Rejestracja i logowanie

''Drukują na potęgę''. Bełchatowianie wyciągają z bankomatów seryjne ''nówki''

Wydarzenia 29-07-2020 Autor: rafkur Foto: nadesłane
34

Nowe banknoty pochodzące z tej samej serii i z kolejnymi numerami zalewają bełchatowskie bankomaty. Zdumieni mieszkańcy zastanawiają się, dlaczego wypłacane pieniądze pochodzą prosto z drukarni NBP. 

Dociera do nas coraz więcej informacji od mieszkańców Bełchatowa, zaskoczonych stanem banknotów wypłacanych z bankomatu. Okazuje się, że pieniądze pochodzą z tej samej serii, a przy większych kwotach można zauważyć, że mają kolejne numery seryjne.

- Wypłaciło mi same nówki, jak prosto z drukarni. Sporo osób wspominało, że w innych bankomatach jest tak samo. Czy nie przesadzają z dodrukiem pieniądza? - pisał pan Marek, który podzielił się z nami zdjęciami podjętej gotówki.

- Czyżby rządowa tarcza polegała na dodrukowaniu gotówki? W bankomatach same świeże banknoty, nawet z kolejnymi numerami serii – pisała z kolei pani Karolina, mieszkanka Bełchatowa.

Okazuje się, że spostrzeżenia bełchatowian nie są odosobnione. NPB zapewnia jednak, że jest to standardowa operacja, której celem jest zachowanie najwyższej jakości banknotów pozostających w obiegu - stare i zużyte banknoty zostają wymienione na nowe, świeżo wydrukowane.

- Osoba dokonująca wypłaty z bankomatu lub w kasie banku może otrzymać kilka banknotów o numerach kolejno po sobie następujących. Otrzymanie przez klienta nowych banknotów nie jest zdarzeniem wyjątkowym i wynika przede wszystkim z działań NBP, mających na celu zachowanie najwyższej jakości banknotów pozostających w obiegu" – informował NBP w odpowiedzi dla serwisu wp.pl

Narodowy Bank Polski zwraca też uwagę na inną przyczynę takowej sytuacji, a mianowicie, epidemię koronawirusa. Przedstawiciele NBP tłumaczą, że w okresie od marca do czerwca odnotowano aż 23 -procentowy wzrost ilości pieniądza w obiegu – jak mówią, jest to sytuacja bezprecedensowa. Do bankomatów trzeba było w tym okresie dostarczyć aż 54 mld zł.

Okazuje się, że ilość banknotów o wysokich nominałach, które pozostają w obiegu faktycznie drastycznie wzrosła. Jak informuje portal bankier.pl, największy bo aż 82,4 – procentowy wzrost dotyczy banknotów 500 złotowych. Z kolei banknotów z wizerunkiem Władysława Jagiełły jest w tym roku o 21,2% więcej. Przybyło również 200 – złotówek,ich liczba w obrocie wzrosła o 33,5%.

Wśród ekonomistów nie brakuje jednak opinii, że dodruk pieniądza jest związany z wprowadzoną przez rząd tarczą antykryzysową, a takie działania doprowadzą do wzrostu inflacji w Polsce – w maju tego roku wynosiła ona 3,4%. Natomiast, jak przekonują specjaliści, prawdziwy wzrost inflacji możemy odczuć dopiero z czasem, kiedy chwilowo zmrożona w domowych schowkach gotówka, zacznie w pełni cyrkulować.

komentarze (34)
Dodaj komentarz

Generalnie nie jest źle, w naszym kraju jeszcze żyją ludzie co w latach 90 tych byli milionerami ,zarabialiśmy miliony zł. emoji Młodzi tego nie pamiętają ,tak samo jak kartek na wszystko prawie... źródłem bogactwa jest ludzka praca ,użyteczna społecznie a skoro ludzie nie pracują a mają pieniądze ,,,to jaka jest wartość tego pieniądza ?

A jak dostajesz w kantorze nowiótkie100 dolarówki z tej samej serii i z kolejnymi numerami, to się nie zdziwisz?

Stare banknoty idą do utylizacji, bardziej opłaca się nowe drukować jak stare dezynfekować.

Ale ferment siejecie

Jak dodrukowywują pieniądze to znaczy że polski złoty spada, ludzie, wszystko zaraz pójdzie do góry bo zł będzie tak tania jak barszcz, 0 wartości.

