Rejestracja i logowanie

Rusza rewitalizacja pl. Wolności. Pierwsze drzewa wycięte...

Wydarzenia 28-02-2018 Autor: rafkur
36

Powoli ruszają prace przy rewitalizacji pl. Wolności. Niebawem magistrat podpiszę umowę z ich wykonawcą - spółką BINŻ. W tym tygodniu usunięto drzewa przygotowując teren pod dalsze działania.

Jak podkreśla wiceprezydent Ireneusz Owczarek z wycinką siedmiu drzew - między innymi lip, klonów i śliw wiśniowych - nie było co zwlekać.

- Zbliża się sezon wiosenny i chcieliśmy uniknąć sytuacji, w której ptaki zdążyłyby się na tych drzewach zadomowić, dlatego nie chcieliśmy czekać z rozpoczęciem prac i zleciliśmy PGMowi ich usunięcie - mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa

Docelowo usuniętych ma być ponad trzydzieści drzew, przede wszystkim chorych, usychających, o zaburzonej statyce, które nie tylko nie są ozdobą, ale przede wszystkim zagrażają bezpieczeństwu. Do wycinki zakwalifikowano także drzewa gatunków inwazyjnych i te, które kolidują z pracami w infrastrukturze podziemnej.

- Sami przekonaliśmy się po tych już usuniętych drzewach, że ich stan jest daleki od ideału, niektóre z nich były w środku puste - wyjaśnia Owczarek i dodaje: - Oczywiście my na bieżąco monitorujemy sytuację i jasno mogę podkreślić, że te drzewa, które mogą zostać - zostaną. Nikt nie ma zamiaru, co niestety pojawiało się w publicznej dyskusji, robić z tego miejsca betonowej pustyni. Mało tego, mogę zapewnić, że na zrewitalizowanym placu Wolności będzie więcej zieleni niż w tej chwili.

Rzeczywiście po pierwszych publikacjach wizualizacji pl. Wolności rozgorzała dyskusja na temat zasadności i zakresu przewidzianych prac. Wówczas obrońcy drzew skrzyknęli się pod hasłem „Obywatelskie NIE dla wycinki drzew w parku A. Mickiewicz w Bełchatowie” zbierając podpisy pod petycją. Ostatecznie przeciwnicy rewitalizacji spotkali się w magistracie wysłuchując racji między innymi projektantki parku profesor Małgorzaty Mileckiej. Sam magistrat jeszcze raz usiadł nad projektem i przyobiecał, że wycięte zostanie tylko to, co naprawdę tego wymaga.

Pełną parą rewitalizacja ruszy już w marcu. Zgodnie z planem, najpierw zostaną wykonane prace ziemne, przy wodociągu i gazociągu. Później stopniowo będzie prowadzone zagospodarowanie terenu, w ramach którego planowane jest między innymi nasadzenie siedmiuset sztuk drzew liściastych. Jak zaznacza Ireneusz Owczarek, w pierwszej kolejności zostanie przygotowana część tzw. patriotyczna z pomnikiem Józefa Piłsudskiego, którego odsłonięcie zaplanowano w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Do końca 2018 roku cały projekt rewitalizacji pl. Wolności ma zostać sfinalizowany.

komentarze (36)
Dodaj komentarz

Plac Narutowicza to betonowa pustynia, na nic sie zdają fontanny . W upalny dzien trudno nim przejść by nie zemdleć. Jeszcze plac Wolności wybetonujcie i bądźcie z siebie dumni, że nie ma gdzie odetchnąć od upału. Beznadziejna nowa moda betonowa zauważalna i w innych miastach. Koszmar

Szkoda drzew dzieci nie wyjda na spacer w lecie

Niestety, PiS w Bełchatowie wyczuwa negatywne emocje w ich stronę kierowane, więc póki może chce dokończyć dzieło zniszczenia. Nic innego nie potrafią, tylko niszczyć i niweczyć!

Panie redaktorze spytaj pan ludzi z Bełchatowa co sadza nie ludzi z Radomska . Co wy wypisujecie

Co Wy tu pi.... państwo chyba są ślepi przecież wycinają zdrowe drzewa . Ludzie jak można być tak ograniczonym by w centrum miasta takie stare zdrowe drzewa wycinać . 

Szyszko wrócił?

kiedy miejskie targowisko bedzie zrewitalizowane ?

Drzewa tną, robią co chcą , a nasz parlamentarzysta tworzy sztuczne, nikomu nie potrzebne zespoły "narciarskie"i przykładem wice ze starostwa fotki z zabawy na górce z parlamentarzystami na fb wrzuca. Wstyd.

BZDURY BZDURY BZDURY BZDURY BZDURY.... ... ... ... ...

zagłosujemy na dobrych sprawdzonych radnych obecnej kadencji, resztę wywalimy, a nowym się przyjrzymy BETONOM karjerowiczom

Dobrze gada Pan Owczarek. Nie ma co zwlekać z wycinką. Wkrótce się ociepli, jeszcze by mieszkańcy przyszli do parku protestować.

