Rejestracja i logowanie

Miliardy za emisję CO2 do atmosfery. To prawie tyle, ile w bełchatowskiej elektrowni kosztował blok 858 MW!

Wydarzenia 20-09-2020 Autor: Greg
66
Miliardy za emisję CO2 do atmosfery. To prawie tyle, ile w bełchatowskiej elektrowni kosztował blok 858 MW!

Polska Grupa Energetyczna podała ile kosztowała koncern emisja CO2 do atmosfery. W pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła ponad 3 miliardy złotych! Łączna emisja dwutlenku węgla w grupie wyniosła 29,3 mln ton. Rosnące koszty i kolejne decyzje Komisji Europejskiej to zła wiadomość dla bełchatowskiej elektrowni i kopalni. Prezes PGE zapowiada bowiem całkowite przejście do 2050 roku na „zieloną energię”.

O ponad miliard złotych więcej niż w 2019 roku w zapłaciła PGE za emisję dwutlenku węgla w pierwszej połowie bieżącego roku. Koncern poinformował, że w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku wyemitował do atmosfery 29,3 mln ton CO2. Było to o 1,6 mln ton mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, jednak… energetyczna grupa zapłaci więcej za prawa do możliwości emisji dwutlenku węgla. Z raportów PGE wynika, że koszt emisji CO2 w energetyce konwencjonalnej wyniosły 2,69 miliarda złotych, a w ciepłownictwie – 424 mln zł. Razem daje to gigantyczną kwotę 3,1 miliarda złotych wobec 1,8 mld zł rok wcześniej. Tak wysokie opłaty wynikają z rosnących cen za emisję dwutlenku węglą, ale również z z niższego przydziału darmowych uprawnień.

Aby zobrazować gigantyczne koszty emisji CO2, jakie płaci PGE, wystarczy porównać je do inwestycji w energetyce opartej na węglu, które przeprowadzono w ostatnich latach. Tegoroczne miliardy za emisję CO2 pokryłby prawie w całości… budowę bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów, który został oddany do użytku w 2011 roku. Według ówczesnych źródeł, jego budowa kosztowała nieco ponad miliard euro. Jeśliby przyjrzeć się najnowszym inwestycjom w innych elektrowniach, to najnowszy blok na węgiel brunatny w Elektrowni Turów, który ma zostać uruchomiony w październiku, kosztował 3,6 mld zł. Opłata za CO2 w całym 2020 roku, która według przybliżonych szacunków może wynieść ok. 6 mld zł, w całości pokryłaby… planowane w koncernie inwestycje w fotowoltaikę. PGE poinformowało, że do 2030 roku planuje uruchomić 2,5 tys. megawatów w fotowoltaice. Na ten cel ma przeznaczyć właśnie około 6 mld zł.

Rosnące koszty CO2 to z pewnością zła wiadomość dla bełchatowskiej kopalni i elektrowni, a także samych pracowników, którzy wciąż liczą, że odkrywka Złoczew powstanie. W samych zakładach coraz głośniej mówi się o strajku wobec zapowiedzi rządu w sprawie drastycznego ograniczenia produkcji energii elektrycznej z węgla w kolejnych 10-20 latach. Sam prezes PGE, w swoim wystąpieniu podczas prezentacji wyników finansowych i operacyjnych grupy za pierwszą połowę tego roku, zapowiedział zdecydowany „zwrot” w kierunku zielonej energii.

- Przed całą polską gospodarką stoją wyzwania dotyczące zeroemisyjności. Jednak to w obszarze wytwórczym energii elektrycznej odbędzie się prawdziwa transformacja. PGE jako największa spółka w sektorze odegra kluczową rolę w osiągnięciu zeroemisyjności przez Polskę. Naszą aspiracją strategiczną jest 100 proc. zielonej energii dla Klientów PGE w 2050 roku - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Już jesienią ma zostać ogłoszona nowa strategia energetycznego giganta do 2030 roku. Co przyniesie dla bełchatowskiego kompleksu energetycznego?

komentarze (66)
Dodaj komentarz

Zgodnie z polityką klimatyczna od 2008 roku - pieniądze za CO2 trafiały do Funduszu Środowiska. Mielismy czas w tym PGE aby 30% energii było wytwarzane z OZE. Pieniadze z Funduszu zgodnie ze statutem powinny być przeznaczane budowę OZE i np. Elektrowni Atomowe. PiSowscy złodzieje pieniądze z FUOSu rozkradli a teraz drą mordę że unia niedobra. Tak właśnie działa PiSowska ruska agentura realizująca program "Polska w ruinie" . Wystarczyło mieć 30% z OZE i żadnych kar PGE by nie płaciło. Tyle w temacie.

