Rejestracja i logowanie

Co z nowymi blokami na Binkowie? Mieszkańcy zaprotestowali przeciwko inwestycji...

Wydarzenia 25-01-2020 Autor: Greg Foto: Greg
64

Budowę kolejnych bloków planuje Bełchatowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Tym razem po wstępnych uzgodnieniach z miastem wytypowano lokalizację na osiedlu Binków. Pomysłowi sprzeciwiła się jednak grupa mieszkańców okolicznych domków jednorodzinnych. Nieoficjalnie mówi się, że magistrat szuka innej lokalizacji.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miejska spółka zleciła opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Złotą, Budryka i Karbońską na osiedlu Binków. Pierwsza koncepcja przewidywała budowę trzech jednoklatkowych bloków mieszkalnych (6-piętrowych). Miały być identyczne jak te, które stoją już przy ul. Chmielowskiego.

Jednak po analizie zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego okazało się, że planowane budynki nie będą mogły stanąć na wspomnianej miejskiej działce. Pozwala on bowiem na budowę budynków do 12 metrów wysokości, czyli maksymalnie do czterech kondygnacji. Spółka zleciła więc firmie z Radomia opracowanie kolejnej koncepcji. Ta ostatecznie przewidywała budowę dwóch bloków czterokondygnacyjnych z trzema klatkami każdy.

Okazuje się jednak, że planowana inwestycja napotkała na spore trudności. Pomysł budowy bloków TBS na Binkowie został wstrzymany po konsultacjach społecznych. Mocno przeciwko inwestycji zaprotestowali mieszkańcy okolicznych domków jednorodzinnych.

- Zgłosiła się do mnie dość liczna grupa mieszkańców, która poinformowała, że jest przeciwna budowie bloków mieszkalnych w niedalekim sąsiedztwie domków jednorodzinnych – mówi Mateusz Broncel, radny miejski z Bełchatowa.

Pod petycją przeciwko budowie bloków podpisało się ponad 70 osób. Na wniosek radnego Broncla oraz Piotra Wysockiego, przewodniczącego Rady Miejskiej, odbyły się konsultacje społeczne w urzędzie miasta.

- Kiedy kupowaliśmy tutaj działki, teren na którym miały teraz stanąć bloki, nie był wówczas przeznaczony pod budowę wielorodzinną. Później niestety plan zagospodarowania zamieniono. Kiedy dowiedzieliśmy się, że mają powstać tutaj bloki, byliśmy tym faktem mocno zaskoczeni. Nikt sobie nie wyobrażał ich budowy w środku osiedla domków jednorodzinnych - mówi Sylwester Wypych, jeden z mieszkańców osiedla domków jednorodzinnych. 

Mieszkańcy na spotkaniu w urzędzie miasta otrzymali jednak zapewnienie, że bloki w tym miejscu nie powstaną. 

- Pomimo dość trudnych rozmów, wysłuchano nas i za to jesteśmy wdzięczni. Rozumiemy też, że miasto chce budować bloki mieszkalne dla bełchatowian, ale wydaje mi się, że nie powinno to odbywać się w taki sposób - podkreśla Sylwester Wypych. 

Udało się nieoficjalnie ustalić, że miasto z pomysłu bloków jednak nie rezygnuje i szuka innej lokalizacji na działkach w okolicach osiedla Binków lub też na osiedlu Ludwików. Na wskazanie miejsca do budowy nowych bloków czeka miejska spółka.

- Opracowaliśmy koncepcję i wystąpiliśmy o wskazanie ewentualnego miejsca do wybudowania kolejnych bloków. Wciąż nie mamy oficjalnego stanowiska miasta w tej sprawie. Na pewno jesteśmy zainteresowani budową następnych mieszkań w budynkach wielorodzinnych, bo mamy takie zapotrzebowanie ze strony bełchatowian – mówi Zbigniew Kuchciak, prezes Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Już w lutym zakończy się natomiast budowa trzeciego bloku BTBS przy ulicy Chmielowskiego. Zamieszka w nim w sumie 39 rodzin. Koszt inwestycji to 6,5 mln zł.

