Rejestracja i logowanie

Górnicy z Bełchatowa oczekują podwyżek

Wydarzenia 06-02-2018 Autor: mj-s Foto: dd
87
Górnicy z Bełchatowa oczekują podwyżek

Pięć związków zawodowych z KWB Bełchatów z końcem stycznia wystąpiło do dyrektora kopalni z postulatami dotyczącymi między innymi podwyżek wynagrodzeń. W tej chwili związkowcy czekają na odpowiedź, czy jest realna szansa na wzrost płac?

Wystosowanie pisma, pod którym podpisali się związkowcy z kopalnianej „Solidarności”, „Kadry”, 'Konta”, ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego i ZZ Górnictwa Węgla Brunatnego, to efekt analiz, z których wynika jedno:

- Po raz kolejny mamy rekordowe wydobycie i bardzo pozytywne sygnały o wynikach finansowych. Chcemy więc, żeby załoga na tym skorzystała i była beneficjentem tych zysków – mówi nam Zbigniew Matyśkiewicz przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność"

W piśmie związkowcy zwracają uwagę na kilka elementów dotyczących wynagrodzeń.

- Główny wniosek jest taki, żeby doszło do przeszeregowania wynagrodzeń połowy pracowników, których pensje nie przeszły tego w minionym, 2017 roku. Ponadto zwracamy się z prośbą, by utrzymać premię na poziomie nie mniejszym niż 10% - informuje przewodniczący kopalnianej „Solidarności”

Związkowcy postulują także, by o kilka procent wzrósł dodatek do pensji tych pracowników, którzy zjeżdżają do wkopu. Jak podkreślają wnioskodawcy, taka prośba to szereg rozmów z załogą kopalni i fakt, że stawka tego dodatku nie drgnęła od kilkunastu lat. Jak szacuje Matyśkiewicz, dodatek pobiera około 70 procent pracowników kopalni.

Kolejnym elementem związkowego pisma jest też prośba o rozpoczęcie wspólnych prac nad nowymi tabelami płac podstawowych. Takowe miałyby być wypracowane w szerokim gronie, wspólnie z pracodawcą, stroną społeczną i związkami.

- Chodzi o to, żeby wszyscy pracownicy mogli otrzymać podwyżki, na które oczekują. Przez ostatnie dwa lata nie było żadnych wzrostów wynagrodzeń, tylko indywidualne przeszeregowania. A pracownicy, przy dobrej wydajności, kurczącej się z roku na rok załodze, naszym zdaniem w pełni na to zasługują – dodaje Matyśkiewicz.

Jak związki oceniają szanse na realizację swoich postulatów?

- Mamy nadzieję na zrozumienie i przychylne oko pracodawcy i na to, że uda nam się sprawnie usiąść do rozmów i w miarę możliwości szybko je sfinalizować z pozytywnym efektem dla załogi.

W tej chwili związkowcy czekają na odpowiedź od adresata pisma.

 

komentarze (87)
Dodaj komentarz

Ciekawi mnie kto te komentarze tu pisze? Nie wiem jaka jest praca we wkopie ale wiem jaka jest na elektrowni i zapraszam do pracy w systemie na odpoielaniu 3000 na reke bo ostatnio przyszedl do roboty dzidziuś z magazynów z Kauflandu i po tygodniu juz go nikt nie widzial wiec przestancie wypisywac idiotyzmy i zapraszam do roboty bedziecie leżec spac w nocy i wogole nic nie robic a kaska zajefajna...a i jeszcze jedno ktos npisał że w elektrowni wiecej sie zarabia niz w kopalni!!! Niezły skecz bo ktoś chyba zapomniał o Barbórce trzynasce czternasce i piętnasce czego w elektrowni ni widac ni słychac a pozatym rozliczam ludziom pity i z tej firmy i z tej wiec wiem coś na ten temat

Ktory glopek widzial ze gornicy (fizyczni) w DE maja 20tys zl pensje? Powiem tak.. maja w RWE ok 3tys EUR na reke a we wschodnich raptem 2tys EUR na reke to serio tak duzo?? bo nie wydaje mi sie a poza tym wydajnosc pracy jest ok x 3 wieksza bo pracuje w kopalni Hambach ok 2tys gornikow a wydobycie maja rowniez 40Mil ton /rok.

