Rejestracja i logowanie

Minister mówi o planach budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. Co dalej ze Złoczewem?

Wydarzenia 17-12-2018 Autor: mjs/rafkur
126
Minister mówi o planach budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. Co dalej ze Złoczewem?

Czy pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w Bełchatowie? Ministerstwo Energii rozważa taką lokalizację. Według zapowiedzi resortu, „atom” miałby zastąpić opalanie węglem brunatnym, a to może się stać w perspektywie dwóch najbliższych dekad.

W minionym tygodniu, odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, to właśnie tam padły słowa w kontekście Bełchatowa i lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej. Jak podał portal biznesalert.pl, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski wskazał, że Polsce zaczynają kończyć się złoża węgla brunatnego w związku z tym:

- To są już decyzje strategiczne. Biorąc pod uwagę koszty wybudowania elektrowni wraz z kopalnią to właściwie jedyna możliwość, to z punktu widzenia decyzji zarówno społecznych, jak i środowiskowych, to są złoża Złoczew, które mogą trochę przedłużyć żywotność energetyki węglowej, ale tylko na poziomie połowy potencjału Bełchatowa. Prognozy wskazują, że w okolicach 2034-2035 roku to co jest obecnie wydobywane, jeżeli chodzi o złoża węgla brunatnego w Bełchatowie, będą się wyczerpywać. Trzeba podjąć decyzję co dalej – mówił Tchórzewski.

Szef Ministerstwa Energii podkreślił, że w Bełchatowie znajduje się duży węzeł sieciowy i to trzeba umiejętnie wykorzystać.

- Budowanie elektrowni w innym miejscu niż tam, oznaczałoby znacznie większe nakłady inwestycyjne. Wszystko wskazuje na to, że musi powstać tam nowa elektrownia. W naszej polityce wskazaliśmy, że powinna zostać zbudowana elektrownia jądrowa. Ze względu na kończące się złoża jest to dla nas decyzja pilna. To ostatni dzwonek, aby rozstrzygnąć w jakim kierunku będziemy iść – stwierdził

Poseł Dariusz Kubiak potwierdza, że podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Komisji Energetyki i Skarbu dyskusja o bełchatowskim atomie przyniosła wiele pytań.

- Administracyjna machina w sprawie elektrowni jądrowej w Bełchatowie wydaje się, że ruszyła. Pojawiają się natomiast pytania natury technologicznej, między innymi o to jak schłodzić reaktor, który potrzebuje olbrzymie ilości wody. Zalanie wyrobiska bełchatowskiej kopalni to perspektywa 40-50 lat, a o nowej elektrowni mówi się kontekście lat 15. Pytałem ministra Tchórzewskiego o ten problem, podobne pytania padały od innych parlamentarzystów - mówi poseł Dariusz Kubiak i zaznacza: - Według mnie budowa elektrowni jądrowej w Bełchatowie to absurd i nie chodzi tylko o problemy technologiczne, ale patrząc pod kątem strategicznym, budowa reaktora w samym centrum Polski jest rozwiązaniem fatalnym.

W tej sytuacji zasadnym są pytania o przyszłość odkrywki Złoczew, a ta niekoniecznie może rysować się w jasnych barwach.

- Nie jest prawdą, że Złoczew jest już pewny i niezagrożony. Decydenci nadal wahają się w sprawie tej inwestycji, podnosząc jej wysokie koszty realizacji, oraz problemy z transportem węgla. Niestety transport koleją, ani przenośnikami wydaje się nie zyskiwać akceptacji. Rozwiązaniem mogłaby być technologia przyszłości zgazowywania węgla, ale na nią potrzeba czasu i nakładów. Obawiam się, że te problemy, naciski Komisji Europejskie, oraz ukierunkowanie na atom mogą zniweczyć wiele lat pracy na rzecz Złoczewa. Środowisko branży węgla brunatnego musi wykazać się tutaj pełną współpraca i determinacją, aby pochopnie nie zrezygnowano z inwestycji strategicznej dla naszego regionu. Cieszę się, że obecny zarząd PGE GiEK SA, oraz związki zawodowe KWB Bełchatów, świetnie rozumieją tę sytuację. Boję się, że perspektywa atomu może przekreślić Złoczew - mówi Dariusz Kubiak


Dyskusja o lokalizacji elektrowni jądrowej w Bełchowie nie jest nowa. Już w 2009 roku ówczesne Ministerstwo Gospodarki pytało władze elektrowni Bełchatów o możliwość budowy reaktorów jądrowych i już wtedy padła odpowiedź twierdząca. Wówczas szacowano, że start atomu mógłby być możliwy około 2030 roku.

