Rejestracja i logowanie

Komunia święta także... w wakacje. Księża z parafii w Bełchatowie ustalili terminy uroczystości

Wydarzenia 19-05-2020 Autor: Greg Foto: Archiwum
61
Komunia święta także... w wakacje. Księża z parafii w Bełchatowie ustalili terminy uroczystości

Nie we wrześniu, a w czerwcu i nawet... w lipcu, większość dzieci z terenu Bełchatowa przystąpi do pierwszej komunii świętej. Proboszczowie w bełchatowskich parafiach ustalili właśnie terminy uroczystości. Zapewniają, że wszystko uzgodniono z rodzicami maluchów i zachowane zostaną względy bezpieczeństwa w związku z wciąż obowiązującą epidemią koronawirusa. Dzieci podzielono na małe grupki. Z tego względu w niektórych kościołach uroczystości komunijnych będzie więcej niż zwykle, ale za to będą bardziej kameralne. Z kolei w jednej z bełchatowskich parafii część dzieci do pierwszej komunii pójdzie już... w wakacje. 

Rządowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa są stopniowo luzowane, dlatego też w większości bełchatowskich parafii zapadły rozstrzygnięcia w sprawie uroczystości pierwszej komunii świętej. Proboszczowie po konsultacjach z rodzicami dzieci decydują się na przełożenie komunii już na czerwiec, a także na... lipiec. W niektórych kościołach jak np. na osiedlu Dolnośląskim termin zmieniono po raz kolejny – z września na czerwiec.

W parafii pw. Narodzenia NMP przy ulicy Kościuszki uroczystości komunijne odbędą się 7, 14 i 28 czerwca. Ks. Zbigniew Zgoda, proboszcz parafii przyznaje, że o wyznaczeniu takich terminów zdecydowano na spotkaniach z rodzicami dzieci. Proboszcz parafii farnej sytuację miał o tyle ułatwioną, że uroczystość będzie mógł zorganizować w… ogrodach parafialnych.

- Podczas rozmów z rodzicami doszliśmy do wniosku, że szkoda tych dzieci, które naprawdę czekają na komunię z niecierpliwością. Większość z rodziców była za tym, aby  zorganizować ją właśnie w czerwcu – mówi ks. Zbigniew Zgoda.

Wiadomo już, że ze względów bezpieczeństwa, maluchy zostaną podzielone w sumie na 7 mniejszych grup po 15-20 osób. Do ogrodów parafialnych przy ulicy Kościuszki będą mogli wejść rodzice oraz zaproszeni goście.

- Mamy tak dużą przestrzeń, że nie będzie problemu z zachowaniem bezpiecznych odległości przy tak niewielkich grupach komunijnych – zapewnia ks. Zbigniew Zgoda.

Proboszcz zapytany o to, czy dzieci do komunii przystąpią w maseczkach, odpowiada twierdząco.

- Chcemy zorganizować to w taki sposób, aby podchodząc do ołtarza miały założone maseczki, a później gdy będą już siedziały w ławkach w bezpiecznych odległościach, to wówczas maskę będzie można zdjąć – tłumaczy ks. Zgoda.

Co ciekawe, w parafii farnej rodzice mogą skorzystać również z innego rozwiązania – indywidualnej komunii świętej. Proboszcz przyznaje, że jest taka możliwość i skorzystali z niej już rodzice jednego z dzieci.

Z kolei na 7 czerwca zaplanowano pierwszą komunię świętą w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Binków. Tutaj zdecydowano podzielić się dzieci na 3 mniejsze grupy, a do sakramentu przystąpi łącznie ok. 50 maluchów.

- Oczywiście ze względów bezpieczeństwa do środka będzie mogła zostać wpuszczona ograniczona liczba wiernych, dlatego rodzice dzieci dostaną konkretne wytyczne, ile osób z danej rodziny będzie mogło wejść do świątyni – mówi ks. Kazimierz Magdziak, proboszcz bełchatowskiej parafii.

W parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary na osiedlu Dolnośląskim początkowo majowe komunie przeniesiono na wrzesień. Po rozmowach z rodzicami podjęto decyzję, że uroczystości odbędą się pod koniec maja i w czerwcu.

- Po zniesieniu części ograniczeń w naszym kościele może przebywać 150 osób podczas jednej mszy świętej. Dlatego wspólnie z rodzicami doszliśmy do wniosku, że uroczystości odbędą się teraz, jednak dzieci zostaną podzielone na mniejsze grupy. Komunie odbędą się pod koniec maja i w czerwcu, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę – wyjaśnia ks. Stanisław Jaskuła, proboszcz parafii.

