Rejestracja i logowanie

Magistrat zapłacił niespełna 50 tysięcy złotych, żeby Ewa została w Bełchatowie

Wydarzenia 04-01-2019 Autor: magjas/ Miasto Bełchatów Foto: Miasto Bełchatów
47

Przyjechała na chwilę, na festiwal, a jak się okazuje zostanie już na zawsze. „Balansująca Ewa”, rzeźba Jerzego Kędziory, od końca grudnia jest własnością miasta. Władze za podniebny posąg kobiety z jabłkiem zapłaciły 49 tysięcy zł.

Ewa, która balansuje nad głowami spacerujących po pl. Narutowicza przyjechała do Bełchatowa 20 września ubiegłego roku. Wówczas została wypożyczona w ramach drugiej edycji Festiwalu Sztuki Jabłka. Trzeba przyznać, że od razu posąg wykonany w zimnym brązie wzbudził zainteresowanie i sympatie bełchatowian. I trudno się dziwić, bo kobiecej postaci, przykucającej na jednej nodze nie można odmówić uroku. Dodatkowo Rajska Ewa, która trzyma w lewej dłoni jabłko, a w prawej koszyk wypełniony tymi owocami idealnie wpisuje się w symbolikę naszego miasta.

- Do Bełchatowa przywiózł ją sam artysta - Jerzy Kędziora, znany też szerszej publiczności pod pseudonimem JotKa. O jego prace zabiega wiele europejskich, i nie tylko europejskich, miast. Rzeźby Kędziory znane są m.in. w Berlinie, Singapurze, Majami. Coraz częściej spotkamy je także w polskich miastach. Znajdziemy je np. w Sopocie, Katowicach, Częstochowie, Bydgoszczy, Łodzi, Sandomierzu, Krakowie, a teraz także w Bełchatowie – wyjaśniają miejscy urzędnicy

Jerzy Kędziora, który na co dzień mieszka w podczęstochowskiej Poczesnej od 20 lat rzeźbi w zimnym brązie postaci ludzkie w naturalnych wymiarach. Niezwykłość i wspólny mianownik jego prac  to to, że wszystkie rzeźby balansują w powietrzu.

- Od zawsze interesował mnie człowiek w ruchu, zatem moja rzeźba nie mogła być statyczna – mówił we wrześniu Jerzy Kędziora. Oderwanie rzeźb od ziemi pozwala stworzyć podniebny spektakl, który dziś wymyka się już z ram konwencji publicystycznej i staje się sposobem na wyrażenie artysty i otaczającego świata.

Jak podkreśla artysta praca nad taką specyficzną rzeźbą trwa dość długo. Sztuka musi tu bowiem iść w parze i z techniką, i technologią. Od pomysłu do realizacji często mija miesiąc lub dłużej. Zanim dzieło zostanie ostatecznie ukończone podejmuje się wiele prób. Ważny jest materiał, z jakiego wykonuje się rzeźby. Najczęściej wykorzystuje się kolorowy metal, zimny brąz, aluminium oraz mączkę marmurową. Sama konstrukcja zbudowana jest z włókna szklanego lub węglowego. 

komentarze (47)
Dodaj komentarz

Chyba to niemożliwe ze prezydent z PISU-tak się zachowuje....a może?

Czy to prawda źe P. Czechowska zamieszkała w Piotrkowie? Jeśli to prawdziwe pogłoski to jej mandat radnej powinien zgodnie z ustawą być wygaszony.

I to nie sama.... I na pewno nie z mężem...

Przepraszam, oczywiście że z mężem. Tylko że nie ze swoim.

Ona nie jest radną tylko prezydentem. Sama sięzrzekla mandatu po tym jak została wybrana prezydentem

Piszesz, źe najpierw się zrzekła O tym mówię wygaszenie a zrzeczenie to 2 różne sprawy.

Taki wielki artysta a takiego brzydkiego papierza Franciszka na kościuszki obok kościoła zrobił. I wcale nie podobny.

o losie kupa kasy . gorzej jak Ewka przy jakimś silniejszym Ksawerym lub innym takim pierdolnie i się roz****

A na Kwiatowej nadal dziury.

I dalej będą. Remont to była tylko przedwyborcza obietnica. Priorytet ma budowa dróg do domków "odpowiednich osób".

Mariola z jabłkami patrzy z góry na plac św. Marka

Gdzie jest Adam do ch...jaemoji

Nareszcie powstało coś pięknego co kojarzy się z Bełchatowem. Artysta miał pomysł, i chwała mu za to. Najważniejsze że została w Bełchatowie.

