Rejestracja i logowanie

Coraz głośniej o strajku także w Bełchatowie. Zapadły kolejne decyzje w sprawie protestów

Wydarzenia 15-09-2020 Autor: Greg
85
Coraz głośniej o strajku także w Bełchatowie. Zapadły kolejne decyzje w sprawie protestów

Związkowcy z bełchatowskiej kopalni i elektrowni podjęli decyzję o kolejnych protestach w Bełchatowie i Warszawie. Organizacje związkowe coraz głośniej mówią o „eskalacji” i strajku. To reakcja na najnowszy projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, która znacząco zamierza ograniczyć rolę węgla w energetyce. Wrze również na Śląsku, gdzie w kopalniach ogłoszono pogotowie strajkowe. 

Związki zawodowe z kopalni i elektrowni pojechali do Wrocławia na spotkanie z innymi organizacjami z branży węgla brunatnego. W stolicy Dolnego Śląska obradował bowiem Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Z bełchatowskich zakładów udział w obradach wzięły liczne organizacje związkowe z kopalni m.in. WZZ Sierpień 80, MZZ „Odkrywka”, ZZ GWB KWB Bełchatów, ZZ „F1”  oraz MZZ Pracowników Elektrowni Bełchatów, które wspólnie debatowały z organizacjami związkowymi z Turowa. Podobne spotkanie odbyło się również na Śląsku, gdzie tamtejsi związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe i wprost grożą protestami, jeśli premier Morawiecki nie usiądzie z nimi do negocjacji.

Coraz bardziej napięta atmosfera wśród górników i energetyków to efekt najnowszego projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Zakłada on znaczące ograniczenie roli węgla w produkcji prądu, co uzależnia od kosztów uprawnień do emisji CO2. Przy ich umiarkowanym wzroście, projekt przewiduje spadek udziału węgla w krajowej produkcji energii elektrycznej do 56 proc. w 2030 roku, a dziesięć lat później do 28 proc. Niestety trzeba być przygotowanym również na mniej optymistyczny dla górników scenariusz – czyli wysokie ceny uprawnień do emisji CO2. Wówczas rola węgla w miksie energetycznym ma być jeszcze bardziej ograniczona do 37 proc. w 2030 r. i 11 proc. w 2040 r. Obecnie prąd produkowany w tradycyjnych elektrowniach węglowych stanowi ok. 70 proc. wytwarzanej energii w Polsce. Nie powinno więc dziwić, że takie zapowiedzi, które praktycznie do minimum ograniczają szanse na budowę odkrywki Złoczew, nie mogły spodobać się energetykom i górnikom z Bełchatowa.

- Uważamy, że Polski nie stać na odejście od energetyki węglowej w tak szybkim tempie, co spowoduje ogromne bezrobocie w naszych regionach oraz zubożenie społeczne (…) Brak koncesji na wydobywanie węgla ze złoża „Złoczew” i „Turów” będzie katastrofą społeczno-gospodarczą dla naszych firm, regionów i ich mieszkańców. Dotyczy to nie tylko pracowników PGE GiEK, ale również innych sektorów gospodarczych i przyniesie negatywne konsekwencje dla naszych województw – napisali związkowcy w komunikacie.

Organizacje związkowe z Bełchatowa i Turowa zapewniają, że nie będą się bezczynnie temu przyglądały i zapowiadają kolejne działania ze strajkiem włącznie. Podczas poniedziałkowego spotkania we Wrocławiu zapadła decyzja o kolejnych protestach.

- Podjęto decyzję o kolejnych protestach na ulicach Bełchatowa i Warszawy. Będziemy do skutku przypominać rządzącym o ich niespełnionych obietnicach wyborczych, o Koncesji na wydobywanie węgla że złóż "Złoczew" i "Turów". - informują związkowcy. - W związku z prowadzonymi na terenie Kopalń i Elektrowni w Bełchatowie i Turowie sporów zbiorowych, strona związkową nie wyklucza eskalacji wzmożonych działań w oparciu o ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Związkowcy zapowiedzieli, że wkrótce poinformują kiedy ponownie wyjdą na ulice. Co jeśli ponownie protesty nie przyniosą oczekiwanego skutku? Czy wówczas zapadnie decyzja o strajku? Najbliższe miesiące powinny przynieść odpowiedź...

komentarze (85)
Dodaj komentarz

Olać nierobów . Węgiel brunatny stop na kamiennym pojedziemy wydajniej

to nie prawda .Oglądałem swego czasu serial Blondynka .Tam sami "prawi 'ludzie mieszkaja wszyscy uczciwi i bogobojni .Albo ten serial o Bogu w ogródku.Tam nawet bandyta stał się uczciwi.