Co złego w drukowaniu pieniędzy, przecież chyba w ten sposób powstają..naprawde nie ma sie juz do czego innego przyczepic ? Super nowki niesmigane tylko ciesza oczy, tych zuzytych bylo juz naprawde duzo wiec swietnie ze wymieniaja.

Kolega zdaje się po budowlance.

Didruk pieniądza Inflacja denominacja... to już chyba było

Na forum sami prorocy ekonomiści.

Pieprz..enie NBP o standardach niech zachowa dla tępego elektoratu PiS

Łelektorat z PełO dorwał się do komentarzy.

No PO!!!!!

Tępak zabrał głos na forum, braaaawo

Wydrukują rekompensaty dla miast, które strefy LGBT miały?

Chyba wymienie złote na funty i umieszcze w zagranicznym banku

Ja tam lubię nówki nie śmigane. Z facetami i samochodami mam to samo...

Ale z Was ekonomiści ha ha ha

Druga grecjaemoji jest coraz gorzej. Jak zwykle nikt o zlych rzeczach nie mowi, tuszuja zaniedbania i zadluzenia, lamanie praw. Niestety rzad robi dobra mine do zlej gry.

Prawdę piszedz6, za PełO było eldorado. Nikt nie tuszował mafii vatowskich, 67 lat i juz emeryturka, tysiące uchodźców w kraju itd.

Naród to jest jednak ciemny, co jakiś czas wymieniają stare zniszczone banknowy na nowe. Tak działają banki i mennice. Przestańcie pieprzyć głupoty

Już dawno to mówili że tyle nadrukowali pieniędzy że głowa mała. Zresztą dolarów też. Na to polega nadrukowane dużo a ludzie nie kupowali więc pieniądz leżał a tak być nie może. To proste rzeczy są. Zobaczcie na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych polska jako kraj jest wystawiona na sprzedaż jako firma więc podziekujcie PiS zresztą wszystkim tym eunuhon. https://sec.report/Document/9999999995-20-001069/https://sec.report/Document/9999999995-20-001069/

Łekspert od kartofli zabiera głos o kasie, braaaaawo

Co dodrukują to wam zabioą przez inflacje.

Co zrobić demokracja władza ludu a ludowi trza coś dać ,emoji cały świat drukuje.... nasz piękny kraj niema nic do powiedzenia ,już tam Bank Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei napisał odpowiedni scenariusz wydarzeń?

Na zdjęciu widać datę druku banknotu. 2018... nie przesadzajmy...

Suweren bełchatowski głosując na "bolszewików" marzy o powrocie PRL-u

Zależy ile tego dodruku ma pokrycie w kredytach zaciąganych na inwestycje. Nie każdy dodruk jest zły. Inwestycji w Polsce multum więc nie jest tak najgorzej, będzie źle jeśli rynek inwestycji się załamie, na razie budowy pracują pełną parą, inwestycje nawet po lockdownie idą nieźle. Trochę ucierpiał rynek nieruchomości. Wszystko na razie jest pod kontrolą. Natomiast dziwi mnie to straszenie. Pieniądze pompowane są w gospodarkę obecnie mocno. Ale też inwestycje trzymają się mocno. Gorzej jak przekroczymy progi zadłużenia. Chociaż państwo finansuje dodruk emitowaniem obligacji indeksowanych inflacją więc nie jest źle.

Nie wiem skąd taka twoja znajomość ekonomii bo dodrukowane jest aktualnie około 100 mld zł sfinansowanych obligacjami bez żadnego pokrycia ponieważ wykupuje je NBP , po prostu powiększają zadłużenie państwa Akurat będą je spłacać młodzi bolszewicy wychowani na 500+

Będą spłacać razem z toba niestety..he.he

I o w tym dziwnego, gdyby banknoty miały te same numery to byłby temat...

Uciekajcie z gotówką, Wenezuela za rogiem. Wg GUS w cztery miesiące weszło do obrotu 136 mld złotych. Ale Bełchatów murem za PiSem.

Bogatym niena rękę.

@Gość Wiesz co to znaczy Własność Prywatna? ludzie sobie coś zarobili Pracą i inwestycjami, a potem oszczędzali. Teraz te postkomunistyczne pomioty robią im to samo co 100lat temu.

jeszcze chwila i będzie potrzebny młody Balcerowicz i młody i nowy Wałęsa

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także