Rejestracja i logowanie

Elbest podjął decyzję w sprawie Wawrzkowizny. Co dalej z podbełchatowskim ośrodkiem?

Wydarzenia 22-09-2020 Autor: Greg Foto: OSiR "Wawrzkowizna"
73
Elbest podjął decyzję w sprawie Wawrzkowizny. Co dalej z podbełchatowskim ośrodkiem?

Elbest zamierza wydzierżawić Wawrzkowiznę. Spółka swoją decyzję tłumaczy restrukturyzacją i stratami finansowymi, jakie od wielu lat przynosi sam obiekt. O swoją przyszłość obawiają się pracownicy. Co ze stadniną koni i innymi atrakcjami podbełchatowskiego ośrodka?

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem  Wawrzkowizna zostanie wydzierżawiona zewnętrznej firmie. Spółka Elbest zamieściła na swojej stronie internetowej ogłoszenie, w którym zaprasza do składania ofert w sprawie dzierżawy tego podbełchatowskiego ośrodka. Chętni swoje propozycje mogą zgłaszać do 2 października.

Jak swoją decyzję tłumaczy sam właściciel? Koncern PGE GiEK zaznacza, że rozważanie możliwości całorocznego wydzierżawienia ośrodka jest „poszukiwaniem alternatywy” dla przyjętego w ramach planu restrukturyzacji spółki Elbest sezonowego zamykania Wawrzkowizny w okresie od listopada do kwietnia. Podkreśla również, że zamieszczone na stronie spółki zaproszenie do składania ofert ma charakter wstępny.

- Ewentualne rozmowy negocjacyjne zostaną podjęte jedynie wtedy, gdy złożone propozycje będą wskazywały na możliwość uzyskiwania dochodu z OSiR Wawrzkowizna, który od wielu lat przynosi straty. Podstawowym założeniem jest wynajęcie całości obiektu przy zapewnieniu funkcjonowania zarówno stadniny koni jak i kąpieliska w okresie letnim, które to kwestie ze względów społecznych nie podlegają negocjacji – informuje Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Zaskoczone planami wydzierżawienia ośrodka są związki zawodowe działające w Elbeście, a sami pracownicy boją się o swoją przyszłość.

- To kolejna sytuacja, w której pan prezes podejmuje takie decyzje, a związki zawodowe nie są o tym w ogóle informowane. Pracownicy są niepewni przyszłości, nie wiedzą co dalej z nimi będzie – mówi Zofia Kędziak, przewodnicząca Związku Zawodowego „Zjednoczeni” w Elbeście.

Koncern PGE GiEK zapewnia, że spółka Elbest ewentualnemu dzierżawcy ośrodka postawi warunek w sprawie pracowników.

- W przypadku, kiedy miałoby dojść do wydzierżawienia OSiR Wawrzkowizna, wówczas dzierżawca byłby zobowiązany do przejęcia pracowników pracujących w Ośrodku na dotychczasowych lub lepszych warunkach zatrudnienia, a spółka Elbest jako dotychczasowy pracodawca gwarantowałaby powrót pracowników po zakończeniu okresu dzierżawy – informuje Sandra Apanasionek.

O problemach finansowych Elbestu mówi się już od dawna. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto restrukturyzację, która miała poprawić sytuację finansową. Ponad setkę osób przeniesiono do innych spółek zależnych PGE. O fatalnych wynikach finansowych Elbestu głośno mówią też sami związkowcy. Ci zdradzili, że poprzedni prezes na spotkaniu z organizacjami związkowymi poinformował, że skumulowane w ostatnich latach straty sięgnęły blisko 100 mln zł. Koncern PGE GiEK tłumaczył, że na ujemny wynik finansowy wpłynęło wiele czynników, w tym znaczne nakłady finansowe przeznaczone na remonty obiektów spółki. Z pewnością sytuacji nie poprawiła również pandemia, która mocno odbiła się na branży hotelarskiej i turystyce. W maju tego roku nowym prezesem spółki został Michał Król, były radny PiS w Łodzi i łódzkim sejmiku. Co ciekawe, nowy szef Elbestu z zawodu jest… adwokatem i niewiele dotąd miał wspólnego z branżą hotelarską. Czy wyprowadzi spółkę na prostą? Sceptyczni co do tego są sami pracownicy.

