Rejestracja i logowanie

Trwa wielki remont szpitala w Bełchatowie. Zobacz jak idą prace [FOTO]

Wydarzenia 16-05-2018 Autor: mj-s Foto: mj-s
7

Dokładnie miesiąc temu w bełchatowskim szpitalu rozpoczął się największy w historii placówki remont. Docelowo, inwestycja watra 35 mln złotych ma całkowicie odmienić sale zabiegowo-operacyjne na dwóch oddziałach, oddział Anestezjologi i Intensywnej Terapii i serce lecznicy - główny blok operacyjny.

W tej chwili na placu budowy obecnych jest dwudziestu pracowników, ekipy pracują na salach zabiegowo - operacyjnych dwóch oddziałów: chirurgii dziecięcej i otorynolaryngologii. Jak podkreśla Witold Tomaszewski pełniący obowiązki dyrektora szpitala:

- Pierwszy etap remontu jest już za nami. Są przygotowane stosowne wyburzenia i kolejne ekipy fachowców wchodzą na obiekt. Termin realizacji tych dwóch pierwszych bloków przewidziany jest do połowy czerwca. Na chwilę obecną nieznacznie wyprzedzamy założony harmonogram - mówi Witold Tomaszewski i dodaje: - Jeżeli chodzi o pracę szpitala to staramy się, by dla naszych pacjentów było to jak najmniej uciążliwe. Dziś najbardziej doskwierającym elementem remontu jest hałas i kurz, natomiast muszę wyraźnie podkreślić, że jest duże zrozumienie ze strony pacjentów, mają świadomość, że to wszystko robione dla nich.

- Każda przebudowa na czynnym obiekcie szpitalnym, to inwestycja wymagająca porozumienia między stronami, współpracy i wzajemnego zrozumienia. Prac budowlanych nie da się wykonać po cichu i by nie były uciążliwe - wyjaśnia dyrektor Lech Wąsowski z firmy Warbud, który jest wykonawcą prac.

Największe organizacyjne wyzwanie jednak dopiero przed szpitalem, chodzi o remont głównego bloku operacyjnego. To sześć sal i 1200 metrów kwadratowych powierzchni do całkowitej modernizacji. Ten etap prac ruszy w połowie czerwca.

- Wówczas operacje będą musiały być przeprowadzane w tych już wyremontowanych dwóch satelitarnych blokach na chirurgii dziecięcej i otorynolaryngologii. Będziemy starali się wydłużyć okresy zabiegów, będziemy starali się operować w soboty, a nawet jeśli będzie taka potrzeba również w niedzielę. Chodzi o to, żeby pacjenci, którzy mieli umówione zabiegi planowe, mieli je wykonane - informuje Witold Tomaszewski, p.o dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie

W najbardziej newralgicznym momencie remontu, ekipa głównego wykonawcy może osiągnąć liczbę stu osób.

- Najbardziej boimy się niespodzianek. Zawsze tak jest przy remontach obiektów, które są wybudowane w czasach - powiedzmy - zamierzchłych. Mówiąc wprost: różnie wówczas budowano. Jakość zarówno instalacji jak i robót budowlanych, które spotykamy po drodze pozostawia czasami wiele do życzenia i to jest największy element ryzyka przy tego typu przebudowach. Liczymy, że brak tych nieoczekiwanych okoliczności, tak jak ominął nas do tej pory, nie wystąpi również później - mówi dyrektor Lech Wąsowski z Warbudu.

Kompleksowa przebudowa i modernizacja oddziału intensywnej bloków operacyjnych oraz wyposażenie ich w najwyższej klasy sprzęt medyczny ma łącznie kosztować ponad 34 mln zł. Blisko 27 milionów złotych z tej kwoty to dotacja z Unii Europejskiej, wkład urzędu marszałkowskiego województwa łódzkiego, który jest organem prowadzącym szpital a wyniósł 7,5 mln zł. Taki budżet i zakres prac stanowi, że to nie tylko największa inwestycja od początku funkcjonowania bełchatowskiego szpitala, ale jedna z największych w województwie.

- Takich inwestycji jest mało, nie tylko na terenie województwa łódzkiego, ale w o ogóle w całej Polsce. Remont był niezbędny, w tym szpitalu znajdują się bowiem takie oddziały, których nie znajdziemy w żadnym innej innej placówce, w żadnym innym powiecie, poza stolicą województwa. Niestety w ostatnich czasach tak się stało, że koncentracja kapitału, fachowców jest w stolicach województw - i to dotyczy nie tylko łódzkiego - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Dariusz Klimczak, wicemarszałek województwa łódzkiego i dodał: - Gdyby nie ten remont, gdyby nie te nakłady naprawdę z wieloma oddziałami musielibyśmy się pożegnać w kolejnym etapie tworzenia sieci szpitali, więc wszyscy byliśmy w pewien sposób "na musie".

Mega modernizacja sprawi, że wraz z planowanym na grudzień tego roku zakończeniem prac bełchatowski Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II stanie się jednym z najnowocześniejszych w kraju.

Głównym wykonawcą prac jest firma Warbud, jedna z największych firm budowlanych w Polsce, która wśród wielu inwestycji, realizuje również przebudowę Szpitala w Krakowie-Prokocimiu.

komentarze (7)
Dodaj komentarz

A jak siedlecki już został przywócony do prracy za remont na okulistyce?

Ale żenada. "Panowie władcy ludu, wojewody" poszły oglądać gołe ściany, a dziennikarze jak gąski biegną robić zdjęcia ryjów, które nie mają pojęcia co się tam dzieje? Nie ma innych tematów? Kogo interesują te pierdoły.

to chyba jeszcze zasługa poprzedniego dyrektora

Czy na spotkaniu był Rańczuk?

chyba się dyrektor zmienił ...że ktoś się postarał o takie dofinansowanie

Jak widać prace...stoją.

Jak zzwykle coś nie pasuje

dodaj komentarz
Czytaj także