Rejestracja i logowanie

Smród w Bełchatowie wkrótce się skończy? Miasto przekonuje, że ''poprawi się jakość powietrza''

Wydarzenia 10-07-2020 Autor: Greg Foto: Urząd miasta w Bełchatowie
60
Smród w Bełchatowie wkrótce się skończy? Miasto przekonuje, że ''poprawi się jakość powietrza''

Czy koszmar mieszkańców bełchatowskich osiedli związany z uciążliwym odorem wreszcie się zakończy? Jest szansa, że całkowicie zostanie wyeliminowane jedno ze źródeł smrodu w mieście – oczyszczalnia ścieków. Magistrat poinformował właśnie, że zakończyła się budowa Zamkniętych Komór Fermentacyjnych. Inwestycja, która kosztowała 23 mln zł, ma znacznie zmniejszyć wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów z oczyszczalni.

Spółka Wod-Kan poinformowała, że choć budowa Zamkniętych Komór Fermentacyjnych już się zakończyła, to jednak na efekt ich działania trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. W najbliższych miesiącach trwać będzie bowiem rozruch instalacji, a pełną parą ZKF-y zaczną pracować na początku 2021 roku.

Budowa instalacji kosztowała aż 23 mln zł z czego znaczna część to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa na budowę ZKF-ów została podpisana na początku 2019 roku. Na terenie oczyszczalni stanęły dwa wielkie 17-metrowe komory, w których zamontowano nowoczesne mieszadła, powstały też drogi dojazdowe. Gotowa jest też cała instalacja elektryczna. Wraz z rozruchem ZKF-ów nastąpi też stopniowe wygaszanie działających obecnie w oczyszczalni Otwartych Basenów Fermentacyjnych, które obecnie są źródłem odoru.

Jak podkreślają władze miasta, dzięki zastosowanym w Zamkniętych Komorach Fermentacyjnych rozwiązaniom, gromadzony w nich osad jest zhermetyzowany i nie emituje do środowiska żadnych gazów, co ma znacząco zmniejszyć uciążliwości odorowe na bełchatowskich osiedlach.

– Poszukiwaliśmy różnych rozwiązań, które wyeliminują odczuwalny szczególnie latem nieprzyjemny zapach. Doświadczenia innych miast pokazują, że ZKF-y to najlepsza obecnie metoda. Jestem przekonana, że po ich uruchomieniu, poprawi się jakość powietrza w Bełchatowie, a co za tym idzie, także komfort życia naszych mieszkańców – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Jak się okazuje, nowoczesna instalacja będzie też wytwarzała energię elektryczną, która będzie wykorzystywana w oczyszczalni. Dzięki oszczędnościom po kilkunastu latach inwestycja ma się zwrócić.

- Komory będą z biomasy odzyskiwać metan i w układzie kogeneracyjnym zamieniać go na energię cieplną oraz elektryczną, które będą z kolei będą wykorzystywane na potrzeby własne oczyszczalni ścieków. Według szacunków pozwoli to ograniczyć ilość kupowanej przez nas energii nawet o 20 proc. – mówi Piotr Pierzchała, prezes spółki Wod-Kan.

Powstanie ZKF-ów to jedna z głównych inwestycji realizowanych w ramach „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych na lata 2018-2021”. Oprócz wspomnianej instalacji, zakończono już modernizację głównej magistrali wodociągowej oraz głównego kolektora sanitarnego. Koszt wszystkich wspomnianych inwestycji to 44,5 mln zł z czego aż 22 mln zł to dofinansowanie z NFOŚiGW.

komentarze (60)
Dodaj komentarz

Jeszcze spalarnie zlikwidować i będzie ok.

Stop dla Złoczew Teraz tylko fermy wiatrowe Same oszczędności i ekologia czyste powietrze tego potrzebujemy

Na całym świecie taka technologia jest z dobrymi efektami stosowana od kilkudziesięciu lat, dlaczego w tym grajdole dopiero teraz, skoro jak czytam kilkadziesiąt lat śmierdzi z oczyszczalni?

23 bańki i smród będzie dalej, czyli coś jak Czajka, tylko dobrze że na razie nie dochodzi do awarii i ścieków do Rakówki nie wylewają.

Do Raksy jakby wylali to nawet Widawka ,a później Warta z koryt by wystąpiły..,.

Cześć! Na imię mam Elwira, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/elwirka

robisz ciepłe lody

Tu smród to się dopiero zacznie na tej wiosce nierobów.