Temat elektrowni jądrowej przetacza się w Polsce od kilkunastu lat, ale jak obecnie podkreśla resort energetyki do zagadnienia trzeba podjeść zdecydowanie sprawniej. W końcówce listopada w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja World Nuclear Spotlight Poland, podczas inauguracyjnego wystąpienia Minister Tchórzewski wyraźnie zaznaczał, że choć energetyka jądrowa to olbrzymie wyzwanie dla rodzimej gospodarki i całego sektora energetycznego, to polityka i wymogi Unii Europejskiej znacząco wpływają na idee polskiego atomu.

- Polityka klimatyczna Unii Europejskiej i pakiet zimowy wymuszają dalszy spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej przy jednoczesnym rosnącym zapotrzebowaniu na prąd. Musimy wprowadzić nowe źródło energii, które obniży średni poziom emisji CO2 przy jej wytwarzaniu – powiedział minister Tchórzewski podczas swojego wystąpienia i dodał: - Koszty paliwa i emisji CO2 stanowią aż 70 – 80% kosztów wytwarzania prądu w elektrowni gazowej, podczas gdy w jądrowej jest to zaledwie 10%. Rosnące w ostatnim czasie ceny uprawnień do emisji CO2 jeszcze bardziej tę różnicę podkreślają na korzyść atomu – podsumował Krzysztof Tchórzewski

komentarze (126)
Dodaj komentarz

Jeżeli elektrownie atomowe są takie dobre to dlaczego w Niemczech będą niebawem wszystkie zamknięte -bodajże do 2020 roku !!!

E tam, bzdur ci nawciskali

Może by pan minister poradził się ekspertów zanim coś chlapnie. Elektrownie jądrowe buduje się przy dużych jeziorach albo nad morzem. U nas latem brakuje czasem wody do chłodzenia naszej konwencjonalnej elektrowni.

Elektrownia jądrowa w Bełchatowie??? Przy tych cyklicznych tąpnięciach? Już kilkurkotnie było drobne trzęsienie ziemi w Bełchatowie> Jak pierdyknie to ...

Widzę, że masz trochę mało w głowię. Obecne reaktory jądrowe są na tyle dobrze zabezpieczane przed czynnikami zewnętrznymi, że trudno by było nawet specjalnie wywołać reakcję wybuchową. Widać to na przykładzie elektrowni np. w Japonii, gdzie warunki i klęski ekologiczne są bardziej prawdopodobne i do tej pory nic nie wybuchło. Ludzie zanim coś napiszecie trochę się doedukujcie. Wystarczy zadać sobie jedno proste pytanie. Skoro elektrownie jądrowe czy też atomowe są niebezpieczne to po co je budujemy ?

poczytaj troche zanim napisesz bo masz nikla wiedze ....... albo mało lat lub jestes malolat (w Japoni maja setki tys.litrow skarzonej wody po tsunami i nie bardzo wiedza co z nia zrobic dalle sobie docztaj....)

A no tak bo w Bełchatowie mamy cykliczne tsunami... Poza tym każda elektrownia, czy to atomowa, czy też jądrowa pozostawia po sobie odpady i do tej pory nikt nie wie co z tym zrobić. c:

Dlaczego akurat w środku Polski miałoby być źle? Wypowiedź bez sensu.

Bo jak pierdol*nie to cala Polska jest skażona ? 

Prędzej tobie bym polecił szkołę. Mało wiesz na temat elektrowni jądrowych.

Kto wymyślił atom w centrum Polski? Przecież nie potrafimy nawet upilnować terenu elektrowni konwencjonalnej przed ekologami - wchodzą i robią co chcą. Wybudujcie elektrownie atomową aby terroryści mogli sobie pozwiedzać

Do krwi ostatniej kropli z żył bronić będziemy ducha aż się rozpadnie w proch i w pył krzyżacka zawierucha.....!!!

W jakim kontekście użyte zostały słowa Roty? Proszę o sprostowanie

tusk i merkel wara mamy swoj wegiel brunatny bedzemy roibc co nam sie podoba

Ten twój węgiel to się w Bełchatowie skończy niedługo. Brunatnego się nie wozi na duże odległości. Akurat Merkel zarżnęła energetykę jądrową w Niemczech. Populizm "zielonych" wygrał.

