Rejestracja i logowanie

Radna chce postawić w Bełchatowie wielkie metalowe serca. Czy pomysł ma szansę na realizację?

Wydarzenia 02-07-2020 Autor: Emste
57
Radna chce postawić w Bełchatowie wielkie metalowe serca. Czy pomysł ma szansę na realizację?

W trakcie ostatniej sesji rady miasta, jedna z radnych, Małgorzata Pagieła wyszła z inicjatywą, by w Bełchatowie stanęło wielkie, czerwone serce. Miałby to być pojemnik na plastikowe nakrętki, z których zysk zostanie później przekazany na cele charytatywne. Zdaniem radnej, rozwiązanie funkcjonuje i sprawdza sie już w wielu polskich miastach.

Zbieranie nakrętek po napojach w celach charytatywnych to inicjatywna znana już od wielu lat. Pojemniki ustawiane są w szkołach, firmach czy urzędach. Jednak podczas ostatniej miejskiej sesji, radna PiS Małgorzata Pagieła, zauważyła, że w wielu miastach w kraju pojawiają się specjalne kosze w kształcie serca, przeznaczone właśnie do zbierania nakrętek. Radna wyszła z inicjatywą, aby podobna konstrukcja stanęła również w Bełchatowie.

- Zwracam się z prośbą, o zamontowanie pojemników metalowych w kształcie dużych serc na nakrętki plastikowe. To rozwiązanie pojawiło się już w wielu miastach, więc warto je wykorzystać również w Bełchatowie. To pomoc dla osób potrzebujących – mówiła radna Małgorzata Pagieła. Dobrze, żeby to serce było czerwone – dodała.

Podczas sesji, żaden z pozostałych rajców nie podjął tematu. O sprawę zapytaliśmy więc Urząd Miasta Bełchatowa

- Propozycje miejskich radnych są przez nas analizowane i oceniane pod kątem możliwości ich realizacji. Tak samo będzie i w tym przypadku. Najpierw musimy zweryfikować jak pojemniki tego typu sprawdzają się w innych miastach, jaki jest koszt ich zakupu oraz utrzymania, a także czy rzeczywiście płynie z tego realna pomoc. Trzeba również sprawdzić czy miasto ma prawne możliwości, aby taki projekt przeprowadzić. Dlatego na ten moment jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie powiedzieć czy pomysł będzie realizowany - informuje Aleksandra Duda - Andrzejewska, rzecznik Urzędu Miasta w Bełchatowie. 

Kwestia koszy na nakrętki pojawiła się również w mediach społecznościowych. Na jednej z Facebook-owych grup zrzeszających bełchatowian opublikowano post, pod którym rozpoczęła się dyskusja. Pomysł został przyjęty pozytywnie, pojawiły się jednak głosy sceptyków. 

- To dobre rozwiązanie. Też mam naskładane dużo tych nakrętek – komentowała pani Krystyna.

- Znając życie. Ludzie wrzucali by co popadnie, traktując jak kosz. A jeżeli ktoś chcę, to bez problemu znajdzie indywidualnego nabywcę, który np. Zbiera na wózek czy rehabilitację – pisała pani Aneta.

A czemu służą plastikowe nakrętki i dlaczego właśnie one są tak często zbierane? Chodzi przede wszystkim o materiał, z którego zostały wykonane, czyli polietylen. To tworzywo sztuczne, którego recykling jest znacznie łatwiejszy niż np. w przypadku plastikowych butelek. Czysty polietylen w formie granulatu daje się od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, opakowania, rury PCV a nawet obudowy do komputerów

Cena skupowa kilograma nakrętek waha się w granicach od 0,70 zł do 1 zł. Kwota wydaję się oczywiście nieznacząca, jednak z czasem można uzbierać sumę, dzięki której osoba potrzebująca otrzyma niezbędne wsparcie.

komentarze (57)
Dodaj komentarz

Gosia nie przejmuj się tymi komentarzami. Działaj!

cmentarz też oddali w dobre ręce - WSZYSTKIE DECYZJE RADNYCH ZAWSZE ZGODNE Z WOLĄ MIESZKAŃCÓW i DLA DOBRA MIESZKAŃCÓW. TU NAWET ZIEMIA JEST PŁASKA .

Ziemia jest wklęsła. Skąd to wiemy? Bo chodniki się obniżyły i teraz wydaje się, że trawniki są zarośnięte.

Zacznijmy od tego jaka z niej jest miejska radna skoro nawet w mieście nie mieszka?

A cechowska mieszka?

zamiast inwestować w serce na zkrętki, proszę zainwestować w zarośnięty Belchatow, zwłaszcza w okręgu gdzie Pani startował jako radna. Ulica Grota Roweckiego i Kmpfinowka 1, 5 metrowa trawa, i zboże które z racji wysokości się „kładzie” - WSTYD !!! Czy to miasto czy osada, bo na wsi jest czysto i trafa na bieżąco koszona. Powinna się Pani interesować swoim regionem z którego była Pani wybrana jako radna a nie wymyślać jakieś serca, chyba że ze swojej fietybza to serce zapłacić

Dopiero sie biora jak ludie zaczynaja miauczec. Sami z siebie nic nie zrobia. Moga byc tylko z siebie zadowoleni. Taka mentalnosc. Skoro nikt skarg nie sklada to jest dobrze. A powinnismy wszyscy zasypywac skargami dzien w dzien. A jak nie tu wyzej.