Oto Polak,Katolik, Obywatel * zawistny i zazdrosny z hasłem "My chcemy Boga"

"Górnicy" oczekują od kopalni podwyżek, a kopalnia oczekuje, że uczciwie przepracują chociaż jeden dzień w miesiącu. Widziałem już jak się pracuje w kopalni, poziom płacy powinien odzwierciedlać włożony wysiłek, tymczasem podspółki wykonują robotę, a hrabiostwo tylko łapy wyciąga przynajmniej raz na dwa lata po kasę. Co to za górnik, któremu podczas pracy w kopalni ptak na łeb może nas*ać? A cenią się bardziej, niż ci prawdziwi górnicy ze Śląska.

Poziom dyskusji odzwierciedla ludzi którzy ...

W Elektrownik średnia zarobków jest wyższa niż w kopalni , wyplacany jest dzien energetyka, trzynastka i nikt nie powie ze elektrowniaki znowu kase dostali ale jak na kopalni sa dodatkowe pieniadze to wszystkich chce ... strzelić Panowie ze związków moze byscie poszli za przykladem elektrowni i wciagneli wszystkie dodatki do pensji do podstawy bo to sa tylko dodatki i mozna je zabtac

Chyba torfie zapomniałes o Barborce czternasce i piętnasce hahe

CZY SZARA MASO NIE WIDZICIE ZE ZACZYNA SIE KAMPANIA WYBORCZA,TERAZ KAŻDY BEDZIE SIĘ PRZESCIGAC POMYSŁAMI ŻE ILE TO PODWYZEK WYNEGOCJUJE,JAK DBA O LUDZI ITD. GDZIE PANIE MATYŚKIEWICZ BYŁES JAK SPÓŁKI WALCZYŁY O PODWYŻKI,CZY NIE MAJĄ SWEGO UDZIAŁU W ZYSKU KOPALNI???? NIEKTÓRZY LEDWO WYWALCZYLI WYRÓWNANIE STAWEK Z "PODMINIMALNYCH NA MINIMALNĄ".PAMIĘTAJ PANIE ŚMIESZNY POLITYKU ŻE GDYBY NIE CI "MALI W TŁUMIE" SAM NIGDY NIE BYŁBYS TAKI "DUŻY"

Wszystkim bóldupiącym przypominam, że jak się kopalnia otwierała to Bełchatów był dziurą zabitą dechami z 7000 mieszkańców i gdyby nie ona to dalej by tak było. I te wszystkie sklepy i firmy lokalne by nie istniały, bo nie miałby kto w nich wydawać hajsu. I połowa z komentujących też by pewnie nie istniała, bo ich rodzice się pewnie poznali po przesiedleniach do Bełchatowa pracowników z innych części Polski.

Prawda, ale wracamy do korzeni. Bełchatów jest na równi pochyłej. Staje się prowincjonalnym, biednym za****m. Jeśli młodzi ludzie ze spółek nie zaczną zarabiać godnie, uciekną do dużych miast lub za granicę a szczerzący teraz zęby pracownicy kopalni i elektrowni będą bogatymi emerytami w wyludnionej, zabitej dechami dziurze.

Tak naprawdę to 75% pracowników jest nieproduktywnych , znaczna cześć tych 75% czuje się jak święte krowy im się tylko należy oni nic nie muszą robić , w normalnym zakładzie większość osób była do zwolnienia zw względu na ich wydajność , brak zagazowania , roszczeniowość i brak umiejętności o kwalifikacjach nie wspomnę . Drugą sprawą to nierozstrzygnięta sprawa koncesji na wydobycie złoża Złoczew co w konsekwencji może doprowadzić do zamknięcia kopalni , myśle że związki zawodowe powinny bardziej zająć sprawą koncesji a nie mydlić ludziom oczu podwyżkami

Pracowałem kiedyś w drugiej co do wielkości elektrowni węglowej w Europie, w Drax-ie w UK. Zarząd i pracownicy to było około 300 osób. Firmy zewnętrzne były wynajmowane tylko na czas remontów.

Witaj.W artykule jest mowa o kopalni,a Ty podajesz przykład elektrowni.Pozdrawiam.