Spalarnia smieci szpitalnych smrodzi zlikwidowac oczyszczalnia sciekow capi g...m tych co dali pozwolenia rozliczyc oni sa winni prezydent i radni to jest ta ich smierdzaca madrosc!!!!!!!!!!!

durniu skapcały, spalarnia nie generuje syfu. jakby tak było już dawno 14896 komisji, kontroli zamknęłoby tę firmę w cholerę. tam są normy europejskie i światowe utrzymywane.

Latami smierdzi gdzie wladze odpowiedzialne wyprowadzili sie ze smrodowni a sanepid ochrona srod msgistrad do wyrzucienia ze stolkow nic nie robia po co na takich placic podatki czy kiedys miasto bedzie bez smrodu .Smierdzonce zaniedbane miasto do tego doprowadzili wlasnie oni!!!!!

NO wypluj te resztki JADU ,,, ---- DUDA 2020 - 25 R,,, Podobno wyszły na jaw nowe dokumenty w IPN że Niezłomny dziadek rafaello nosił Kanapki partyzantom do lasu . Oficjalnie ma zostać odznaczony i przyjąć oficjalną nazwę Ostatni Niezłomny

tak będzie jak zostanie prezydentem --nosił kanapki niemcom

Miasto nie ma pracowników do utrzymania porządku, bo montują bilbordy dudy i rozdają ulotki ????????

Wod-Kan u miasto zapewniały, że to nie z oczyszczalni śmierdzi, więc teraz zlikwidują smród, którego nie ma? Śmierdzi, ale przekrętem na grube pieniądze, CBA powinno ich wyłapać.

jak rafałek dojdzie do władzy to odpady i warszawski smród będziemy wąchać w Bełchatowie

Bóg cię opuścił? Co za bredzenie. O niechlujnych działaniach bełchatowskich prezesów i zarządu miasta długo by mówić. 12 lat rządzenia i nadal śmierdzi. Druga kadencja obecnej władzy a efekty takie sobie.

Ktoś śmieci wypala przy Budryka, dym i śmierdzi na całym osiedlu.

Pali facet jakiś przy samej ulicy prawie, na środku osiedla, przechodziłam obok pół godziny temu. Widać z Budryka bardzo dobrze.

To pewnie bogaty kopolniok, co se chałupę postawił, a na wywóz śmieci go nie stać i podrzuca do blokowych śmietników na tym samym osiedlu.

dajcie mu spokój, to Polak i Katolik. innymi aferami się zajmijcie!

komentarze pod zaproszeniem szalonego Antka wyłączone, a chciałem zapytać "gdzie jest wrak?"

W rosjii. ,,Rząd PO nic nie robi w sprawie wraku... Jak dojdziemy do władzy to w dwa miesiące sprowadzimy wrak do naszego kraju"- J. Kaczyński ( Wypowiedz z 24 maj 2014)

Jest sposób by wrak znalazł się w Polsce.Organizować pielgrzymki wyznawców Antoniego i każdy pielgrzym w reklamówce przywiezie trochę części, w kraju się poskłada poświęci i będzie git.

jak dalej będziesz chlał --to znajdziesz wrak

Godz 19:40 czwartek i znowu megaaaaaaa cuchnie!!!!! Zrobcie cos z tym!!!!!!!

W miescie od 10 lat nie powinno smierdziec ale co sie dziwic jak od projektow jest pani przedszkolanka ktora spieprzyla do pis aby jej sie nie dobrali

Smród idealnie pasuje do opuszczonego miasta ! zarośniętego po korek !! ludzie nie widzie co się dzieje za tych rządów ?? czy widzieliście RONDO ? kiedyś wizytówka kwiaty zadbane po ostatnie ziarenko piasku i listu kwiatu ? a dziś ?? SYF chwast na chwaście rośnie.. przestane płacić podatki bo nie wiem czy kradną te pieniądze czy przepijają do cholery czy co ? ludzie otwórzcie oczy !!!! chwasty na krawężnikach.. po dwóch burzach piach leży przy krawężnikach nikt nie wyśle maszyny żeby posprzątała.. zero GOSPODARZA w mieście to są właśnie prezydenci.. GOSPODARZA POTRZEBUJEMY bo miasto widomo się robi !!!