Rozumiem, że mówiąc my utożsamia się Pan/Pani z większością społeczeństwa. Niestety obawiam się że zdanie ogółu jest nieco inne. Zapraszam do merytorycznej dyskusji. Przerzucanie się nośnymi hasłami nic tu nie wniesie.

Elektrownia atomowa niech w Bełchatowie na rondzie będzie, żeby każdy miał blisko. A w starego rupiecia po torfie nie ma co pchać niebezpieczeństwa.

Prawidłowo eksploatowana elektrownia atomowa nie stanowi żadnego zagrożenia dla otaczającego środowiska. Systemy elektrowni atomowych zaopatrzone są w wiele obiegów wody, przez co niemożliwe jest wydostanie się jakichkolwiek substancji radioaktywnych poza reaktor. Dodatkowo dziwi systemy bez potrafią w skuteczny sposób zapobiec przegrzewaniu się reaktora, poprzez zwielokrotnienie systemów, nie tylko tych elektrycznych ale i tych grawitacyjnych - czyli takich które działają niemal zawsze. Tak więc nie ma mowy o przegrzaniu się reaktora i wybuchu. Rozumiem że konsternację może budzić podloczanie reaktora do istniejącej już infrastruktury elektrowni węglowej. Z całą pewnością ta wymagała będzie pewnego przeprojektowania, jednak z pewnością istniejący już węzeł powinien zostać wykorzystany wturnie. Obniży on znacznie koszty wbudowane w produkcję energii, a przy pewnej modernizacji nie będzie stanowić żadnego niebezpieczenstwa

Niestety w conajmniej kilku elektrowniach na świecie te systemy zawiodyły. Do tego ektrownia atomowa kosztuje osiem razy tyle co konwencjonalna. Paliwo trzeba sprowadzać no, a co robić z odpadami tego jeszcze nikt na świecie nie wie. Często odpady są składowane na terenie elektrowni przez dekady, a niebezpieczne są będą przez kilkadziesiąt tysięcy lat! Polecam film "Jądro wieczności". Najnowsza elektrownia atomowa Olkiluoto 3 w Findlandii jest w budowie od 2005r i ma na tą chwilę 10 lat (!) opóźnienia i budżet przekroczony 3 razy! Ciekawe jak pójdzie w Polsce..

To bardzo mądra zapowiedź koszt sieci energetycznej to 50 % wartości Bloku załoga do obsługi sieci już jest . A załoga do bloku atomowego ma 15 lat aby się wyszkolić a na takim bloku pracuje niecałe 100 os więc walka o stanowiska będzie wielka a pieniądze adekwatne co do wiedzy emoji To była by jedna z najlepszych decyzji a wkop można było by wykożystać do najwocześniejszego atomu w europie

"wykożystać" ? To się pisze przez "rz". Brak podstawowej znajomości ortografii znacząco obniża wiarygodność komentarza emoji każdy jest ekspertem każdy zna zagadnienia techniczne i wie co jest najlepsze, heh to zaczyna być już śmieszneemoji

Za to Ty jesteś niezastąpionym ekspertem od ortografii. Dla takich jak Ty już czekają miejsca pracy w elektrowni atomowej.

Tak, tak już od razu atomówka w Bełchatowie. Po pierwsze nasza przestarzała sieć Dystrybucyjna nie wytrzyma produkcji energii z atomówki która trwa cały czas , to nie blok węglowy który można na chwilę odstawić i jest fajnie. Po drugie brak wody. Już był raz przykład latem kiedy to był nisko stan wód i zwykle węglowe elektrownie miały problem. A co do Złoczewa to marne szanse.

Są różne sposoby chłodzenia - z wodą, z odrobiną wody i bez zużywania wody.

Po moim trupie!! Człowiek nie może bawić się w Boga!!!

Produkcja energii elektrycznej w procesie rozszczepienia atomów uranu nie jest zabawa w Boga. Taki proces można co najwyżej nazwać wykorzystywaniem osiągnięć nauki do celów polepszenia standardów życia człowieka. Naukowcy na przestrzeni wieków badali otaczający nas świat, właśnie po to aby móc korzystać z ich odkryć. Proces produkcji energii elektrycznej jest dzisiaj bardzo dobrze zbadany i w pełni rozumiany przez naukę. Nie ma tam miejsca na żadne 'cuda'. Mówimy tutaj o procesach fizykochemicznych badanych i opisywanych przez naukowców przez lata, które wszystkie zostały już dobrze zrozumiane. Nie bawiąc się w Boga, zachecalbym również do zaprzestania korzystania z innych zdobyczy technologii, telefonów komorkowych, lodówek, telewizorów, pralek, samochodow. Przecież w nich też nie wiadomo co się kryje...