Bo w kopalni i elektrowni struktura zatrudnienia jest taka sama. Zbieranina cwanych nierobów, szczęśliwych, że pracują jak za komuny nie wdząc, że mamy kapitalizm. Drax był opalany węglem z RPA, bo taniej było go przywieźć z Afryki niż wykopać 5 kilometrów od elektrowni.

Za bogaty ten, kto bogatszy niż ty? Ludzie zachowują się jak ogrodnika psy. Ej, czy równasz w dół? Skoro tobie brak, to niech też braknie mu? Brak mi słów na takie podejście -zawiść,zazdrość zamiast starać sie mieć wiecej

Każdego z was co tak jadem pluje i szczerze nienawidzi tych "torfiorzy", jakby zatrudnić w kopalni dachu po 4.5 tyś na rękę to by mordę zdradziecka od razu zamknął i siedzial cicho . Więc zamknijcie swe szanowne twarze bo to nic innego jak zazdrość . Zegnam

A gdzie podwyżki dla spółek?? O tym właśnie powinien być artykuł...

Barani łbie ... Z tego co pamiętam były w zeszłym roku jak i corocznie tak więc ... Zwolnij się idź do prywaciaża będziesz miał co kwartał podwyżkę

Ceny idą w górę a pensje stoją. Wykonujemy odpowiedzialną pracę i nie rzadko w trudnych warunkach. Jest to praca niebezpieczna w zapyleniu, na wysokośći ,w hałasie a także pod wysokim napięciem rzędu 30kv. i 6kV Pracuje wiele maszyn i urzadzen - trzeba się skupić na swoich zadaniach. Osoba ktora nigdy nie byla w epicentrum wydobycia wegla nigdy tego nie zrozumie. Tylko dzieki dobrej organizacji i motywacji do pracy jestesmy w stanie pracowac wydajnie i bezpiecznie.

ile trzeba było zjesc sniegu by popierac i głosowac na PIS?

ales gupi przeciesz juz po wyborach ,a sniegu to chyba malo w zyciu razy widziles emoji)

wszyscy patrzą na kopalnie a elektrownia jaką ma średnią.dziwne nikt nie pisze

Można i nazywać kopacze ale co miesiąc kasiurka konkretna.

Wam zal sciska ze górnicy dostaną a wy nie

Górnicy są na Śląsku w Bełchatowie kopacze torfu

Nocki to oni prześpią. Myślę ze tylko oni nocki robią. Połowa społeczeństwa pracuje nocki ja też pracowała za najniższą krajową. Niech ida wypiekac bułki do piekarni za 1800 to wtedy będą wiedzieli jak się pracuje.

Zal ze ktos w kopalni a nie w piekarni robi Dawac wszystkich do kopalni a kazdy bedzie piach jadl bo chleba nikt nie upiecze Jak boli ze ktos od kogos ma lepiej Ojcowie dziadkowie sie w grobach przewracaja ze krew przelewali za to .... za zawisc Kiedys Polak wiedzial i szanowal Polaka

Trzeba bylo sie uczyc to bys pracowala w banku Narzekac to kazda jedna umie.

Kolezanka nie zdazyla dostac sie z polowa glabow takich jak ty na kopalnie.jaka tobie kolego szkola byla tam potrzebna?szkola robienia wszystkich w chu....najwyzej.

A co oni za prace wykonują nieroby tylko im mało i mało pełny socjal, wczasy. niech ida do marketu. Ledwo co sie zatrudnia i maja juz około 4000 tys.

Ledwo się zatrudniają i nie mają nawet 2500 macie blade pojęcie o pracy na kopalni to nie są już te lata pracy jest coraz więcej a ludzi coraz mniej

Iza żal **** ściska

Pisze nie tylko w swoim imieniu.to wam dupska zal sciska bo pewnie dowiedzieliscie sie,ze w innych wojewodztwach wiecej maja to czemu nie wy!!!

Ciągle im mało darmozjady

Niech ci wszyscy cwaniacy z kopalni dziekują Bogu za to,że dostali się do pracy w czasach,kiedy wystarczylo ukończyć zwykłą podstawówke bo co niektórzy oprócz wyprasowanej koszuli nie mogą pochwalic się niczym więcej a oczekują pensji nie odpowiadającej ich wykształceniu.dać wam 1800 zł na rękę a jak nie to do Biedronki do porównania...

