Rejestracja i logowanie

Grupa posłów przypilnuje, żeby powstała odkrywka Złoczew. Na czele posłanka z Bełchatowa - Małgorzata Janowska

Wydarzenia 11-01-2020 Autor: Greg
133

Małgorzata Janowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości z Bełchatowa została przewodniczącą Zespołu parlamentarnego ds. odkrywki Złoczew. Czy posłowie z regionu będą na tyle skutecznie lobbować na rzecz nowej kopalni, aby PGE w końcu otrzymało koncesję, a sama inwestycja w końcu się rozpocznie? Węgla w odkrywkach pod Bełchatowem coraz mniej, tak jak i czasu na rozpoczęcie nowej inwestycji…

Czy posłanka PiS z Bełchatowa będzie skuteczniejsza od swojego poprzednika i doprowadzi do rozpoczęcia tak długo wyczekiwanej inwestycji w Złoczewie? Odpowiedź na to pytanie, które z pewnością zadaje sobie w tej chwili wielu górników i energetyków z Bełchatowa, przyniosą najbliższe miesiące. Małgorzata Janowska z PiS została przewodniczącą zespołu parlamentarnego ds. Złoczewa. Tym samym przejęła rolę Dariusza Kubiaka, posła PiS z Bełchatowa poprzedniej kadencji, który szefował zespołowi przez ostatnie lata. Pomimo licznych obietnic i deklaracji politycznych koncesja na budowę odkrywki Złoczew wciąż nie została przyznana. A warto przypomnieć, że to jest zaledwie pierwszy krok do rozpoczęcia budowy kopalni, która w przyszłości mogłaby dać tysiące miejsc pracy i jednocześnie „przedłużyła życie” bełchatowskiej elektrowni.

Oprócz posłanki Małgorzaty Janowskiej w skład parlamentarnego zespołu weszli również inny posłowie z naszego regionu: Beata Mateusiak-Pielucha, Grzegorz Lorek, Waldemar Buda i Grzegorz Wojciechowski.

Przypomnijmy, że wniosek o koncesję na wydobycie węgla w Złoczewie koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna złożył do Ministerstwa Środowiska w listopadzie 2018 roku. Do tej pory spółka wciąż jednak nie otrzymała decyzji w tej sprawie, pomimo wielu politycznych deklaracji. Latem ubiegłego roku podczas obchodów Dnia Energetyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Geolog Kraju zapewniał, że dołoży wszelkich starań, aby koncesja mogła być uzyskana jeszcze w 2019 roku.

Jeszcze wcześniej, bo pod koniec 2017 roku ówczesny wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas spotkania w Złoczewie zapowiedział, że na początku 2020 roku ma ruszyć cały proces inwestycyjny dotyczący kopalni węgla brunatnego pod Złoczewem. Przedstawił nawet wstępny harmonogram, w którym zapowiedziano, że pierwsze tony węgla pod Złoczewem mają zostać wydobyte w 2032 roku, a zasoby złoża wystarczą do 2060 roku. Czas budowy kopalni określił wówczas na ok. 11-13 lat.

Czasu na otwarcie nowej kopalni, która zapewni ciągłość dostaw węgla do Elektrowni Bełchatów, jest już jednak coraz mniej. Zasoby odkrywki Szczerców wystarczą co prawda do ok. 2036 roku, ale z pewnością wydobycie ze szczercowskiego pola będzie stopniowo zmniejszane już na kilka lat przed zamknięciem odkrywki. Węgiel powoli kończy się także w Polu Bełchatów, pomimo całkiem niedawno przedłużonej koncesji wydobywczej, która pozwala na pracę koparek w bełchatowskiej odkrywce do końca 2026 toku. Surowca pozostało jednak już niewiele. Nieoficjalnie mówi się, że przedłużona koncesja pozwoli na wydobycie dodatkowych ok. 6 mln ton węgla, które znajdują się w zboczach stałych bełchatowskiej odkrywki. Tych wcześniej  bowiem nie przewidziano do eksploatacji i nie były uwzględniane w bilansie zasobów odkrywki.