- Do końca marca mieszkańcy powinni otrzymać już klucze do mieszkań – mówi Zbigniew Kuchciak.

komentarze (64)
Dodaj komentarz

Wypych czyli cement z Bełchatowa przegrał przetarg to pociągnął baranów do bojkotu, brawo wy!

Dobrze zrozumiałam: miasto zleciło opracowanie koncepcji wybudowania bloków firmie z Radomia - firma nie sprawdziła jaki jest plan zagospodarowania na ten teren (podgląd do planu ma każdy przeciętny Kowalski pobierając uchwałę z danego terenu) i wykonała pracę, otrzymując za to zapłatę. Następnie zlecono rozumiem tej samej firmie ponowne opracowanie koncepcji na niższe bloki, ponownie płacąc za projekt, żeby następnie przeprowadzić konsultacje społeczne, żeby dowiedzieć się, że mieszkańcy nie chcą bloków w tej lokalizacji. Pytanie: ile kosztowały te projekty? Przypomnę, że są to pieniądze społeczne (czytaj - każdego z nas)

Jaki jest sens budować bloki jak za parę lat skończy się kopalnia i młodzi będą uciekać bo zero perspektyw. Wszyscy młodzi którzy teraz pracują w spółkach będą mieli problem po 2035 bo państwo na pewno nie da im pracy.

Dobra widzę że koledzy z binkowa starają się grzecznie wytłumaczyć dlaczego protest ale zawsze jest jakaś część ludzi która bez przykładu ni chuchu nie zrozumie. No to przykład. Żona ci mówi jedzmy na wakacje. Ale gdzie? No wiadomo Mielno albo Łeba. Wchodzisz na stronę dla gości którzy mają wąsy z kwaterami. Szukasz. Znajdujesz. Jest. Pięknie. Jest linoleum jest cerata no i oczywiście telewizor i lodówka na piwo. Aaa jest też schowek na sandały i koszulkę bez rękawów typ siateczka, rodzaj wpier%%&%#dolka. Co najlepsze widok na morze z okna. Jest co prawda trochę drożej niż jakieś mieszkanie w bloku bo to działka, domek i widok ładny ale kochasz A ona posłuszna ci więc mówisz. Dobra płacę i jadę i ch^%$uj. Przyjeżdżasz A tam przed tym domkiem że zdjęć, postawili blok. I ch$&#uj strzelił cały widok. Idziesz do właściciela że przecież miało być inaczej bo bloku miało nie być bo tak się umawialiśmy. A on że to jego działka i wola jednego Mariana nie może pozbawić szansy na mieszkanie tych wszystkich ludzi. No i właśnie nam chcieli ten blok tak samo wepchnąć. Jeśli Ciebie ten blok w Mielnie by zdenerwował to ich rozumiesz A jeśli by Ciebie nie zdenerwował to oni Ciebie nie rozumieja.

Porównujesz miasto gdzie logiczne jest duze zagęszczenie zabudowań do łeby ? Nie pasują Ci budynki to z binkowa do zdzieszulic sie przeprowadz

Co sie dziwisz w wiekszosci spadachroniarze z pajeczna ewentualnie z gorzkowic nie nauczeni do duzych aglomeracji blok zasloni droge i nie trawia do domku

Ale kto był pierwszy? Pierwsze były domki i obietnica braku bloków. Nie po to wszyscy tam wywalili kupę forsy na działki w mieście bez bloków, żeby później te blok im dopchnac. Bo jakbym nie było obietnicy braku bloków i pewność tego że blok się pojawi to ja wybrałbym działkę w zdzieszulicach za 30% ceny którą zapłaciłem. Skoro była obietnica działek w mieście bez w bloku to każdy przeliczył kasę i uznał ok wolę zapłacić 3 x tyle co w zdzieszulicach ale mieć działkę w mieście bez bloków. Jeśli ktoś do tego miejsca nie rozumie to już dalej wchodzimy na obszary związane z kasą A że to trudny temat w Polsce to lepiej tu zakończyć.

