Rejestracja i logowanie

PGE GiEK mocno zaciska pasa i szuka oszczędności. W grę wchodzą setki milionów złotych....

Wydarzenia 14-09-2020 Autor: Greg
62
PGE GiEK mocno zaciska pasa i szuka oszczędności. W grę wchodzą setki milionów złotych....

Koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna szuka oszczędności. Spółka zaoszczędziła już pół miliarda, a planuje jeszcze mocniej zacisnąć pasa, aby w kasie zostało kolejne kilkaset milionów złotych. Rezygnację z remontów, potrzebnych inwestycji czy niedobory w liczbie etatów w kopalni i elektrowni, krytykują sami pracownicy.

Spółka PGE GiEK w trudnych czasach dla energetyki węglowej próbuje znaleźć oszczędności. Kolosalne opłaty za emisję CO2 sprawiają, że PGE zamierza zaciskać coraz mocniej pasa. Trudną sytuację w energetyce konwencjonalnej potwierdzają również wyniki finansowe. Pod koniec sierpnia PGE opublikowało szacunkowe dane za pierwsze półrocze tego roku. Jak poinformowała energetyczna grupa, wyniki przeprowadzonych testów wskazują „utratę bilansowej wartości” w segmencie energetyki konwencjonalnej w wysokości ok. 530 mln zł.

O koniecznych oszczędnościach w PGE GiEK mówiła również sama prezes koncernu podczas spotkania ze związkami zawodowymi na Stadionie Narodowym. Wówczas zdradziła, że w wyniku cięć kosztów w poszczególnych oddziałach i spółkach do budżetu spółki wpłynęła kwota ponad 500 milionów złotych. Związkowcy obecni na spotkaniu ujawnili, że spółka planuje dzięki kolejnym oszczędnościom wygospodarować kolejne 350 mln zł.

- Nic by nie było w tym śmiesznego, gdyby nie to, że cięcia których Pani Prezes dokonuje, dotyczą remontów, inwestycji, zatrudnienia, a teraz chce sięgnąć przy pomocy związkowców do kieszeni pracowników. Pomijamy, że cięcia o których piszemy, stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa naszych miejsc pracy, zdrowia, a nawet życia – napisali związkowcy w jednym z komunikatów.

Zdaniem pracowników kopalni i elektrowni, a także samych organizacji związkowych, zmniejszająca się liczebność załogi, zamortyzowane urządzenia i maszyny, które wymagają bieżących napraw, to sytuacja nie do przyjęcia, bo zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu pracowników.

O wprowadzane oszczędności zapytaliśmy PGE GiEK. Koncern nie ujawnia jednak precyzyjnie na czym postanowiono zaoszczędzić czy w jakich obszarach cięcia były największe. Zapewnia jednocześnie, że planowane "działania optymalizacyjne" nie wpłyną na działalność spółki. 

- Aby utrzymać pozycję lidera branży energetyki konwencjonalnej w obecnych trudnych warunkach makroekonomicznych, PGE GiEK musiała określić cele oszczędnościowe na bieżący rok. Przeprowadzona została analiza zarówno majątku wszystkich oddziałów spółki oraz realizowanych projektów i na tej podstawie wskazane zostały obszary, gdzie wprowadzenie działań optymalizacyjnych nie wpłynie na działalność operacyjną spółki – informuje Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Planowane cięcia i oszczędności sprawiają, że zarówno w kopalni, jak i elektrowni, negocjacje płacowe na temat podwyżek dla górników i energetyków do łatwych nie należą i idą jak po grudzie.

- Do zakończenia negocjacji nie przekazujemy szczegółowych informacji w tym zakresie – mówi rzeczniczka PGE GiEK.

Warto przypomnieć, że o oszczędnościach na szeroką skalę w całym PGE mówiono już w kwietniu. Wówczas podjęto decyzję o rezygnacji z projektów i programów nieprzynoszących oczekiwanych korzyści dla całej grupy, które były zaplanowane na lata 2020-2024. Ich łączna wartość to około miliard złotych.