Dostałem 3 łapki w dół od rządzących albo grubych fanatyków rządzących.. ludzie czy wy nie widzicie jaki jest syf w mieście ??..... idzie na miasto wyłączcie TVP i zobaczcie co się dzieje.. wszystko zarośnięte po sufit niedługo ludzi po drugiej stronie drogi nie zobaczycie takie chwasty rosną wszędzie.. miasto jak opuszczone.. serio nigdy tak nie było... drugi są gorsze niż naprawdę jeszcze biednej Ukrainie.. dziura na dziurze kompletna dewastacja miasta.. zero stylu jakiego kolwiek.. nigdy tak nie było jak jest dziś.. przepraszam ale gdyby mi nie zależało nie pisał bym tego wywodu.. jak nie zrobią tym porządku to chyba sam na RONDO wbije i zacznę wyrywać chwasty i was tym z łapkami w górę poproszę o pomoc i zaczniemy porządkować ten syf a jak straż miejska przyjedzie to mandat przyjmę ale przynajmniej nie będę się wstydził że jak ktoś do nas przyjdzie to mnie osobiście jest wstyd jak zobaczy jak to tu wszystko źle wygląda..

Belchatowianie obudzcie się.....az tak wam jest wszystko jedno co tu się dzieje!!!

weź się do roboty

Od roboty to jest koń i traktor, a ja mam 500+, a ile obiecane....

łosiu będziesz rano zbierał puszki

Za ten smród to musi się zabrać Antonio ze swoją podkomisją, Oni wytropią z której strony nadciaga

Anżej i Pinokio obiecali, że jak wygrają wybory to w Bełchatowie będzie pachnieć , nie będzie smrodu, nie będzie już nic !!!

lepiej w dupę wsadzić nos jak na rafała oddać głos

Posmaruj se musztardą, staniała!

a ty wyliżesz

skoro lubisz...

To sobie wsadż .....

Trzaskowski jest boski !!!

ala świeczki firmy polo przy wkładaniu nic nie bolą

dziękuję księże proboszczu, nie skorzystam, ale proszę popytać wśród braci swojej partii.

Kiedy poświęcenie ?

Przy takim smrodzie jak dziś frekwencja na Binkowie będzie bardzo niska, nikt nie będzie się narażał na ten odór.

Od przeszło roku źródło smrodu szukane jest na ulicy Przemysłowej. Czy zostało ono zlokalizowane? Poniżej cytat z czerwca 2019: "- Musimy znaleźć źródło tego. W naszym przekonaniu fatalnych zapach pochodzi z ulicy Przemysłowej – zaznacza Dariusz Matyśkiewicz” http://ddbelchatow.pl/artykuly/aktualnosci,koszmarny-smrod-nad-belchatowem-skad-dochodzi-ten-fetor,88692.html

Smród się nie skończy bo z BIO śmierdzi na każdym osiedlu pojemniki powinny być myte po każdym opróżnieniu ????

zdjęcia wysłałem do DDB jak opanowały larwy much kosz BIO ,w rozmowie otrzymałem że temat jest znany , pojemniki przeciekają śmierdzi , a muchy składają miliony jaj bakterie przenoszone expresowo

Ach te sprzątaczki nie myją tych pojemników po BIO... ha ha ha

Po dziesiątkach lat smrodu z oczyszczalni wreszcie wybudowali to co powinno powstać minimum 10 lat temu. Mimo wszystko brawo. Cielawe kto oprócz prezydentowej bedzie się chwalił tym, ze za chwilę z oczyszczalni po raz pierwszy od 40 lat nie będzie smierdziało?

Andriu ponoć obiecał,że z tym skończy.Jak wygra,to każdy dostanie przydział reklamówek+,na cały rok i nieczystości po wypróżnieniu trzeba będzie pakować w te reklamówki i zostawiać na gałęziach w parku.Innowacja dla elektoratu.

Predzej Major sie z belwederu wyprowadzi niz w belchatowie nie bedzie smierdziec

Smuerdzalo i będzie śmierdzieć nic się nie zmieni nie wierzę w zapewnienia naszego zasranego magistratu że coś się zmieni

będzie teraz nowocześnie je.ba.ć

Zlikwidowac spalarnie odpadow medycznych bo wiekszosc smrodu pochodzi z ABC Przytorze wali trupem na binkow sloneczne okrzei tez dochodzi ten smrod ostatnio na dolnym tez czułam

co ty bredzisz kołchoźniku. z abc nic nie wali. jakby waliło z abc to każdy organ kontrolny by zamknął na amen już lata temu i nie pierniczył się że to taki a nie inny zakład pracy.

"Czaskowski" wygra,to będzie jeszcze większy smród

odpady z czajki przywiezie

ALe smród to po pisie zostanie !

Powietrze będzie lepsze jak elektrownia przestanie kopcić, już niedługo, PiS nad tym pracuje.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także