W ostatnich tygodniach głos w sprawie Złoczewa zabrał Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. górnictwa, który w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” zapewniał, że rząd wciąż jest zainteresowany eksploatacją złoża w Złoczewie.

 

komentarze (133)
Dodaj komentarz

Bełchatów= Kaczogród.

No to gratulacje. Jak Pielucha zajmie się tematem to o ho Ho. Babka bez pojęcia i polotu. Poprostu nic. Zresztą możecie zobaczyć jak dba o Pajęczno- szkoda komentować. Wstyd za takiego posła.

Kto jest administratorem tego forum, bo jak patrze co się dzieje z ocenami wpisów pod komentarzami o #kłamczucha, to nie mogę uwierzyć?!

Turek też ma taką komisję w Sejmie ... tylko posłów w swojej komisji jakby poważniejszych. Turek zgarnie odkrywkę Złoczew do swojej elektrowni.

Podobno koncesja na Złoczew jest już w zasiégu ,brawo Pani Poseł

I co, bez konferencji z rydzem się obejdzie?

Janowska to mogła nawet już ją widzieć.

Niewiarygodność tej pani aż bije po oczach...

Bo każdy mierzy swoją miarą..

GKS GKS..... no cóż fanom GKS pozostaje szukanie sponsora na własną rękę. Jest was tylu iż z pewnością znajda się wśród was ludzie z wpływami, znajomościami, może nawet ktoś z kasą !!! No chyba ze jesteście takimi 500 plusiakami które potrafią tylko wołać daj daj daj .... Jak już chcecie kogoś obwiniać to udajcie się do Warszawy pod PGE tam w najwyższej wieży w gabinecie ociekającym luksusem urzęduje Henio B. który obiecał a potem raczkiem wycofał się ze swojej obietnicy robiąc w konia nie tylko kibiców ale również tych którzy to ogłosili.

Henio to twój kolega prostaku?

Ciągnij parówę ciepły ćwoku

Darek daruj sobie te komentarze. Tobie obiecał więc jedź po swoje.

Ktoś kto wierzy w bajki Janowskiej i Pieluchy powinien iść do odpowiedniego lekarza.

Dobrze że powstał taki zespół. Im więcej osób tym lepiej. Do tej pory podobny zespół miał ten którego imienia wypowiadać nie wolno. Ale jak wszyscy wiedzą jego działanie ograniczało się do działań pozorowanych i fotoustawek.

Podobno ptaszki ćwierkają, że roszpunka pożegna się ze stanowiskiem emoji

Roszpunka to parażka

Węgiel że Złoczewa ma przejąć Turek. Tamta elektrownia jest bliżej.

Niech ona lepiej nie pilnuje. Jak GKS pilnowała, to już go raczej nie ma.

GKSu to pilnował przez 4 lata poseł Kubiak. Janowska obiecała sponsoring przed wyborami, ze sponsorowania po wstępnych ustaleniach wycofało się PGE.

Czyli kłamała tak jak z Kleszczowem.

Hmm ... a z jakiego powodu Kleszczów teraz nagle sypnął kasą do gmin ościennych ?? Z dobrej woli ??? Cz dlatego że są ciśnięci.

Uciśniony to chyba ty jesteś!

No to k.... po Złoczewie emoji

I torfu nie bydom kopać barburki nie bydzie 13 nie bydzi

Zanim do tego dojdzie ty juz bedziesz gryźć piach

Szkoda że Patryk się nie dostał do sejmu. On by się od razu z pejsatymi dogadał i załatwił ten złoczew.

Żeby się z pejsatymi dogadać to musiałby być w PiSie, a raczej się nie zanosi.

W końcu wygląda jak syn Izraela emoji

Chytrej z Radomska nie widzę. Podobno gotuje kaszkę dla Edmund bo szalony senior ex minister przechodzi załamanie nerwowe i nie ma już na to czasu emoji emoji emoji

Jak Janowska się za to wzięła to zapomnijcie o Złoczewie, przy GKS już pokazała skuteczność ^^

Serio są barany, które to łykają?