Od 14 czerwca do 26 lipca, czyli częściowo już... w wakacje, zaplanowano uroczystości w parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ze względu na niewielką powierzchnię kościoła, dzieci zostały podzielone na małe 5-osobowe grupki, tak więc, jak zapowiadają duchowni, komunia będzie miała charakter kameralny. W każdą niedzielę komunie zaplanowano w sumie na czterech nabożeństwach. Dla parafian przeznaczone będą tylko msze poranna i wieczorna. 

Decyzji w sprawie terminów komunijnych nie podjęto jeszcze w kościele na os. Przytorze. Proboszcz na najbliższą niedzielę zaplanował spotkanie z rodzicami.

- Zdanie wśród rodziców są podzielone, bo jedni chcą w czerwcu, a pozostali we wrześniu. Dlatego terminy ustalimy podczas najbliższego spotkania – mówi ks. Władysław Staśkiewicz, proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie.

komentarze (61)
Dodaj komentarz

Radni z PO zrobia komunie w galerii Bawelnianka

Autor artykułu zapomniał dodać, że w Grocholicach też będą komunie.

Grocholice podlegają pod Radomsko!

To pleban chcą się nachlapac wykorzystując komunie. Straty za 2 miesiące trzeba nadrobić. Podobno jeden z księży sobie zażyczył kasiure bo sobie sprzęt nagłaśniający chce kupić . Oo będą nowe dyskoteki w mieście. A w kagancach to tylko głupi by dzieci wystawił do kościola . Ksiądz też powinien mieć kaganiec i rękawiczki aaaa i DEZYNFEKOWAĆ DŁOŃ PO KAŻDEJ PODANEJ Komuni bo nie wiadomo co robił wcześniej i co trzymał w rekach

Ciekawe czy te imprezy tzw. komunie też przynoszą STRATY W FIRMIE U WIELEBNYCH JAK FIRMA ,,CMENTARZ " hahahahaa

W prawicowych domach dziewczynki dostają na komunię wiadro z mopem i odkurzacz?

Uroczysty dzien Komunii jest najwieksza ma radoscia Jezus zywy w moim sercu ...

Tak się wzruszyłem, że aż dałem ci plusika!

Ty masz fantazje żywą fantazje

Dzieci czekaja na Komunie sw. Nie wiadomo co bedzie na jesieni czasy sa trudne a w Kosciele jest duza przestrzen wiec mozna zachowac odleglisc to b dobra decyzja

Księża też się cieszą zapomniałaś dodać, nawet bardziej od dzieci!!!

Ciesza sie dzieci ze choroba im nie zabrala marzenia czyli przyjecia Jezusa do serca brawo dzieki rodzicom madrym

**** maseczki juz tylko totalni popierdolency i skonczeni idioci nosza szmaty natwarzy

Trzeba się spieszyć żeby dziewczynki z sukienek nie wyrosły.

taca święta, a nie żadna komunia. Socjalizacja zmusza ludzi do tego. No bo co powie sąsiad.... The end is near.

Już się hejt leje. Mogę się założyć, że to ta sama grupka, co ostatnio stała pod kościołem, sądem itp się udziela. Na czele z Panią w ciemnych włosach z poważnym brakiem uzębienia , która broniła sądów nie wiedząc co to jest trójpodział władzy haha . Przecież nikt Was nie zmusza żeby dziecko puszczać do komuni. Możecie sobie w tym czasie np znów postać pod Kauflandem, czy cyrkiem.

Czyli jak sobie strzele na ogródku wielkiego, 15 metrowego tęczowego pytonga, to nie będziesz miał z tym problemu? Przecież nikt cię nie zmusza, żebyś tamtędy chodził i na niego patrzył... Pieprzona indoktrynacja i podwójne standardy. Zamknijcie swoją religię na własnym podwórku, zamiast obnosić się ze swoją ciemnotą na ulicach.

Ale, że niby jak się poprzebieracie jak pajace i z gołym du***i po ulicy łazicie to was nie widać, tak?

Komunia to wymysł korporacji rzymsko katolickiej ani w nowym ani w starym testamencie nic o tym nie pisze .

Bo nie umiesz czytać /ze zrozumieniem/

Rodzice porobią tajne przyjęcia w domach i po miesiącu będzie to samo co na Śląsku.

Chronologiczna lista dogmatów katolickich niezgodnych z Pismem Świętym link do strony http://eliasz.dekalog.pl/goscie/dunkel/herezje.htm

a miało być we wrześniu, co kasy zaczyna brakować w parafialnych kiesach??????

Gdybys umial czytac ze zrozumieniem to bys wiedzial, ze wczesniejsze terminy to decyzja rodzicow a nie ksiezy.