- W oparciu o wszechstronną analizę zarząd PGE podjął decyzję o zamknięciu, bądź o ograniczeniu zakresu zadań, projektów i programów z obszarów Badań i Rozwoju, ICT i inwestycji, na łączną kwotę ponad miliard złotych. Decyzja ta jest związana z konsekwentnie realizowaną polityką zarządu PGE mającą na celu uporządkowanie działalności Grupy i skoncentrowanie aktywności na podstawowej działalności oraz kluczowych, przynoszących marżę projektach – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

komentarze (62)
Dodaj komentarz

Gdy KWB uruchomiało odkrywkę Szczerców od strony Janówki miał być usypany wał ziemny 15-metrowej wysokości plus ekrany dźwiękochłonne które blokowałyby hałas dla okolicznych mieszkańców, wału nie usypali zaoszczędzili miliony zł. a przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu są codziennością. Przy każdych pomiarach wybierają najcichsze pory dnia poprzes wyłączanie taśmociągów na czas pomiaru,przez to nie płacą kar. I pytanie-gdzie są pieniądze z zaniechania tych zamirzeń?

Jak Krystyna walczy z nieprawidłowościami i patologią: Zatrudnia koleżankę która pojawia się w pracy max raz w tygodnie - bo ma małe dziecko , zatrudnia kuzyneczkę i daje jej samochód i pokój w hotelu. Zatrudnia małego ptaszka (podobno dosłownie) z PO - koleś umoczony w prywatyzację LOT, wywalony za mobbing z innej spółki i dyscyplinarnie z kolejnej Zatrudnia człowieka który nie wiadomo jaką skończył szkołę, koleś zajmuje się pisaniem anonimowych donosów które potem sam rozpatruje. Zatrudnia do zarządzania w IT kobietę która jest logistykiem Listę można mnożyć, tych „fachowców” łączy jedno BRAK KOMPETENCJI i BAJOŃSKIE STAWKI. Oczywiście aby wykazać oszczędności trzeba kogoś zwolnić, ale przecież Krysia nie będzie przejmować się mieszkańcami tej wsi. Tak się walczy z nieprawidłowościami wg Krystyny z gazowni. Oczywiście sama Krystyna jest kryształowa, tyra tutaj przez 3 dni w tygodniu, bo przecież ma mnóstwo innych spraw na głowie jak np. nadzorowanie innej spółki z rady nadzorczej której jest członkiem a w której jej mąż jest prezesem.

Niech zaczną redukcje pensji oraz Premii sami od siebie Pasibrzuchy o 50% i kasa się znajdzie na wszystko.

W elektrowni czy kopalni organizacja pracy zatrzymała się na osiemdziesiątych latach, a dobra zmiana tylko to zatwierdziła. Ci co przyszli od posłanek to niekompetentni ludzie, aby po kasę. Ci od Pieluchy są szczególni.

Ci są wyjątkowo niekompetentni i dodatkowo złośliwi, szczególnie Dycha z Sulmierzyc.

Czy jak ktoś napisze Kłamczucha albo nazwisko pewnej posłanki to do rana wyklika się 20000 czerwonych łapek?

Jednego nie rozumiem, ponoć firma ledwie dycha to się pytam jacy tam menagerowie pracują i dla czego tyle im płacą ? Ludzie zapierdzielają, robią swoje a te menagery z Bożej łaski nie potrafią tym zarządzać. Gdzie odpowiedzialność ? Czy się komuś podoba czy nie Spółki Skarbu państwa to dobro nas wszystkich - pamiętajcie o tym zanim napiszecie jakiś głupi komentaż typu "zlikwidować to" itp.

Spokojnie, bułek z pasztetową dla wszystkich wystarczy

Może niech ich Orlen kupi... Czempion będzie jeszcze większy ????

