Rejestracja i logowanie

Obcięli pensję staroście do niespełna 11 tys zł. Obniżki wypłat czekają również innych urzędników

Wydarzenia 14-06-2018 Autor: mjs Foto: mj-s
20

Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski będzie zarabiać mniej - tak zdecydowali na wczorajszej sesji powiatowi radni. Od lipca uposażenie starosty z 12.358 zł spadnie do 10.620 zł (obie kwoty brutto).

Głosowanie nad wynagrodzeniem starosty to efekt rządowego rozporządzenia. W maju Rada Ministrów zmieniła zasady wynagradzania wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, zmniejszając je o 20 procent.

Konieczność obniżenia uposażenia starosty nie wszystkim się spodobała. Grupa radnych, z Ziemi Bełchatowskiej, PLUSa i Platformy Obywatelskiej krytykowała pomysł, podczas godzinnej dyskusji nie zabrakło na przykład takich opinii:

- Decyzja jednego człowieczka z Nowogrodzkiej sprawia, że teraz mamy działać populistycznie i obniżać pensje wszystkim? Ja uważam, że samorządowcy, podobnie jak ministrowie powinni zarabiać godnie - mówiła Elżbieta Kudaj

Na takie stwierdzenie oburzyła się jedna z radnych PiS-u Elżbieta Kołatek powiedziała do swojej przedmówczyni:

- Uważam, że powinna pani przeprosić za tego "małego człowieczka"

Po wymianie szeregu uwag, dwóch radnych - Jacek Zatorski i Damian Nowak poinformowali, że wyłączą się z głosowania. Taką samą decyzję podjął Waldemar Wyczachowski tłumacząc, że nie będzie zabierać głosu we własnej sprawie. W tej sytuacji o wyniku głosowania zaważyły głosy radnych PiSu, którzy zagłosowali za przyjęciem uchwały - 9 głosów, 6 osób było przeciw, a 2 radnych wstrzymało się od głosowania. Tuż po głosowaniu Waldemar Wyczachowski podkreślał:

- Nie chcę w tym przypadku mówić o swoich odczuciach, bo to są sprawy bardzo poważne, to cała wizja państwa polskiego. Nie chce oceniać absolutnie ani Sejmu RP ani rządu - zgadzam się z tymi decyzjami. Wykonuję wolę radnych powiatu bełchatowskiego i to jest wszystko co mogę w tej chwili powiedzieć. Oczywiście pod kątem osobistym byłbym nieuczciwy, gdybym powiedział, że cieszę się z tego, że obniżono mi wynagrodzenie, ale zarabiam póki co godnie, pozwala mi to na normalne życie. Myślę, że praca w samorządzie jest pracą społeczną i to też musimy brać pod uwagę - podkreślał starosta Wyczachowski.

Warto dodać, że nie tylko jego pensja pójdzie w dół. Wraz z obniżeniem wynagrodzenia staroście, mniej zarabiać będzie wicestarosta Grzegorz Gryczka i etatowy członek zarządu powiatu - Krzysztof Gajda

komentarze (20)
Dodaj komentarz

Popieram belchatowianina. Pani z cukierni już godność się nie należy? To jeżeli zarobki poniżej 7 tyś netto nie są godne życia to proszę przekazać to 95 procentom swoim wyborców na pewno się zastanowia czym różni się godność Pana starosty A godność jego wyborcy. Gratuluję odwagi.

pani kudaj uważa że samorządowcy powinni zarabiać godnie bo im się przecież nalezy a co ze zwyklymi ludżmi czy oni nie powinni zarabiać godnie i żyć godnie kto się nami przejmuje mamy 1/4 tego co proponują tym fachowcom gdzie nasza godność kpiny sobie robicie

jesli bedziesz w tym miejscu gdzie pani kudaj dam ci tez tyle ile ma pani kudaj, czemu masz pretencje o to ze ktos dobrze zarabia a nie masz pretencji do soeb ie ze słabo zarabiasz ? 