A kto pisał te komentarze niby rodziców. Proszę zwrócić uwagę na styl. Pozdrawiam

tak sobie tłumacz, mądrzy ludzie wiedzą o co kaman, decyzja może i rodziców, ale pod srogim i czujnym okiem księży....

Jestem jednym z takich rodzicow wiec wiem jak to wygladalo ( przynajmniej na dolnoslaskim). Propozycja wyszla od nas a ksiadz ja zaakceptowal, tak po pristu. Nie dopusujcie zadnych ideologii.

dolnoślakie to nie jedyna parafia w mieście, może i tam tak było jak opisujesz, a może i nie . ... nie mam obowiązku wierzyć, że tak było jak opisujesz....

jak ci rodzice muszą nie lubieć swoich dzieci że posyłają je w łapska szatana,w chorobe

Tylko nie mów nikomu !

Jezus nigdy nie poszedł do pierwszej komunii świętej, komunia wtedy w ogóle nie była święta.

Zabawa w chowanego nie uznaje wakacji. Jest całoroczna.

Ale o co chodzi? Dałeś d**y komuś za snickersa, a że teraz można grubą kasę za dziewictwo zgarnąć to zaczęło szczypać?

Nie szczypie?

A kto wie co będzie we wrześniu. Nie wiem po co komentują ci których to nie dotyczy. Tu nie chodzi o imprezę tylko o komunie św. Tak naprawdę w dziejszych czasach to nic nie wiadomo i co będzie za za miesiąc dwa czy za pół roku.

Kościół będzie zawsze!!

Jakby nie mogli poczekać do tego września aż sytuacja się uspokoi... Dzieci czekały 10 lat, poczekałyby jeszcze 3 miesiące. No ale kasa jest najważniejsza.

Przecież nie musisz dawać kasy, nikt od Ciebie nie woła i z portfela nie wyciąga. Dlaczego ciągle obrabiacie księżom dupę! Wstydzilibyście się. Zajmijcie się swoim życiem.

W kościołach bełchatowskich na mszach komunii udziela wielu księży, proszę więc aby ze względów bezpieczeństwa jeden ksiądz podawał komunię tylko na rękę dla osób które zgodnie z zaleceniami chcą tak przyjmować a inni w sposób tradycyjny. Informacja powinna być podana przed przystąpieniem aby wiadomo w której kolejce się ustawić. Jest to prośba i życzenie wielu osób.

Nie wiecie ile trzeba dać księdzu za indywidualna komunie na dolnośląskim??

co łaska;]]]]]

Nie chodzi o komunie, ale tam już miałem podany cennik od księdza, oczywiście nieoficjalnie...

Super ze bedzie sakrament dzieki rodzicom

Dzieki Bogu ze moga przyjac Jezusa dzieci tak sie martwily dobra decyzja rodzicow

Pojechałeś!

Dzieci martwią się o prezenty a wielebny o PLN.

Najlepsza wiadomosc dzisiaj tyle przygotowan I dobrze ze bedzie Komunia Sw w ogrodach bezpiecznie bedzie dla rodzin super

Super wiadomosc nie musi byc przyjecia w restauracji wazny jest sakrament dzieci czekaly na ta wiadomosc

Bardzo dobra dezyzja rodzicow dzieci oczekuja na spotkanie z Jezusem bo szkoda tych dzieci tyle przygotowan

Dzieci I rodzice z niecierpliwoacia czekaja na Komunie Sw bo czasy sa trudne tylko wiara I modlitwa nam pozostala Jezu ufam Tobie

Wszystkie te religie to ogłupianie człowieka od kołyski na stawione na pomnażanie majątku a baranki muszą na nich robić.

Jedna wielka głupota- jakby nie można przełożyć tego o kilka miesięcy tylko narażać ludzi!! Ale kasa jest najważniejsza!

Nie musisz posyłać dziecka do Komunii jak się boisz. Nie wiadomo co będzie we wrześniu, co będzie później. Dla wielu rodziców i dzieci przyjęcie Komunii jest bardzo ważne, jedynie wiara zawsze nas trzymała w ciężkich czasach, jak była woja ludzi potajemnie chodzili do kościoła i modlili się i to ich uratowało.

Zmuszają cię do Komunii?

I po co to robicie własnym dzieciom?

Dzieci si€ nie muszą się uczyć regułek itp.wszystko na masówkę.grunt by kasa się zgadzała

Tylko nie mów nikomu !!!

O czym? Nie czaję... To jakaś nowa mowa plebsu, której ludzie zdrowi psychicznie nie rozumieją?

Z komunii to pamiętam porąbaną jędze zakonnice i czarnego pasibrzucha .

Ja też pamiętam siostrę Cyprianę.

brawo komunizm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dodaj komentarz
Czytaj także