Cały czas przewija się wątek osób z Radomska i Pajęczna, którzy popsuli wizerunek Elektrowni, Kopalni z uwagi na brak kompetencji oraz beznadziejne zarządzanie. W dalszym ciągu nikt z tym nic nie robi a prawdopodobnie przekrętów narobili nie mało. Towarzystwo jak dorwało się do władzy to myśleli że mogą wszystko. Kiedy nastąpi rozliczenie poszczególnych osób.

Okopali się mocno. Nic ich nie ruszy. A powinno...

Cały czas przewija się wątek osób z Puszczy, Pabianic i Piotrkowa, którzy popsuli wizerunek Elektrowni, Kopalni z uwagi na brak kompetencji oraz beznadziejne zarządzanie. W dalszym ciągu nikt z tym nic nie robi a prawdopodobnie przekrętów narobili nie mało. Towarzystwo jak dorwało się do władzy to myśleli że mogą wszystko. Kiedy nastąpi rozliczenie poszczególnych osób.

Pieją kury pieją złote jaja znoszą, na Polexit nigdy nie jest za późno, unia zniszczy wszystko, rząd mamy jaki mamy i póki PiS będzie przy władzy na zmianę z PO, zniszczą wszystko do końca. Tylko konfederacja może jeszcze ocalić ten region jak i inne regiony oparte na przemyśle, handlu...niestety PiS sam sobie zacisnął pętlę na szyi przez swoje komoterstwo obstawianie wszystkiego ludźmi z Partii, brak rozliczenia z afer poprzedniej ekipy rządzącej ...komuchy i ich dzieci mają się najlepiej a ja muszę po pracy jeszcze sobie dorabiać żeby mieć jakieś oszczędności i godnie żyć. Ale chociaż wiem że moja praca jest warta tych pieniędzy a Ci w biurach w PGE mają etaty tak podzielone że siedzą i nie wiedzą co mają robić w pracy. Ja ten komentarz piszę w przerwie śniadaniowej a wy czytacie siedząc w pracy i się nudzicie..

Gdzie jest lista tych od pielchy milczanowokiej i oczywiście od olewnika a tych jest sporo oj sporo

Te misiewicze to wyjątkowe zlosliwce a Dycha z Sulmierzyc na czele.

Dawać jeszcze więcej łapek w dół troliki darmozjady emoji !!! O tej godzinie powinniście pracować, a nie zostawiać łapki w dół. Zrozumiałe, że nie podobają się wam niekorzystne dla was komentarze, bo fajnie bierze się pieniądze za nic nierobienie. Spadochrony, beztalencia emoji.

Powiedział koleś piszący komentarze ze służbowego kompa w godzinach pracy..... żałosny jesteś pajacu

Wolne mam dzisiaj pipo. Dlaczego tak bronisz troli? Czyżbyś była jedną z nich? I kto tu jest żałosny gwiazdo remizy? emoji

Biedulek, do żłoba się nie dostał... o jej....

Dobre określenie "do żłoba" zważywszy na to kto przy nim się "nażera". Prawda harcerz? Może napiszesz jak smakuje emoji

Aby utrzymać pozycje lidera PGE GIEK musi...... Pytam czy dzisiaj ktoś chce być liderem w tej branży? Do takiej rywalizacji nikt nie staje!przecież mają to dzielić i przekazywać na garnuszek rządu. Zochydzili Bełchatow którego dzisiaj już nikt nie chce

Ponoć szykują się zwolnienia emoji

Pani prezes szuka oszczednosci???juz podpowiadam zlikwidowac dyrektorom z węglowej auta służbowe którymi jeżdżą nawet figury z binkowa .ile kosztuje utrzymanie takiej fury???na podwyżki by było A tamci dla zdrowia nawet pieszo