Kto ci dal takie zapewnienie masz to na pismie ?to jest miastoba nie wies to sie ma rozwijac a nie stac w miejscub

Plan zagospodarowania. Ale co ci będę tłumaczył jak i tak nie zrozumiesz co to i po co to.

Co ty pierdolisz . Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala stawiać tam budynki do 12 m. wysokości. Jak działkę wykupi prywatny inwestor i postanowi tam wy**** czteropiętrowa chawiere to też będziecie protestować ? 

Ale jełop. Rozumiesz że miasto zmieniło plan zagospodarowania już po wybudowaniu domów? Jak my kupiliśmy działki to plan był inny A sprzedający podczas transakcji sam o tym wspominał że kupujemy coś idealnego bo tam bloków czy uciążliwych działalności nie będzie. A później jak to w Polsce zmienili plan. Oczywiście wszystko odbyło się w majestacie prawa. Było obwieszczenie itp. Ale kto czyta obwieszczenia na stronie BIP czy mu akurat czegoś nie zmieniają. Gdyby ktoś dał chociaż jeden telefon do jednej osoby wykonał że chcemy zmienić plan to byłaby inna sytuacja ale tu o zmianie planu nikt nie miał pojęcia. I stąd protesty i taka reakcja.

Kiedys twojego domku tez nie było w planie napewno niektórzy teź nie są z tego powodu zadowoleni ze wycieto fajne lasy gdzie mieszkancy mieli isc gdzie na spacer na grzybki a tu zmiana planu zagospodarowania i maja egoistow ktorzy widzą czubek swojego nosa

Ale jakie to ma znaczenie. Jeśli mieszkańcom binkowa nie pasowały domy to tak jak my mogli protestować jak widzieli że działki idą na sprzedaż. Jakbyście protestowali to może sprzedaży by nie było i naszych domów. Nasze pieniądze nie zasilił by budżetu z którego zrobili ci drogę albo chodnik. Wtedy chciałbyś do tego mega lasu na grzybki gdzie każdy z nas prawie po zakupie działki musiał posprzątać śmieci pi tym zbieraniu grzybków bo butelek, plastików i innych odpadów było tam od groma. Ty miałbyś lasek z grzybami i śmieciami, my trochę dalej do pracy i miasta ale za 30% ceny działki. Nasze podatki poszlyby do gminy A na końcu pojawiły się tam nowy pomysł na bloki i zamiast czystych domków i miłych sąsiadów byłyby kolejne bloki. Super logika. Doceń takich sąsiadów zamiast utyskiwac bo mogłeś mieć gorszych

Inni mieszkancy nie sa egoistami ze ns binkowie juz nic innego oprocz naszych domkow nie moze byc a to ze sprzątales nie płacz widziały gały co brały mogłeś kupić działeczke czysta na wsi az tak bardzo za wami nie tesknilismy

Ciekawe kuedy ty zrozumiesz ze plany zagospodarowania mizna zmieniac robi sie to na sesjach rady miasta .gminy i buduje sie ale ty chyba nue kumasz

Może Pan radny Rzepecki wybuduje ten blok. On taki biznesmen. Podobno na Brzozowej już nie jest prezesem.

A oddał już pieniądze ???

Ten pseudo Biznesmen już pokazał ze Słokiem i Bawełnianką. Potrafi tylko się lansować ale to niedługo się skończy.

Świetne inwestycje tylko BTBS...zero w porownaniu do Piotrkowa czy nawet Radomska gdzie powstają normalne osiedla. U nas tylko hubalczyk. Zapaść i dengryngolada!