No i fajnie...A węgiel ze Złoczewa będziemy wozić wozidłami...

Pokemon to ty?

Janowska i Pielucha to super duet. Sukces gwarantowany, he he he.

Jak może być Złoczew jak naczelny inwestycyjny od Pieluchy zajmuje się suszeniem piasku w Bogumiłowie a nie jakąś odkrywka Złoczew. W kopalni jest tylko po to aby doić kasę i jeździć do Pieluchy.

Jak ktoś kto ma zarzuty karne ( termomodernizacja szkoły w Pajęcznie) , zresztą razem z posłanką, może zarządzać tak dużym majątkiem. To tylko możliwe w państwie PiS.

Za tą pisowska patologię to się powinien ktoś wziąć. Goście nic nie robią a kasa niebotyczna. Dyrektorzy i prezesi nic z tym nie robią bo są tacy sami. Może Sasin się za to dziadostwo weźmie.

oooo znowu janowska bedzie lipa. Gks ci dziekuje dzieki klubiwi zdobylas glosy a sama ich w lewo zrobilas. Nie nadaje sie ta pani do niczego no chyba ze do...

Jak Pani posel przetoczy chociaz o 1 cm łyszke od zwałowarki to bedziecie miec Zloczew. Wiadomo ze nie da rady. Nimcy powiedzialy Polsce zeby nie otwierac kopalni mimo tego ze mamy jeszcze duze zloza wegla, badania wiertnicze z przed X lat sa na papierze. Ale pisiory nie widza w tym interesu bo tozwazaja opcje niekorzystnrj dla nas elektrowni jadrowej, ktore sa zamykane w innych panstwach. A co za tym idzie wracaja tematy o otwieraniu kopalni i elektrowni na wegiel. Jesli inne kraje sie teraz otworza na wegiel do Polski to dopiero dojdzie za 10 lat kiedy w innych panstwach przyjdzie pomysl zeby je zamknac. Polska zawsze byla 10 lat za europa, wszystko przez rzadzacych. Ja akurat mam to w nosie bo mam swoja mala elektrownie i nie musze placic rachunki za prad i gaz. Za

Debile dały sie nabrac na "łyszke" i zamiast musku macie cebule

Miruś - łyszke ???? Serio ?? Skąd biorą się takie głąby jak ty ????

Powinno być „łyżke”. Dla ścisłości zwałowarka nie posiada „łyżki”. Coś takowego posiada koparka, fachowo nazywa się czerpakiem.

Duże dodatki za udział w takiej speckomisji?

Jak już ona się za coś bierze to wiadomo że to nie wypał emoji dorwała się do koryta i miesza w Bełchatowie. Jedź do tej Warszawy i tam obiecuj

brakuje mi w tym gronie jednej zacnej pani z Radomska ...

Musisz poszukać w otoczeniu szalonego ministra. Pewnie właśnie gotuje kaszkę Edmundowi.

Nikt wazny z pis nie firmuje tej komisji wiecie chyba dlaczego... ci wazni sa cwani i wchodza w tematy ktore nie wyjda zeby nie umoczyc emoji

Zwykła marionetka w rękach PiS, która nic nie może...

Kłamstwa, ściemy, bzdury i nawijanie makaronu na uszy plebsowi. Nie ośmieszajcie się z tymi bzdurami drodzy politycy. Nikt przy zdrowych zmysłach wam nie wierzy.

Ta pani poseł jeszcze niedawno ratowała drużynę GKSu Bełchatów.Z jakim skutkiem - to wiemy wszyscy !!! I my mamy wierzyć tej PANI ??? Ha,ha,ha - humor tygodnia !

Kleszczów już się dzieli swoją kasą. Brawo Pani Poseł.

Kleszczów już od wielu wielu lat dzieli się kasą i płaci tzw. janosikowe i to NIE zasługa tej PANI

ani zasługa Kleszczowa żeby było jasne, tylko przepisów ustawowych na podstawie tzw, poprawki M. Borowskiego.

Dzieli, ale na podstawie Ustawy, a teraz na wskutek Uchwały Rady Gminy, a to już zasługa Pani Poseł Janowskiej.