Ciekawe gdzie minister będzie kopał uran potrzebny do Elektrowni Atomowej ! A Żarnowie przecież budowali Elektrownię Atomową , dzisiaj tam wiatr tylko hula.

To że dwadzieścia lat temu zadecydowano z wielu przyczyn i przerwaniu budowy elektrowni atomowej nie oznacza że nie można podjąć tej decyzji dzisiaj. A Uran kupować można od takich krajów Kazachstan, Ukraina, Czechy czy też Rumunia, które są jednymi z największych producentów

W Żarnowcu

Wypowiedź Kubiaka tylko potwierdzila, że ten człowiek nie ma zielonego pojęcia o czym mówi.

Jest natomiast w 100 procentach zgodna (ta wypowiedź) z pisowską antylogiką pozorowanego działania. Odkrywka Złoczew nie spowoduje nowych perspektyw rozwojowych dla bełchatowian. Nawet jeśli niewielka część pracowników kopalni znajdzie w niej zatrudnienie, problem braku miejsc pracy po zakończeniu wydobycia nadal będzie istniał, a wręcz się powiększy o grupę pracowników elektrowni. Generalnie trzeba skończyć z bredniami, że Polska węglem stoi, bo z drugiej strony zagrożenie dla klimatu jest tak wielkie, że MUSIMY budować źródła energii odnawialnej i zadbać o środowisko. I trzeba codziennie sobie przypominać, że w Bełchatowie, tak jak w Warszawie, każde dziecko w trakcie pierwszego roku życia (i w kolejne też) ma organizm obciążony smogiem, tak jakby wypaliło 1000 papierosów, że dzieci, które urodzą się w następnym pokoleniu nie tylko nie zobaczą już śniegu, ale ok. 80% z nich umrze w wyniku wielkich susz, pożarów, upałów, braku wody, a z drugiej strony ulew, powodzi, huraganów. Zatem ludzi myślących tak jak p. poseł zachęcam: bądźcie proekologiczni, a jeśli- mimo jednoznacznych opinii klimatologów- nadal chcecie być członkami klubu impregnowanych na wiedzę, wybierzcie się do Gdańska, Londynu, Holandii, Wenecji, bo jeśli nie zaczniemy walczyć o środowisko, w następnym dwudziestoleciu znikną one pod wodą.

Proszę poczytać ze zrozumieniem na temat bilansu energetycznego w krajowym systemie El-en i jeśli uda się coś zrozumieć to może jeszcze zahaczyc o temat magazynowania energii elektrycznej. Posiadając już jakikolwiek zarys wiedzy proszę przeczytać jeszcze raz swoją wypowiedź i zastanowić się nad jej sensem. W skrocie i bardzo lakonicznie: podaż i popyt na energię elektryczną musi być zachowany w każdym momencie, gdyż w przeciwnym wypadku występują anomalia w sieci tj. np. migotania światła, zapady napięcia, zmiana częstotliwości, itp. OZE (w szczególności dumne wiatraki) charakteryzują się nierównomierna i nieprzewidywalna praca, więc co zrobić z energią jak jej za dużo a co jak jej za mało? I to jest kluczowy problem, gdyż w Polsce nie ma dużych magazynów energii. Temat rzeka... I tak za dużo już napisałem. Pozdrawiam wszystkich znawców

Nie no lepiej niech wyjdzie I klamie że Złoczew na 100 % już będzie Człowieku to dobrze że nie robi jak ta druga posłanka że tylko obiecuje.Skoro na komisji o tym mowa tzn że decyzja jeszcze nie zapadła A tobie tylko chodzi o to żeby komuś dogadać.- pewnie anonimowo wszystko możesz pokaz się i dyskutuj a nie tylko obrażasz

A co poseł zrobił w jakiejkolwiek sprawie? Tylko opowiada, że siedzi w jakichś komisjach i co to oni tam nie ustalają. Efektów na razie nie widać.

A jakich efektów oczekujesz?

To dobrze że El. Atomowa to krok na przód ale jesli do obsługi tej Elektrowni pójdą ludzie z nadania tj. humaniści z Radomska i Pajęczna to może być drugi Czarnobyl emoji

Humaniści na pewno będą produkować pluton i robić eksperymenty.

przeciw elektrowni atomowej głównie są przeciwni ci nasi niby górnicy - torfiorze. Już trzęsą portkami że Złoczew nie ruszy.

