Rejestracja i logowanie

Pozwali do sądu koncern PGE GiEK. ''Trwa analiza, złożymy odpowiedź w terminie''

Wydarzenia 19-05-2020 Autor: Greg Foto: Archiwum
54
Pozwali do sądu koncern PGE GiEK. ''Trwa analiza, złożymy odpowiedź w terminie''

Koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, który jest właścicielem bełchatowskiej kopalni i elektrowni, otrzymał pozew sądowy od Fundacji Greenpeace. Aktywiści żądają, aby energetyczna spółka zrezygnowała z nowych inwestycji węglowych i ograniczyła emisję gazów cieplarnianych. PGE GiEK szykuje odpowiedź na pozew. 

Spółkę PGE GiEK czeka batalia sądowa z aktywistami broniącymi klimatu. Do siedziby koncernu w ostatnich dniach wpłynął pozew, który złożyła Fundacja Greenpeace. Poinformowała o tym, sama spółka w komunikacie.

- 12 maja 2020 r. do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna został doręczony pozew Fundacji Greenpeace Polska z siedzibą w Warszawie skierowany przeciwko działalności prowadzonej przez Spółkę – informuje koncern PGE GiEK.

Przypomnijmy, że pozew przeciwko PGE GiEK, został złożony w marcu do Sądu Okręgowego w Łodzi. Fundacja Greenpeace domaga się rezygnacji z nowych inwestycji węglowych oraz ograniczenia przez PGE emisji gazów cieplarnianych.

Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska podkreślił wówczas, że rząd cały czas zwleka z wyznaczeniem 2030 roku jako daty odejścia do węgla. Jak przekonywał, dzieje się tak mimo „jednoznacznych danych naukowych pokazujących, że cała europejska gospodarka, w tym polskie spółki energetyczne kontrolowane przez skarb państwa, musi być wolna od węgla w ciągu najbliższej dekady”. Greenpeace podkreśla, że pozew przeciwko PGE GiEK ma nie tylko "silne uzasadnienie merytoryczne", które daje mu współczesna nauka o klimacie, ale również solidne podstawy prawne.

- Pozwy klimatyczne coraz częściej stają się narzędziem zmiany koniecznej do realizacji sprawiedliwej transformacji energetycznej. Pójście do sądu przeciwko właścicielowi największej na świecie elektrowni na węgiel brunatny jest odpowiedzią na pilną potrzebę działań, które należy podjąć w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego – powiedział wówczas Paweł Szypulski.

Koncern PGE GiEK już przygotowuje odpowiedź na pozew.

- Obecnie trwa analiza prawna pozwu. PGE GiEK złoży odpowiedź na pozew w wyznaczonym terminie – czytamy w komunikacie PGE GiEK.

Pozew sądowy to kolejne działania aktywistów z Greenpeace wymierzone w PGE. Przypomnijmy, że w 2019 roku członkowie tej organizacji na jednej z chłodni kominowych w bełchatowskiej elektrowni wyświetlili twarz premiera Morawieckiego z napisem "Wstyd". Zaprotestowali w ten sposób przeciwko zablokowaniu zapisu o dojściu do 2050 r. UE do neutralności klimatycznej. Z kolei w listopadzie 2018 roku obrońcy klimatu wtargnęli na jedną z chłodni kominowych w bełchatowskim zakładzie. Aktywiści obiekt okupowali przez dwa dni. Gdy zeszli po długich negocjacjach z policją, zapowiedzieli pozew przeciwko PGE, co właśnie… stało się faktem.

komentarze (54)
Dodaj komentarz

Całe to Greenpeace to niech się weźmie za jakąś uczciwą pracę. Przecież oni działają jak mafia. Ja dostaną haracz to wszystkie pozwy wycofują.

Nawet papież Jan Paweł 2 chciał zamknięcia kopalni barany! Sam modlił się "panie odmów tą ziemię"! Czyżbyś zapomnieli?

GejKaeS też pozwie PGE,gdzie jest nasza kasa?

A w Niemczech właśnie zostala oddana do użytku nowa elektrownia opalana weglem i to nie koniec niemieckich inwestycji w elektrownie węglowe. Greenpeace to sciema. Chodzi o wygaszenie u nas przemyslu i kupowanie energii z Niemiec.