Jak to łatwo przypisywać komuś nie jego zasługi. Porozmawiaj z wójtem....

Po pierwsze nikt tej pani nie pozwoli na przypisanie jej sukcesu w żadnej z 3 spraw za które teoretycznie się zabrała. W sprawie GKS Wysoccy na to nie pozwolą. W sprawie Kleszczowa wójt i świta z Warszawy nie pozwolą. W sprawie Złoczewa Wysoccy i inni politycy PiS nie pozwolą bo to nie w ich interesie.... itd. itd.itd....

Wysoccy to wydmuszki wariata. A miejsce wariata jedyne wariatkowie.

Kiedyś wszystko się kończy, wyjrzyj za okno ,,słońce zachodzi''...

Wysoccy ?? Kim są Wysoccy ?? Bez tego wariata od wysadzania parówek i młodocianych asystentów są nikim. Bez pomysłów dla regionu bez jakiejkolwiek wizji. Bez poparcia obłąkanego szybko znikną ze sceny politycznej.

A co z pieniędzmi od lolka

Nie interesuje mnie ten wasz cały GKS, dobrze że działa. Raz się uda a raz nie, Małgosia nie daj się zrazić trolom

Raz się nie uda, raz się nie uda raczej.

Wiedziałam, że w Bełchatowie łatwo "cudowny garnek do gotowania" sprzedać, ale nie wiedziałem, że się da ten sam 2 razy.

TA pani to niech juz sie za nic nie bierze i tak nie dotrzymuje slowa - JUZ raz miala pomoc naprzyklad w sprawie GKS-u i co ....... TEJ pani to juz nikt nie wierzy tyle w temacie

Tej pani to już nikt nie wierzy, z wyjątkiem tysięcy głupkowato głosujących na pis bełchatowian.

I po co nam to ? Nadal będą nas mieszkańców raczyc nowotworami ?czy wy wszyscy jesteście tak ulomni ze myślicie że jak tej elektrowni nie będzie to będziecie mieli droższy prad,otóż nie będzie w tej samej cenie a my będziemy zdrowsi.

Prąd będzie tańszy! Nasi bracia Niemcy sprzedadzą nam taniej niż trujące nas polaki. Tylko Niemcy! Zieg heil!

A pracował będziesz minimum 100 kilometrów od Bełchatowa.

Det ja pracuje 1100 km od domu i mam porównanie jakości powietrza a ty szyberdach nawet nie masz pojęcia ile euro przywoze z mojej pracy wiec tylko gazem ogrzewam

Przecież ogrzewanie w Bełchatowie jest z ciepłą systemowego więc smogu nie ma. 92% mieszkańców korzysta z czystego CO.

Nie opowiadaj bzdur. 92 %. Buahaha.

To dobrze, jakby wszyscy ogrzewali tak jak ty czy ja, to byś się elektrowni nie czepiał. Nie masz co się chwalić że euro przywozisz worek, kiedy żonie poletko wszyscy sąsiedzi obrabiają emoji

Tak tak. Wszyscy wiemy, że robisz lody i bierzesz w kakao na autostradzie. Ale żadna praca nie hańbi, no i tyle euro przywozisz, że możesz gazem ogrzewać. Wszyscy powinni iść w Twoje ślady.

Zdrowszy będziesz jak przestaniesz palić w swoim kopciuchu oponami, butelkami plastikowymi i najtańszym węglem w dodatku mokrym. I powiesz to jeszcze swoim sąsiadom, rodzinie i znajomym. Elektrownia Bełchatów spełnia wszystkie bardzo restrykcyjne normy emisji spalin.

Szyderca ty baranie elektrwania rocznie spala tyle gówna brunatnego co 2500000 gospodarstw i ty nazywasz to norma emisji.

