Rejestracja i logowanie

Gmina Żydowska znów stała się właścicielem ziemi w bełchatowskim parku. Tu trafią nagrobki? [FOTO]

Wydarzenia 10-07-2019 Autor: magjas Foto: mjs, r.k
58

Łącznie kilkanaście palet z mocno pokruszonymi macewami udało się wydobyć przy okazji modernizacji mostu na Cegielnianej. Historyczne obiekty jeszcze czekają na ostateczne zakończenie prac ziemnych, ale już wiadomo, że niebawem zostaną przetransportowane do docelowej lokalizacji. A tą, jak wszystko na ten moment wskazuje, będzie miejsce, z którego je wyrwano, czyli żydowski cmentarz. Obecnie to fragment miejskiego skweru na skraju ulic Lipowej i al. Włókniarzy, ale samorząd Bełchatowa potwierdza, że decyzją z 4 czerwca niegdysiejszy kirkut wraca w ręce Gminy Wyznaniowej Żydowskie w Łodzi.

 

Kiedy z naszym aparatem byliśmy na miejscu dawnego mostu ekipa budowlana zeskładowała łącznie dwanaście palet fragmentów żydowskich nagrobków. Adam Golański archeolog, który uczestniczy w procedurze wydobywania macew podkreśla, że ten zbiór jeszcze może się nieznacznie powiększyć. Szacuje, że ostatecznie ilość wydobytych nagrobków zajmie piętnaście palet.

- Wszystkie macewy są znacznie połupane, tak jak zresztą się spodziewaliśmy, bo to niestety była „normalna” praktyka działania okupanta. Bełchatów nie jest przecież jedynym przypadkiem, kiedy do umacniania koryta rzeki czy budów dróg czy mostów wykorzystywano macewy - mówi Adam Golański, archeolog i dodaje: - To są niewielkie fragmenty, na części zachowało się malowanie w lepszym lub gorszym stanie, ale je widać, niektóre są pięknie rzeźbione, kształtowane.

Jak podkreśla Adam Golański w związku ze znacznym pokruszeniem nie ma elementów bardzo widowiskowych. Większość wydobytych z przyczółków mostu na Cegielnianej fragmentów ma wielkość kilkudziesięciu centymetrów długości i szerokości. Niemniej jednak, to co może wydawać się górą kamienia czy wręcz gruzu musi być teraz w odpowiedni sposób zabezpieczone.

Zarówno wola łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej jak i sama żydowska doktryna wyraźnie zaznacza, że macewa jest własnością zmarłego i winna trafić na swoje pierwotne miejsce. W przypadku Bełchatowa tą lokalizacją jest park u zbiegu ulicy Lipowej i al. Włókniarzy. Co ciekawe prace przy moście na Cegielnianej zbiegły się z decyzją Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie działającej przy MSWiA, na mocy której samorząd Bełchatowa musi zwrócić grunt, na którym niegdyś był kirkut. Taka decyzja zapadła w Warszawie 4 czerwca. Procedura formalnego przekazania jeszcze się nie zakończyła, ale to kwestia kilku może kilkunastu tygodni.

- Gmina Wyznaniowa Żydowska złożyła do Komisji Regulacyjnej ds Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie dwa wnioski o zwrot nieruchomości - jeden z nich dotyczył cmentarza żydowskiego, drugi synagogi. Jeśli chodzi o sprawy majątkowe gmin żydowskich, to te kwestie rozstrzyga ustawa z 20 lutego 1997 o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Na mocy zapisów tego dokumentu określono między innymi takie zagadnienia, że cmentarze wyznaniowe żydowskie stanowiące własność gmin żydowskich lub związków gmin nie podlegają wywłaszczeniu - mówi Elżbieta Rawicka - Radwańska, dyrektor wydziału Geodezji i Architektury UM Bełchatowa.

Żydowski cmentarz, powstał w 1895 roku, starania o to, by wrócił w ręce Gminy Wyznaniowej czyniono od momentu uchwalenia ustawy z 1997 roku,czyli ponad dwudziestu lat. Działka, na której był zlokalizowany, to grunt o powierzchni 1 hektara 800 m kw. Cały skwer, który znajduje się na rogu ulicy Lipowej i al. Włókniarzy ma ponad 4 hektary (część, którą samorząd miasta ma zwrócić Gminie Wyznaniowej zaznaczony jest na załączonej poniżej mapie kolorem czerwonym).