Na co Wy liczycie ? Pis nigdy władzy nie odda. Poniżą się ale będą trwać. Zmienią kodeks wyborczy ale władzy zdobytej nigdy nie oddadzą. Nie liczcie na zwolnienia wyznawców pis. Ci co pracują z poparcia jedynie słusznej partii będą pracować. Smutne ale prawdziwe.

Janek Czy Ty się urwałeś z choinki , zapomniałeś kto ustalał kodeks wyborczy i wszelkie korzystne dla układu przegranych poprawki.Nie pisz wiec,że władzy zdobytej nigdy nie oddadzą ,bo to jest właśnie działanie totalnych i rzeczywiście smutne to ale prawdziwe.

PGE zamiast myśleć o likwidacji elektrowni węglowych powinno pomyśleć o wprowadzeniu nowszych technologii wyłapujących co2 ze spalin,co w znacznej mierze pozwoliłoby funkcjonawać dłuższy czas np EB...

Do Amazon składać podania tylko 4 dni pracy w tygodniu to coś dla naszych górników i elektrowniakow.

Zapomniałeś o zupie za 1zł

No, naczelniku państwa pani Merkel kazał pozamykać kopalnie i elektrownie, to zamykamy,a co "nie będzie Niemiec pluł nam w twarz".

Ludzie obudźcie się musimy odejść od węgla w domach też nakazują wymianę kopciuchow elektrownie też to w końcu będzie dotyczyło żeby przestać kopcić i truć ludzi

dlaczego ta cała ochrona klimatu obowiązuje tylko kraje UE,caly swiat ma to głeboko w d...,albo wszyscy albo to nie ma najmniejszego sensu

Które kraje ??? . To obowiązuje na całym Świecie. Protokół z Kioto rok 2008. W USA np. w Kalifornii normy są ostrzejsze niż w UE. Chiny inwestują w OZE więcej niż wszystkie pozostałe kraja swiata razem więtę. Nawet Rosja obecnie spełnia wymogi jakie są planowane w UE w 2030 roku. Więc przestań bredzić

Którzy z naszych "bezpartyjnych fachowców" są od Gowina i Ziobry? Spakowani?

Wiśinka z PGE jest od ZZ.

3 miliardy złotych za 29,4 mln ton CO2, to ... jedynie 10 groszy za kilogram dwutlenku. Wiecie ile to jest kilogram dwutlenku? Truciciel ogromny, ale kary bardzo łagodne.

No to panie Jarku do dzieła! Proszę wyrzucić komórkę , siedzieć przy świeczkach, zrezygnować z wypisywania swoich przemyśleń na temat trucicieli, bo jest pan współwinny wykorzystując prąd z takim trudem wyprodukowany. Przypomnę tylko że do wyprodukowania świec też potrzebny jest prąd, no chyba że będzie pan pozyskiwał wos w naturalny sposób i odlewał sobie świece. Pozdrawiam.

Jak to jest, każdy prąd musi być z torfu?

A od kiedy to CO2 czyli dwutlenek węgla jest gazem trującym? Jakaś nowa chemia made in UE?

Bardzo ciekawa uwaga na poparcie zamieszczam artykuł żeby ekolodzy mogli poczytać , https://meteoclimat.wordpress.com/2009/04/15/dwutlenek-wegla-gazem-zycia/

Skoro CO2 to taki zdrowy gaz, dlaczego nikt go od nas nie importuje?

Jak idzie wyjaśnianie spalonej hali na Piaskach z syfem olejowym przez pisowskich smieciarzy? Co na to dyrektorzy i prezesi?

A co to z tą halą ciągle? O co chodzi?

Ja mogę już dziś zacząć kroić tlenem ten gmach stali.