Kiedyś było 7 zakładów budowy kombinatu elektrownii i jakoś życie płynęło. Teraz to co się dzieje to woła o pomstę do nieba. Ci co się ogromnych pieniązków nakradli za niepraocowanie i siedzenie na stołku już powinni dawno stąd odejść. Radzę posprawdzac majątki emoji A nie zwalniają młodych ludzi.

i bardzo dobrze, niech ktoś się za to weżmie, za to całą grupę. Najwięcej dysktuje listonosz co jest obchodowym, Pani ze sklepu co jest w biurze a ludzi z zewnątrz nie przyjmą

Najpierw zakłady najechali ci z Radomska, Piotrkowa i od Kłamczuchy, później pojawił się ten orzeł co to teraz zna się na jądrówce, a teraz Krystyna z Wojtkiem-rowerzystą na podwójnym gazie. Dramat w trzech aktach.

zapomniałem o Pajęcznie i ich przewodniczce od zakupu okien.

No, o ekipie chytrej baby z radomska nie zapominaj. Czy się znają na czymkolwiek. Orły kadrowe sprzedażowe ekonomiczne itp. itd.itp. jednym słowem tytani pracy i intelektu

Dalej troliki, dawać łapki w dół!!! Od wczoraj,od 22:58 już 31 łapek w dół. co mądrzejszych utwierdzacie tylko w przekonaniu, że to co napisałem wcześniej jest prawdą.

To nie trollki to admin, który jednym kliknięciem daje tyle łapek ile sobie wymyśli. W ten sposób portal robi z Was wała. Hahaha

Gdy miałem zamiar sprzedać samochód to na rok przed sprzedażą nie zainwestowałem w niego ani złotówki. Widzicie analogię, trzeba zaoszczędzić na wiatraki a węgla się pozbyć.

Tylko że im większa awaryjność to tym mniej zarabiają elektrownie - nie wspominając o kosztach rozpaleń kotlow

Widzę, że trole już się uaktywniły i dają łapki w dół. Przecież wiadomo, że dają je albo zatrudnieni na Binkowie, albo któryś ze "spadochroniarzy" i trzeba być idiotą, żeby sądzić, że jest innaczej. Brońcie tego swojego królestwa, ale kiedyś wam się ta sielanka skończy. Ludzie w końcu przejrzą na oczy, bo to co robicie z Bełchatowem, to woła o pomstę do nieba

Nie widzisz że to admin jednym kliknięciem decyduje czy ma być 50 czy 500 łapek w dół? Tak się robi wała z czytelników tego forum. Od dawna.

Przede wszystkim niech zlikwidują to co jest na Binkowie. Tam niech oszczędności szukają. Kiedyś tego nie było i zarówno kopalnia, jak i elektrownia funkcjonowały całkiem dobrze. Odkąd nastało to dziadostwo, w Bełchatowie jest coraz gorzej. Ściągają do Bełchatowa co chwilę jakiegoś "spadochroniarza", a jeśli nie, to ewentualnie zatrudniają kogoś z lokalnego układu politycznko-towarzyskiego. A ten biedny bełchatowski ludek tego nie widzi, albo jest na tyle głupi, że nie che widzieć. Ale do czasu. Młodzi ludzie pouciekają, galerie i markety pozamykają, bo dla kogo je utrzymywać. I zostanie "chu., du.., i kamieni kupa".

a co z umową PGE i Akademii GKS? halo redakcja!

Kłamczucha już biegnie z umową i szalikiem na szyi.

Na układy nie ma rady a bez układów w naszym mieście/ wsi można siąść i tylko płakać

Koryto przecieka ha ha!

Chyba sobie restaurację otworzę

Droga wolna proponuję nazwę co było to nie wróci emoji " ludzie dajcie na koniec zaroić"

Teraz zaoszczedza kilkaset milionów a pozniej wydzadza miliardy Polityka spalonej ziemi

Obiektywnie mówiąc to za dużo jest fizycznych.Ja ogarniam robotę za dwóch bez problemu.Ja robie a reszta sie chowa i smieje ze mnie.Trochę nie fair.