Zastanów się nad tym co piszesz bo nie wiem gdzie pracujesz ale czasami wszystko jest powiązane. Może te pieniądze które zarabiają pracownicy kopalni dają Tobie możliwość pracy i zarabiania. Łatwo obrażać.

Perspektywa solidnych zarobków w przeciągu najbliższych 30-40 lat jest bardzo kusząca. Tylko że w uruchamiając kolejna odkrywkę węgla musimy liczyć się z tym, że będą to działania bardzo krótko terminowe. Długofalowe efekty są znacznie gorsze. Pozostawimy po sobie ogromną degradację środowiska, przerażający ślad węglowy i poindustrialny krajobraz, który ciężko odbudować. Zainwestowanie w pokrewne dziedziny przemysłu i energetykę odnawialna pozwoli na osiągnięcie przyzwoitych zarobków nie tylko Państwu przez najbliższe 30 lat, ale także Państwa dzieciom przez kolejne 60.

Zastanawiałem się nad tym co pisałem i trzeba się z tym pogodzić że dobre się kiedyś skończy i nie będzie dobrej kasy za siedzenie przy biurku. Takich mamy górników.

A za kilka lat Józiu siedząc na ławce w parku i błagając o drobniaki na winko strasznie się źdzwi, jak nic nie dostanie. I powie "jak to? Przecież wiem, że ludzie pieniądze mają a nie chcą dać" Polak przed szkodą i po szkodzie głupi.

Oj boli prawda. Nie martw się o mnie ja w odróżnieniu od Ciebie pieniądze zarabiam uczciwie a nie pierdzę w stołek.

Nie ma u nas tyle wody ,Warta nie zaspokoi potrzeby atomu,już jakiś czas temu były upały i brakowało do chłodzenia a trzeba sobie zdać sprawę z tego, że bodajże 28 stopni Celsjusza to minimum jakie musi byc do schłodzenia reaktora...i co wtedy Panie Tchórzewski?

Reaktor cisnieniowo-wodny pracuje w stosunkowo niskiej temperaturze 320 stopni C. Wodę wystarczy schłodzić poniżej temperatury parowania by trafiła w ponowny obieg.

Elektrownia jądrowa może być i na pustyni jak w Arizonie, kwestia projektu. Nasze elektrownie w Kozienicach i Połańcu po prostu nie mają dodatkowych zbiorników retencyjnych i biorą wodę z Wisły która czasem ma niski poziom. Zresztą może być też obieg zamknięty. Co kto chce: https://en.wikipedia.org/wiki/Palo_Verde_Nuclear_Generating_Station

Warta to wystarczajaco duzo rzeka by zaspokoic potrzeby elektrowni atomowej, jednak jest zdecydowanie za daleko, to juz lepiej z zalewu sulejowskiego wozic wode paajcu

ja bym z nad morza woził, jest fajna prosta droga ... tylko nie wiem jak to finansowo wyjdzie bo bramki sa ...

Atomowa w miejscu gdzie przez ostatnie kilkanaście lat było przynajmniej 10 wstrząsów sejsmicznych? Brawo Wy

Chyba śpisz w betoniarce

Ciekawe jakby sie relaksowano nad jeziorami przy elektrowni atomowej.A wode z jezior wykorzystywano by np. do chlodzenia reaktora.O tym jak ciężko pozbyć się odpadów radioaktywnych więdzą najlepiej w Lubmin w dawnym NRD na zachód od Świnoujścia.Już 27lat demontują nieczynną elektrownie i pakują w beczki.

Przy elektrowniach atomowych relaksować można się dokładnie w ten sam sposób jak przy elektrowni węglowej, czyli tak jak to wygląda dzisiaj. Składowanie odpadów to faktycznie największy problem w tej sytuacji, jednak może możnaby pomyśleć o wykorzystaniu już istniejącego zagłębienia w ziemii.

Kupe robie i czytam brednie. Nią opalcie elektrownie

ale czopki zacofane ci co sie boja elektrowni atomowej to chyba wierzą ze ziemia jest płaska normalnie szok :/

ziemia bełchatowska bez gryczki za 15 lat bedzie główna siła w sejmie.

