dziwnego bo nie wiem czy jeszcze żyją mieszkańcy którzy pamiętają początki XX wieku

Już poprawinone na XXI wiek.

A czego tu się spodziewać, polityka naszych samorządowców od lat nie uwzględnia rozwoju tego miasta. Jest KWB, jest EB, więc jest fajnie. Wielu młodych, z Bełchatowa wyjechało widząc brak perspektyw. Brak inwestycji, miasto przesiąknięte nepotyzmem, ostatnio jeszcze zmniejszyli dopłaty do żłobków i przedszkoli. Pogratulować tylko.

Radni zdecydowali się, wycofać dofinansowania do przedszkoli i żłobków nie rozumiejąc, że dzieci to nasza największa inwestycja i nadzieja na przyszłość. Bełchatów umiera i będzie umierać jeszcze szybciej.

Wycofali dofinansowanie, bo nie ma dzieci i żeby nie było?

no to bierz się do roboty , na co czekasz

dodaj komentarz
Czytaj także