I bardzo dobrze wkoncu dotrze do niektórych łbów że Złoczewa nie będzie i kopalni. Trzeba jj ee bać żeby z biedy się wygrzebać. Są wolne miejsca przy betoniarce i nie tylko.

zapłacimy za CO2 , potem kochana unia nam da ochłapy na transformację , które w przeliczaniu na jednego człowieka nawet nie starczy na koszty dojazdu na ewentualne szkolenia emoji ale lewactwo wierzy w unię jak w bożka ! prawda jest taka że energia z Niemiec , którą ostatnio kupiliśmy jest 3 razy większa , a nam się wciska kit że u nas nie opłaca się produkcja energii ! czas najwyższy opuścić unię , która miała za zadanie wyrównać szanse i być pomocna dla nas , czym się staje , każdy widzi ! 

na razie obiecali,ale już kombinują jakby to obejść twierdząc że w Polsce łamie się zasady demokracji i że powinno to być powiązane z funduszami z uni,tak że PIS może się przewieść na tych obiecankach,a pózniej się okaże że będziemu musieli kupować energie od Niemiec

Nie sądzę żeby to były ochłapy. Jak obserwuję wysokość środków przyznawanych przez UE dla Polski to są najwyższe w całej unii. Teraz okaże się, że wszyscy inni już tematy ogarniają a Polska jest dosłownie w czarnej dziurze. Poczekamy, zobaczymy

A przepraszam a gdzie te pieniądze trafiają i czy jakieś pokwitowanie jest. Bo nic takiego nie widziałem tylko mówią a mówić to sobie można wiele.

Pieniądze trafiają do Funduszu Ochrony Środowiska - a tam kradł Szyszko na spółkę z Rydzykiem i dalej kradnie. Wszystko już banda PiSowski złodziei popieprzyła i dlatego nie ma kasy na OZE i Atom.

Zapytaj w Banku Rotschilda

Pamiętacie Polskie cukrownie, tak będzie z Polskim prądem

Jutro poniedziałek, Pani Prezes, gonić kolejnych nieudaczników, darmozjadów i donosicieli. Filtrować spółki bo tam jest wiele do zrobienia.

Jak Krystyna walczy z nieprawidłowościami i patologią: Zatrudnia koleżankę która pojawia się w pracy max raz w tygodnie - bo ma małe dziecko , zatrudnia kuzyneczkę i daje jej samochód i pokój w hotelu. Zatrudnia małego ptaszka (podobno dosłownie) z PO - koleś umoczony w prywatyzację LOT, wywalony za mobbing z innej spółki i dyscyplinarnie z kolejnej Zatrudnia człowieka który nie wiadomo jaką skończył szkołę, koleś zajmuje się pisaniem anonimowych donosów które potem sam rozpatruje. Zatrudnia do zarządzania w IT kobietę która jest logistykiem Listę można mnożyć, tych „fachowców” łączy jedno BRAK KOMPETENCJI i BAJOŃSKIE STAWKI. Oczywiście aby wykazać oszczędności trzeba kogoś zwolnić, ale przecież Krysia nie będzie przejmować się mieszkańcami tej wsi. Tak się walczy z nieprawidłowościami wg Krystyny z gazowni. Oczywiście sama Krystyna jest kryształowa, tyra tutaj przez 3 dni w tygodniu, bo przecież ma mnóstwo innych spraw na głowie jak np. nadzorowanie innej spółki z rady nadzorczej której jest członkiem a w której jej mąż jest prezesem.

A Dycha z Sulmierzyc to jeszcze pracuje, wie ktoś?

ekologia to obecnie jest największy biznes, ale co wy możecie o tym wiedzieć....

Bardzo dobrze może zamkną tego Kopciucha mieszkam niedaleko tego gówna i szczerze mówiąc o pracy tam można pomarzyć pracują pociotki i znajomki prąd w cenie jak wszędzie czyli żadnego pożytku z tego niemam wiec jestem na tak z całą moją rodziną

Nic z tego nie masz? Przypomni sobie jak wcześniej mieszkałeś- strzecha i drewniana chałupa.

Plus dwa kołki i poprzeczka za stodołą jako 'ustęp'

Hehehe "kleszczow". Hehehe "nic z tego nie mam".

Za CO2 powinien płacić cały świat. A skoro płacą tylko nieliczni to jest to nic innego jak tylko haracz.

Tak się robi biznes!

Jewrej Rotschild już kilkadziesiąt lat temu o tym myślał jak handlować powietrzem

Co z tego że Unia zabiera nam miliardy, jak daje potem miliony na budowę siłowni, jak np: ta pływająca na olsztyńskim?

Temat wraca jak bumerang. Tak płacimy za CO2 i co dalej. Związkowcy walczą, śląsk walczy, wszyscy walczą i co z tego - NIC. Tu naprawdę trzeba zacząć rozmawiać o przyszłości a nie skupiać się na zakładach których i tak za 15 lat nie będzie. Bełchatów bez kopalni i elektrowni da radę - to nie PRL, zwykłych mieszkańców to guzik obchodzi. Średnia wieku w tych zakładach to grubo po 50 tce. I co oni zastrajkują. Doczekają emeryturki. Związkowcy walczcie lepiej o restrukturyzację a nie o utrzymanie.

