Rejestracja i logowanie

Będą podwyżki cen za wywóz śmieci w Bełchatowie. Od kiedy będziemy płacić drożej? [VIDEO]

Wydarzenia 30-11-2018 Autor: mjs Foto: mjs
70

Dziś odbyła się sesja Radny Miejskiej, wśród punktów obrad był ten dotyczący ustalenia nowych opłat za wywóz śmieci. Będą podwyżki, ale dobra informacja dla mieszkańców Bełchatowa jest taka, że nie tak wysokie jak pierwotnie zakładał projekt przedłożonej uchwały.

Obecnie obowiązujące stawki są na poziomie: 7 zł w przypadku odpadów segregowanych i 12 zł w przypadku zbiórki nieselektywnej za osobę. Wysokość rachunków za śmieci uzależniona jest też od ilości lokatorów zamieszkujących daną nieruchomość.

Takie stawki obowiązywały niezmiennie od 2013 roku. Po przeliczeniu kosztów, jakie w 2019 roku miasto poniesie w związku z gospodarką odpadami komunalnymi (m.in. wzrost opłaty środowiskowej za składowanie odpadów), wysokość opłat za śmieci musi ulec zmianie, a uściślając zostać podwyższona.

Pierwotnie przedłożony projekt zakładał, że stawki od osoby miałby wynosić: 10 zł od osoby w przypadku zbiórki selektywnej i 17 zł w przypadku odpadów niesegregowanych.

Ostatecznie od 1 stycznia stawki za odbiór odpadów wzrosną o 1,5 zł w przypadku zbiórki selektywnej i 5 zł – nieselektywnej. Zatem od 2019 roku, jeśli segregujemy odpady, zapłacimy 8,5 zł od osoby, a jeśli tego nie robimy, obowiązywać na będzie stawka 17 zł od osoby.

Przykładowo więc czteroosobowa rodzina zapłaci o 6 zł więcej za odpady segregowane i 20 zł za niesegregowane.

 

komentarze (70)
Dodaj komentarz

Co za brednie z tym dworcem nie da się już tego czytać. Platfusy sprzedały dworzec razem z Chrzęstem a teraz winnych szukają u wszystkich . Cieszę się że wreszcie dworzec będzie szkoda tylko że nie na Sienkiewicza. A PKS rozumiem każdy szuka oszczędności i idzie tam gdzie najtaniej. Może w mieście też warto obniżyć podatki . Bo moi znajomi drobni przedsiębiorcy też rozważają czy się nie przenieść się tam gdzie się płaci mniej.

Brawo radny Rzepecki. Dlaczego wszyscy milczą o tym, że w czasie sesji dzięki temu radnemu mieszkańcy dowiedzieli się że w Bełchatowie nie ma już spółki PKS. Została przeniesiona do Niedyszyny nr 40. To jakiś horror chyba. Bełchatów ma budować przystanek który ma kosztować ileś milionów, a PKS będzie na tym zarabiał i płacił podatki do gminy Bełchatów zamiast do miasta. Czy gmina nie była w stanie kupić własnych autobusów i założyć własną spółkę przewoźniczą? Ale za czyim sprawstwem tak się stało? Wyprowadzenie PKS-u tak się stało, kiedy Prezydentem miasta była PIS-owa Mariola Czechowska. starostą bełchatowskim był PIS-(opcja Macierewicza) Waldemar Wyczachowski, a prezesem PKS-u radny powiatowy PIS- Sebastian Bruzda. Nie jest przypadkiem, że te osoby przed objęciem stanowisk były zatrudniane w Gminie Bełchatów. Należałoby powołać jakieś gremium sprawdzające które ustali i jasno poinformuje mieszkańców, kiedy, na czyj wniosek zmieniono siedzibę Spólki PKS z Bełchatowa do Niedyszyny i z jakiego powodu. Czy Powiat Bełchatowski nie dysponował zapleczem na siedzibę tej spółki w Bełchatowie. I czemu w Bełchatowie na Przemysłowej pozostawiono adres korespondencyjny Spółki PKS. Należało by ustalić, czy przeniesienie spółki do Niedyszyny nie jest fikcją i czy nie służyło obejściu prawa.Czy mamy jeszcze jakieś przypadki wyprowadzania firm z Bełchatowa i nie istotne jakim sposobem. Dobrym Faktem stała się ta informacja dla mieszkańców i nie wiadomo tylko czemu przewodniczący Muskała tak autował radnego Rzepeckiego, kiedy ten informował o tym, że w Bełchatowie nie ma firmy PKS a przystanki za kilka milionów się buduje. Ale w pierwszej kolejności sprzedali ziemię po starym dworcu, a potem z kasą przenieśli się na Niedyszynę. To może niech mieszkańcy Niedyszyny u siebie dworzec wybudują albo na terenie Bełchatowa na swojej działce i na swój koszt i niech płacą podatki od niego miastu. Brawo radny Rzepecki. No i z tym patrotyzmem lokalnym też trafione. Który z radnych tej opcji pokalał się prowadzeniem własnej firmy nie tylko na terenie Bełchatowa, ale w ogóle. Dlatego tak łatwo głosuje się nad planami i uchwałami utrudniającymi i uniemożliwiającymi przedsiębiorcom działanie w mieście. Całe lata przedsiębiorcy w tym mieście mają tylko obowiązki płacenia podatków, ale żeby coś dla nich zrobić -niczego.