**** elektrownie woskiem będziemy opalać jak było dawniej .i było życie !! W ****ch wam to przewróciło gamonie

Nie srać żarem bo to grozi pożarem, elektrownia była, jest i będzie emoji

Bardzo dobrze, to jest bardzo dobre rozwiązanie i wydaje się naturalną koleją rzeczy, że powstanie elektrownia atomowa. A jak ktoś ma problemy z takową, bo się bajek o Czarnobylu nasłuchał: zapraszam do obejrzenia materiałów na YT, chociażby z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot, bo to co się stało w Czarnobylu to był dosłownie: cud! Szansa na takie zdarzenie minimalna, a przy obecnych procedurach bezpieczeństwa, nawet przy typie RBMK-1000 reaktora, taka awaria (notabene podczas testów, które powinny być przeprowadzone przed uruchomieniem elektrowni) zwyczajnie by nie nastąpiła. Jak się zaczną protesty przeciwko takiej elektrowni, to sporo osób będzie szukać nowej pracy emoji

Awaria w Czarnobylu nie nastąpiła podczas normalnej pracy reaktorów, tylko w efekcie nieudanego eksperymentu.

Testów/eksperymentu - jak zwał tak zwał, chociaż de facto był to test. Tym niemniej, to nie była naturalna sytuacja a wszelkie procedury zostały pominięte - w kraju gdzie panuje względnie normalne podejście do tak poważnych tematów - nie byłoby tej awarii, nie byłoby nawet tej elektrowni, bo nie zostałaby dopuszczona do użytku. Ten reaktor nie przeszedł tego testu trzykrotnie: w 1982, 1984 i 1985 roku. Coś musiało o tym świadczyć. Dopuszczono załogę, która nie była do niego przygotowana. Dopuszczono załogę, która była niedoświadczona. Można wymieniać w nieskończoność.

Obawiam się tylko, że u nas też 'fachowców' nie brakuje. Nie ważne jakie ma kompetencje, ważne, że z partii albo rodzina.

Nie brakuje "fachowców" co to nawet poprawnie pisać nie potrafią - NIEWAŻNE piszemy łącznie.

Nie mam argumentów w dyskusji, to szukam błędów ortograficznych. PiSownia rozłączna 'nie ważne' jest poprawna w przypadku zaprzeczenia.

Ciekawe skąd wodę weźmie ten "fachowiec" do schłodzenia reaktora emoji

z mojego kranu.

Przecież ten 'fachowiec' tak leje wodę, że na 100 lat wystarczy.

Mamy za słabych przedstawicieli w sejmie i senacie z Bełchatowa by mieć cokolwiek do powiedzenia. Czy może mi ktoś podac choć jeden przykład co zrobili ludzie z dobrej zmiany lub partii republikańskiej dla Bełchatowian?? Tylko chodzi mi o ogół a nie dla poszczegolnych osób tzw. znajomków, rodziny itp. Jeśli chodzi o samą elektrownie to wiadomo nikt nie chce jej koło siebie tylko po co to mydlenie oczu Złoczewem i w końcu ceny prądu pójdą w górę czy nie???Tchórzewski swoje i Morawiecko swoje...

LUDZIE OPAMIETAJCIE SIE!!! bo jak sie wam zaczna rodzic dzieci z 1 okiem ale 4 nogami to bedzie za pozno!!

Sytuacje które Pani przytacza są najprawdopodobniej gdzieś z pogranicza bajek i legend. Do tej pory żadna z prac naukowych nie wykazala, aby wokół elektrowni atomowych dochodziło do zwiększonego promieniowania radioaktywnego, a tym samym zwiększonych szans na mutacje genow.

ela a ty z mózgiem się urodziłaś??????

Zgłoś sie po leki.

Bełchatów stoi na skraju bankructwa w takim razie

Moim zdaniem wybudowanie stodoły przekracza możliwości organizacyjne rządzącej ekipy. Elektrownię nawet na torf mogą zbudować motyką na słońcu.

taaa? może nie potrafią zbudować ale przynajmniej nie NISZCZĄ jak POprzednicy którzy ZNISZCZYLI np stocznie gdańska i szczecińska! praktycznie całkowite z niszczenie polskiego rybołówstwa morskiego. Doprowadzili do upadku dziesiątek polskich firm budowlanych pracujących przy budowie dróg. Nie chce mi sie wiecej pisac bo taki czerwony beton lewacki jak ty i tak nic "nie widzi" bez odbioru, czytaj sobie dalej wybiórczą.

Nie pij już dziś więcej ....