Nasze biadolenia nic nie pomogą. Zło idzie z Warszawy. Rząd nie chce się postawić twardo UE. Trudne głosowania pokazują że PiS to to samo co PO czy lewicą. Wspólne głosowanie o podwyżkach, ochronie zwierząt, itd.

To nie tak że się postawią. Tusk będąc premierem podpisał z Unią taką umowę na płacenie za CO2. O dziwo Niemcy nie podpisali. Dziękujemy Tusku.

Pakiet klimatyczny podpisał w 2007 prezydent Lech Kaczyński, nie kłam

Prezydent Lech Kaczyński podpisał się pod ustaleniami szczytu UE z marca 2007 r., które złożyły się na pakiet energetyczno-klimatyczny. Z kolei za rządów PO Unia przyjęła konkretne przepisy pakietu.

Już dawno państwo powinno myśleć jak zastąpić trującą elektrownie ale u nas jak zwykle na ostatnią chwilę czekają a strajki tu już nic nie pomogą Czas na zmiany

Ale jak te zmiany mają wyglądać,napisz ....

Tak wygląda socjalistyczny rząd PiS. Przeciw rolnikom, przeciw samorządom, przeciw obywatelom. Im prędzej wywalimy rząd, im prędzej wyjdziemy z uni, bo do takiej nie wstępowaliśmy, tym mniejsze szkody dla Polski. Dość tego. PiS przez 5 lat niczego nie zbudował, konsumują to co zrobili poprzednicy ( wszystkie rządy) i okradają nas na potęgę. Oficjalny deficyt w 2020 roku 109 miliardów, a nieoficjalny ( PGE, obligacje) to grubo ponad 200 miliardów . Bankster Morawiecki nad załatwi.

Polak-Nakręcasz się i wypisujesz swoje przewrotne opinie.Dlaczego głośno nie piszesz o naszych Euro Deputowanych przebierańcach ,którzy lobbują przeciw swoim rodakom ,co jest moim zdaniem niedopuszczalne. To PIS spowodował ,że zmniejszyła się bieda ,bezrobocie i staliśmy się bezpieczniejszym państwem.Jak tego nie dostrzegasz to należysz do totalnych a szkoda , bo razem musimy iść na przód chociażby powoli. Wyobraź sobie co by było gdyby totalnym przydarzył się korona-wirus, wtedy straty liczyłbyś w trylionach.

Zmniejszyła się bieda i 200 miliardów długu w ciągu roku. Gratuluję rozumowania. Pozdrawiam.

Chłopie, chyba przedawkowałeś qrwizję, skoro nie widzisz w jakiej czarnej doopie jesteśmy przez twój wspaniały PiS. Dają 500, zabierają 700, kradną 1000 a biedne głupki się cieszą

PFR, Państwowy Fundusz Rozwoju, nie PGE, przepraszam.

Jakos Niemcy otwieraja nowe odkrywki i sie nie martwia bo z kilka lat z tego wegla prad bedzie sprzedawany do nas a u nas oczywiscie sie nie oplaca i sttrach przed unia a szwaby maja wy**** na to cala ekologie

Warszawa już jest zasilana niemieckim prądem.

i masz rację pocałujcie sie w d.......nawet szpital kopalnia wybudowała a tez juz nic niepotrzebne nieopłacalne roz**** wszystko co jeszcze zostało Polskiego i naszego.Macie PiS macie unię.

chca wykończyć zakład i to robia od Niemca będzie lepszy prąd jak kupimy.albo ludzie otworzą oczy i wygonia to dziadostwo co teraz rządzi albo za kilka lat nasz powiat będzie zyl z pracy w gslerii do ktorych i tak nikogo nie będzie stać chodzić!

Teraz pozostało tylko wyjść z unii czyli zostala nam tylko konfederacja i zlozenie hołdu Putinowi tego chcemy?...

Mentalnym niewolnikom cały czas wydaję się że Polska musi być pod czyimś butem. Tak wam w tv wmawiają by was straszyć a większość to łyka. Obudźcie się i zacznijcie myśleć bo inaczej faktycznie nic się nie zmieni.

Eee a może Pani kanclerz Merkel ,czy prezydentowi USA co lepsze komu się sprzedać ?Na Donaldu Tusku niema co liczyć ,on jeszcze nie wie co myśli ,czeka na instrukcje emoji

Fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck

Świntuch .....

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także