Rejestracja i logowanie

Coraz więcej osób zza wschodniej granicy pracuje w naszym regionie. Liczby wskazują bardzo dynamiczną tendencję

Wydarzenia 08-08-2019 Autor: magjas Foto: pixabay
17
Coraz więcej osób zza wschodniej granicy pracuje w naszym regionie. Liczby wskazują bardzo dynamiczną tendencję

Dynamicznie rośnie liczba obcokrajowców, którzy są ubezpieczani w ZUS. W tej chwili w województwie łódzkim mamy niemal 44 tys. wszystkich obcokrajowców pozostających w ubezpieczeniu społecznym, ponad 80 procent z nich to obywatele Ukrainy.

Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z końca grudnia 2014 r. wskazują, że od kilku lat liczba osób narodowości ukraińskiej w naszym województwie systematycznie wzrasta. Tendencja jest dynamiczna, wystarczy powiedzieć, że tylko przez ostatnie półrocze – od grudnia 2018 roku do końca czerwca 2019 - liczba ta wzrosła o ponad 6 tys. ZUS szacuje, że średnio co miesiąc przybywa placówce o 1000 osób ubezpieczonych z Ukrainy. Jak wypadamy w statystykach na tle kraju?

- Najwięcej cudzoziemców z Ukrainy jest zgłoszonych do ubezpieczeń na terenie województwa mazowieckiego – 100,6 tys. Kolejne województwa z największą liczbą ubezpieczonych z Ukrainy, to województwo: wielkopolskie –54,5 tys., dolnośląskie – 49,5 tys. Województwo łódzkie plasuje się na 6 pozycji w tym rankingu – 35,9 tys. Najmniej ubezpieczonych z Ukrainy znajdziemy w województwie podlaskim – 4,7 tys – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Ale nie tylko Ukraińcy stanowią liczbę obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. W łódzkim sporo jest też przedstawicieli Białorusi – ponad 1440 osób, Gruzji – ponad 820 osób, Indii – ponad 550 osób, Rosji – ponad 360 i Mołdawii – 300.

Najwięcej cudzoziemców zgłoszono do ubezpieczeń na terenie I oddziału ZUS w Łodzi, to blisko 24 tys. W drugiej kolejności, pod względem ubezpieczonych jest oddział ZUS w Tomaszowie Mazowieckim –10,7 tys. (nasz powiat właśnie temu inspektoratowi podlega) i w II oddziale ZUS w Łodzi – 9,2 tys.

Przyglądając się ogólnopolskim danym, w kraju, ogółem mamy ponad 644 tys. ubezpieczonych obcokrajowców, w tym ponad 483 tys. obywateli Ukrainy.

W całym województwie łódzkim nie znajdziemy natomiast zgłoszonych do ubezpieczeń obywateli Andory, Aruby, Czadu, Gabonu, Islandii, Kambodży, Kataru czy Luksemburga.

Liczby przytoczone przez ZUS są oczywiście oficjalnymi statystykami jednostki. Nie jest tajemnicą, że nie wszyscy, którzy w naszym kraju obecnie przebywają i pracują korzystając z ubezpieczenia czy nawet pracują legalnie. Jak podaje Buisness Insaider, według danych NBP przez polski rynek pracy "przewija się" ok. 1,2 mln Ukraińców, z czego 330 tys. ma zezwolenia na pracę, a pozostali pracują na podstawie wizy w zw. oświadczeniami pracodawców.

komentarze (17)
Dodaj komentarz

Banderowcy wyrzucają papier toaletowy obsrany do kosza zamiast do muszli klozetowe to dzikusy.

A cebulaki w Anglii zachowują się jak bydło emoji Też nie jesteśmy zbyt pozytywnie postrzeganym narodem, przykro mi emoji

Kupaw zusie!!!!!!! :-D

ja nie pójdę robić za takie siano wy też nie ale Irmina czy Dima z zadowoleniem pracują . A pracodawca to już wogóle zadowolony, że konto o zerko do przodu poszło. A ogólnie to jeden na dziesięciu nadaje się do pracy w tym co robi , reszta to łapacze godzin i stójkowi .

cykaaaaaaaaaaa

No i tacy z nich fachowcy !!! Ten na zdjęciu nawet płytki nie zagruntowal klejem !!!! Kary godne !! Ona zaraz się podniesie ........ masakra

Jak nauczyliscie pracodawców ze pracujecie za najnizsza krajową to sie nie dziwcie ze ludzie uciekaja a ukraincy zostaja i pracuja za te frytki. Tacy cwani byliscie a to dzieki wam taki gnoj jest.

saszka to przedstawiciel strony związkowej?

Nie. Osoba ktora tez wyjechala za robotą, bo za te frytki to sobie mozna najwyzej sznur kupic...

PiSiory nie wiedzą że tworzą lewicowy elektorat?

Podziękujcie Pisowi i dyletantom typu Kubiak...

Szkoda ze najwiecej ludzi wyjechalo za czasow platformy

A co ma do tego partia polityczna. Furtka na zachod się otworzyła to polacy jechali za zarobkiem, tak jak teraz ukraincy do nas

Kto to wreszcie zatrzyma?? Ludzie chcecie drugi Wołyń??

panosza sie wszedzie prace zabieraja gadaja po rusku nie umieja sie zachowac nawet sie nie myja

To samo piszą na zachodzie o polakach

Widocznie malo rozgarniety jestes skoro ukrainiec jest dla Ciebie rywalem w podjeciu pracy.

dodaj komentarz
Czytaj także