Żeby daleko nie szukać to ile miejsc pracy stworzyły twoje pisiaczki w Bełchatowie przez ostatnie lata? Ile firm sprowadzono do strefy przemysłowej?

ssijcie mi

Jak tylko bedzie informacja , że Złoczewa nie będzie wypierdalam z tego miasta i raczej kraju. Tylko to mnie trzyma tutaj (praca do emerytury) i zapewne więszkość osób tak samo zrobi.

szerokiej drogi możesz już zacząć się pakować

Wy na serio łapiecie się na obiecanki posła, że to robota dla was będzie? A ludzie z okolicy Złoczewa to może dalej w polu mają orać?

Jeśli gdziekolwiek w Polsce ma powstać atomówka i kupimy od kogoś technologię bo na pewno musimy to Polacy raczej sami jej nie zbudują. Sami to sobie możemy budować konwencjonalne elektrowni

Nie chce martwić, ale Polacy zbudowali już wiele reaktorów atomowych. Jeden z nich stoi już dobre 40 lat w Świerku pod Warszawą i cały czas wykorzystywany jest do celów naukowych i medycznych.

Bo nasi budują na Słowenii i w RPA.

Nasi są tylko tam zwykłymi robolami za miskę ryżu

Siedzeniem przy biurku, pierdzeniem w stołek i mądrowaniem się niczego nie wybudujesz.

W wyniku awarii reaktora jądrowego w Czarnobylu smierć poniosło 31 osób czyli tyle co w niejednym wypadku autobusu, awaria ta wywołana została błędem ludzkim! Według naukowców z Komitetu Naukowego Narodów Zjednoczonych ds. Skutków Promieniowania Atomowegokatastrofa miała znacznie mniejsze rozmiary niż od lat głoszą światowe media. Wszystkie badania radiometryczne potwierdzają, że silnie skażony obszar w okolicach elektrowni ma powierzchnię zaledwie pół kilometra kwadratowego. Dawki promieniowania pochłonięte przez ciężarne kobiety były znacznie mniejsze od tych, jakie w ułamku sekundy otrzymały przyszłe matki w Nagasaki i Hiroszimie, a jednak w Japonii nie odnotowano zwiększonej ilości urodzeń dzieci z poważnymi wadami genetycznymi. Pomiary wykonane 10.05.2001 r przez radiologów z Politechniki Warszawskiej wykazały w Czarnobylu promieniowanie o mocy dawki 1 mSv na rok, czyli tyle ile, na przykład, w Warszawie

Czernobyl walnął, bo się zachciało robić jakieś eksperymenty i nie ogarnęli sytuacji. Jakby nic nie kombinowali, tylko prąd robili jak bozia przykazała, to pewnie jeszcze by te reaktory były na chodzie.

Zamkniemy kopalnie i elektrownię będziemy kupować prąd od Niemców i Francuzów i wtedy będzie taniej

Z tego co wiem to rok przebudowy i może być atomowa . Widzałem kiedyś podziemia.

To bzdura. Tobie wydaje się, że to podobnego typu elektrownie? Słuchaj i głosuj dalej na Kubiaków i innych wynalazków to będziesz karmiony marzeniami. Taniej byłoby wybudowanie elektrowni jądrowej od podstaw niż "przystosowanie" tej bełchatowskiej. Poza tym w naszych stronach brak dużych akwenów wodnych.

Nigdy ni e głosowałem na kubiaków i innych dziwnych polityków ale widziałem podziemia elekrowni bełchatów i siłownię jądrową podziemną koło Nachodu w Czechach i wierz mi wystarczy rok aby w Bełcchatowie mógł powstać mały reaktor o mocy 3000 MW a potem jesze większy . Czy to jest dla nas dobre czy nie ? ja nie wiem . Piszę tylko o tym co widziałem.

U siebie w WARSIAWIE budujta se te żarnobyle OD NAS WON!!!!

idiota, debil?

zabije cie jednym ciosem lewaczku tfu!!

nasikam na ciebie bez zadnego ciosu tfuu

NIE DLA TYKAJĄCEJ BOMBY W NASZYM MIEŚCIE

Tykającą bombą w naszym mieście to jest brak przyszłości dla młodych ludzi.

Jak to miasto ma się w jakikolwiek sposób „rozwijać” a raczej nie umrzeć skoro czytając te komentarze wychodzi na to, że mieszka tu „bida umysłowa”. Mi tam jądrowa nie będzie przeszkadzać. Już niejednokrotnie wspominałem, że uruchamianie Złoczewa i transport Torfiorzy do pracy tam a węgla z powrotem to inwestycja bez ekonomicznego uzasadnienia nie wspominając o ekologii.