Strasznie jesteś pusty. Myślisz że na środku elektrowni stoi sobie piec kopciuch do którego pan Zenek ładuje łopatą węgiel brunatny i spala? Raz w roku jest dzień otwarty na elektrowni, przejdź się to zobaczysz jak cały proces się odbywa i ile jest tam zaawansowanych systemów redukcji i eliminacji emisji spalin. Było chodzić do szkoły, się uczyć a nie na wagary, bo dzisiaj takie same bzdury opowiadasz jak Greta i jej sponsorzy z Greenpeace, choć nie mają zielonego pojęcia o czym mówią. Elektrownia wypuszcza mniej trujących substancji niż które kilkunastu twoich sąsiadów palących śmieciami w piecu. Idź i nie grzesz więcej.

Taaa, to niech się pochwalą o rtęci.

Glupi jestes czy z czerwonej mafi pedalskiej parti biedronia?

Pani Małgosiu, pozostali. Trzymam kciuki za Państwa i podziwiam wasz wkład w nasz region. Proszę nie brać do siebie większości komentarzy -ludzie nie mają zielonego pojęcia co piszą a już napewno nie informacji zasłużonego klubu który upada na własne życzenie. Serdeczne uściski i pozdrowienia dla Państwa. Powodzenia

Niech się za Złoczew nie bierze już za GKS się brała i każdy widział jak wyszło !!!

Z daleka od Zloczewa Buhhhaaa pracy jest mnóstwo za granicą polecam zarobki super

Brawo brawo brawo, a GKS miał być ZAORANY, ZAORAC GKS TAM MUSI BYC TARGOWISKO MAM DOSC BRAKU MIEJSC POD DOLSATEM W PIATEK I SOBOTE!!!!

To zaparkuj na parkingu na przeciwko PKO i się przejdź kawałek. Masakra, jakie "przytłaczające" problemy mają mieszkańcy. Targowisko na 1 mają? Jeden bajzel wystarczy.

Nikt z powołanego zespołu żył nie będzie sobie wypruwał. Wszyscy już wstawili do PGE swoich partyjnych kolesi, znajomych i rodziny. Na tyle, ile będą rządzić, węgla wystarczy. Później niech się inni martwią.

Zamknąć kopalnię nich te miernoty pociotki inne niedojdy po gimnazjum podstawówce i liceach szukają pracy na wolnym rynku zobaczymy wtedy ból **** dzieci kopolnioków dość z układami !!!!!!!!!

Nic dodać nic ująć w samo sedno brawo

Noo, jak pani Janowska na czele, to będzie ok. Tak jak z GKS, pokazała ,,skuteczność" - do ściemy potrzebnej jako trampolina do sejmu.

Pier**l się posłanko mieszkam blisko złoczewa i jeżeli powstanie tam wykopalisk to jestem w d**ie bo będzie brakowało wody a do tego więcej smogu a u nas jest czyste powietrze. Wsadźcie sobie ten pomysł w **** i go nie wyciagajcie bo was za**** normalnie **** bez serca ****ki ????????????????????????????????????????????????????????

Posłanka Obietnica znowu na czele obiecanek.

Janowska to powinna mieć Obietnica na imię.

Pani Milczanowska z Radomska nie chciała wspomóc swoją osobą tej komisji? Wszystkich już zatrudniła w Bełchatowie?

Tak tak. Juz Belchatow to 2Kleszczow z Gks w ekstraklasie. Teroz jeszcze Zloczew ruszy. W bajkach dla noemowlakow. Bo przedszkolaki bu wysmialy

Jako Pani poseł za coś się zabiera to wszystko spi......oli

czyli niebedzie zloczewa i dobrze eko brawo !!!!!!!

Prawicowy przygłup !

Beata Matusiak Pielucha jako ekspert!!!! No proszę. Matura w lichym liceum i to wszystko... Ale ekspert po pisowsku. Brawo

Studiowała Prawo, ale czy ukończyła???

Ta pani to niech lepiej nic nie robi bo nam jaszcze kopalnię do pacanowa przeniesienie

baju baju zloczewa nie bedzie dajcie sobie spokoj nie ma zadnych szans

400 milionów ton co to za złoża przygotowania do wydobycia potrwają 10 lat a w elektrowni bełchatów spala się ponad 40 ml ton rocznie.