Czyżby pazie Płomińskiego ruszyli z kampanią i wzieli się za banowanie?

Pogońmy Plus, PiS, Ziemię..., zagłosujmy mądrze, wybierzmy nowe twarze-wszystko pięknie, górnolotnie. A ja mam tylko jedno małe przyziemne pytanie - to znaczy, przepraszam, na kogo oddać głos?

Ja stawiałbym na Kukiza, albo Wolność, o ile powstaną ich komitety. Ewentualnie, może jakiś nowy lokalny komitet, o ile powstanie. Na pewno nie na obecnych... według mnie tym osobom nie wolno zaufać, bo skoro przez obecną i wcześniejsze kadencje nie zrobili tego co obiecali, to ich nowe obietnice będą nic nie warte.

już mamy posłankę od Kukiza, która po wejściu do sejmu od razu zmieniła swoje preferencje - także im juz podziękujemy

W takim razie kogo innego proponujesz ? 

Ale wy się wszyscy sracie. Założę się, że większość z was w tym parku bywa rzadziej niż ateista w kościele.

I byś przegrał raz w tygodniu po porannej mszy lubię napić się tam winka

Plac Narutowicza i plac wolności to całkiem inne sprawy. Mi i moim znajomym Narutowicza się podoba i nie wycięto tylu drzew podczas rewitalizacji jak tu piszecie. Przecież tamtędy biegła ulica - raczej zielona nie była... są też nowe nasadzenia także o czym tu mowa!

TZW REWITALIZACJA PL.WOLNOSCI TO SZTUKA DLA SZTUKI KOMU SZKODZIŁO TO MIEJSCE OBROSŁE LEGENDĄ OD TYLU LAT?DUŻE PIENIĄDZE WYDANE NA ZMIANE DLA ZMIANY...WYSTARCZYŁOBY POSTAWIC NOWE ŁAWECZKI I PEŁNIŁOBY SWOJA FUNKCJE JAK DO TEJ PORY A PIENIĄŻKI NA TĘ TZW REWITALIZACJE TEGO MIEJSCA MOŻNA BY WYDAC NA COS BARDZIEJ POTRZEBNEGO KOMU SZKODZI PLAC WOLNOSCI???

Nowe ławeczki dla Żulów.

O ile w dzień spotkać tam można pojedynczych żulików o tyle wieczorem Park zmienia się w wylęgarnie patoli, i to nie jest akurat legenda, lecz suchy fakt. Także owszem, rewitalizacja jest potrzebna.

Jak ich nazwałeś-żule nie znikną tylko dlatego, że zmieni się wystrój. Będą ławki to na nich usiądą i będą pić tak jak pili. Będzie zasadnicza różnica. Pieniądze wydane, więc musi być luksusowo i dostojnie toteż straż miejska będzie przeganiać "żuli" tak jak może to robić teraz, ale tego nie robi. Na Placu Narutowicza żuli nie spotkasz? Spotkasz. Tu będzie tak samo, mimo wszelkich starań.

Świetnie, kiedyś banda Chrzanowskiego wygoliła drzewa i stworzyła paskudny plac Narutowicza, a teraz kundle PiSowskie to samo robią z parkiem Żula... Dlaczego tym miastem zawsze muszą rządzić idioci i złodzieje???

mogliby rządzić żule , ale oni właśnie siedzą w tym parku ,którego tak bronisz i pora najwyższa ich stamtąd wyeksmitować

A co?Będą mieli zakaz wstępu?

Zostaną wyeksmitowani tak jak z Placu Narutowicza, czyli wcale.

Owczarek ! hau hau! Wytnij sobie drzewa przed domkiem w Radomsku. nie puste drzewa tylko pusta głowa.

Widzialem ostatnio Plus na Facebooku o tym trąbił. Nie wiem co się z nimi ostatnio stalo, ale naprawde dobrze patrzą władzy na ręce!! Nikt inny chyba sie nie wychyla tak jak oni, wszyscy zaakceptowali PiS?

Nie popieram Pisu, ani Ziemii, ale Plus wystarczająca się narządził tym miastem, czas dać szanse komuś nowemu!

Ale teraz w Plusie chyba trochę nowych mają, bo nie wierzę, że Chrzano tak ogarnia emoji

Mareczek teraz przyszył się do Gowina i razem z magnusiem , edziem i jasisniaczkiem układają się że starostą. Puls dąży do władzy.

Chrzano zawsze miał ludzi od ograniania

Na których później się wypioł

Wstyd i hańba, dla władz, że większość mieszkańców sprzeciwia się temu pomysłowi, a oni i tak robią co chcą. Pokażmy im gdzie ich miejsce, w tym roku wybory, wybierzmy mądrze. Wybierzmy ludzi którzy słuchają mieszkańców, PiS się tu niestety nie zalicza !!!

Wszyscy poszli pod PiS, bo niby w tym mieście gwarantuje pieniądze i stanowiska, to macie. Co ważniejsze? Nasze wspólne miasto czy pieniądze i układziki?!

dodaj komentarz
Czytaj także