Każda władza chce nasz uszczęśliwić i zrobić nam dobrze pomniki,granitowe chodniki,darmowa komunikacja,ławki i złote klamki ,a kredyt w banku coraz większy emoji tak trzymać ps.metro lub lotnisko było by dobre,tylko kto za to zapłaci,może by tak zapożyczyć się w Banku Światowym?

Niestety Polska juz jest tak zadluzona ze kolejne pozycki to juz dno dna.

tak czytam te komentarze i dochodze do wniosku ze jakby padla propozycja postawienia kolejnego pomnika zimnemu leszkowi albo obroncy pedofilow jp2 to wszyscy by przyklasneli "bo tak potrzeba" ale postawic cos co moze wygladac w tym szarym miescie ciekawie, a jeszcze ma sluzyc jakiemus celowi to nie bo z inicjatywa wyszla nie lubiana osoba. zali was

Pagieła i wszystko jasneemoji

Już biblioteczki stoją przy przystankach. Zbieranie nakrętek w szczytnym celu- TAK, ale stawianie kolejnego złomu w mieście - NIE. Lepiej wskazać miejsce gdzie każdy może nakrętki przynieść. Jedno, dwa lub więcej miejsc w mieście i wystarczy.

Ta pani to niech nauczy sie jezdzic samochodem a po drugie prywatnie jest chamska cwaniara ze wsi za swoje pieniadze niech buduje co chce nawet pomnik niech se stawia w lesie

Dzień dobry.. Czytam to wszystko i tak sobie myślę ( jestem wyborca PiS) .. Czy to jest państwo tylko ludzi nieudaczników..potrzebujących.. pincet plus ( z pominięciem tych co wstają rano do pracy)..Już pięć lat słyszę o sukcesie gospodarczym 500+ i że już doganiamy Niemcy ( szkoda ze nie z kwotą wolną która PAD mi obiecał w 2015 jakoś jak był w Bełchatowie) Może ktoś wreszcie podziękuje tym co rano wstają do pracy i płacą podatki. 5 lat słyszę o tych plusach non stop.. Rano i wieczorem.. Nadmienie że nienawidzę PO.. Robiła tylko wielkie dile a o klasie średniej zapomniała. Może niech władza się zastanowi.. Widocznie skalkulowano że tych myślących i pracujących to zbyt mało szabel.. Jak tak dalej będzie to ci nieudacznicy będą chodzić do znachora. Według słów posła Pana Piotrowicza to.nawet TVP INFO jest robione pod kątem kretynow bo to wyborcy. ZDECYDOWANE NIE NA KOSZ KAPSEL +

Nie dla pisu i po dlatego tak na trzaska. Niech bedzie bezpartyjny bezstronny i sprawiedliwy. Zmiana jest potrzebna. Niech zasiada w koncu czlowiek inteligentny.

Dziękuję za ten komentarz.

Jak pani radna chce na sile zaistniec to niech wprowadzi cos co ulatwi zycie obywatelom a nie punkt smieci na ktory bedzie mowila to moje

Radni mają problem z ustaleniem, które zabawki są zabawniejsze, które nudne, które schować do pudełka, którymi się bawić. Zabawa w "samorząd" w Urząd stała się dla nich nudna i ponieważ nie ogarniają umysłem wszystkich, nie rozumieją ich przydatności, nudzą się i wymyślają zabawki. Tak! Bełchatów rządzony przez zdziecinniałych staruszków, skorumpowanych młodzieńców i modelki w średniowieku, i często na głodzie. Przyszłość jest świetlana - kopalno elektrowniana. PIĘCIOLATKĄ WYGASZANA ...

Przyjedzie Duduś na barborke, zbije Wam piatki i sie spuścicie ze szczęścia emoji

Ale tu lewaków. Popierajcie sobie tego krzaka z wawy . A Duda i tak wygra i będzie dalej dobrze i w końcu wezmą się za to sądownictwo i pozamykaja tych złodziei co na szkodę kraju robili i robią.

Nie dała Bozia rozumku, oj nie dała!

Masz wyprany mozg przez tvp. To nie ta rzeczywistosc. Czas na leczenie.

Rozumiem, jestem lewak bo nie biorę pincet.. trzysta i 13 tek od państwa i umiem liczyć pieniądze i liczę tylko na siebie i nie popieram wydawania kasy na puszki na kapsle?

Nie głosuję na Dudę, nie głosuję na Trzaskowskiego - oddam głos nieważny. Trudno to zrozumieć komuś, dla kogo coś może być albo białe albo czarne... A tu taki psikus, może być jeszcze czerwone.

Zróbcie z tego skarbonki, będzie można pisowskiej biedzie dokładać się do socjalu!

Polska, jedyny kraj w którym zamiast realnej pomocy finansowej władza proponuje zbieranie śmieci...

