Rejestracja i logowanie

Kosy na sztorc i naprzód marsz! Młodzież i dorośli pomaszerowali historycznym szlakiem powstańców [FOTO]

Wydarzenia 12-01-2020 Autor: Greg Foto: Greg
12

Z Parzna wyruszył jubileuszowy 20. Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych. Na historyczną trasę udała się ponad setka osób. Wcześniej odprawiono mszę świętą i złożona kwiaty w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Wielu uczestników założyło historyczne stroje, a niektórzy „uzbroili” się w atrapy słynnych kos postawionych na sztorc, których przed laty do walki używali uczestnicy powstania.

Tegoroczny jubileuszowy 20. Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych zaproponował uczestnikom do wyboru dwie trasy. Pierwsza – krótsza licząca ok. 10 kilometrów – została wytyczona spod Urzędu Miasta w Bełchatowie do Grocholic, gdzie złożono kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych. Później odprawiono mszę świętą, po której uczestnicy wyruszyli w dalszy marsz przez Oleśnik do Kurnosa Drugiego.

Osoby, które zdecydowały się na dłuższą trasę, startowały z Parzna, gdzie w miejscowym kościele odprawiono mszę świętą oraz złożono kwiaty w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Po mszy uczestnicy pomaszerowali w kierunku Grobli, dalej przez Kaszewice, gdzie złożono kwiaty na mogile powstańczej. Zakończenie marszu zaplanowano w Kurnosie Drugim.

komentarze (12)
Dodaj komentarz

Większość komentujących pod tym artykułem jest ograniczona!!! Takie chyba czasy że w telefonie to każdy mądry, ważny i wszystkowiedzacy...

W Bełchatowie siły zbrojne nadal oparte są na kosynierach. Brakuje konnicy, piechoty, artylerii, wojsk technicznych, dywizjonu wojsk podwodnych warzkowizna itd.

malo was faszysci hahahahahha !!!!!!!

Prawicowy przygłup !

Czy ze wszystkiego ważnego, co się wydarzyło Polsce trzeba koniecznie robić maskaradę? Ciekawe jakby się czuli powstańcy, gdyby wstali i oglądali swoje karykatury z tekturowymi kosami w kufajkach.

Chyba nie do końca liczy się to, jak to wygląda w oczach osoby która przygląda się temu z boku, a to jak uczestnicy marszu to przeżywają. Pamięć. Szacunek. A sposób w który ktoś chce to wyrazić i uważa za najlepszy, jest chyba indywidualną sprawą. To jakby czuli się powstańcy patrząc na marsz osób które o nich pamiętają, nawet w kiepskich (w oczach niektórych) kostiumach.. Hm. Chyba i tak lepiej niż patrząc na osoby które są obojętne, a aktywność wyrażają tylko w krytyce.

Serdeczne pozdrowienia dla sympatycznego Pana Krzysztofa.

Super orszak , powinien iść na moskala ! Putin obraził nasz naród, tymi kosami powinni mu dać nauczkę.

Dobrze, że te śmieszne inscenizacje są w karnawale.

Szlakiem wzdłuż kominów dymiących ruskim węglem ...

Może więcej ludzi byłoby chętnych, gdyby mieli czym wrócić do miasta, np ja... Chyba że się mylę, więc niech mnie ktoś poprawi

Jeździ autobus

dodaj komentarz
Czytaj także