Rezepecki to ten fantasta co na Słoku miasteczko ma wybudować emoji Poza tym dworzec PKS a raczej plac sprzedano za rządów Chrzanowskiego o ile mnie pamięć nie myli. Co do PKSu, to lepiej żeby się miasto za to nie brało i był w rękach prywatnych.

DD To pisiory. Wyrzuca komentarze. Oszuści

Segregowane śmieci teraz już z tym koniec i za mną pójdzie wielu. Plastik szkło i papier idź do zsypu. Będę za tym głosował i namawiał bełchatowian . Za papier szkło jest kasa za recykling więc śmieci powinny być za darmo

Wy naprawdę uważacie, że ekoregion dalej by wywoził śmieci po starej stawce sprzed podwyżki?

czy to już kampania wyborcza????????????

Nie piszcie glupot w niektórych gminach woj łódzkiego już dawno płacą 10 zl za segregowane śmieci a my 8.50 będziemy płacić i tak powinno być

Tylko w Łodzi wszyscy radni Pis glosowali przeciw podwyzkom

Brawo dla Pana Cieślak i Pana Wyczachowskiego, wszystko jest nagrywane każdy będzie mógł przejrzeć sobie sesję z pięciu lat i ich rozliczyć w przyszłych wyborach

Brawo Radni P.Cieslak i Wyczachoski.Reszte rozliczymy przy nastepnych wyborach.

Trzeba łapę wyciągnąć do maluczkich. Na 500+ na wypłatę dla pani prezydent chcieliście pis macie podwyżki. Zaraz woda i ogrzewanie pójdzie w górę.

Szanowni ,,mazacy" Bełchatów płaci najmniej w Polsce za wywóz śmieci to własnie dzięki naszym Radnym byłej i obecnej kadencji. A Ci trzej Panowie co są tam samo chwaleni to już niech nie oczekują na inwestycje na własnym terenie wyborczym.

Widze ze tutaj pisze radny ktory glodowal xa podwyzka bo straszy tych ktorzy sie sprzeciwili.Panie radny wyborcy pana rozlicza za 5 lat

Dlaczego wszyscy gratulujecie tym trzem panom? Oni nie głosowali przeciwko podwyższeniu stawki za wywóz śmieci. To już zostało ustalone wcześniej na 10pln. Głosowanie dotyczyło zmniejszenia tej podwyżki do 8,50pln, a resztę pokryć z budżetu miasta. Oni chcieli, żebyśmy płacili 10pln.

Trzeba bylo sie zastanowic nad glosowaniem a nie teraz zazdroscisz ze im ludzie gratuluja

A co byłoby gdyby nie przyjęto uchwały o nowej stawce? Uważasz, że ekoregion dalej by wywoził po starej kwocie?

Oni głosowali przeciwko każdej podwyżce. Czy to by było 10 zł czy 8,50 chyba że to dla Ciebie za trudne do zrozumienia.

Stawkę 10pln zapodała firma wywożąca śmieci i tyle miasto musi płacić. Jeśli nie przyjęto by tej uchwały to nikt by śmieci nie wywoził. Ci trzej panowie nie dość, że byli za tym, żebyśmy utonęli w śmieciach, to na dodatek chcieli żebyśmy płacili pełną kwotę. Reszta głosowała za 8,50 od mieszkańca. Różnicę pokryją z budżetu.

Chyba ty glosowales za podwyżka. Bo oni glosowali przeciw podwyzkom.

Zacznijmy od tego, że najpierw był wniosek o mniejszą podwyżkę i oni byli przeciwni...

No ale jaka to różnica podwyżka to podwyżka i oni byli przeciwko każdej podwyżce i każdy średnio rozgarnięty człowiek to rozumie.

