Rejestracja i logowanie

Nowy pomysł PiS: "Ławki Niepodległości". Staną również w Bełchatowie?

Wydarzenia 09-08-2018 Autor: mj-s
23

Budowa "Ławek Niepodległości" to nowy program Ministerstwa Obrony Narodowej, nawiązujący do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W całej Polsce mogą zostać wybudowane pomniki upamiętniające tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego w formie multimedialnych ławek. Do konkursu na dofinansowanie do ich budowy mogą zgłaszać się samorządy - gminy, powiaty i województwa. Czy nasze lokalne władze skorzystają?

MON zaprezentował niedawno zwycięski projekt "Ławki Niepodległości". Resort pragnie, by posiadało je każde miejsce w Polsce, dlatego też skierował program do jednostek samorządu terytorialnego. Jak informuje ministerstwo, ma on być odpowiedzią na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc ze strony rządowej.

- Wojsko Polskie to nie tylko żołnierze, sprzęt i wyszkolenie, to również kultywowanie tradycji narodowych, orężnych i patriotyzmu. Edukacja historyczna i obywatelska jest ogromnie ważna” - czytamy na stronie MON.

Samorządy na postawienie ławek mogą otrzymać około 35 tysięcy złotych dotacji. Każda gmina będzie mogła otrzymać środki na jedną lub dwie "Ławki Niepodległości". Maksymalne dofinansowanie to 80 proc. kosztów budowy i instalacji urządzeń multimedialnych. Pomysłodawcy projektu czekają do 10 września na wnioski od gmin. Łącznie na dofinansowanie zabezpieczono pulę 4,2 mln złotych.

- Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zgodnie z projektem ławki będą posiadać fotokody QR, które użytkownikom mają dać możliwość pobrania materiałów historycznych. Te elementy miejskiej architektury mają być też wyposażone w WiFi i ładowarki do urządzeń mobilnych. Projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

- Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają – mówi Marta Rosiak, autorka projektu, które MON wybrało w konkursie i wybrało do realizacji

Co na to bełchatowscy samorządowcy? Wysłaliśmy zapytanie do Urzędu Miasta, zapytaliśmy też o "Ławki Niepodległości" w starostwie.

- Znam sprawę, ale to temat bardzo świeży. Do naszego urzędu pismo z Ministerstwa Obrony Narodowej dotarło w miniony wtorek, 7 sierpnia. Ciężko cokolwiek wiążącego na ten temat powiedzieć dziś. Z pewnością temat poruszymy na najbliższym, wtorkowym powiedzeniu Zarządu Powiatu - powiedział nam wicestarosta Grzegorz Gryczka

O tym, czy władze wyrażają chęć przystąpienia do konkursu i postawienia multimedialnych ławek w naszym mieście poinformujemy, jak tylko otrzymamy odpowiedź.

A co Wy o tym myślicie? Chcielibyście, żeby i u nas stanęły "Ławki Niepodległości"?


 

komentarze (23)
Dodaj komentarz

Narodowa ławka świra antoniego

Szkoda pieniędzy na taką inwestycję. Po roku na pewno nie będą spełniały swojej funkcji.

A może lepiej wybudować na terenie miasta basen taki jak w Kleszczowie lub Wodniku, którego skorzystają wszyscy mieszkańcy Bełchatowa?

Super pomysł tyko żeby te ławki nie skończył jak te budki z darmowym internetem .

W ryj mu daj w ryj. A jak zaliczy glebę to z laczka.

Może jakiś żłobek lepiej,przedszkole wybudować z okazji 100 lecia niepodległości ,boisko dla dzieci,byłby z tego lepszy pożytek ....

A może tak drugie kąpielisko "niepodległości" na Słoku !

A może tak kosze "niepodległości" na śmieci na skwerze koło ZUS-u !

Ławki bez oparcia ???

Ławki zarosnięte chwastami. A moze w ramach obchodów załozyć na ul. Podgórze progi ograniczajace predkość i prawidłowo zainstalowac znaki drogowe a policja przez 100 dni zadba o bezpieczenstwo mieszkanców i spacerowiczów tej ulicy. Aktualnie ulica jest torem wyscigowym samochodowym i motocyklowym. A że nie mieszkaja tam bełchatowscy celebryci wiec jest zaniedbana pod wzgledem bezpieczeństwa. Znak drogowy (zakaz wjazdu; tylko dla mieszkańców) od strony Włokniarzy na skrzyżowaniu Kątna i Podgorze postawiono 150 m. za skrzyzowaniem. Na tej ulicy i od strony Czaplinieckiej i od strony Leśnej i od strony Włókniarzy nikt nie przestrzega przepisów. POLICJA TEŻ. BRAWO

jaka ulica Podgórze,to stare Koziny i każdemu kozę podarować

Wszędzie tylko pomniki.Za komuny z okazji rocznic to chociaż budowali jakieś obiekty użyteczności publicznej.A ci nawalą jakiś monumentów .

Szkoły na przyklad 1000 - latki ....

KONSTYTUCJA jako lekcja pogladowa i historia ale nie pisana przez pis tylko prawdziwa

Ktoś nie ma się czym czym zająć,czymś praktyczniejszym? Nie ma pomysłu na wydanie pieniędzy na bardziej potrzebne sprawy?

A może jak jakiś pomysł nie wchodzi, to również byście o tym powiadomili, sklepów z Rosji nie będzie ale info o tym już brak.

a może basen niepodległości jednak ? 

Kible niepodległości n pl. narutowicza by zamontowali, bo dzieci sikają do fontanny

nie wiem po co trzeci kibel publiczny na narutowicza. Raczej dwa wystarczą. widocznie mocno niedorozwinięci rodzice tych dzieci.

jak sa niedorozwiniete no to trudno, masz kibel debilu 50 metrow od fontanny czynny przez caly dzien deklu tylko Popatrz na znaki info. debilu a nie szczyj do fontanny

Twoje są rozwinięte ???

Tylko nie debilu jołopie pierdolony !!! Ja Ciebie nie obrażam chamie !!!

A woda pewnie w obiegu zamkniętym i inne dzieci się w tym dalej pluskają.

dodaj komentarz
Czytaj także