Rejestracja i logowanie

Co po zamknięciu kopalni? Niemcy przyjechali doradzić

Wydarzenia 05-09-2019 Autor: Emste Foto: belchatow.pl
45

Bełchatów odwiedza właśnie niemiecka delegacja, której uczestnicy chcą podzielić m.in. doświadczeniem związanym z rekultywacją terenów pokopalnianych. Co radzą delegaci? Co czeka Bełchatów, gdy zabraknie węgla?

Delegaci, którzy przybyli do Bełchatowa, to przedstawiciele ośmiu niemieckich miast. Pośród wizytujących są burmistrzowie oraz pracownicy administracji, należący do związku gmin „Städtebund Dübener Heide„ czyli organizacji, wspierającej rozwój regionów, w których mieściły się kiedyś kopalnie węgla brunatnego. Reprezentanci pochodzą m.in. z Kemberg, Dommitzsch czy Bad Düben, czyli miast, które stanęły przed wyzwaniami, podobnymi do tych, czekających Bełchatów w niedalekiej przyszłości. Delegaci jako najważniejsze problemy, wymieniają zmiany demograficzne oraz rosnące bezrobocie.

- Podczas wizyty delegaci dzielą się doświadczeniem związanym właśnie z rekultywacją pokopalnianych terenów. Pokazali także, w jaki sposób można te tereny przekształcić i wykorzystać. Zwrócili również uwagę, jak ważna jest współpraca między miastami – wspólne działanie daje bowiem większe możliwość wykorzystania zasobów regionalnych czy w pozyskaniu środków europejskich – informują miejscy urzędnicy.

Niemcy odwiedzili m.in. kopalnię i muzeum, poznali historię miasta i okolic, wymienili też poglądy na temat regionu bełchatowskiego z prezydent Bełchatowa Mariolą Czechowską oraz pracownikami magistratu.

- Delegaci opowiadali m.in. o Ferropolis - miejscu, gdzie kiedyś była kopalnia, dziś po niej zostały tam wyłącznie maszyny, które wkomponowano w krajobraz miasta. W takiej właśnie przestrzeni organizowane są różnego rodzaju atrakcje, m.in. festiwal muzyki rockowej, co przyciąga każdego roku tłumy turystów - informuje Urząd Miasta.


Faktem jest, że zamknięcie bełchatowskiej kopalni spowoduje wiele problemów związanych m.in. z zatrudnieniem czy lokalną gospodarką. Rozwiązaniem może być odkrywka Złoczew, która jednak wciąż napotyka problemy z koncesją. Niektórzy szans Bełchatowa upatrują w nadal mocno teoretycznym projekcie elektrowni jądrowej. Plany te jednak w większości uzależnione są od władz centralnych. Przed samorządami pozostają nie mniej ważne zadania odnalezienia się przyszłości regionu, którego realia z pewnością się diametralnie zmienią.

komentarze (45)
Dodaj komentarz

Kubiak powinien się do nich zgłosić, to jego klimaty. On poseł z EBE zajmuje się OZE widać na czym mu zależy.

Daro czyje te klimaty. Wszak jest specem od OZE a na konsultacje jeździł do samego Timmermansa emoji

Pogadali popili podebatowali i tacy są politycy z prawa i lewa złodzieje, a miasto się wyludnia, czyli zaczął się już powolny upadek.

To tak przecież rewitalizacja zagłębia Ruhry to wieli światowy niewypał.

Losu nie zmienisz ... Było przed wojną małe, parchate miasteczko i będzie. Kto mądry wyjechał już albo wyjedzie,

W kopolni fajno rubuta. Do biura mnie przynieśli bo mum wójka dyrektorym zostoł jak PIeS wygroł wybory. Mmum klyme i na internecie siedzę w telefunie. Tylko mum nigdy sie nie przyznać że podstawówki pół tylko skuńczyłym. A jo się śmieję bo do załączanio klimy i obsługi telefunu mnie wystarczo

No i właśnie dlatego stefanku, praca w kopalni dla Ciebie pozostanie już tylko w sferze marzeń internetowych. Pewnie nawet gdyby Ci umowę pod nos postawili to nie umiałbyś się podpisać. No ale - "mje się należy jak każdemu!" Cieszy mnie jak takie zera kwiczą z bidy na dnie. Całujcie rączki za 500 + życiowe przegrywy bez godności, bo byście z głodu zdechli jak gołębie w Gołkowicach.