Zatrudnij się np w orlenie na stanowisku Prezes i bedziesz mial lepiej niz torfiorz w Belchatowie a on Ci nie bedzie zazdroscil Ktos ci broni tam pracowac i miec lepiej?

A kto Ci bronił nie zatrudnić się na kopalni i pracowac po nocach???? Zal Ci **** ściska????

Lezycie i myslicie jak tu wiecej zarobic.co niektorzy nie maja nawet czasu bąka puścic....

Po pierwsze zyje w czasach,gdzie zawod musialam sobie wyuczyc,po drugie,wszedzie jest potrzebny staz a po trzecie,my w nocy pracujemy a nie lezymy jak wy....

Gdzie był tatuś i mamusia jak można było pracować na kopalni? Gdzie **** ty byłaś? 10 lat temu można było bez problemu zatrudnić się w kopalni.. teraz płacz biedaczko bez szkoły

10 lat temu można było bez problemu zatrudnić się w kopalni?Chyba ostatnie masowe przyjęcia dla absolwentów ZSM-E,a wcześniej ZSG(nie pamiętam kiedy była zmiana nazwy szkoły)były w 1996,może 1998.Pozdrawiam.

Wiem,ze mozna bylo.no ale coz,dostali sie ci co najglebiej w dupska wchodzili(czyli twoja mamusia albo tatus).widac,ze niektorzy bez rodzicow palcem do dupki nigdy nie trafia...jestes tego cudownym przykladem.

Kiedys wasi tatusiowie woleli do innych zakladow bo lepiej placono niz w kopalni ale gdy nastapila zmiana to teraz kwicza bo cale zycie by chcieli z gorki Zapracuj na swoj los

Na początku lat 90 tych, mój kuzyn zatrudnił się na kopalni po wojsku. Jego pierwsza pensja była trzykrotnie wyższa niż moja. Ja miałem 8 lat stażu. Byłem na stanowisku kierowniczym. Teraz on dawno na emeryturze. Ja jeszcze pracuje

10 lat temu to musiałeś zrobić loda pod stołem żeby się dostać do kopalni. Ja 17 lat pracuje w spółce i na pracę na kopalni nie ma szans

Brawo!dzieki za wsparcie.

Obyś też został biedakiem i zbierał puszki po smietnikach.

Większość ludzi na kopalni na wykształcenie albo wyższe albo techniczne... inaczej nie mogliby wykonywać swojej pracy. Kopalnia to nie supermarket czy punkt usługowy gdzie wystarczy mieć dwie ręce trzeba coś w tej głowie też mieć a nie tylko siano

Co to jest wykształcenie techniczne...podałeś/podałaś że wyższe,albo techniczne.Wyższe ma np. absolwent KUL-u na kierunku teologia,a techniczne?Technikum włókiennictwa?

Nie pasuje wynagrodzenie, to do marketu torfy za 1800 zł i żyjcie za to.

To strajkujcie a nie marudzicie jakby wszystkie spółki się postawiły to by niemieli wyjscia.El best zrobily jeden strajk i co poddał się .Tak własnie godzicie się na swoje wynagrodzenie.

Spółki już strajkowały. Jedynie nasza narodowa duma, Solidarmość, nie poparła strajku.

niech te zwiazki wywalcza dla spolek podwyzke...bo oni jeszcze troche pracowac bede za miske ryzu....

Malo juz podwyzek wam wywalczyly? Tylko psioczyc umiecie bo byscie chcieli co miesiac ale zapisacsie do zwiazkow .... ja im nie bede dawal skladek Ot takie myslenie

I bardzo dobrze. Po to się pracuje żeby zarabiać, nie mniej z roku na rok, tylko więcej. W każdej grupie zawodowej.

Super za ciezkom prace się należy

XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDd

Wiedziałem, że odezwa sie zawistni, ja nigdy nie mowie znajomym ile zarabiam bo juz bym znajomych nie miał.