A czy miasto przewidziało jakiś park z ławeczkami w pobliżu a może być również sadzik jabłoniowy

Tak w ździeszulicach nieopodal zbiorników wodnych.

Jest do sprzedania działka koło jehowcow koło biedronki na dolnym !!! Można by tam postawić kilka bloków !!! Ale Trzeba mieć coś w głowie żeby na to wpaść !!! I buldożery spychające rynek i ich buraków ze wsi i powstałoby z 5 bloków a marchewkę i zimniory można kupić w każdym dyskoncie !!! Myśleć ludzie obudźcie się doliniarze !!!

jak kupujesz ziemniaki i zapewne chleb tez w dyskoncie to nie dziwie sie ze jestes uposledzony

Hashaa - upośledzony to jest twój kaczy ryj xd

Każdy kto pisze xd jest upośledzony. Coś w rodzaju, śmiania się ze swoich wpisów

jaki ty jestes głupi to szok miaso ma swoja dzialke to ma kupowac od jahowcow nowa pajacu ?

Ehh - pajac to ci przynosi zimnioki do autobusu i wiezie je na księży młyn lol

W tym miejscu gdzie chcieli wybudować bloki to dookoła są same domy jednorodzinne, nijak ma to się z zabudową, jak kupowałem działkę 10 lat temu to znajomi pukali się w głowę że tyle kasy wydałem za działkę w centrum, teraz dogryzaja że dobrze by było żeby bloki wam pobudowali to byście nie mieli tak kolorowo, to jest taka nasza Polska zawiść.

co wam przeszkadzalby nowy blok? wlicie te haszcze w ktorych alkoholicy pija alko sraja i szaczaja ?

To jest przecież normalne że w mieście jest gęsta zabudowa. Jak mieszkańcy nie chcą bloków, to mogli sobie kupić domki na wsi a nie w mieście!!

Czy mieszka ktoś tam " wpływowy " że kilkanaście rodzin może decydować o tym że tam bloki nie powstaną ? to jest normalne że na polu dziś nic nie ma, a za 5 czy 10 lat coś może powstać, w ten sposób miasta się rozwijają, a jak komuś przeszkadza to niech wyprowadzi się do lasu...

Nieźle 70 osób paraliżuje budowę nowych bloków dla mieszkańców. Teraz każda nowa propozycja może spotkać się z podobną reakcja. Chyba że wybudują te bloki w łąkach albo tak jak na Chmielewskiego w strefie przemysłowej emoji

A czemu nie budować? Bo Gryczka tam mieszka?

Nie Gryczka a Rozpara

Rozparze to raczej nie przeszkadza blizej ma blok i nie lamentuje

wyludniające się miasto bez perspektyw, bez pracy, słaba komunikacja a oni bloki budują ? komu ? jakiś zakład by postawili co by ludzie prace mieli.

Niech mi ktoś przypomni ale TBS dostał aportem od miasta Bełchatowa działkę na Przytorzu i sprzedał prywatnemu deweloperowi. Tak jak dworzec PKS sprzedał powiat. Poprostu mistrzostwo świata w zarządzaniu.

To prawda, potwierdzam, ze bloki bardzo drogie.. Czynsz ponad 1000 zl... Lokalizacja bez zadnych sklepow itd.. Na chmielowskiego jest porazka..

Binków śmierdzi a najwięksi truciciele to ci z domków jednorodzinnych spalają w swoich kotłowniach śmieci stare meble żeby przyoszczędzić typowe dla bogatych skąpców.

No dowiem się który dom cię tak truje???

My mamy ogrzewanie z pecu albo gazowe naoisz ktory dom tak cie truje

Ciekawe jak ten problem zostanie rozwiązany. Mieszkańcy nie wyrażają zgody na noclegownię w tym miejscu!!!!!!!!