Jakim trzeba być naiwniakiem, żeby myśleć, że w Złoczewie, który jest kilkadziesiąt kilometrów od Bełchatowa będą pracowali wyłącznie ludzie z Bełchatowa, a nie z okolic Złoczewa? Nie dla psa kiełbasa. Chce tam pracować (o ile to się uruchomi) to się wykazać jakimiś umiejętnościami i tam się przeprowadzić.

Póki co to mieszkańcy Złoczewa i okolic nie są zachwyceni pomysłem nowe odkrywki i same władze lokalne też. Wyszkolenie nowej kadry z okolic zajmie lata a poza tym gwarancje zatrudnienia wypracowane przez ZZZ spowodują, że przede wszystkim wyląduje tam kadra z Bełchatowa.

Wioskowi spod Bełchatowa też nie byli zadowoleni z powstającej kopalni. Teraz wielkie mieszczuchy i górniki się zrobili.

Złoczew bay bay, ja mam jeszcze 10 lat do emeryturki i spadam z tego grajdoła. Większość moich kolegów też tak zrobi. Dzieci już wyjechały a potem wyjadą starsi. Będzie jak w byłym DDR puste bloki i wiatr hulający pomiędzy wybitymi szybami (widziałem na własne oczy). Brak perspektyw dla tego miasta, starsi powymierają młodsi wyjechali. Po co budujecie swoje wille w tym mieście za chwilę sprzedacie to wszystko za marne grosze.

a wypieee.j chociazby jutro! puste bloki i wiatr hulający pomiędzy wybitymi szybami ???? chyba w twoim snie po dopalaczach! słysze o tym od 10 lat! mam 30 i mieszkam z rodzicami bo mnie nies tac by kupic mieszkanie w bloku gdzie ponizej 120 tys NIC NIE ma a dotego remont wiec trzeba miec minimum 150 tys by kupic mieszkanie w bloku a taki debil jak ty bredzi takie **** glupoty

Masz 30 lat i mieszkasz z rodzicami??? Wstyd!!! Wynajmij sobie coś małego na początek i zacznij żyć na własny rachunek!!

O mój kolega kupił za 110 tys. do remontu i jakoś znalazł a ty dalej smrodzisz powietrze rodzicom.

To słabo się starasz. W Twoim wieku już miałem swoje M. Kosztowało mnie to wiele wyrzeczeń i pracy plus kredyt, który spłacam nadal ale nie marudzę, że jest mi źle. Zakasuj rękawy i bierz się za pracę a nie trolujesz emoji

On jest z tego pokolenia D jak 'dajcie bo mi się należy'.

ja pierdziu jakie tutaj zacofanie na ty mforum, czarnobyl to macie we łbach i przydaloby sie waszym czerwonym łbom chłodzenie

wie ktos w jakim promieniu trzeba będzie ludzi wysiedlić ?

Twój Kleszczów wysiedlą w pierwszej kolejności

cału kleszczuf mają przeniesc do oswiecimia

Chłodzenie zapewni Smródka - będziesz Pan zadowolony!

A co na to Pan Kuszneruk?

Drugi czarnobyl nam zrobią

Czarnobyl to masz w głowie.

Wszystkie kraje ościenne mają atomówki również przy granicy z Polską, więc co za różnica gdzie będzie nasza? Jak pizgnie to i tak skażenie poleci do nas.

TU JEST POLSKA nie bruksela won lewaki szmacic sie z euro

To siedź sobie przy świeczkach pisowski wsioku.

Dlaczego nikt nie chce otwarcie i jasno powiedzieć, że odkrywki Złoczew nie będzie?! Tylko mydlenie oczu, że jest coraz bliżej, wszystkie dokumenty złożone, a decyzji jakoś nie ma...

Pomysł może i doby patrząc że większość krajów posiada taką technologię. Tylko jak w Polsce zaczną robić machlojki i przekręty to skończymy jak z Czarnobyla. Jedną Fokushime sobie wybudowaliśmy ( blok 14 )

Oby nieee!

A moze tak w Warszawie wybudować Jak mozna zostać ministrem z rozumem dziecka Normalnie szok

Widzisz Warszawa nie chce u siebie - minusują ale tak niedaleko sejmu by sie przydała tam długo obraduja nawet po nocach to źródło pradu powinno byc blisko

A jeśli wybudują atomówkę, to też będzie można ją tak łatwo zwiedzać? Wystarczy założyć koszulkę grinpisu?

Oby nie zwiedzano jej jak Czarnobyl..

dodaj komentarz
Czytaj także