Rejestracja i logowanie

Popękany beton, brak oświetlenia i chwasty - bełchatowski park woła o pomoc. Co na to magistrat?

Wydarzenia 03-07-2020 Autor: Emste
27

Prawie połowa terenu, na którym położony jest park 1000 -lecia w Bełchatowie została przekazana Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Jednak część, na której znajdują się boiska dalej należy do miasta – jest przy tym mocno zaniedbana. Boiska są zniszczone i popękane, w wielu miejscach wala się szkło, brak też ławek i oświetlenia. Co na to urzędnicy?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że jeszcze w zeszłym roku, spora część tego terenu została przekazana Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Było to podyktowane faktem, że niegdyś znajdował się tam żydowski cmentarz, a zgodnie z ustawą z 20 lutego 1997 o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Na mocy zapisów tego dokumentu określono między innymi takie zagadnienia, że cmentarze wyznaniowe żydowskie stanowiące własność gmin żydowskich lub związków gmin nie podlegają wywłaszczeniu. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Gmina Żydowska znów stała się właścicielem ziemi w bełchatowskim parku...

 

Cały teren liczy sobie jednak prawie 4 hektary, z czego 1,8, czyli działki nr 448/4 oraz 448/5 zostały przekazane GWŻ w Łodzi (na zdjęciu zaznaczone na czerwono). W pozostałej części znajdziemy dwa boiska – do koszykówki i siatkówki oraz stół do ping-ponga. Do niedawna stała tam również rozebrana w grudniu ubiegłego roku altana – więcej w artykule Ciężkie maszyny w parku 1000 -lecia.

 

- Szkoda tej altany, ostatnio faktycznie była zniszczona. Pamiętam jednak, jak jeszcze były tam ławki i roślinność. Można było usiąść odpocząć i spokojnie porozmawiać w cieniu drzew – mówił jeden ze spacerowiczów. Zburzyli, więc może postawią coś nowego, przynajmniej taką mam nadzieje – dodał.

 

Problem w tym, że ten "kompleks" sportowy, nie zachęca do rekreacji. Boiska są zniszczone, a podłoże popękane i wypiętrzone – dookoła jest też pełno szkła i śmieci. Łatwiej tam o kontuzję lub zrobienie sobie krzywdy, niż sportową rywalizację.

 

Miejsce po rozebranej altanie jest teraz porośnięte chwastami, jeszcze kilka dni temu można tam było potknąć się o wystające z ziemi okablowanie – pozostałość po skrzynce rozdzielczej. Jednak po naszym zapytaniu o kwestię parku, problem został rozwiązany.

 

Co jeszcze dolega parkowi 1000 -lecia? Nie cieszy z pewnością fakt, że w części należącej do miasta nie znajdziemy ani jednej ławki, a z lamp, które niegdyś oświetlały boiska, zostały jedynie metalowe stelaże. Część parku, która znajduje się między boiskami a ul. Cmentarną jest zupełnie niezagospodarowana. Wygląda raczej jak mały lasek, niż miejski park.

 

O plany związane z parkiem 1000 -lecia zapytaliśmy Urząd Miasta w Bełchatowie. Okazuje się, że jeszcze w tym roku planowany jest remont boisk oraz instalacji elektrycznej – dokładnej daty jednak nie znamy.

 

- Magistrat sukcesywnie porządkuje wspomniany teren. Pod koniec ubiegłego roku rozebrana została altana. Oprócz koszenia i sprzątania parku na ten rok miasto zaplanowało jeszcze naprawę boiska oraz prace związane z instalacją elektryczną – informuje Aleksandra Duda – Andrzejewska, rzecznik Urzędu Miasta w Bełchatowie.

 

Z deklaracji urzędników wynika, że więcej prac w tym miejscu może być podjętych w przyszłym roku – o ile uda się wygospodarować odpowiednie fundusze.

 

- Jeśli uda się wygospodarować stosowne fundusze w przyszłorocznym budżecie, nie wykluczamy kolejnych prac na terenie parku – komentował magistrat.

 

Przypomnijmy, że park odcisnął się już w historii Bełchatowa. Nieco starsi mieszkańcy mogą pamiętać lodziarnie, czy bar, które cieszyły się sporą popularnością. Jaka przyszłość czeka ten teren? W urzędniczych deklaracjach nie ma na razie konkretów czy dat – pozostaje nam więc czekać i śledzić rozwój sytuacji.

komentarze (27)
Dodaj komentarz

Nałożyć karę na żydów. Niech sprzątają i ogrodzą to miejsce żeby wiedzieć gdzie pies może się skasztanic.