Jak Krystyna walczy z nieprawidłowościami i patologią: Zatrudnia koleżankę która pojawia się w pracy max raz w tygodnie - bo ma małe dziecko , zatrudnia kuzyneczkę i daje jej samochód i pokój w hotelu. Zatrudnia małego ptaszka (podobno dosłownie) z PO - koleś umoczony w prywatyzację LOT, wywalony za mobbing z innej spółki i dyscyplinarnie z kolejnej Zatrudnia człowieka który nie wiadomo jaką skończył szkołę, koleś zajmuje się pisaniem anonimowych donosów które potem sam rozpatruje. Zatrudnia do zarządzania w IT kobietę która jest logistykiem Listę można mnożyć, tych „fachowców” łączy jedno BRAK KOMPETENCJI i BAJOŃSKIE STAWKI. Oczywiście aby wykazać oszczędności trzeba kogoś zwolnić, ale przecież Krysia nie będzie przejmować się mieszkańcami tej wsi. Tak się walczy z nieprawidłowościami wg Krystyny z gazowni. Oczywiście sama Krystyna jest kryształowa, tyra tutaj przez 3 dni w tygodniu, bo przecież ma mnóstwo innych spraw na głowie jak np. nadzorowanie innej spółki z rady nadzorczej której jest członkiem a w której jej mąż jest prezesem.

Jak tam Dycha z Sulmierzyc jeszcze pracuje?

Spokojnie. Pani Janowska obiecała Złoczew i jako przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Złoczewa walczy o nową odkrywkę jak lwica. W tej kadencji sejmu odbyło się jedno posiedzenie Zespołu. Były dwie interpelacje ale autorstwa lewactwa.

Obserwator ,Masz rację a te minusy to od wciąż zatrudnionych ślizgaczy.

H...ja nie będzie żadnego Złoczewa taka prawda tylko z was się śmieją

Do roboty nieroby a nie jakiś cyrk robicie i tak wam żadne strajkowanie nie pomoże Pisowskie dupo lizy

Pogonić na emerytury tych pseudo fachowców udających wielce mádrych a biorących wysoki pensję a po cichu wkładają kij w szprychy

Pani Prezes, gonić misiewiczów, podwyższają koszty nic nie wnosząc, szczególnie ci od Pieluchy.

No Dycha z Sulmierzyc to wyjątkowa osobistość.

W bełchatowskich firmach konieczny jest reset, szczególnie w elektrowni i kopalni, nie piszę o służbach utrzymania ruchu, ale o całej otoczce. Przerost komórek, przerost zatrudnienia, poplątana kompetencja, brak odpowiedzialności. Organizacja tych firm zatrzymała się na latach osiedziesiątych. Obecne władze też nic nie robią, tylko doją kasę, szczególnie w kopalni. Ogólnie dużo ludzi a nie ma kto przy węglu pracować. Ta sytuacja w żaden sposób nie przystoi do rzeczeczywistości.

To fakt, obecny dyrektor to statysta. Tylko uniki mu wychodzą.

niedługo zostaną sami umysłowi,węgiel sam się będzie kopał

w Bełchatowie jest fajnie..... w czasie pracy kompy nie próżnują :-)

związki już pokazały co potrafią- zorganizowali protest to Sasina "akurat"nie było w Warszawie. Oni działają w zgodzie z PIS i udają że coś robią. Zresztą Związki zawodowe to kolejny przykład "przejadania" pieniędzy.Nikt się Bełchatowa nie boi i tak tutaj głosują wszyscy na PIS. już jest za późno na cokolwiek, teraz została już walka o fundusze dla regionu z UE, tak aby PiS znowu nie podzielił się nimi z kolegami instruktorami i handlarzami borni.

Fundusze, a marszałek województwa nie zgłosił transformacji regionu, nie wnioskował. Prezes pis zesłał nam marszałka z Bydgoszczy, to co się będzie martwił. Dalej głosujcie na grabarzy, niech żyją posłanki z regionu.