Zgodnie z decyzją łódzkiego konserwatora zabytków macewy z budowy mają trafić pod opiekę Muzeum Regionalnego. Marek Tokarek, jego dyrektor podkreśla, że placówka przygotowuje się na okoliczność przyjęcia macew, choć możliwości lokalowe budynku przy Rodziny Hellwigów są oczywiście mocno ograniczone. Najprawdopodobniej wykopane nagrobki od razu trafią na Lipową. Ustalane są szczegóły jak macewy zabezpieczyć, zarówno w sposób godny jak i niestwarzający możliwości dewastacji.

komentarze (58)
Dodaj komentarz

Ciekawe ile w tych co piszą te kalumnie na naród Żydowski jest czystej krwi Polskiej? Haha

Wyobrażacie sobie, żeby wzbogaceni na kradzeniu chcieli okradzionym oddać?

"Co do Ewangelii ,są oni (Żydzi) nieprzyjaciółmi Bożymi dla naszego dobra,lecz co do wybrania ,są umiłowanymi ze względu na praojców." L.Apos. Pawła do Rzym.11/28.

No i masz dowód, że to nie wcale mądre i nie ma po co czytać.

Kler greko-katolicki przed 1939 r.tak wpajał nienawiść do Ludu Polskiego że gdy nadeszła okazja z nienawiści słownej bandy nacjonalistyczne Bandera UPA przeszła do czynów, w okrutny sposób mordowano mężczyzn,kobiety i dzieci niczemu niewinne, tylko to, że byli POLAKAMI. A tak na marginesie pierwszego gola dla reprezentacji Polski w piłce nożnej zdobył Żyd.

Żyd też Polak. Zawsze mnie zastanawiał ten park, jak chodziliśmy tam w początku lat 80 zbierać mirabelki albo z lodami od Michalakowej to tam jakoś tak dziwnie było i jeszcze ten pomnik, nie pomnik który tam stał...... A to kirkut był przed wojną.... Niech biorą tylko marketu nich tam nie budują. Niech będzie sprawiedliwość w końcu w tym państwie.

Patrzę na wpisy i nie wierzę! Narod który dał światu papieża. Naród który twierdzi że 90% to katolicy. Czy wy widzicie co piszecie. Waszych słowach jest nienawiść a nie miłość do bliźniego. Ktoś określił to jako mowa nie nawisci. A od tego jeden krok do nacionalizmu i faszyzmu. Opanujcie się.

Po wpisach widzę tu nienawiść i antysemityzm, jednego nie mogę zrozumieć a zwłaszcza wyznawców katolickich, Jeszua (Jezus) matka Miriam(Maria) oraz wszyscy apostołowie byli z ludu Israela. Kościół rzymsko-katolicki ogłosił Miriam (Marię) Królową Polski, Jeszuę (Jezusa") też chciano ogłosić królem ale biskupi się sprzeciwili. Pamiętajcie wy którzy siejecie nienawiść do Ludu Israela że napisano: Kto Was(Żydów) dotyka dotyka źrenicy mojego oka. Ks.Zach.2/12. " Wy czcicie to czego nie znacie , my czcimy to co znamy , bo zbawienie pochodzi od Żydów" Ew.Jana 4/22.

Zakładam grupę rekonstrukcji historycznej ,,SS-Totenkopf" pokażemy się kilka razy na obchodach i zrobimy porządek. Ktoś chętny??

Lepiej Waffen SS Polen. Więcej patriotów dołączy.

Każdy człowiek ma prawo do godnego pochówku. To był cmentarz Polaków narodowości Żydowskiej. To miejsce zostało pewnie przez nich wykupione kilka dziesiat lat temu. ZYDZI NIGDY NIE PRZYWLASZCZALI SOBIE GRUNTU. Kupi to miejsce i st orzyli cmentarz, gdzie chwali swoich bliskich tak jak my chowamy swoich. Przyszła wojna i nienawiść do narodu Żydowskiego, Cyganów i Słowian. Zniszczono ich miejsca kultu tzn. Synagogi, cmentarze,, ludzi zaś zamordowali. Zrobili to tylko dlatego że byli Żydami. Po wojnie nie było już mieszkańców narodowości Żydowskiej i miejsce to zapomniano. Państwo przejolo te miejsca i wykorzystali do swoich potrzeb. Teraz znaleźli się ludzie którzy chcą to odbudować. Pozwolić żeby Ci ludzie którzy tam leżą zaznali spokoju. My też byśmy się tak zachowali gdyby nam zniszczono cmentarze i kościoły. Podobno większość z nas to chrześcijanie, ale czy tak nauczą kościół żeby nie szanować innych ludzi i ich religii. Zwłaszcza se nasze religie są że sobą mocno związane. Mamy jednego Boga. Skąd ta nienawiść?? Nie przypominam sobie żebyśmy walczyli z Nimi. Oni nam nic nie zrobili. Kilka set lat temu uciekli przed prześladowaniami do Polski i tu założyli domy. Razem budowalismy Polskę. Wielu artystów i naukowców z Polski miaka narodowość Żydowska.