Bo oni byli przeciwni podwyzkom .Gdzie Pani prezydent przed kampania zero podwyzek.Uciekla na urlop i wszystko zwalila na radnych.Widac ze tylko tych dwoch ma rozum P.Cieslak i Wyczachoski .Brawo Panowie nie dajcie sie.

Jestesmy z wami .Brawo Radni Łukasz i Michał

I o to chodzi! Panowie Radni ŁC MW KK Dzialać dla mieszkańcow! Zawsze jesteście dla ludzi i my wyborcy Was tez nie zawiedziemy. Punkt dla Was!

Najlepiej ekoregion, za wywóz gruzu, trzeba kupić u nich worki a nie można mieć swoich chociaż lepsze sa,

Kupując worek płacisz za usługę zagospodarowania odpadu. Możesz również bezpłatnie zawieść gruz na PSZOK

niedlugo to oplaty będą za śmietniki małe przy klatkach i na ulicach,

Macie prezydenta jakiego chcieliście...

Brawo Łukasz i Michał

Widać że chociaż ta dwójka Cieślak i Wyczachowski maja swoje zdanie a nie jak reszta głosują jak im każą

Jedyni ktorzy byli przeciwko podwyzkom to Cieślak i Wyczachoski .

I znowu w wyborach tylko obiecywanki... a po wyborach juz podwyzka... jedynie radni p. Cieslak, Wyczachowski przeciwstawili sie grabieniu naszych juz cienkich portfeli..

Drogi Januszu ,twój portfel nie zbiednieje o 2 zł,chyba ,że jesteś chitrusek, młodzi radni to szczochy ,wkrótce będą śpiewać jak reszta chce...... i tyle w temacie.

Chyba odwrotnie. Przeczytaj artykuł jeszcze raz i zastanów się nad czym głosowano.

Chyba ty masz problem z czytaniem stawka była 7 zł i Ci Panowie głosowali żeby dalej było 7 zł a nie 10 czy 8,50.

Ale za 7 zł nikt by tych śmieci nie wywiózł.

Za 8,50 też nikt nie wywiezie różnice dołoży miasto . Jak by było 7 to miasto musiało by dołożyć więcej i tyle.

ano nic nie ma za darmo dołożyły miejskie spółki na marszalka który nam jest do szczęścia potrzebny ???dołożyły więc teraz muszą sobie to odebrać i w sumie to i tak my ten denny pomnik miastu zafundujemy która następna miejska spółka pec ,wodkan czy pgm???

Łukasz.... Super. Nie daj się zmanipulowac...... Brawo ty!

Tylko trzech z PiSu była przeciwna podwyżka Wyczachowski Kowalski i Cieślak zawsze miejcie swoje zdanie pozdrawiam

Brawo Cieślak i wyczachowski.... Może dzięki wam nie będzie podwyżek za śmieci . Tylko wy jesteście za mieszkańcami Btowa.

Widać, że jedynie "młodzi" mają jaja. Brawo Panie Wychachowski i Panie Cieślak.

CIESLAK I WYCZACHOWSKI jako jedyni glosowalismi przeciw podwyzkom śmieci. Ladnie zaczyna sie prezydentura.

Ciekawe, który podatek następny pójdzie w górę.

Brawo Łukasz nie daj się jak ci wszyscy którzy nie mają swojego zdania i robia jak im każą.

Chociaż oni nie dali się.Dlaczego Pani Prezydent jest teraz na urlopie.Mowila przed wyborami zero podwyżek.

Wolała może nie brać udziału w sesji, na której forsowania zaproponowane przez nią podwyżkiemoji. Myślała może że się uda ale chyba pracownicy urzędu mało skutecznie przekonali radnych do propozycji prezydent.

Radni okazali się może zbyt dociekliwi albo urzędnicy słabo przygotowani. Jedna uchwałę o podwyżki Rada zmieniła a drugą odrzuciła. W ostateczności rodziny rodziny zapłacą tylko o 1.50 zł więcej na osobę.

Tak bo sie skapneli ze jednak dzoalaja na szkode mieszkancow .Tylko szkoda ze nie od poczatku tak jak radni Cieslak i Wyczachoski.

Podobno kwota z przetargu to i tak 10pln, więc wtedy brakujące 1,50 od osoby też rodziny zapłacą, tylko że pośrednio (miasto da z naszych podatków).