Za te wieczne l4 i nielimitowany urlop to powinni mu więcej zabrać... Ja za tyle nieobecności w pracy już bym dawno poleciał...

Coż z tego że włodarze będą mniej zarabiać w samorządzie jak za monent dorobią sobie u kolegów w radach nadzorczych jakiś spółek i wtedy dopiero będą wzajemne zależności typu ja ci to a ty mi tamto , ja ci zatrudnię szwagra a ty mi córkę i zięcia... ja ci dam zlecenie na 10000 złotych ale ty z tego daj mi 3000 na moją kampanię.

Dać najniższą krajową

Poziom dyskusji,jak to na bełchatowskich portalach, jak zwykle merytoryczno- rzeczowy. Cieszę się że umiemy tak dobrze i konkretnie pisać oraz wyrażać opinie o rzeczach dla Nas prawie najważniejszych- w tym przypadku o lokalnym samorządzie.

Maciek startuj na eksponowane stanowiska, zmieniaj poziom dyskusji, kijem rzeki nie zawrócisz ...

Za mało im wynagrodzenia obcieli powinni o 50% morze wtedy szanowali by wyborców i działali w ich imieniu a nie tylko prowadzili wojenki między sobą i zawierali przymierza a zwykłych ludzi mieli w ****.

polecam materiał filmowy na ebelchatow, tam radni i pracownicy nie wiedza ile zarząd zarabia a później zdziwienie,. ze powiat ma ponad 35 mln zł długu !

A to za co Pan poseł dostaje taką kasę ?

powiaty do likwidacji, zadania rozdać gmina i miastu po co to dublować i płacić po 10 tys ludziom którzy się tylko kloca ?

Jakoś chyba da radę Pan Starosta .....

Brawo Pani Elżbieto Kołatek. Pani imienniczka "Jej Wysokość" Elżbieta Kudaj, to pewnie z racji, że długie lata do Platformy przynależała to nie wie, że o wielkości człowieka wzrost jego nie świadczy. Pani wypowiedź jest bardzo szlachetna i godna pochwały. Niech sobie ta "Wysokość" stworzy własny światek, w którym będzie się stosowała do prawa "człowieków wielkich". Póki co, czy jej się to podoba, czy nie w Polsce takie prawo obowiązuje. Prezydent, starosta i radni pochodzą z wyboru. I wiedzą po co zostali wybrani, a przede wszystkim czego od nich oczekują wyborcy. I to niezależnie od wzrostu. Skoro "Wysokość" zdecydowała się na start w wyborach na prezydenta, to po jej wypowiedzi widać teraz, co jest dla niej prawdziwym priorytetem. I nie jest nim szacunek do drugiego człowieka. Na pewno wyborcy to zapamiętają.

Ale z treści artykułu wynika że Pani Kudaj powiedziała tylko słowo 'człowieczek' które nie odnosi się do wzrostu tylko co najwyżej do szacunku o kimś (a tutaj każdy może szanować kogo chce). Słowo "ałego" do "człowieczka" dodała Pani Kołatek. Więc albo ktoś na źle w artykule napisał albo te pretensje nie do tej Pani Elżbiety.

Niech się Wysokość nie tłumaczy, bo nikt pretensji nie ma. Nawet samo "człowieczek z Nowogrodzkiej" jest szydzeniem z kogoś. No bo chyba nie zapałała nagle Wysokość do "człowieczka z Nowogrodzkiej" sympatią i nie posądzam Wysokości, że nie wiedziała o kim mówi pełniąc funkcję radnej.

Upadający GKS płaci prawie 200 tysięcy rocznie posłowi Kubiakowi. Dobra zmiana tam jeszcze nie dotarła?

no to ludzie z najniższą krajową zarabiają jałmużne póki co... skoro 10 tyś jest tylko godnie

ludzie z najniższa niech zostaną starosta, w czym masz problem ? 

Wetr ale Ty tępy jesteś

dodaj komentarz
Czytaj także