Rok wyborczy ☺

Należy nam się bo cieżko pracujemy .Górnictwo to ciężka praca,nie to co reszta.

ja wiem jak ci wielcy górnicy pracują górnik to na śląsku a to to torfiorze pracuje tam tylko w spółce i teź mam prace w systemie i w nocy a co do wynagrodzenia to baaaardzo mi daleko do tych pseudo górników bo im jest zawsze mało było i będzie powinni pracować za takie psie pieniądze jak pracują wszystkie spółki i teź w systemie a ich praca wiem coś o tym czy się stoi czy się leźy parę tysięcy torfiorzą sie nalerzy

I zal **** sciska ze ktos ma lepiej Ciesz sie z tego co masz a jak nie to sie zwolnij i szukaj lepszej placzku jeden z drugim W Polsce i tak nawet w kopalni sa za male zarobki na realnia ale ponarzekac misisz

Też pracuje w spółce i nie narzekam. Weż pod uwagę ile lat jest kopalnia a ile lat współki. Druga kwestia mamy tyle lat ile „torfiarze” lat doświadczenia wiec skończ Pier****ć żale że mało zarabiasz. Pewnie jeszcze wiecej niż ja. W spółkach masz 2500 na rękę. Zapytaj się kolegów co przeszli ze spółek na kopalnie i jaka grupę dostali. Ps. Ja nawet nie mam 2500 na rękę

Moje kondolencje...naprawde wkończy was ta gra w karty i kości.

A energetycy nie pracują ciężko ???

Należy się ale pracownikom spółek bo wykonują tą samą robotę x2 za 3razy mniejsze pieniądze !!!!

I co tydzien nowa talia kart bo szybko sie zdzieraja

Chyba Ty wykonujesz tyle pracy!! My ze Zdziśkiem walimy w ****a, kierownik straszy zabraniem premii, ale spokojnie, nie o taką polskę walczyłem

hmm. Jak Górnicy od iluś tam lat nie dostali podwyżek..mówię o pracownikach w terenie. Wszystkie pseudo media, ludzie nie związani z branżą i gryzipiórki dostają sraczki. Z 10 lat nie było podwyżek dla ludzi z terenu..Natomiast Panowie i Panie w biurach, zarządzający powietrzem, dostający pensję z tego, co garstka ludzi w terenie wypracuje mają inne zupełnie zasady..premie i inne ****rele. Budynki, ekspresy do kawy. Moi drodzy - w Niemczech Górnicy z terenu dostają pensję na poziomie 20 tys złotych..także daleko nam jeszcze, a robota ta sama. I kto ma 5 tys na rękę? Ręka w górę.

Jedz do Niemiec i to szybko

W niemczech jest € więc w przybliżeniu zarabia ok 4,6 tys euro.. tak jak wy tylko w PLN!

Tylko paliwo czemu u nich nie kosztuje 4.50€ A u nas 4.50 Pln?

Do Niemca to ty musisz pojechać i zobaczyć PO ile mają paliwo i ie siej POwiejskiego zamętu

Kup sobie rower lub przerzuć się na PKS PKP MZK nie będziesz musiał tankować haha

Haha jedź do Niemiec

Niech się za normalna robotę wezmą a nie tylko non stop ze coś im się należy , 13 tki i barbórki to mało ? A na nocki chodzą i śpią w najlepsze emoji

Gdyby gornicy w kwb spali po nocach to bys pradu nie mial dziadu....Szkoda slow na te wasze idiotyczne wypociny

Kto śpi to śpi, ja cierpię na bezsenność i krzyżówki rozwiązuję.. apropo hasło na 7 liter „Ubodzy ludzie”... aaa już BIEDAKI!!

Krzyzowka przy swieczkach , lampie naftowej czy ....? Ales glupi

Pięć związków działających na terenie żwirowni?

5 ? Dołożyć trzeba i to sporo

po/****o im sioe w ****ch .. podwyzek to moga zazadac górnicy na śląsku ktorzy zjezdzaja pod ziemie i ryzykuja swoje zycie w trudnych warunkach .. wy macie 5k na reke i wam malo jeszczE? 2.500 max powinniscie dostawac

Kowalski!! Przestań marudzić i bierz się do roboty!! Za spanie Ci nie płacę!!

Widać wiesz lepiej ile kto ma

Ciekawe czy by ci się chciało **** w takich warunkach za jakieś marne 2500.

A każdy pracownik spółki dostanie talon na balon.

Gdzie te talony wydają?!?! Bo jestem chętny!!

dodaj komentarz
Czytaj także