Rejestracja i logowanie

Magistrat i starostwo nie mogą się dogadać, a ulica w centrum miasta domaga się pilnego remontu!

Wydarzenia 29-05-2020 Autor: Greg
29

Połatana i wyboista ulica Kwiatowa to zmora bełchatowskich kierowców, którzy od dawna domagają się jej remontu. Fatalny stan nawierzchni jezdni w ścisłym centrum miasta z pewnością nie przynosi chluby zarządcy drogi. Problem w tym, że zarówno starostwo, jak i bełchatowski magistrat, nie chcą do końca wziąć odpowiedzialności przebudowę odcinka i „odbijają piłeczkę”, wskazując siebie nawzajem. Czy między samorządami dojdzie w końcu do porozumienia w sprawie Kwiatowej?

Jadąc po nierównej nawierzchni ulicą Kwiatową trudno uwierzyć, że to ścisłe centrum miasta. Jezdnia w wielu miejscach jest połatana, na wysokości przystanku autobusowego znajduje się spory uskok, w którym zawsze zbiera się ogromna kałuża po ulewnych deszczach. Wystarczy się lepiej przyjrzeć, a w wielu miejscach z łatwością można dostrzec liczne pęknięcia na jezdni. Kierowcy o remont dopominają się już od dawna, bo jak sami przyznają, taka ulica w centrum Bełchatów to wstyd.

- Remontują drogi na obrzeżach miasta, małe uliczki osiedlowe, a takiego krótkiego fragmentu ulicy Kwiatowej nie mogą zrobić, przecież to się w głowie nie mieści! To jest ścisłe centrum miasta i jezdnia, którą codziennie przejeżdżają setki, a nawet może tysiące kierowców – denerwuje się pan Paweł, mieszkaniec Bełchatowa.

O Kwiatową zapytaliśmy w magistraciebełchatowskim starostwie. Od wielu lat samorządy próbują się porozumieć w sprawie remontu ulicy, która jest drogą powiatową położoną na terenach miasta. Magistrat deklaruje, że miastu zależy na przebudowie drogi, dlatego też "wielokrotnie podejmowano rozmowy na ten temat z powiatem". Jednak urząd miasta wskazuje, że decyzja w sprawie remontu ostatecznie leży po stronie bełchatowskiego starostwa.

- Ulica Kwiatowa to droga powiatowa i ostateczne decyzje związane z jej przebudową należą do bełchatowskiego starostwa. Zgodnie z ustaleniami magistrat wziął na siebie opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, która gotowa jest już od dawna. Przeniósł także na starostwo pozwolenie na budowę. Aby pomóc powiatowi w realizacji tej inwestycji miasto gotowe jest również partycypować w jej kosztach – mówi Aleksandra Duda-Andrzejewska z Urzędu Miasta w Bełchatowie.

Co na to bełchatowskie starostwo? Powiat przyznaje, że remont Kwiatowej jest "niezbędny z punktu widzenia poprawy warunków korzystania z niej przez mieszkańców", jednak jak podkreśla starostwo, wysokie koszty inwestycji uniemożliwiają powiatowi samodzielną realizację tego zadania. Dlatego, jak tłumaczą urzędnicy, zawarto w tej sprawie porozumienie z miastem w sprawie wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę ulicy Kwiatowej. Koszty dokumentacji w połowie pokryło starostwo, a w połowie miasto. Wszystko wskazywało, że remont ulicy uda się przeprowadzić w 2017 roku. Wówczas starostwo wystąpiło o blisko 3,8 mln zł dofinansowania z rządowego programu dróg. Niestety plany spaliły na panewce.

Dziś wszystko wskazuje na to, że starostwo, jako zarządca tej drogi, najchętniej ulicy Kwiatowej by się pozbyło. Jak wyjaśniają urzędnicy, niejednokrotnie były podejmowane rozmowy z miastem w sprawie pozbawienie tej ulicy kategorii drogi powiatowej.

- Jest to o tyle zasadne, że droga ta znajduje się w samym centrum miasta i zgodnie z ustawową definicją nie posiada cech drogi powiatowej. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być podpisanie porozumienia na powierzenie Miastu Bełchatów wykonania zadania w zakresie zarządzania drogami powiatowymi, na podstawie którego Miasto mogłoby realizować inwestycję w ulicy Kwiatowej i aplikować o dofinansowanie tego zadania ze środków zewnętrznych, tak jak to miało miejsce w przypadku ulicy Zamoście, mającej status drogi powiatowej – mówi Marzena Rogut-Chrząszcz z bełchatowskiego starostwa.

Starostwo brak remontu ulicy Kwiatowej tłumaczy też tym, że ma w zarządzie łącznie kilkadziesiąt kilometrów dróg powiatowych, których utrzymanie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Co ciekawe, we wrześniu ubiegłego roku... radni powiatu podjęli uchwałę w sprawie pozbawienia dróg kategorii dróg powiatowych, w której znalazło się pięć ulic znajdujących się na terenie Bełchatowa. Chodzi o ulice Częstochowską, Dąbrowskiego, Harcerską, Mielczarskiego i Wspólną. Tutaj samorządy również nie potrafią się jednak do końca porozumieć. Rada Miejska w Bełchatowie uchwały w sprawie przejęcia tych dróg wciąż jeszcze nie podjęła.               

-  Biorąc pod uwagę powyższe oraz starania powiatu o pozbawienie ulicy Kwiatowej kategorii drogi powiatowej, na tym etapie nie byłoby zasadnym i celowym wydatkowanie środków publicznych z budżetu powiatu na realizację tego zadania – mówi Marzena Rogut-Chrząszcz.