- Próba wydzierżawienia kolejnych obiektów i ośrodków ma być rozwiązaniem? Nie wydaje mi się, aby to był dobry pomysł. Ludzie boją się o pracę i nie widać, aby to szło ku lepszemu. Chciałbym się mylić, ale pracownicy przyszłość widzą w czarnych barwach – mówi jeden z pracowników Elbestu.

komentarze (73)
Dodaj komentarz

Przekazać kurii ostatni Ośrodek Wypoczynkowy Bełchatowa i okolic, po jaką cholerę ludziom wypoczynek, kuria wybuduje sanktuarium MB Bełchatowskiej dodać kit i będzie git.

kupie działke nad jeziorem

Czy w takim stanie rzeczy można już sikać do wody?

A Łysek od Pieluchy to jeszcze jest w kopalni czy już go zwinęli?

Dajcie już spokój łyskowi. Pracuje i będzie pracował. Nikt go nie ruszy.

A jak tu coś ma być rentowne, jak dyrektorzy przyjeżdżają do roboty o 10 i jadą o 15, bo przecież z Łodzi trzeba dojechać. A mają umowy o pracę i powinni być normalnie jak wszyscy pracownicy. Ale kogo to obchodzi. Najważniejsze, że robota po znajomości jest.

Ryba pasuje się od.... Krystyny.

Czy ofertę dzierżawy mogą złożyć bezdomni?

komentarz komentarza do komentarza 1

komentarz komentarza do komentarza 2

komentarz komentarza do komentarza 3

komentarz komentarza do komentarza 4

komentarz komentarza do komentarza 5

komentarz komentarza do komentarza 6

niemcy zabierajac naszemu przedsiebiorstwu pieniadze pod znakirm ekologii za co2 zabieraja nsm po malutku wszystko... Gks Warzke Słok Basen

Nie Niemcy tylko dojna zmiana która się na wszystko zgadza! Już trwa 2 kadencja dojnej zmiana pobudka !

Ta, Niemcy zabierają. Jak się pięć lat kręciła karuzela prezesów, dyrektorów, menagerów a wszyscy z odprawami to nie ma się co dziwić. Nie takie spółki skarbu państwa pikują

Powolny upadek miasta. Niedlugo bedzie to Prypeć. GKS, Słok, Wawrzkowizna, Wodnik, Sport itd... Mozna sie tylko domyslac co trzeba robic. Poprostu spier stad.

Taki sam koniec czeka Elbest Security strata w tym roku kilka baniek brawo wybitny Krakowski menadżer .

Jest taki jeden w EBE co już słok i bawełniankę uratował emoji No to teraz czas na wawrzkowiznę panie radny co polityki z biznesem nie łączy

No to baj baj waszkowizna

Elu, ti tam stałaś się kobietą. To tam stałem się mężczyzną.

Na stanowiskach dyrektorskich w tych spółkach są osoby które nie mają żadnego pojęcia o takim biznesie. Ci psełdo menagerowie zostali wystawieni przez jedyną słuszną partie. Wiem to bo w mojej spółce jest podobnie.

Może stadnina koni arabskich, niech się szejki okoliczni wykażą!

A co z Hotelem Wodnikiem? Może ktoś coś wie? Słyszałem że też pod młotek.

mamy w tym mieście Posła i Senatora, czemu oni siedzą i nic nie robią tylko patrzą jak za ich aprobata ten region pada ? 

Może nie mowy?

Bełchatów w końcu idzie na dno. Ubytek mieszkańców, tragiczny rynek mieszkaniowy, brak jakiejkolwiek perspektywy dla miasta. Ludzie z Bełchatowa jeżdżą do pracy do Radomska, Kleszczowa, Bogumiłowa.. Przetańczone tyle lat, tyle milionów, które można było dobrze spożytkować. Dziś upada GKS, wkrótce Kopalnia, za chwilę Elektrownia. Zostanie lej depresyjny, sporo emerytów i trochę młodych co jakoś lubią tą okolicę. Dramat i dno.

Efekt dobrej zmiany , może wreszcie Bełchatów się obudzi bo to chyba już ostatni dzwonek ...dramat

hehe dobre sobie. Ludzie wyprowadzają się w miejscowości przy Bełchatowie do domów jednorodzinnych bo się dorobili i nie muszą się tłoczyć w bloku. Dzięki kopalni wiele pokoleń tak się wzbogaciło a majątek ludzi czyni Kleszczów najbogatsza gminę w Polsce ale co tam wiedzą internetowe śmieszki.