Na wieczór na ulicach ciemno, oszczędności, ledowe oświetlenie, a barany z GKS- u w południe muszą przy oświetleniu grać. Gdzie sens i logika rządzących Kaczogrodem.

Dziwię się tylko ze w tym mieście tyle osób głosowało na pis skoro komentarze temu przeczą. Czyżby znowu wałki? Tak to jest jak sprawdzający mają długopisy w ręce i unieważniają głosy.

Znowu wali szambem na Binkowie, kolejny wieczór z odorem. Czy tak będzie wyglądał cały lipiec?

Żeby tylko lipiec.

Wspaniały pomysł na miarę możliwości PISIORÓW coś po sobie zostawią!!! Takie gów... i długi!!!! Jak w gminie bankrut!!! No chyba że czek bez pokrycia od Pinokia Morawieckiego kłamczucha pomoże!!!

Dzisiaj słuchając Dudy podczas wiecu większego Hama od niego nie znam

To ta pani co na biurze podawczym w pecu siedziała, a później ją św. Wojciech Makówa zastąpił????

Tak za PIS robi się karierę od opiekunki w przeczkolu z zastrzeżeniami do figóry w mieście. Robią kariery za PIS miernoty i nieudaczniki. Ludu gdzie masz rozum i oczy!!!

Co za analfabeta pisał ten komentarz? Zapoznaj się ze słownikiem ortograficznym bo aż oczy bolą to czytać

ostatnio w elbisie zatrudnili przedszkolanki na stanowisku inżyniera...... co tu więcej mówić

Nakrętek będzie ile będzie reszta to będą inne śmieci.Po co to.

Jeden wrzuci parę nakrętek, a za chwilę drugi przyjdzie i wyciągnie, bo przecież dzieci w szkole też muszą zbierać na lepszą ocenę z zachowania.

koszt takiego pojemnika na pewno przekroczy wartość nakrętek , to gdzie tu sens ? 

W tym ****m Kaczogrodzie Pisowskim nic nikomu nie pasuje. Nie robią nic,źle. Chcą coś zrobić też źle. Bełchatów to miasto ciągle stękających emerytów. Postawcie pomnik Jarka Waleczne Serce najlepiej.

A nie można tańsze z plastiku kosze zamówić a resztę kasy wpłacić na konto jakiegoś hispicjum.

Pomysł fajny ale w tej wsi to nie przejdzie....ooo Kaczyńskiego Dudy Morawiecko pomnik na nocnym posiedzeniu rady miasta by w sekundach przeszedł ????

Brawo... Same doskonale dzieła.. Murale.. Serce na kapsle..wciśnięcie niedochodowego cmentarza kurii. .Młodzież zacznie wreszcie wracać do Bełchatowa!!

Czekam, aż któryś radny wpadnie na inny pomysł... ściągnięcia inwestorów do miasta. Ale przecież większość radnych to już wieku emerytalnym lub blisko, no to w sumie się nie doczekam...

Inwestorów !! jak chcesz szukać roboty to do Kleszczowa , nawet na rowerze możesz dojechać .Tam gmina zasobna, to inwestory się pojawiają . Tylko nie pisz czasem że znowu nie pasuje bo za mało płacą!

Rozumiem że za swoją dietę

Nie wolno takich żeczy robić bo będzie się kojażyć z WOŚP a to miasto Pisowskie i prezes się obrazi.

Już to widzę jak tam będą same nakrętki hahaha! Będą wrzucać co popadnie

panią Radną Pagieło... pogieło... są naprawdę ważniejsze i bardziej potrzebniejsze rzeczy, ale cóż widać Pis uwielbia trwonić nie swoja kasę.... Pani Radna, niech pani i z 10 takich serc postawi, ale za swoja, a nie podatników kasę.....

A po co postawcie pomnik Jarosława Zbawcy a nie jakieś serce

Ja mogę uspawać na fakturę. Niechce zysku tylko za materiał. Lubię pomagać. No ale pewnie dla UM to słaby pomysł i wolą zaufane firmy które wystawiają faktury w bańkach i można się podzielić z UM pod stolem.

Ciekawy pomysł, jestem za.

Nieporozumienie. Rozwijajcie region rozwijajcie belchatow bo niedlugo doslownie sami emeryci zostana. Juz teraz emerytow jest wiekszosc. Padnie kopalnia elektrownia na pol gwizdka i padna sklepy galerie itd.

Rok zbierania i efekt będzie taki, jakby pisowska radna dała co miesiąc ze swojej diety złotóweczkę.

a nie lepiej popiersie naczelnika emoji

Jestem za... Bardzo dobry pomysł

Nie wiem czemu ta pani sie nie orientuje ale np w kosciele na dolnoslaskim od lat zbierane sa nakretki i nie jedna akcje juz wsparly jak budowy studbi, szkoly. Czy ta pani zdaje sobie sorawe ze smietniska ktore powstanie obok? Moze lepiej zainwestowac w smietniki na plastik na miescie. Zeby nie powstalk cos co bedzie tylko czyims pomyslem a niewiele wniesie jak przemyslany park w ktorym mozna zlamac noge i sprawia problem w poruszaniu sie osobom na wozkach.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także