Nie uciekali przed prześladowanami, a byli traktowani tak jak na to wtedy zasługiwali. Kombinowali, przekręcali i stosowali lichwę, więc ich wszędzie, gdzie to robili nie lubili. Co do nienawiści to nie ma otwartej nienawiści wobec żydów, którą próbuje się kreować. Jest odwrotnie. To żydzi traktują gojów jako tych gorszych, jako podludzi, wykorzystując i traktując jak owce do wypasania i wykorzystywania i trzeba o tym pamiętać. Robią dokładnie to o czym tak krzyczą, a gdy się wspomni to uuu, antysemityzm.

Potwierdzam ! widzę u ciebie Szanowny Borysie tolerancję, uczciwość i zrozumienie i tak trzymać ! A Ci co tu sieją nienawiść sami od tej nienawiści zginą.Albowiem napisano : Wszyscy bowiem co miecza dobywają od miecza też poginą." Ew.Mat.26/52.

Przed wojna 325 polakow mieszkało a teraz? Skąd się tyle dziadostwa nabralo? Banda przyjezdnych wieśniaków co im słoma z butów wystaje się wymądrza. Won do swoich zapyzialych wiosek.

Może tak grzeczniej? Widać to poszanowanie żyda wobec goja. Opluć goja to jak napluć na zwierzę, a na żdya to antysemityzm. Trochę kultury nie jesteś u siebie.

A ktory z tych mądrali jest czystym bełchatowiakiem? Większość z nich to dzieciaki gownojadow którzy przyjechali tu jak zaczęli budowac elektrownie i kopalnię. Najwieksze gowno z polski się zjechało a teraz się wyłączają jak by tu od pokoleń mieszkali. Won do swoich gownianych wiosek. Chodzic srać za stodolę a nie tu dyskutować. Wiesniaki postane. Hahahhahahah

Podpisz się swoim żydowskim imieniem, a nie udajesz Polaka.

tylko pogratulować wiedzy i pięknej polszczyzny,wstyd

trzeba było te macewy z powrotem zakopać[ewentualnie oddać ] i po sprawie.nie wzniecać nie potrzebnych kłótni.

Taką rolę pełniły właśnie pogromy. Kolega nie z Jedwabnego?

Wasze ulice nasze kamienice .

Tyle tu głupot - nie wiecie, że miasteczko Bełchatów to Żydzi zbudowali, 200 lat tu mieszkali, pracowali, mieli swoje radości i smutki, tu było ich miejsce na ziemi, Polacy - pańszczyźniani chłopi to wówczas na wsi jaśnie panom usługiwali...

Taa, a Polskę założyli żydzi i łaskwie pozwolili Polakom się osiedzlić. Nie zakłamuj historii.

czy jest tu jakiś admin. Tyle chamstwa, prostactwa polaczków gorliwych katolików wyznawców wspólnego z Żydami Boga!

Głównie widać jak żydzi obrażają Polaków-Bełchatowian.

Cmentarz Orląt we Lwowie Ukraińcy dużo mniej nam zdemolowali. I nie zabrali wcale.

Widocznie w radzie miasta mamy radnych z żydowskimi korzeniami, więc jest to dzialanie pod prywatne interesy.

A Polacy mieli taki fajny park na kościach i grobach ... Gdzie tu pójść z dzieckiem pospacerować?

Jak to oddane? Polska ma swoje granice i tu jeśli ktoś ma ochotę wejść w posiadanie czegoś, to musi kupić. Proszę wycenić i sprzedać. W Jałcie postanowiono w 44r które ziemie do kogo należą. Te w Bełchatowie są polskie przecież.

Ale oddawanie bezprawnie i za bezcen okupantowi watykańskiemu ziemi, która nigdy do niego nie należała, to już jest ok jak rozumiem.

A to w końcu Polacy czy Niemcy pozabierali bełchatowskim Żydom?

Niemcy zabrali, ale w 44r ustalono granice. Co tu jest mało zrozumiałe? Niemiec wziął, a Polak grzecznie oddaje, pomimo że te ziemie są nasze. My tego nie anektowaliśmy. Żyd niech sobie jedzie do Niemiec i niech mu Niemiec zapłaci. Nasz naród wystarczająco wycierpiał się pomagając Żydom podczas wojny, a oni teraz przychodzą pp swoje do nas. Trzeba było walczyć, a nie siedzieć w piwnicach narażając Polaka.

Bełchatów nie był za granicą. Żadnych cmentarzy bełchatowskich ani domów w centrum miasta w Jałcie nie dawali.