Pytanie do zarządzających dlaczego upada ? Odpowiedź : Ponieważ nie ma dobrego gospodarza który by miał pomysł i potrafił zorganizować i wygenerować zysk .Wciąż aktualne jest powiedzenie "Nie pchaj się na afisz jak nie potrafisz". Obecnie zjadają własny ogon i jeszcze liczą mentalnie na poklask .

Biadolisz jak typowy biedak. Weź się w garść a będziesz żył dobrze nawet w upadającym Bełchatowie

Niestety dużo w tym prawdy...

Rozjechali politycy miasto zwane Bełchatów....

Ale bełchatowianie i tak konsekwentnie głosują na solidaruchów którzy przez ostatnie 30 lat dobrowadzili do ruiny lub wyprzedali za bezcec wszystko co w PRL-u zbudowano.

Zamiast inwestować w GKS lepiej warzke kupić

Co za denne pomysły. Wydzierżawić? Ktoś wynajmie spółkę z pracownikami, da im te same lub lepsze pensje, zainwestuje miliony by po kilku latach zostać z niczym?To dzierżawa nie własność. Jak spółka, która przynosi długi ma stać się nagle rentowna? Czy sama zmiana właściciela gwarantuje, że problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? Żałuję was pracownicy Wawrzki ale już toniecie. To tylko zwykłe mydlenie oczu, przygotowanie do zamknięcia ośrodka. Za kilka lat wasze miejsce pracy będzie będzie jak Babie lato lub Słok. To przykre.

tylko PiS-owiec mógł cos takiego wymyśleć ...

Panie Rzepecki, Bawełniankę, Słok Pan uratował.. Czas na Wawrzkowiznę...

Jeszcze to osiedle mieszkaniowe z pięknymi ramami okniennymi w pobliżu prężnie działającej fabryki tektury.

Xdd a **** w ten syf, smieje się tylko z ludzi co tak płaczą o ten "osrodek" a większość idzie przez las bo szkoda 2zl na parking

A pośredniak w Sulmierzycach to jeszcze działa, bo szukam pracy w PGE?

A co ty chcesz robić?

Chciałbym dużo zarobić i się nie narobić. Słyszałem że tam tak się da.

Straty? Jakie straty? Oddajcie to co nakradliście i będą zyski! Malutkie, Rybakówka, Sereczyn podobne miejsca i tam strat nie ma, wszystko dobrze prosperuje i przynosi piniondz a tu k.u.rwa zawsze straty.

tam nie mają związków..... ot, cały sukces

Tam jest właściciel prywatny i w jego interesie jest, by biznes przynosił zyski. W spolkach państwowych mało kogo to interesuje. Najwyżej zlikwidują, prezesowi nic nie ubedzie.

Grobla... Prywatny inwestor zawsze robi tak, by miał zysk, bo to jego kasa. Na państwowym koryto zawsze pełne, choć ośrodek się zawala.

Ciekawe który "Janusz biznesu" się na to połaszczy. Byłem tam niedawno i stwierdziłem że była to wycieczka do 1998 roku, kiedy czas się tam zatrzymał. Wszystko co tam istnieje, jest stare i wyeksploatowane do granic możliwości. Na dzień dobry kilkadziesiąt milionów złotych żeby tylko z grubsza tam coś ogarnąć, bo wszystko jest tak zapuszczone. Moim zdaniem tylko sprzedaż prywatnemu inwestorowi z dużym zapasem gotówki jest w stanie to miejsce uratować. Państwowe ośrodki wypoczynkowe to relikt PRLu i tak właśnie się nimi zarządza.

Kopalnia spółce, spółka kolejnej spółce , etc., etc, ...

Tak jest gubiony ślad kasy. To złodziejstwo na wyższym poziomie. I co dobra zmiana na to, nic wleźli w buty poprzedników i robią to samo. Niczym się nie różnią, może tylko tym że są bardziej pazerni.

Wszystko zniszczą te Pisowskie Rzady

Naprawdę chce mi się płakać ilekroć widzę takie informacje na temat Bełchatowa. Jak można było zniweczyć tak olbrzymi potencjał jaki od losu dostał nasz region?! Młodzi ludzie nigdy nie wybaczą tego pokoleniu 40+...