KIEDY ZŁOCZEW BĘDZIE JAK BEŁCHATÓW - siewie tv https://www.youtube.com/watch?v=6kYiBAo53Z0

Mogą sobie strajkować

Czegoś tu nie rozumiem. 90 % tych panów w2036 będzie już na mniej lub bardziej zasłużonej emeryturze. Zamiast protestować za Złoczewem powinni domagać się pod Urzędem Miasta nowych inwestycji i miejsc pracy dla swoich dzieci. Tylko tak można URATOWAĆ Bełchatów. Młodzi nie chcą u siebie truciciela. Chcemy nowych miejsc pracy, czystego powietrza do oddychania i w miarę stabilnej perspektywy klimatycznej.

coś mi się wydaje że dużo wcześniej rozmontują Bełchatów,unia podkręca tempo z tą niby ochroną klimatu,obiecuje Polsce kase a ci będą robić wszystko żeby tą kase dostać

-25 ocen w kilka sekund.... Za robotę uczciwą byś się PiSowski trollu wziął, bo pewnie państwową kasę bierzesz emoji

Wstyd. weźta się w końcu do roboty!!! a nie ......8 godzin pracy na 8 pracujecie 4 i strajk. no bo gdzie za zwykłą pensje byście sie teraz odnaleźli jak do roboty nie przyzwyczajeni.,

Górnicy jeszcze nigdy w historii naszego kraju nie okazali się takimi idiotami jak w tym roku. Tych na Śląsku przekupiono za pomocą bułki z pasztetową, a kopidoły bełchatowskie nawet tego nie dostali, a wszyscy pobiegli cierpem do urn oddać głos na Andżeja.

Panowie do boju!!

na tym forum manipuluje się ocenami. Co właściciel Pan Rafał Kurek na to?

Bzdura !!!

Osiedle Ławy (wylot na Zelów/Łask) - czy inwestycja jest warta zainteresowania? Warto kupić tam dom?

Nie warto.

Czy to prawda, ze Kryśka już nie ma z kim walczyć i przerzuca się na swoich ? Słyszeliście, ze zaczęła zwalczać nawet posłanki ? Dobre. Skończyła się już kadra zarządzająca ? 

Posłanki? No to super. Pani Prezes pogonić ich nepotów z EPJ i ERA a będą oszczędności ze hej

Siebie warte. Niech się zwalczają nawzajem, żadnej nie jest szkoda. Szkodniczki.

Żubry doić nie w PGE zarządzać.

Czy ktoś widział ostatnio Antka ? jeszcze z szafy nie wyszedł po wyborach ? Coś kojarzę że mówił o Złoczewie - że ma być.

A gdzie nasz przyjaciel Bełchatowa ten od wybuchów ? Obiecywał Zloczew, a teraz zapadł się pod ziemię. On tylko pojawia się aby brawa zbierać a do roboty już nie ma

A to was posłanki załatwiły. U nas w Pajęcznie to dzięki PGE same bogacze.

Pajęczno i Radomsko załatwiło nasze zakłady, gonić to towarzystwo Pani Prezes.

A czy ktoś wie za co kasę bierze ten semafor w kopalni ??? Chyba czas na emeryturę !

Odrazu łapki w dół i aż tyle. Żołnierze naszego bełchatowskiego emeryta działają

Fizyczni dadzą sobie radę w życiu znajdą inną pracę Co się stanie z tymi białymi kolnierzykami z 7 tyś na zero Czarno te osoby widzę a do pracy nikt ich nie zatrudni buhhhaaa

Olej, Janowska i Pielucha poprowadzą nas do walki o lepsze jutro. Albo o lepsze futro. Albo jakoś tak.

Dyżur macie z tymi łapkami? Gosia, jak tam oświadczenie majątkowe? Audi i BMW gdzieś się zapodziały?

Zgłoś na policje.

Większość związkowców nie rąk dawno głosowali na pis, a całkiem niedawno głosowali na prezydenta... Nawet co niektórzy jedli z nim kaszankę.... No a teraz chcą strajkować przeciw swoim wybrańcom... Oj nieładnie

Poseł Janowska: "Bełchatów to jednak przede wszystkim węgiel i zrobię wszystko, by był eksploatowany jak najdłużej." Posłanka chce sie przyłożyć do tego by okroić załogę w celu dłuższej eksploatacja węgla u nas ???

Nie, ale ma pewnie ma nowe pomysły na bekę z Krystyny i jej świty... Bo sama nic innego nie potrafi.

no już wcześniej mówiła że chodzi też o powstanie odkrywki w Zloczewie by przedłużyć dzialanie elektrowni ale jeśli olo wrzucasz coś tylko po to żeby manipulować wypowiedzią albo po prostu nie rozumiesz prostego przekazu to jesteś tak samo przykry jak greenpace . a może ty właśnie od zielnych ?!