Ta kobieta jest zbyt słaba politycznie by cokolwiek załatwić... Nik nie pozwoli by to jej przypisać sukces...

Już granicę gminy Kleszczów przesunęła na korzyść gminy Bełchatów w poprzedniej kadencji, teraz Złoczew będzie odkrywać . Baju, baju i tak już mieszkamy w raju ! Herb już mamy.

Jak będzie się tym zajmować tak jak z GKS-em to możecie pomarzyć o tej odkrywce, zakłamana p.... byle tyle dorwać się do koryta

Wiadomo, że nic z tego nie będzie. Kobieta wciska kit, byleby na nią głosował "ciemny lud". Ważne żeby mówili i nie przekręcali nazwiska. Ale pytanie z innej strony. Gdzie Macierewicz, gdzie ta kobita z radomska co nazwiska nie pamiętam?

Pani Janowska jest niewiarygodna. Złoczewa nie będzie!!!!!!!!!!!!

Janowska? I nie będzie niczego.

Ale bym ja zerznal jaaa

A ja bym jej patykiem nie dotknął.

Ale czym ???

Skoro Janowska się za to bierze to na 100% żadnego Złoczewa nie będzie.

W tym roku powinien odbyć się w Bełchatowie Kongres Górnictwa Odkrywkowego i na pewno uczestnicy Kongresu zapewnią zebranych że odkrywka Złoczew ruszyx

Widać, że marketing studiowałaemoji Chwyta się samych głośnych tematów tylko nic z tego później nie wynika.

Greta w szaliku GKSu powiedziałaby: HOW DARE YOU?!

Buahahahaha ale cyrk

jaka ładna taka mądra nic w pięty nie poszło.

Heh już lepszej osoby nie było... Przynajmniej z blefowaniem nie będzie miała kłopotu..

Już niech ona da sobie spokój. Czego nie dotknie, to porażka (czyt. sprawa gminy czy GKS-u) Żenujące.

Pani Małgorzata zastąpiła posła który nic nie robił, to że Pani Janowska została przewodnicząca to dobry sygnał ponieważ jej działania wywołują duże emocje jest o nich głośno. Co do skuteczności warto by było sobie uzmysłowić że komuś mocno zależało na niepowodzeniu tych działań. Cały skład zespołu na plus, życzę powodzenia i liczę jak chyba większość mieszkańców regionu doprowadzenie do uzyskania koncesji oraz dalszych postępowań zbliżających do wydobycia...

Patrzę na to z boku i z tego co mi wiadomo to w poprzednim zespole ani razu nie zabrała głosu koledzy z kwb tam jeździli i tak mówili wiec.. słabo to widzę Tamten to chocuaz założył taki zespół a ona tak kiedyś sama by na cos nowego ale sama wpadła Wszystko kopiowane

Ja tej pani już nie wierzę, po co okłamywać , po co obiecywać jak wie że i tak nic z tego nie będzie... Doszłam do wniosku że ludziom nie można wierzyć a tym bardziej politykowi.

Predzej jej uwierze jak powie ze bedzie likwidacja kopalni niz otwarcie nowej. Po co klamac? Kazdy wie jakie sa wasze plany, nikt procz moherowych babci nie uwierzy a wasze slowa.

Jak ktoś miał wątpliwości to teraz już wie że Złoczewa nie będzie.

Malkontent?

Realista?

Tej pani już dziękujemy. Lepiej niech się nie wypowiada bo i tak nik jej nie uwierzy!!!

No i pięknie się przedstawiłeś. Dziurawa gumko.

Ona nie umie się wypowiedzieć.... tak naprawdę...

Ta pani jest niewiarygodna.... Delikatnie ujmując...

Pytanie ile znaczą deklaracje ? Na przykładzie sponsorowania GKS można powiedzieć, że nic nie znaczą.

Nie tylko GKS-u ale i rozbiórki Kleszczowa itd,itd...

Pytanie co ma większą siłę przebicia, rozwaga czy wirtualne zyski. Jakby ktoś pytał to świetnie piszemy palcem po wodzie.

dodaj komentarz
Czytaj także