Każdego indywidualna sprawa z kim sypia ale skoro ktoś cały czas na ręcznym to go widocznie boli ta sytuacja..... buraki onanistyczne

A co was to obchodzi z kim była gdzie była co robiła. Jacy z**** ludzie . Idź do roboty to też będzie Cię stać na podróże.

A mówią że to Mariola.... Podobno rzeźbę wykonał pan Marcin Rz.......

przelecial bym ją...tylko wysoko i jakaś taka twarda

Ale na drucie ....

Swoja droga ciekaw jestem jak to sie trzyma To linka czy drut Choc drut przywiazany do drzewa? Jak to jest wywazone

Niedługo spadnie komuś na głowę, to będzie okazja się przyjrzeć z bliska temu wynalazkowi.

A ja uwazam ze takie figury powinny byc na ciagu pomiedzyogrodkami a podestami Co kilka metrow inna figurka A moze by tak ... skoro jest aleja siatkarzy to ich postacie u gory Bylibysmy ewnementem na skale kraju Mmielibysmy swoj klimat

Proponuję zamiast siatkarzy po kolei: Jarek Kaczyński, Macierewicz z Misiewiczem na rękach, Szydło, Kempa, Błaszczak, Morawiecki i na końcu Pawłowicz. I jeszcze tak jakoś skonstruować żeby trzymali się za rączki. Na wietrze wygladało by jakby tańczyli "abba ojcze" nad głowami bełchatowian, niczym na imprezie u ojca Tadeusza.

Daj spokój wtedy to Bełchatów został by miejscem pielgrzymek pisiorów z całej Polski i nie było by dzie samochodu zaparkować.

Ja widziałbym tu inne grono. Schetyniarz, Brejza, Niesioł, Tomczyk, Kierwiński. Zdecydowanie lepiej by wygladali. Jeszcze Sławcio Neuman. Festwal mądrych głów.

Też by mogli być, ale za długo by nie powisieli w spokoju bo tutaj nie są oni zbyt lubiani i ci najprawdziwsi Polacy by musieli się tym zając po swojemu☺ a tak to ukochani przez Bełchatowian politycy fruwali by beztrosko nad głowami swoich wiernych wyborców☺

Wszystkie twoje komentarze są takie zjeb....e że naprawdę masz nudne życie człowieku

Super, bardzo fajnie wyglada

Tym razem nikt nie będzie skomlał, że lepie by na biedne dzieci te pieniądze dali? emoji

Ewa to moja synowa a to wypisz wymaluj Mariolka,obdarowuje jabłkami swoich wyborców. Tyle obiecywała a na razie mają po jabłku.

W artykule jest wyszczególnione miasto - Majami. Gdzie to miasto jest ? 

Przypomina mi moją pierwszą dziewczynę ... Której nigdy nie mialem... Ale jak bym miał, to by napewno mi się przypomniała.

I wowczas bys sie zlal w nocy we snie

OOO widze pokrewna dusza

Mi tam się podoba i dobrze Ewa prezentuję się w tym miejscu ale najpiekniejsza na świecie EWA to moja kochjana MAMUSIA.

Czy tylko mi się wydaje, że "NIESPEŁNA 50 tysięcy" brzmi zupełnie inaczej niż "PRAWIE 50 tysięcy"?

To jest tak, jak twoja kobieta wyda 199 złotych na buty,to powie ze wydala NIESPEŁNA 200 złotych, ale jak sobie za 199 złotych wiertarke w brico lub leroyu kupisz to bedzie ze PRAWIE 200 zlotych na jakies g..no wywaliłes

Dzięki @grzes, może teraz @inwalida załapie o co chodzi emoji

A ty jesteś niepełno sprawny, czy prawie sprawny?

Przy takiej publicznej kasie wydanej na głupoty to słowo 'niespełna' to obrażanie podatników. Ale @inwalidzie umysłowemu ciężko zrozumieć?

A co na to Adam?

Adam nie ma nic do gadania, przecież go eksmitowali z parku. A nie, sorry to nie ten Adam...

A ten Adam to sam spieprzyl , bo mu frytki na łeb wywalali

Zbędny wydatek. Duże pieniądze zmarnowane. Uważam, że nie było warto.

Do świniarni ją zawieźć na korytarz na wejściu postawić żeby nowi PRacownicy, których zatrudnianie trwa dalej widzieli japko!

Już niedługo wybory podziękujemy tym pis-owcom, Już wybory do miasta przegrali. teraz czas na sejm i senat. DOŚĆ zatrudniania kochanek i kolesiów w zakładach.

Popieram. Czas zakończyć kolesiostwo i rozdawnictwo posadek. W wyborach rozliczymy tych "prawych i sprawiedliwych".

ahahahah ahahha hahahahahahah hahahahahhahaha hahahahhahahahahaha

dodaj komentarz
Czytaj także