Wygląda na to, że do porozumienia samorządów w sprawie ulicy Kwiatowej wciąż daleko, a to oznacza, że kierowcy na nierównościach i wybojach stracą jeszcze sporo nerwów, a także niejeden amortyzator w aucie….

komentarze (29)
Dodaj komentarz

Oj tam drogi, smród, brak inwestycji, brak miejsc pracy... Najważniejsze, że nasi rządzą

musi byc scierzka rowerowa !!!!!!!!!!!!!

MOŻE PO KOLEJNYM KABARECIE w RAJSKICH OGRODACH DOSTANĄ NATCHNIENIE OD PASTERZA.

Jak miasto ze starostwem nie mogą dojść do porozumienia, to to jedyne wyjście dogadać się z kurią, oddać Bełchatów w dzierżawę jak cmentarz komunalny i niech remontują .Kuria lubi dokładać do się do interesu.

Po co naprawiać za 20 lat tu Wałbrzych będzie mieszkania na Binkowie będą chytre gurniki po 20 tys. mieszkania sprzedawać tu nic nie będzie kto morze niech spier..... z tego miasta póki młody i ma czas na urządzenie się w Wrocławiu warszawie łodzi lub każdym innym mieście z perspektywą. TU zostaną tylko EMERYCI I RENCIŚCI.

Na Budryka rzucili parę szufelek asfaltu w proszku. Nic to nie dało ale po ilości tego dziadostwa na całym skrzyżowaniu powiedzą, że naprawili.

Wszystkie ulice nadają się do remontu!!! Połatane posmarkane żal d. u. p. e ściska zobaczcie jakie ładne nawierzchnie są w Tomaszowie, Piotrków też coś robi a tu nic, wstyd Pani Ewo!

Niech zrobia wreszcie z tymi smrodami w miescie capi ten Belchatow czy wladze i radni to nie czuja wstyd nic nie robia latami zalosne

Czolgami niech jeżdżą a droga jest niepotrzebna bo muszę uważać po pijaku na auta Zasypać piaskiem i plaże nudystow Ale jestem nachlany buhhhaaa

Dobrze, że wreszcie ktoś się wziął za urealnienie działań tego truciciela. Najlepiej, żeby cała Polska płaciła na niekompetentnie i lesniwe towarzystwo. Do tego tak zdufane w sobie, że tylko oni są wybrani. Może ktoś mi wyjaśni logicznie, dlaczego ja, jako odbiorca prądu mam płacić na związkowców w PGE? Niech sobie będą, ale poza zakładem. Niech członkowie płacą im pensje. Dlaczego mam płacić za wygórowane ambicje czy brak racjonalnego podejścia do środowiska. Kto zapłaci za ruinę zdrowia mieszkańców regionu?

Teee ,to nie ten artykół do komentowania....

Dla każdego rozsądnie myślącego oczywiste jest, że ulice w centrum miasta powinny być miasta a nie starostwa.

A po co wam droga jak macie plaże za 5 milionów frajerzy głosujący na PIS-uar.

Jak targowisko w starostwie to co chcecie

Starostwo chętnie oddało by drogi ale do remontu

starostwo to nie wiem do czego jest komu potrzebna, wylęgarnia politykierów i przejadania kasy ..

Ładne macie drogi w mieście. Też chcę.

No to dziwne że się idiotka z kretynką nie dogada

Pietrek z matysem jutro toczkami będą asfalt wozić, będzie dobrze

MORZE BYM COŚ NAPISAŁ - ALE WSZYSCY i TAK WIEDZĄ JEDNO CO - CO - TU JEST GRANE . hahahaha SZKODA MIASTA i NORMALNYCH MIESZKANCÓW

Na ulicy Kwiatowej dzieje się wiele złego, ostatnio bracia w wieku 26 i 29 lat, znani stróżom prawa z innych przestępstw tam grasowali.

Nasza wspólnota odda chętnie chodniki wokół bloku przy Energetyków 12 na rzecz Miasta bo jest metrów od ... i wymiana nawierzchni więcej by kosztowała niż remont elewacji bloku. Sami tego nie dźwigniemy a chodnik wymaga pilnego remontu

Utonie to miasto... !! Takich rządzących mamy.. Gdzie fabryki gdzie strefa ?!! gdzie miejsca pracy.. gdzie usługii.. gdzie rozwój!

Przecież głosujecie na ludzi bez moralności to czego się spodziewacie-ze się przyjrzy problemom miasta?

A przepraszam czego się spodziewacie po dorotce idiotce,mariolce krejzolce,kocu ktory zrobił kloca.Wy bydlątka sami wybraliścis to barachlo,wiec teraz cierp cialo jako sie pisu i prawicy chcialo

Czy lewica czy prawica , ziemniaki czy plusiaki w takim grajdole jak Bełchatów wszyscy się znają jak łyse konie z jednej stajni, jeden drugiemu krzywdy nie zrobi.....

na szczęście nie ciebie wybraliśmy matole

siano koniu!!!!!!!!!!!!!!!!

Coś w tym jest. Na infrastrukturę teletechniczną też kasy brak lub chęci raczej. Radomsko podpisało umowę z orange na cyfryzację miasta i partycypuje w kosztach gdyż wie że internet światłowodowy w każdej części miasta to rozwój. Bełchatów ogarnij się. Róbcie coś z głową.

dodaj komentarz
Czytaj także