Nie, z Tęczowych

to w sumie to samo

Poslanka to sie lepiej niech jednak nie przykłada.... Do GKS u juz sie przyłożyła..

ładnie ma wyćwiczonych trolii, w 5 min tyle łapek w dół, brawo Pani Poseł.

to nie trolle - to admin strzeże niedostępu do info

wojownicy maryji przeniosa prad z osiedla na osiedle

Górnicy , energetycy i torfiarze - łączcie się

Pitu pitu ale nasi związkowcy i pracownicy nie potrafią strajkować tak jak to robią Ślązacy...emoji

Idziemy na wielki strajk. A tobie nic do tego.

a czy torfiorze i ci od prądu chociaż wiedzą jak wyglada i co to jest strajk?? majac takie argumenty można wszystkie numery świata robić, ale po co tym już prawie emerytom mięniacych sie tzw. związkowcami zatrząść trochę tymi "mądrymi" od klimatu i bojkami unijnymi, lepiej robić jakieś wrażenie i spokojnie dotrwać do emeryturki a reszta niech się buja

Strajk ogrodników? Czego można było się spodziewać więcej. Kapustę weźta.

Halo! Związki! Obudźcie się! Już po wyborach! Teraz możecie sobie palić gumę w Warszawie, rząd ma to gdzieś.

Węgiel regionu nie uratuje, zero jakichkolwiek inwestycji, zero szukania inwestorów aby utworzyć miejsca pracy. Najważniejsze że coraz więcej solanek...

Mam nadzieję, że tym razem związki nie zapomną wpaść z wizytą do Mariolki do Urzędu. Zero wsparcia dla mieszkańców i myślenia o przyszłości regionu.

Strajk obowiązkowo plus zatrzymanie prac na EWB oraz KWB jak ludzie będą płacić prąd od Dojczlandow za 1000 PLN to oczka otworzą i się zbuntują.

Oj będzie bida w regionie jak ELB I KWB zabraknie. Tak, tak prywaciarze.. was też to dotknie.

brawo związki , chyba jedyni co im się coś chce walczyć o miasto i region , reszta jak widać się cieszy że kopaniokom i elektrowniokim się utnie ...pomyśl że tobie też ! bo cały region będzie wtedy biedny ! 

Ciekaw jestem czym będzie ogrzewany Bełchatów jak już wungla I elektrowni nie będzie. Ktoś ma pomysł?

ja juz bym kupił jaki wiatrak albo szklo na dach

W końcu wyłączymy prąd nie będą ekolodzy mieć internetu i FB wtedy ciekawe jak będą się komunikować ze sobą. czas kupować agregaty prądotwórcze emoji To mówiłem ja Jarząbek emoji

inni jakoś sobie radzą i prąd jest...

Problem ze związkami jest taki, że i tak sprzeda się rządowi tak jak rząd sprzedał się UE...

Spółka cały czas na minusie, a ciągle się słyszy mało, podwyżki i przywileje. Może ten wreszcie ten rząd się nie ugnie, trzymamy kciuki!!!

A nie wiesz przypadkiem skąd się wziął ten minus w spółce, pisowski oszołomie??? Myślisz, że rząd wszystkim daje ze swoich? Że Ziobro pieniądze z funduszu sprawiedliwości sam sobie zaoszczędził? A biznesmen toruński to od kogo dostaje pieniądze??? Że nie wspomnę o socjalu dla nierobów!!! Sponsorem tego całego dobrobytu są spółki państwowe! Ogarnij się chłopie!!!

dalej głosujcie tak jak dotychczas...

to na kogo głosować żeby dalej energia była z węgla ? oświeć nas ! 

Chwila moment i włożą wam koronkę i koniec protestów emoji

Potęgują eskalację ha ha ha.Wszem i wobec wiadomo,że K.W.B. Bełchatów powoli się kończy i to nie jest decyzja władzy ,tylko kończą się zasoby. Pytanie o co chodzi górnikom węgla brunatnego.

A o co chodzi tobie, kobieto???

Stary niedzwiedz a pewnie ledwo po 20tce XD

A szeagier już nie protestuje?

sami związkowcy z PGE nic nie zdziałają,powinni dogadać się ze ślązakami

w 1989 roku zdziałali ... bez węgla ze Śląska Polska sie obejdzie, bez 20% prądu w Polsce juz Polska sie nie obejdzie ... brawo dla związkowców, że chyba jako jedyni walczą o region i jego przyszłość.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także