Czy apolityczny pan Kujawski też był ze posłankami bo nie widać lans foci ???

A co ma być? Będzie małe Detroit.

Trzeba radzić się Niemca a co Polacy nie umią . 

Robota w kopalni jest dobro. wiele sie człowiek nie narobi a troche sie zarobi. Mi to sie już rano nie chce wstawać i nimoge sie doczekać kiedy te kopalnie zamknom. Zwolnić sie za bardzo nimoge bo moja staro by buczała za bardzo, a tak to roboty ni ma bo kopalnia się skończyła i spokój,. Piniondze zarobie a i tak baba wszyskie zabiro to i co mi po ty robocie.a zasiłek i tak dadzom, a co uchoćcom dajom to mi tysz dadzom.

Heh przecież oni nie przejeżdżali akurat przez przypadek przez Bełchatów i zatrzymali się na kawkę. Ktoś ich jednak zaprosił. Czyli ktoś ma jednak informacje na temat wungla ze Złoczewa.

Co po zamknięciu kopalni? Odp: Będzie, bedzie się działo i nocy bedzie mało

Niemcy przyjechali pług sprzedać do zaorania naszych terenów

Kto choć raz był w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni, kopalni i widział ogrom elektrowni i jej zaplecza, ogrom kopalni i jej zaplecza byłby zdziwiony decyzją nie uruchomiania Złoczewa. Choć są ogromne szkody dla środowiska z powodu odwodnienia środowiska, to jednak za dziesiąt lat wszystko się odrodzi a woda w pokopalnianych odkrywkach będzie zbawieniem. Uważam że w końcowym efekcie wszystko wyjdzie na duży plus.

Nie moge sie doczekac kiedy wykopia ostatnia tonę wegla ciekawe co wtedy będą obiecywac ci wszyscy posłowie...a o Złoczewie zapominajcie

Niech szkopy zajmują się własnymi kopalniami a nie przyjeżdżają , i tylko jątrzyć potrafią nie pamiętacie jak RWE chciało przejąć cały Bełchatów tylko im się nie udało !!!!

Poczytajcie o kosztach po otwarciu Zloczewa. Mówię o wszystkich kosztach: kaloryczność wegla, transport, środowisko i inne, co w konsekwencji przynosi się bezpośrednio na ceny prądu. Każdy logicznie myślący człowiek wie, że Zloczew jest nieopłacalny. Bełchatów czeka to samo, co na przykład Wałbrzych czy niemieskie miejscowości, z których przyjechali przedstawiciele. Im wcześniej pogodzimy się my, bełchatowianie, ostatnie pokolenie, które tu mieszka, tym lepiej. Zostaną tylko emeryci, do których może będą przejeżdżały wnuki na wakacje.

Hahaha. Niemcy, którzy u siebie wycinają prastare lasy, żeby otwierać kolejne kopalnie węgla brunatnego, przyjechali do Polski opowiadać o tym, że węgiel jest be i co mamy zrobić jak już nas go pozbawią, z pomocą niemieckiego greenpeacu w którym głupi polacy walczą z Polakami, żeby Niemcy byli bogatsi. Ja pitole, chyba nikt by takiego scenariusza nie napisał, bo wszyscy stwierdziliby, że to nie realne i za głupie. No ale czego to polak Polakowi nie zrobi, żeby się Niemcom przypodobać.

Czytanie ze zrozumieniem boli, prawda? Nie przyjechali tacy co chcą nam zamknąć kopalnię, tylko tacy, którzy już je u siebie zamknęli. I nie dlatego, że grinpis kazał, tylko zwyczajnie - węgiel się skończył.

No no. Na pewno. To pewnie ci sami co w czasie wojny nazizmu nienawidzili i walczyli z nim. Wcale nie jest to takie "Nu nu polen, kajne węgiel ist supa gut, nie przejmujcie się. Śpicie spokojnie, jak coś to my o was zadbamy". Na 100% to nie tak. Przyjechali ci fajni, żeby walczyć o wielką Polskę. Na bank. Yhy.

Panu w zielonkawej koszulce chyba nieźle się powodzi... hi hi

Uwierzcie we mnie ! A Złoczew ruszy .