Jeśli ktoś bardziej czuje się Żydem a nie Polakiem, to zapraszam do Izraela. Nie jestem rasistą, ani nic z tych rzeczy, ale rozdawanie Ziemi Żydom to przesada. My remontujemy, a Oni łapę kładą. Kiedy to się skończy? Jedź sobie tam i tam skacz, a nie tu. Jak nie Niemiec i Ruski, to Żyd próbuje nas okraść. Dość się nacierpieliśmy. Chcesz, zostań, ale pamiętaj, że to polski kraj Polaków. Nie przeszkadza mi tu nikt - Afrykanin, Amerykanin czy Azjata, ale do cholery nie okradaj nas.

W pełni popieram autora ,Polska w Polsce". Jak długo jeszcze te pieprzone żydki będą nas okradać.Niech wypieprzają do izraela.

ok oni biorą co "swoje", gdzie są pieniądze od niemców za wojne ? ten rząd to jakiś kpina

Powinno być tak. Chcą odzyskać, niech zapłacą. Nie mają pieniędzy albo uważają, że nie powinni płacić to niech idą do Niemców i niech się upomną o pieniądze na wykupienie ziemi lub do Ameryki, której to zapłaciliśmy ryczałtowo, by zajęli się roszczeniami za nas.

Podział administracyjny polski nie zawiera czegoś takiego jak gmina żydowska czy innego tworu... to albo byli Polacy albo kto.. Bo nie ma narodu żydów ... A jak był to może by sprawdzić cy przebywali legalnie i jakiej narodowości byli... co za oddawanie skrawkow ziemi w obce państwo... politycy to sprzedawcy kraju... inaczej nie można tego nazwac

Obstawiamy co tam postawią. KFC like, Burger King kom.

Te łapki w dół ta na 100% samych pejsów.

Ale was du%$#py bolą zawsze jak mowa o żydach. Czyżby wasi przodkowie mieli coś na sumieniu?

W 1860 roku – według spisu sporządzonego przez ówczesnego burmistrza miasta, Majewskiego – w Bełchatowie mieszkało 325 Polaków (stanowiących 22% mieszkańców miasta), 35 Niemców (2% mieszkańców) oraz aż 1139 Żydów, stanowiących 76% mieszkańców[1]. Ja pierrddolę, teraz to już chyba cały Bełchatów trzeba będzie oddać.

Here is Poland, not Polin!!!

Za synagogę to już chyba dostali działki na kolejowej, do ciężkiej cholery, co za pazerny naród.

Był tam cmentarz więc niech go sobie utrzymują za własne pieniądze.

TO JEST NASZA ZIEMIA POLSKA WYWALCZONA KRWIĄ NASZYSZ PRZODKÓW OD ZABORÓW . Jeśli są pamiątki,groby itp. po zmarłych z Izraela itp. To powinni je dostać ...A Nie ziemię POLSKĄ na ktorej znaleziono groby. POLSKI NARÓD WALCZYŁ O NIEPODLEGŁOŚĆ NIE DLATEGO ZEBY ODDAĆ NASZĄ ZIEMIE BEZ WALKI ....bo ktoś tak chce A Idioci to podpisują i oddają swoją historię.

PiSiory zaczęły spłacać 447?

To ciekawe dlaczego rządy polskie zwróciły mienie i tysiące hektarów ziemi watykańskiej instytucji, przecież to też obce państwo ! jeżeli to był żydowski cmentarz należy to uszanować tam leżą kości Ludu Izraela Narodu Wybranego przez samego Boga JAHWE.

Wcale nie widać, żes żyd... Pisz jawnie z pozycji żyda, a nie udajesz Polaka.

Kirchol od dawna był żydowski ,a 3/4 populacji przed wojną z Bełchatowa to Żydzi

Bez przesady by tam kładli te nagrobki.. pomnik w zupełności wystarczy, a park odrestaurować emoji

Pytanie, kto ma to zrobić : Samorząd czy Gmina Żydowska ? Skoro są właścicielami niech się tym zajmują.

Te żydy wszędzie się pchają , przecież mają swój kraj to niech bujają do siebie .....

To czemu Polacy wszędzie się pchają przecież też mają swój kraj ?

Bo żydki w tym kraju zrobiły taki burdel, że prawdziwy Polak musi wyjechać aby godnie żyć, taki jest cel tego narodu wybranego. Pozdrawiam ze słonecznej Szwecji emoji

Ludzie, do których należały te macewy też byli Polakami, mimo że nie mieści ci się to w twojej małej główce. I żyli w Polsce całe swoje życie, dokładnie tak samo jak ty.

W związku z tym nie należy nikomu tego dawać za darmo. O oddawaniu nie może być mowy bo skoro żydzi to Polacy to dawanie Żydom ziemi Polaków żydowskiego wyznania to sprzeniewierzenie majątku.

Ciekawe kiedy stanie tam jakis market.

dodaj komentarz
Czytaj także