Nie wiedziałem, że tylu aktywistów Greenpeacu czyta ddbełchatów xD Przy okazji chciałbym zapytać: co robicie dla ekologii poza wchodzeniem na kominy i wyświetlaniu obrazów na chłodniach?

Ciekawe czy zasadzili w Bełchatowie choć 1 drzewo. Przecież na całym świecie zbierają datki

****i się do polski a nieemcy co ich sie boja komune wprowadzic i sami beda kopac wegiel. A moze ****y beda o swieczkach siedzieć

Pseudoekolodzy to banda nierobów ,zaprząc do kierata niech turbiną kręcą - będzie ekoprąd.

Zartudnię Ekologa do sadzenia lasu.

A może by tak pozwać Greenpeace?

A może odłączmy tym terrorystom z grinpizdu prąd?

Niech PGE wpłaci na konto Greenpeace z 5 milionów złotych to ci wycofają pozew, proste tak zawsze sie załatwia kwestie sporne z ekologami.

Tak wszystkie kraje robią, wpłacając kasę dla tępych i pełnych hipokryzji idiotów. Niemcy kolejną uruchomili elektrownię i cisza ale konto zostało zasilone KASĄ. Tyl w temacie.

Nachlany jestem jak rower z kołem Chleje od młodych lat Chlam bimber bo lubię i będę chlal Zyj chwilą buhhhaaa idę rznac dziwe buhhhaaa

Ilekroć czytam twoje komentarze to stwierdzam że chory jesteś człowieku. Idź do psychiatry ewentualnie psychologa.

brawo oddawac pieniondze i dac na wiatraki i walke z faszyzmem a kopalnie i gks zamknonc zlikwidowac

Ilekroć czytam twoje komentarze to stwierdzam że chory jesteś człowieku. Idź do psychiatry ewentualnie psychologa.

Paweł Szypulski-Jest Pan miernotą ,ignorantem i bez wstydu obnaża Pan swój brak wykształcenia.Nasz śp. Minister Pan Szyszko wyraźnie to udowodnił publicznie.To,że ma się stołek dyrektorski w Fundacji nie znaczy,że można decydować o strategicznych działach naszej ojczyzny.Każdy wie,że najpierw trzeba włożyć ,żeby wyjąć,a Pan proponuje likwidację obiecując wirtualne czyste powietrze.Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ,wygląda na to ,że siedzi Pan za wysoko .

Ten cały dyrektorek greenpicu to jeszcze nie miał do czynienia z gornikami....

A co? Przyjdą do niego po podwyżkę ? zostaną w domciach zamiast bronić ludzi jak teraz? Kilkadziesiąt osób zwolnione z giek w piątek i cisza. Listy piszą.

Pewnie nikt nie zauważy, że ich nie ma. Tak bardzo byli potrzebni.

4miliardy straty za ubiegły rok . To jak do 2030 ma to truć to trochę długu narobią nieroby.

4 miliardy nie straty a odpisu przez unijny kołchoz. Zysku za poprzedni rok jest 2,1 miliarda.

8 lat to i tak nie uciagnie. Taka fuszera teraz idzie że jako najemnik dawno nie widziałem. Łata na łate i bez szlifowania aby do przodu. Gdzie BHP i spawalniki i jacyś ludzie od odbiorów

A Duda kiedy wpadnie na kaszanke

Żydzi nie jedzą kaszanki.

Szanowni ekolodzy, niepotrzebne pozwy, sprawy sądowe, szkoda ekologicznych podeszw waszych chińskich butów ścierać. Wystarczy jak wszyscy gorąco poprzecie PiS i Andżeja w wyborach. Jak nadal bełchatowskim zakładami rządzić będą Sasin z kumplami, to wkrótce będziemy produkować prąd poprzez kręcenie na rowerach, a jedyne gazy jakie będą przy tym szły, to te po grochówce.

O maruda znowu się pojawił. Po adamowiczu zlodzieju już łezki mamusia wytarła.