Biedne matki hejtowane w komentarzach w artykule o bilbordach. Mam nadzieje ze ojciec wygra sprawę i odzyska dziecko na wyłączność. A matce ha tfu w twarz.

Bo prawda zawsze w oczy kole. I komentarzy dużo nie wygodnypoleciało to dobrze że bilbordu nie mogą zablokować bo pewnie też by tak zrobili. Ogólnie fajna akcja muszę też na urodziny córki coś w tym stylu zrobić bo szmata mi utrudnia kontakty a cały Widzew ją miał.

Proszę mi pokazac te remonty za 100 mln zł .... temat dla odpowiednich służb ... "Ci zdradzili, że poprzedni prezes na spotkaniu z organizacjami związkowymi poinformował, że skumulowane w ostatnich latach straty sięgnęły blisko 100 mln zł. Koncern PGE GiEK tłumaczył, że na ujemny wynik finansowy wpłynęło wiele czynników, w tym znaczne nakłady finansowe przeznaczone na remonty obiektów spółki."

W dalszym ciągu nikt nie rozlicza poprzednich prezesów, którzy do tego doprowadzili. Dużo się mówi o człowieku od Pieluchy co narobił samo zło i za to dostał posadę w Elektrowni. Jak może być normalnie.

Dopóki będą przy władzy tacy jak Pielucha i jej nieudacznicy nigdy nie będzie normalnie, będzie coraz gorzej.

Prawo i Sprawiedliwość ... w gębie tylko frazesy a w duszy sam fałsz ...

Hmm ja myślę, że w kolejce już się ustawia jeden z naszych wspaniałych radnych miejskich, który na terenie dawnego Słoku zrobił wyśmienity interes. A co tam miało być, wspaniała inwestycja, mega atrakcje a została kupa gruzu. I to samo czeka Warzkę.

Gdzie pseudoinwestor tam bankructwo.

Obiekt zostanie wydzierzawiony osobie która przedstawi plan zysku z obiektu .czyli dzierzawca ma zarobic na siebie i nieusolny elbest brawo to swiadczy o osobach rządzacych

Brak słów większość spółek belchatowskich bazuje na elektrowni i kopalni, a i tak nie potrafią sobie radzić, zwolnić wszystkich darmozjadów

No to jak Krzysztof od Pieluchy zaczął topić Elbest tak to trwa do tej pory. Jedzą, piją, bawią się, lulki palą a firma tonie. Za Krzysia całe pisowskie Pajęczno bawilo sie po hotelach, po pisowsku. Teraz dziwię się kto wpadł na diabelski pomysł aby ten obiekt wydzierżawić, który dawniej ciągnął firmę. To po co jest ten Elbest jak nie potrafi zarządzać obiektami. Przecież to jednao z podstawowych zadań firmy. To tak jakby kopalnia wydzierżawiła odkrywkę. Na łby poupadali w tym PiSie.

Elbest zaczął tonąć za czasów pani Kałuży nie Krzysztofa .Dlaczego nikt nie rozliczył tej pani ..Teren sloku sprzedala po 5 zl za metr .Moze trochę obiektywizmu

No ale Krzysiu od Pieluchy miał być dobrą zmianą a nie dalej ją topić i się bawić. Trochę obiektywizmu, Alu.

Kto tam w PiS za coś odpowiada, śmieją się w oczy jak np. Dycha z Sulmierzyc. A teraz jak wejdzie ustawa Bezkarność + to wszystkie przekręty będą związane z covidem.

Justyna to ty bywałaś na tych imprezach od lodów??

Tak, w Krynicy to była zabawa na 102, do tej pory nie mogę jej zapomnieć.

To szansa dla pracowników ośrodka. Załóżcie Spółdzielnie i przejmijcie biznes sami. Bez „panów prezesów” i innych specjalistów z koziej doopy.

Przecież już dawno jest ktoś kto to przejmie. Jeszcze zanim się ogłoszenie pojawiło już były rozmowy z dzierżawcą. Nie zdziwcie się jak to będzie ten sam ksiądz który już przejął dwa inne ośrodki Elbest

Jaki to jest ksiądz?

Ksionc meteusz

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także