Przeciwko podwyzkom glosowalo trzech. Z tego co widziałem.Cieślak Wyczachowski i Kowalski

Co na to Wiceprezydent jeszcze nie ogłoszony Pan Nowak...................... Jakie ma pomysły na Bełchatów, może coś o sobie napisze.

Zelów górą! Damian na Wiceprezydenta!

A kto to znowu jest? Mam nadzieję, że chociaż z Bełchatowa

Ale porównanie. Bełchatów do Piotrkowa czy Łodziemoji Szkoda, że nie porównają cen do Warszawy

Mnie interesuje czy ta podwyżka dotyczy tylko osób mieszkających w domach i blokach? Rozumiem że nie zapłacę więcej za wywóz śmieci ze swojej firmy? Bo tutaj nie płacę od osoby a z tego co czytam to rozumiem że wzrost opłaty jest tylko od osoby

Na sesji była chyba mowa tylko o podwyższeniu opłaty od osoby ale pewny nie jestem bo ciężko było zrozumieć czego i kogo tak do końca te podwyżki dotyczą. Aaa Miasto chciało podnieść jeszcze oplate za domki letniskowe o 100proc. prawie ale na to radni też nie wyrazili zgody. Na całe szczęście

A miało być tak pięknie

Ej, Panie autorze artykułu... 12+4=16. U Pana jest 17. Coś się zmieniło ostatnio w matematyce?

Kampania wyborcza i wybory się skończyły. Czas wracać do realiów

Wiadomo, że wszystko idzie w górę i pewnie podwyżek śmieci też należało się w końcu spodziewać ale niech one będą wprowadzane rozsądnie i stopniowo, a nie odrazu chcieli o połowę podnieść. Dobrze że podnieśli tylko o 1,50 zł. na osobę. Dla dużych rodzin ma to znaczenie

Dobrze, że chociaż radni pomyśleli żeby odrazy nie podnosić o tyle śmieci. 10 zł na osobę to dla wielu rodzin to sporo

Złodzieje już się rozkręcają z podwyżkami.

Rada Miejska ustaliła wartość podwyżki cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Tak, wartość podwyżki, bo rosnące ceny paliw, energii i wzrost płac powodują, że podwyżki są nieuniknione i musimy to zrozumieć (a - obserwując wszystkie sygnały - to dopiero początek podwyżek, jakie nas wszystkich czekają w przyszłym roku). Propozycja jaka miała zostać przegłosowana mówiła o wzroście opłaty od osoby zamieszkującej przy zbiórce selektywnej z 7 złotych do 10 złotych. Radni osiągnęli kompromis i opłata będzie wynosiła 8,50 złotych. Oczywiście, reszta zostanie zrekompensowana przez Miasto (i środki na to zostaną „przerzucone” z innych zadań), więc – co podkreślił radny Mateusz Broncel – warto pamiętać, że koszt i tak poniosą mieszkańcy. Oprócz rosnących cen paliw czy energii, powodem takiej decyzji jest również fakt, że do Miasta wpłynęła tylko jedna oferta dotycząca odbioru odpadów (wyższa o 38% niż umowa aktualnie obowiązująca). Chodzi o Eko-Region, nad którym – jak przypomniał radny Marcin Rzepecki – Miasto i Powiat nie ma już kontroli (są udziałowcami mniejszościowymi). W grę zatem wchodziło podniesienie opłaty do 10 złotych lub ryzyko, że od 1 stycznia będziemy mogli „utonąć” we własnych śmieciach. Uważam, że radni nie mieliby takiego problemu, gdyby świadomość w społeczeństwie była trochę większa, wszak to nie radni podnoszą mieszkańcom opłatę, a wpływ na nie mają inne czynniki – nie „tu i teraz”, ale „wszędzie dookoła i wciąż”. Opłata, czy bezpośrednio z naszych portfeli, czy dorzucana przez Miasto (kosztem innych inwestycji) i tak będzie przecież wynosiła 10 złotych… tylko tych inwestycji szkoda…

Podwyżki i tak byly nieuniknine -'madre slowa tutaj: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=371247010279123&id=231942910876201

Bleh. A kto jak głosował?

Teraz wszystkie głosowania można sprawdzić. Muszą protokoły publikować. Obrady też muszą być transmitowane i rejestrowane.

Oj to dobrze że to się nagrywa. Pani Prezydent, której na sesji nie było będzie mogła sobie obejrzeć niektórych swoich pracowników emoji

Pani Prezydent to pół biedy, nie wygrała znacznie, natomiast starosta.... Pół czasu na l4/urlopach a i tak najwyższy wynik zrobił...

dodaj komentarz
Czytaj także