Tak, to jaemoji postaram się ci wytłumaczyć, choć raczej marne szanse że zrozumiesz. Po prostu kiedyś nie rozumiałem jak można po chamsku hejtować zmarłego człowieka, zamordowanego przez psychopatę. Ale z czasem zauważyłem, że wymagać od pewnych ludzi podstawowych zasad kultury i człowieczeństwa to jakbyś próbował świnię nauczyć gry w krykieta. Większość wyborców partii rządzącej to ludzie bez wykształcenia, ogłady, zazwyczaj mieszkańcy wsi, lub z wiejskim rodowodem, ewentualnie stare komuchy którym się ustrój totalitarny podoba, bo przypomina im lata młodości. Takim nietrudno jest wmówić, że banda krętaczy, która psuje, demoluje, lub rozkrada wszystko co napotka na swej drodze to wybawcy narodu.

Z aprzestać produkcji samochodów osobowych i dostawczych a także ciężarowych przejść na transport kolejowy samochody też kopcą i zatruwają ci z greenpeace niech zdejmią klapki z oczu a nie likwidują miejsca pracy niech walczą z wycinką lasów bo od tego są a nie od kominów jak będzie więcej drzew to i powietrze będzie czystrze bo drzewa pochłaniają w miastach wycinke drzew dokonują a w miejsce zamiast młodych drzew układają beton i jak ma być czyste powietrze no chyba że beton wciąga zanieczyszczenia jak nie macie nic ciekawszego do roboty to pomagać medykom w czasie pandemi a nie jątrzyć albo zaangażować się w odnalezienie winnego wypuszczenia na wolność wirusa bo to co teraz robicie to nie należy do sprawy nr.1

Green pic złożył już do sądu zawiadomienie na władze Warszawy za wylanie hektolitrów szamba do Wisły ?

To była awaria. W czasach gdy rządził Warszawą brat to ścieki szły do Wisły, bo tej oczyszczalni wogóle nie było.

Klamiesz tak jak twoi kumple z PO broniacy swego nieudanego kandydata Rafalka T. Oczyszczalnia Czajka zostala oddana do uzytku a 1991 roku latwo to sprawdzic.

Prawicowy syndrom oblężonej twierdzy. Greenpeace pierwszy raz wpieprzyło się na komin elektrowni za czasów PO.

Pozdrawiam mafię z Greenpeace: https://energetyka24.com/wiadomosci/niemcy-po-cichu-wlaczyli-nowa-elektrownie-weglowa Ktoś tu pisał jakiś czas temu, że Niemcy są eko i nigdy jej nie włączą. Dziękuję dobranoc

Ale po co o tym mówić? To niedobra jest XD

A jak sprawa spalonej hali KWB w Piaskach załadowanej po dach syfem olejowym. Dziadostwo olejowe wylało się do rzeki Widawki, martwe ryby aż pod Szczercowem pływały. Co na to dzierżawca hali, spółka Ramb, co na to właściciel KWB, co na to spec od majątku KWB Mariusz od Pieluchy?

Specjalista od majątku robi majątek. Dla siebie.

Oni wszyscy od Pieluchy. Ciekawe kiedy ta banda darmozjadów i kretaczy pójdzie siedzieć. A Ziobro mówił że majątki będzie odbierał.

Uważaj, zeby ciebie ziobro nie pogonił.. IP IP IP

Taki z ciebie mecenas jaj z zakonnicy ku..a...

Co tam będzie jakimś majątkiem KWB się zajmowal, 40 na miesiąc i tak się należy. Suszenie i handlowanie piachem, zajmowanie się kredą ważniejsze.

Za mało go wyceniasz. Podwyżki były

a gdzie byli działacze greenpeace jak leciały ścieki do Wisły ????

parodia, pałować i tyle w temacie

Ten kadrowy od Pieluchy to jeszcze jest zatrudniony w elektrowni? Gonić

ten to narobił burdelu kadrowego.

Coś pani prezes cacka się z nim. Boi się ??

A co już czyhasz na jego stołek???

Chlopina się rozchorował, trauma pisowska.

nimcom tez niech pozew zloza tam tez sa kopalnie i elektrownie weglowe

Robią to cały czas, wystarczy spojrzeć sobie na ich strone https://www.greenpeace.org/international/press-release/22536/greenpeace-activists-crash-energy-giant-rwe-with-urgent-call-to-quit-coal/ Ale Polacy lubią robic z siebie ofiary

Z Green picu jesteś?

dodaj komentarz
Czytaj także