Jeszcze jedno. Dlaczego mieszkająca elita w domkach w tym mieście są bardziej ważni? Tak jak kiedyś na Wyszyńskiego koło Biedronki postawili ekrany tylko dla tych z domków bo żądali tego a przed blokami już nie. Równi i równiejsi.

Jak to nazywasz ta "elita" wydała kupę kasy żeby nie mieszkać w blokach ani przy nich inaczej działki kosztowałyby dużo taniej. Kpując zapoznawała się z planem zagospodarowania przestrzennego więc ma prawo zaprotestować i nie chodzi o równych czy równiejszych bo to zwykli ludzie jak Ty.b

Tam mieszka sama śmietanka z kopalni i elektrowni + do tego jakieś pojedyncze parobki wyżej postawione w mieście ... same torfiorze i pisiory, dlatego ich słowo w tej kwestii jest "takie ważne" i bloków tu nie będzie

Jaki ty głupi jesteś to aż boli...

Brawo miasto to sie nazywa rozmowa i załatwienie spraw . 

TBS to dno. Okradają ludzi z pieniędzy. Najdroższe mieszkania w mieście, które nigdy nie będą ich własnością.

Ale mieszkasz i płacisz?

Sam jestes dno. W porownaniu do innych mieszkan tbs ma nowoczesny rozklad i architekture. Sa to nowe mieszkannia gdzie przyjemnie sie mieszka i wyjatkowo. Gdy ogladam mieszkania z wielkiej plyty gdzie wszystko jest krzywe jak fale dunaju a kuchnia lazienka mala jak klitka dla kota to widze przepasc. To tak jakby wsiasc z mercedsesa do malucha.

Przynajmniej sobie je kupisz na własność i będą Twoje, to że krzywe to niestety, stare budownictwo, ale wszytko można sobie wyremontować i zrobić pod siebie, a z tego Twojego mieszkania w btsie to będą chcieli to Cie wyj***ą na zbity pysk i powiedzą papa i ciekawe kto wtedy będzie dnem emoji

binkuw smierdzi

to nie Binków śmierdzi tylko twoje g...o w oczyszczalni nie daje się zneutralizować!!!!!!!!!!!!!!

jak gaci nie zmieniasz to sam śmierdzisz

Ostatnio pojechalem zajarac na oczyszczalnie myslalem ze ktos puscil pierda w aucie ale otworzylismy okno w samochodzie i bylo jeszcze gorzej ...

Przynajmniej ktoś z ludźmi pogadał... Bo przy obwodnicy wschodniej każdy miał mieszkańców gdzieś..

Chyba zarty sobie robią co to za elita tam mieszka ktora potrafi wstezymac inwestycje my tez jestesmy mueszkancami binkowa na konsultacjach w sprawie obwodnicy wschodniej zglaszalusmy sprzeciw i jakos nikt nas nie wysluchal a tu prosze xalt binkow mize ich

A skąd ty jesteś nie Wieś tam same torfy były teren kopalni i wykupili twu dostali odchodząc na emerture

dzięki takim ludziom jak ty to tutaj juz nic nie będzie... chcą drogi budować a oczywiscie jakies parchy muszą wtrącić swoje 3 grosze....

i czynsz 850 zł za 50 m (m-2) to ja dziękuję!!!!! na chmielowskiego te bloki to porażka. za m-3 ponad tysiaka!!!!! ludzie?! to nie są tanie bloki pomijając fakt jak zostają budowane! ludzie tylko uciekją z tbs!!!!

na dolnym ,w bolku 64 m kwadratowe , czynsz prawie 600 zł plus prawie 200 zł remontówki , więc ceny porównywalne

Gdzie ty masz taki duży fundusz remontowy podaj blok. Bo śmierdzi mi coś to.

Ale przynajmniej to mieszkanie możesz wykupić jak nie masz na właśność a w btsie możesz co najwyżej nasrać na środku salonu i dalej "wynajmować" swoje "mieszkanie" o ile można je tak nazwać

dodaj komentarz
Czytaj także