Grabarze z Niemiec przyjechały.

Grabarze PRZYJECHALI - podmiot rodzaj męski a nie żeński. Polecam powtórkę z podstaw poleskiej gramatyki.

Co zrobi związkowiec tytus bez członków ? Chyba pójdzie do roboty... szkoda chłopa... jak tu die lansować gdxieś na taśmie produkcyjnej ???ups

blamaż pani prezydent, zamiast na spotkaniu z Niemcami i wysłuchiwaniu o rekultywacji po kopalnianych terenów lepiej żeby sobie foty robiła z osobami odpowiedzialnymi za odkrywkę Złoczew ..

nIEMCY WARA OD NASZEGO WEGLA TO JEST W 80 LECIE ZBRODNI NAD NARODEM POLSKIM ICH TAM WPUSCIC

Tak piszecie kopalioki i elektrownioki Ale o jednym zapominacie że to wszystko co w Bełchatowie jest dzięki odkrywce.W razie czego upadnie wszystko markety,sklepy itd. Uprzedza głupie komentarze-nie nie pracuje w elektrowni ani kopalni

Markety niech sobie upadają. Ludzie, którzy nie są tymi jaśnie ponami kopolniokami i elektrowniokami też chcą normalnie pracować i zarabiać.

Złoczewa i tak nie będzie więc się nie podniecajcie tak emoji

Wygonic ta cała hołote. I otworzyc złoczew a ten caly gang debili zielonych zakopac w dole

Zadziwia mnie cały czas, że bełchatowskie kopolniki i elektrownioki cały czas wierzą, że robota w Złoczewie to będzie dla nich. Wyższe stanowiska są obsadzane partyjnie. Radomsko i Pajęczno nic nie da, bo to za daleko od Złoczewa. Proponuję zacząć wypinać tyłki i rozkładać nogi w kierunku Sieradza. Zwykłych roboli do spółek też sobie wezmą spod Złoczewa. Dowożenie z Bełchatowa to za duże koszty.

pociągniemy transport kolejowy i bydło będzie jest nas na rękach nosiło

O kim bydlaku mówisz?

Bydło niech się nauczy najpierw pisać zanim siądzie do internetu.

Właśnie w interesie Niemców jest to by odkrywka Złoczew nie funkcjonowała co za tym idzie nasza elektrownia padnie.A pieprzenie o ekologii nie ma tu racji bytu u nich kopalnie mają się dobrze i trują zdrowo!

Jak niemcy przejmą naszą elektrownie, to i Złoczew ruszy z kopyta, nie ma strachu, i jeszcze ze dwa bloki energetyczne zbudują oni doskonale wiedzą jak się do tego zabraćemoji

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy. Nie damy, by nas zgnębił wróg! Tak nam dopomóż Bóg! Tak nam dopomóż Bóg! Do krwi ostatniej kropli z żył Bronić będziemy ducha, Aż się rozpadnie w proch i w pył Krzyżacka zawierucha. Twierdzą nam będzie każdy próg! Tak nam dopomóż Bóg! Tak nam dopomóż Bóg! Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz Ni dzieci nam germanił, Orężny stanie hufiec nasz, Duch będzie nam hetmanił. Pójdziemy, gdy zabrzmi złoty róg! Tak nam dopomóż Bóg! Tak nam dopomóż Bóg!

Akurat Ci Niemcy to przyjechali wam powiedzieć co robić, żeby wasze dzieci i wnuki farby ze ścian nie żarli z głodu jak się kopalnia zamknie. 500+ nie będzie wiecznie.

Wam, to Ty kto Ukrainiec? Spotkanie kurtuazyjne nic nie wnosi, to jak ma wyglądać zagospodarowanie terenu już wiemy a jeśli nawet ma się zmienić to wiadomo że powinien być to obiekt otwarty dla społeczności lokalnej i nie tylko. Środki unijne też chyba sami potrafimy pozyskać. Oczywiście bez jadu na niemiecką delegację ;-) polskie delegacje też odwiedzają kopalnie innych państw. Pozdrawiam

Jak władze Bełchatowa potrafią pozyskiwać środki unijne to już pokazywali. Albo błędy formalne, albo nieaktualne formularze.

Bóg to cię opuścił.

Boga nie ma

dodaj komentarz
Czytaj także