Jak to miasto spadło na psy dzięki PiSowi . Ludzie gdzie wy macie rozumy kupili was za śmieszne 500 zł i niszczą wszystko ! Czy wy wigilie nie myślicie o swoich dzieciach? To miasto jest śmietnikiem jak nigdy wcześniej w historii!

miasto debili. zaorać.

Jestem tam często i zauważam,że odkąd GWŻ przejęła ten teren, to park przypomina śmietnik. Dlaczego o niego nie dba? Gdzie jest straż miejska? Spróbuj na swojej posesji i wokół niej mieć śmieci, zaraz się zjawi.

Łooo, czyżby magistrat przestał wykupować przestrzeń reklamową?

Władze Bełchatowa tworzą nowe tereny zielone nowe place zabaw A to co już jest zrobione starymi, parkami i placami zabaw nie ma się kto zainteresować, nie ma kto od remontować , wszystko robione na pokaz, na krótką chwilę

Cały Bełchatów jest zarośnięty dolnośląskiego z chaszczy prawie nie widać brawo pisowskie rzady

Jest super tak jak jest. Lubie ten oldschoool. Miejsce zeby spotkac sie ze starymi znajomymi do tego najlepsze.

To jest kirchol perk spotkań młodzieży lat 90-tych ile tam się win wypiło?A puźniej szło się na ługi popływać to były czasy.A teraz to w parku jesteś na cenzurowanym więcej kamer niż w PKO na Wojska Polskiego. Pozdrawiam

Gdzie ty tam kamery widziałeś? Kosze pokradzione, ławki pokradzione, syf z MC Donalda wszędzie, butelki, puszki

Później to zerknij do słownika ortograficznego.

Ano macie rozumowanie PiSu. MZK-i za darmo ( kupe kasy na to idzie) to na czym innym trzeba zaoszczędzić i na co inne nie ma pieniędzy. To samo jest z plusami i z socjalami. Tu dadzą a tam komu innemu zabiorą, tylko o tym juz nie powiedzą.

Polacy robią byznes na plusach, dopłacając do tego interesu prawie połowe tego co dostają. I finansują 32 nowymi podatkami o których nie raczą wspomnieć TVPjongjang. Polacy lubią oszukiwać samych siebie

kolega pana wiceprezydenta kilańczyk z chęcią to skosi

Może tak.... Bo przynajmniej będzie miał czym... Nie jak to firma która wygrała przetarg na utrzymanie zieleni....

Skoro park należy do gminy żydowskiej to dlaczego miasto miałoby w niego inwestować skoro nie jest jego właścicielem...

Część parku

czytaj ze zrozumieniem

przecież kukła marioletka , roztyte wicki luk politan- spec od historii miasta i gargamel oraz radni bezradni mają większe zmartwienia na głowie niz jakiś tam park.....

I po co o tym piszesz??? Zaraz postawią tam fontannę

Dziwne że te najbardziej atrakcyjne działki trafiły w ręce GWŻ.

Kretynie, może jesteś z Kucowa, Radomia czy innego Pacanowa. Przed II wojną światową tam był żydowski cmentarz, kirkut, który zniszczyli hitlerowcy. Na pewno nie znasz historii Bełchatowa, więc może się zdziwisz, ale przez znaczny okres czasy Żydzi stanowili w Bełchatowie większość, było ich więcej niż katolików i ewnagelików. Oświeć mnie "Pejsie", w którym miejscu ta działka jest atrakcyjna? Może dla Ciebie "atrakcyjna" byłaby w tym miesjcu jakaś galeria, albo może dyskoteka? A może kolejny Lidl czy Biedronka? Trochę szacunku dla zmarłych, których kości tam spoczywają.

Masz rację. Z szacunkiem dla osób zmarłych- czy to żydzi czy inna narodowość. Faktem jest że po dzień dzisiejszy korzystamy z kamienic czy budynków powstałych za czasów rodzin żydowskich

co się dziwisz, przecież cały Bełchatów pachnie wzgórzami Golan i tam tkwią jego korzenie

Jak i większość polskich miast

niestety... Polska czy się to komuś podoba czy nie od zarania dziejów aż po jej zmierzch i Armagedon związana była, jest i będzie z żydostwem...

Boiska mogą naprawić i zagospodarować ale od reszty niech się trzymają jak najdalej bo stworzą nam kolejną betonową pustynię.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także