Czy to prawda że umysłowych jest więcej jak fizycznych? BUHHHAAA

Kręcić śrubę, są jeszcze duże rezerwy. Ja na początek znalazł bym 20 procent oszczędności. Beznadziejna organizacja, brak odpowiedzialności, niekompetencja, itd. Po co w kopalni taki duży dział inwestycji, po co on potrzebny w tych czasach, jak wszystko zbudowane, chyba tylko dla misiewiczow od Pieluchy. I tak w każdej firmie. Ludzi dużo, robić nie ma kto.

Najlepszą oszczędnością byłoby przekształcenie biurowca PGE GiEK SA w nowoczesną ekologiczną galerię handlową a pracowników przebranżowienie na sprzedawców marzeń o potędze i energetycznej niezależności.

A bidatrans ie będą podwyżki bo na chleb brakuje i pasztet

Chyba tobie tempy cebulaku

Wywalić misiewiczow, będą wielkie oszczędności i nie będą jeszcze donosić i szkodzić. Zacząć od tych od Pieluchy, to wyjątkowe zlosliwce.

No to będzie po stajni i koniach. Ino patrzeć jak pewnego ranka już nie będzie rumaków na Wawrzkowiźnie.

co wy z tymi koniami, jak rozumiem konie najważniejsze, a to ze niszczą zakłady pracy ? kto by sie przejmował, konie trzeba ratować a nie prace ...

proste rozwiązanie przenieść pracowników z PGE do spółek gdzie zarabia się trzy razy mniej i będą oszczędności jak ta lala

W spółkach wcale nie zarabia się mniej! Często łatwiej dostać podwyżkę w spółce niż na kopalni dlatego wiele osób nie chce przechodzić ze spółki do kopalni ponieważ żeby uzyskać podobne zarobki braknie im życia. Starzy pracownicy mają dobre wypłaty ale nowy zarobi podobnie w Bestgumie, Rambie czy na kopalni.

Ty nie jesteś podły. Rzekłbym, że gienialny. Proste pomysły są najlepsze. Pozdro dla pana ekonoma. Trudne czasy wymagają trudnych decyzji.

Sposób na oszczędności? Wyp. nepotów od chytrej baby z Radomska i Tetrowej z Pajeczna oraz ich przydu*pasów z Belchatowa.

Hahah...dokładnie...cud z łapkami..emoji chyba pracownicy od tych bab zostali po godzinach w pracy : D

W ciągu godziny 284 łapek w dół. "Cuda jakie cy co,"

Oczywiscie ze 500 baniek wpłynęło do skarbu Państw. Wszak juz parę raxy wpłynęło... A rząd nasz kochany potrzebuje na 500plus. Naszym kosztem drodzy wyborcy pis... Ha ha ha

Pamietam jak na studiach wmawiamy mi że PGE to gwarant niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski... I bądź tu mądry po studiach emoji

Od kiedy Kaczyński podpisał traktat lisboński Polska przestała być suwerennym krajem. Za euro dotacje zobowiązała się do likwidacji krajowego przemysłu. Najpierw zlikwidowali cukrownie, później stocznie. Teraz likwidują górnictwo, energetykę i rolnictwo. Później zostanie jeszcze transport i finito. Będziemy za to wszysko płacić naszym zachodnim sąsiadom oczywiście dużo drożej, a te pieniądzie które w nas wpompowali w ramach dotacji szybko im się zwrócą z dużym zyskiem. Tak właśnie wyglądają rządy bandy POPiS na którą głosuję 80% wyborców. Biada temu ogłupionemu narodowi...

akcje były po 25zl,była dewidenda aż pewnego dnia suwerenowi znudziła się ciepła woda w kranie i sprzedali się za grosze więc nie ma co narzekac może PMM przywiezie czeki albo PAD kanapki z pasztetową i będzie dobrze

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także